'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - tasior

Strony: [1]
1
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom - schemat instalacji
« dnia: Stycznia 09, 2023, 03:34:24 pm »
W konkretach takiego rozwiązania nie pomogę ale pozostawię tylko do przemyślenia:

Trzonem mojej instalacji jest PLC. Ale z biegiem czasu dodałem całe mnóstwo innych urządzeń (rpi, sonoff wifi, urządzenia zigbee, rf232 i tym podobne wszystko spięte poprzez serwer z node-red itd). Te dokładane „zabawki“ nie sterują niczym istotnym (ot jakaś mało znacząca lampka, powiadomienie o zakończeniu prania, zdalny odświeżacz powietrza, sterowanie głosem itp). W skrócie: jeśli to się wywali to dom nadal „działa“.  Zgadnij, co przez 5 lat się wykłada (skłamałbym mówiąc, że „bez przerwy“ ale jednak od czasu do czasu)?

Z mojej perspektywy nigdy przenigdy nie zdecydowałbym się, żeby coś pokroju rpi/arduino sterowało kluczowymi elementami domu. Być może Ty (a może i inni tutaj) mają inne doświadczenia ale ja tym wszystkim zabawkom nie ufam: a to padnie karta pamięci w rpi, a to jakieś urządzenie straci łączność po wifi i za diabła nie chce się połączyć, a to bramka zigbee straci urządzenia i trzeba je sparować itd.

IMO to niedopuszczalne i jestem pewien, że domownicy już dawno by mnie zamordowali gdyby po każdym takim wydarzeniu nie mogli zapalić światła czy poruszyć roletą.

Koszty PLC (nie wspominając o dedykowanych rozwiązaniach) są ogromne - nie ma co się okłamywać. Osobiście uważam, że się opłacało ale głównym elementem tej opłacalności jest fakt, że projekt i wykonanie inteligentnego domu było moim marzeniem i spełnieniem ambicji.

Nie mniej jednak jeśli miałbym zaufać rpi i arduino to wolałbym w pełni klasyczną instalację z dodanymi jakimiś modułami zigbee/wifii przy elementach końcowych (lampach czy roletach). Nie jest to może „inteligencja“  ale przynajmniej jak się zacznie sypać to łatwo się pozbyć ;) A wygoda sterowania pozostaje.

Oczywiście jeśli jesteś zdecydowany zrobić to po swojemu to z całego serca życzę powodzenia i oby działało jak najlepiej :)

2
Tematy ogólne / Odp: PLC po latach
« dnia: Grudnia 18, 2022, 09:17:07 pm »

Niestety wiele rzeczy mniej krytycznych ciągle czeka na realizację - dallasy zamontowane w łącznikach, ale nie spięte, czujki ruchu, zalania i kontaktrony - kabelki ciągle wystają ze ścian :D


Hehe skąd ja to znam :)) Zawsze jak przyjdzie do nas ktoś "nowy" to zadaje pytanie o kable streczące ze ścian albo sufitu. I wtedy sobie i nich przypominam bo ogladając je codziennie od 5 lat przestałem wogóle zwracać na nie uwagę ;)

3
Tematy ogólne / Odp: Moja koncepcja domu z Wago
« dnia: Grudnia 06, 2022, 05:33:23 pm »

@admin - orientujesz się czy jest jakaś możliwość zrzucenia całego forum do backupu, który można odpalić offline? Albo jakaś opcja exportu całych tematów do pdf lub czegoś podobnego?
[/quote]

Jestem za :) Od kiedy moj dom „działa” to zaglądam tu raz na kilka miesięcy ale i tak najczęściej znajduję odpowiedz. I to chyba jedyne miejsce w całym internecie gdzie mogę szukać pomocy. Tak więc chwała adminowi ale też chciałbym mieć gdzieś lokalny backup;)

4
Programowanie / Odp: Powiadomienia push
« dnia: Grudnia 06, 2022, 04:52:02 pm »
Rozumiem, że nikomu nie udało się tego rozkminić? Ja właśnie zauważyłem, że to padło :(
Większość push'y wysyłam z node-red ale bezpośrednio z wago wyło wygodniej... Ehh..

5
Tematy ogólne / Odp: PLC po latach
« dnia: Kwietnia 08, 2022, 07:43:30 pm »
Fajnie wiedzieć że sa jeszcze tacy:)

Co do sygnałów radiowych to w 100% się zgadzam - sam zawsze mówię że “kabel to kabel”. Wszystkie bezprzewodowe elementy mam pododawane jako “ciekawostki” bez realnego wpływu na działanie domu.

Nie mniej jednak nawet jeśli PLC nie jest wiedza tajemna to jakoś nie wyobrażam sobie że np. przestaje się zapalać swiatło i teraz co? Nawet jesli szybko znajdzie sie ktos na tyle ogarniety zeby podjac sie analizy problemu to ile czasu zajmie mu rozkminienie co autor mial na mysli? Obstawiam ze to nie kwestia godzin a w najlepszym przypdku dni..

Ale tak sobie tylko czarnowidze:)

BTW. Mam tylko nadzieje ze autor strony i zalozyciel forum nie zapomni o tym projekcie bo obie te rzeczy sa dla mnie podstawowa baza wiedzy do ktorej czesto wracam i jakby to zniklo to byloby slabo…

6
Tematy ogólne / PLC po latach
« dnia: Kwietnia 05, 2022, 08:36:53 am »
Cześć wszystkim!

Taki luźny wątek: czy zaglądają tu jeszcze osoby, które uruchomiły swój dom oparty o Wago? Chciałbym poznać Wasze opinie.

Naszło mnie ostatnio na przemyślenia. Autor strony dzięki któremu (lub PRZEZ którego;)) zbudowałem swoją instalację rozpoczął projekt w 2009 (?). Ponad dekadę temu. Mój dom działa od jakiś 5 lat. I nawet przez te 5 lat na rynku domowej elektroniki zmieniło się mnóstwo. Jest od groma tanich rozwiązań (sonoffy i podobne), które z mniejszym lub większym sukcesem pożeniłem ze swoją instalacją. Oczywiście PLC nadal stanowi trzon i w przeciwieństwie do wszystkich “dołożonych” integracji on działa stabilnie. Na tyle, że kiedy przychodzi mi na myśl jakaś zmiana w kodzie to okazuje się, że totalnie nic nie pamiętam, z tego co tam programowałem, bo nie dotykałem kodu np od 2 lat (na szczęście nie oszczędzałem kiedyś na opisach i komentarzach więc wiedzę mogę za każdym razem odświeżyć).

Pamiętam, że kiedy kompletowałem swój sprzęt to na znanych portalach ogłoszeniowych sporo było modułów z demontażu a nawet samych sterowników. Obecnie jest straszna posucha. No i zacząłem się lekko obawiać. Ja wiem, że takie PLC to sprzęt przemysłowy i liczę, że jeszcze podziała, jednak co będzie jak w końcu padnie? Nowego się nie dostanie (nawet na chwilę obecną sterownika 750-880 już nigdzie nie ma bo wycofali dziadka w 2019 a i używek też nie widziałem). Przejście na inny system to raczej miesiące pracy a przecież dom musi “działać”.

Widać to nawet po ruchu na forum - już chyba mało kto rozważa budowę SmartHome w oparciu o PLC.

Czy drugi raz poszlibyście w PLC? Ja chyba nie. To znaczy jestem 100% zadowolony z tego co zbudowałem (często mówię, że jest to dzieło mojego życia jeśli chodzi o elektrykę/elektronikę). W stosunku do klasycznej instalacji mogę robić cuda, wszystko działa stabilnie, nie mam żadnych problemów. Ale jednak patrząc przez pryzmat moich obaw “co będzie jeśli”, to na chwile obecną raczej poszedłbym w prostsze rozwiązania (dopuszkowe moduły wifi/zigbee, do tego jakiś HomeAssistant lub coś podobnego). IMO stabilnością i niezawodnością takie rozwiązania nie dorastają do pięt PLC ale jednak w razie potrzeby można by je wszystkie wyrzucić i mieć całkowicie klasyczną instalację. I byłby to w stanie zrobić właściwie każdy elektryk (a nawet zwykły majsterkowicz). W przypadku instalacji z PLC, gdyby chcieć (musieć) się go pozbyć to wydaje mi się, że jedyną opcja byłoby spięcie na sztywno syngałów z przycisków z elementami wykonawczymi (przekaźnikami). Powinno działać bez “logiki” PLC. Oczywiście w moim przypadku doszedłby problem monostabilności przycisków i bistabilności przekaźników (czyli trzeba by albo wymienić przekaźniki albo przyciski w całym domu). Tak czy siak, mnóstwo pracy (i kosztów), którą ja byłbym w stanie zrobić, ale co jakby mnie nie było?

Jeśli ktoś tu zagląda (może sam założyciel forum?) to podzielcie się proszę Waszymi opiniami. Jak się to wszystko u Was sprawuje? Mieliście już jakieś większe problemy? Zastanawialiście się nad jakimś planem awaryjnym?

Pozdr
Łukasz

7
Tematy ogólne / Odp: Most do sieci 1-wire firmy ESERA Automation
« dnia: Grudnia 15, 2021, 08:35:23 am »
Rozpiska PINów we wtyczce do modlu ESERA jest w ich dokumentacji (załącznik). Natomiast nie mogę sobie przypomnieć gdzie znalazłem rozpiskę pinów w porcie serwisowym WAGO

8
Programowanie / Odp: Zmienne do wystawienia Modbus TCP
« dnia: Lipca 08, 2019, 09:08:05 pm »
Oook... A słowo wyjaśnienia? Bo w sumi nie do końca rozumiem co tam jest wświetlane...

To trzeba jakoś dodawać w tym miejscu czy ma to jakieś powiązanie ze zmiennymi zadeklarowanymi w programach?

9
Programowanie / Odp: Zmienne do wystawienia Modbus TCP
« dnia: Kwietnia 03, 2019, 02:27:54 pm »
Cześć

Zmienne nie zaadresowane na stałe mogą zmieniać położenie w pamięci przy zmianie programu głównego.  Czasami nawet pojawia się ostrzeżenie o tym fakcie gdy wgrywa się program on-line.  Można odpytać sterownik o adresy zmiennych przy wykorzystaniu pliku .xml dołączanego do wizualizacji.  Pisałem o tym

https://www.edom-plc.pl/index.php/pl/wiecej-o-plc/funkcje/186-jeszcze-jeden-sposob-komunikacji-z-plc
https://www.edom-plc.pl/index.php/pl/wiecej-o-plc/funkcje/188-odczytywanie-zmiennych-zlozonych-struct

Nie wiem jednak, na ile to się Ci przyda....

Pozdrawiam,

Sorry za małe wykopalisko ale temat przewinął się w różnych wątkach a nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.
W artykule admina jest na końcu wzmianka:

"W oparciu o powyższą wiedzę, zmienne typu struct odczytać można też prez MODBUS’a, czy zapytanie READPI. Trzeba by jednak rozpoznać, jak mają się adresy prezentowane w wizualizacjach (np. 3,6232) do adresów używanych przez MODBUS i webserwer do obsługi READPI."

Czy ktoś to może rozpracował? Przykładowo jeżeli w wizualizacji xml mamy wyjście fizyczne sterownika:
<variable name=".OUT_1_3">2,4,0,0</variable>
to tu jest łatwo - przez Modbusa możemy odczytać to wyjście po adresie 4.

Niestety ze zmiennymi nie jest już tak różowo:
<variable name="TECHNICAL.L1.Q">4,297000,1,0</variable>

297000 ma się nijak do przestrzeni adresowej... Ktoś poratuje?

10
Programowanie / Odp: RETAIN DATA
« dnia: Lutego 22, 2019, 02:33:00 pm »
Cześć,

Dzięki za wskazówkę. Faktycznie w pliku persist.dat były wszystkie zmienne, które sam zadeklarowałem jako PERSIST. Po ich przeniesieniu plik zniknął. Niestety nadal miałem zajęte ponad 70% pamięci RETAIN. Szukałem więc dalej i znalazłem - do sterowania oświetleniem napisałem kiedyś własną fukcję ale zawierała ona w sobie bloczek z WAGO: Fb_LatchingRelay. Faktycznie w dokumentacji napisali, że wykorzystuje on zmienne RETAIN.
Zamiewniłem więc Fb_LatchingRelay na FF_JKE (z oscat) i teraz jest "czysto".

11
Programowanie / RETAIN DATA
« dnia: Lutego 20, 2019, 09:13:21 am »
Czy istnieje możliwość podejrzenia w jakiś magiczny sposób jakie zmienne są zapisywane w pamięci RETAIN?

W moim programie zapisywałem wszystkie zmienne konfiguracyjne (do świateł, rolet itp) jako VAR_GLOBAL PERSISTENT RETAIN, żeby nie tracić ich po wyłączeniu zasilania. Niestety 16k pamięci się skończyło. Przebudowuję więc program i wszystkie ww. zmienne będę zapisywał do plików xml i w razie potrzeby z nich odtwarzał. Po wyrzuceniu wszystkich zmiennych z bloku VAR_GLOBAL PERSISTENT RETAIN, po kompilacji programu widzę, że nadal jest używane ponad 70% pamięci RETAIN.

Zastanawiam się więc co tam jest. Wiem, że czasami gotowe funkcje z różnych bibliotek też przechowują swoje dane w ten sposób. Pytanie czy z pozomu Codesys da się to jakoś sprawdzić co jest tam zapisywane?

12
Tematy ogólne / Odp: Most do sieci 1-wire firmy ESERA Automation
« dnia: Lutego 11, 2019, 07:15:00 am »
OK, jak zwykle moje niedopatrzenie  ;D (tak to jest jak się coś robi "na szybko"). Aktualnie 18 czujników hula bez problemu. Dzięki za wskazówki 8)

13
Tematy ogólne / Odp: Most do sieci 1-wire firmy ESERA Automation
« dnia: Lutego 01, 2019, 08:13:22 pm »
Dzięki i jeszcze pomęczę :) Moduł doszeł, czujniki podłączone bezpośrednio działają cudnie. Na próbę podłączyłem jeden w docelowym pomieszczeniu i... lipa. Połączenie poprzez skrętkę, której używam do włączników światła. Na końcu (w sensie przy włączniku) zmierzyłem, że tam gdzie podaję 5V zostaje jakieś 2 z hakiem. Więc spadek napięcia ogromny.. A to jest w sumie najbliższe miejsce (w sensie najkrótszy odcinek przewodu, myślę że ma góra 10m).

Tak więc czy w swojej instalacji mieliście przewidziane osobne przewody dla 1wire? Czy też zwykła skrętka, ta która idzie do włączników? Muszę to jeszcze pomierzyć dokładnie bo może te jedno połączenie mam akurat trefne ale mój optymizm nieco osłabł :(

14
Tematy ogólne / Odp: Most do sieci 1-wire firmy ESERA Automation
« dnia: Stycznia 28, 2019, 11:40:09 am »
 Dziękuję za odpowiedzi .  Kabelek mam już przygotowany a moduł właśnie do mnie jedzie . Jeszcze jedno pytanie: Przy podłączeniu czujników do modułu trzeba używać rezystorów podciągających tak jak przy podłączeniu przez rpi?

15
Tematy ogólne / Odp: Most do sieci 1-wire firmy ESERA Automation
« dnia: Stycznia 09, 2019, 12:42:07 pm »
Super, dziękuję. W kontekście kilkumiesięczego używania (od kiedy pojawił się wpis na stronie) działa to bezproblemowo? Masz może feedback od brata?:)

16
Tematy ogólne / Most do sieci 1-wire firmy ESERA Automation
« dnia: Stycznia 07, 2019, 08:28:19 pm »
Pytanie w zasadzie do Admina, chyba, że ktoś jeszcze korzystał z rozwiązania firmy esera.

Zatem: czy ten kabelek https://www.esera.de/produkte/zubehoer/kabel-buchsen-stecker/101/1-wire-hub-platine łączący moduł ze sterownikiem ma w sobie "coś extra" czy to zwykła wtyczka RS i coś co da się nasadzić na piny w złączu sterownika? Połączenia są 1:1? Ewentualnie byłbym wdzięczy za schemat który pin do którego...

Chyba zdecyduję się na ten moduł w swojej instalacji, sęk w tym, że koło sterownika nie uda mi się już wygospodarować na niego miejsca i w moim układzie ten oryginalny kabelek będzie za krótki. Musiałbym zrobić swoj. A płacić kolejne 12E tylko za możliwość jego przemierzenia to trochę sporo...

Poratuje ktoś?

17
Tematy ogólne / Odp: Mostki grzebieniowe TOPJOBS 2002
« dnia: Lutego 27, 2017, 11:27:46 am »
Zapomniałem dodać, że dwóch mostków omijających nie da się wpiąć w jeden pin w złączkach trzypiętrowych w miejscach przeznaczonych dla mostków.

I to jest cenna uwaga bo całkowiecie wyklucza moją pierwszą wizję połączenia wszystkiego na złaczkach omijających.

18
Tematy ogólne / Odp: Mostki grzebieniowe TOPJOBS 2002
« dnia: Lutego 13, 2017, 11:49:50 am »
Tasior, a nie lepiej zastosować dla 15 torów N złączki z podpięciem szyny zbiorczej? Np. 2003-7641 i na końcu zastosować 2006-7114 którra umożliwia wpięcie przewodu 0,5 - 6 mm2?

No ba, napewno lepiej :) Ale to informacja na przyszłość dla innych bo u mnie to już musztarda po obiedzie - wszystkie kable mam już rozszyte na 2003-7646. Niestety mnogość rozwiązań oferowanych przez WAGO mnie przerosła i mam to co mam - teraz muszę z tego jakoś wyjść a z tego co tu czytałem to były osoby, które stosowały 2003-7646 - stąd moje pytanie :)

19
Tematy ogólne / Odp: Mostki grzebieniowe TOPJOBS 2002
« dnia: Lutego 13, 2017, 08:44:37 am »
Cześć,

Pytałem ostatnio "u źródła" czyli w WAGO o mostkowanie toru N w złączkach 2003-7646 przy pomocy mostków 2002-472. Oto odpowiedź:

"Witam,
mostki omijające, które można montować w jednym kanale do mostkowania, służą generalnie do łączenia dwóch potencjałów obok siebie (wyłamując odpowiednie piny). Nie nadają  się one do mostkowania ciągłego (maksymalnie można jednym mostkiem 2002-482 połączyć ze sobą 12 sąsiednich złączek ). Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie mostka do połączenia ciągłego 2002-400, który umożliwia połączenie ze sobą dowolnej liczby sąsiednich złączek. Mostek ten mieści się też w jednym kanale do mostkowania. "

Tak więc pójdę w te 2002-400 bo będzie to najbardziej elastyczne (zmostkuję dowolną ilość złączek).

Tylko teraz dalej mam zagwozdkę: mamy już zmostkowane dajmy na to 15 złączek 2003-7646 (oczywiście mowa o torze N). Do każdej podpiety przewód np. 2,5mm2. Pytanie: jak doprowadzacie ten potencjał N? Do złączki 2003-7646 da się podpiąć maksymalnie 4mm2. Czyli w tym przypadku 15 przewodów 2,5mm2 będzie podpiętych jednym 4mm2. Nie za mało? Wiem, ze w teorii 4mm2 wytrzyma nawet ponad 30A co jest wartością większą niż jestem w stanie "wycisnąć" ze swojego przyłącza, nie mnie jednak wolałbym tam mieć 6mm2... Jak jest u Was?

20
Programowanie / Odp: Wysyłanie wiadomości e-mail z PLC
« dnia: Marca 19, 2016, 08:20:43 pm »
Hmm nikt nic więc sam sobie po trochu odpowiem, może komuś przyda się w przyszłości:

Najpierw sekcja zmiennych:
VAR
   Button : BOOL;
   Email :SMAIL_Client;

   Server: STRING := 'poczta.o2.pl';
   Port : WORD := 465;
   User : STRING := 'xxx@o2.pl';
   Pwd : STRING := 'abcde';
   From : STRING := 'xxx@o2.pl';
   Receiver : STRING := 'xxx@gmail.com';

   Subject : STRING := 'wago';
   Message : STRING := 'test';
END_VAR


i kawałek programu:

Email (
   sServerName    := Server,
   wServerPort :=Port,
   eOperationMode:= SMAIL_eSSL,
   sUsername:=User,
   sPassword:= Pwd,
   sFrom:=From,
   sTo:=Receiver,
   sSubject:=Subject,
   sMessage:=Message,
   tTimeOut:= T#10s,
   xSend:=IN1,
);


Ten kod pozwala mi wysłać maila. Nie udało mi się zmusić WagoLibSecureMail_01.lib do gadania z gmailem, dlatego użyłem poczty o2. Co istotne: wysłany w ten sposób email NIE JEST szyfrowany (pewnie dlatego nie mogę się dogadać z gmailem). Kolejna uwaga: istotne jest na jaki adres mail jest w tym przypadku wysyłany. Jak widać w kodzie, wysyłam maila na adres gmailowy. Po odebraniu można zobaczyć, że email nie jest zaszyfrowany (screen w załączniku).

Gmail ostrzega, że wiadomość nie jest zaszyfrowana ale ją odbiera. Natomiast kiedy próbuję wysłać wiadomość np na @outlook.com to nigdy nie dociera ona do adresata. Wnioskuję, że serwer pocztowy po prostu ją odrzuca (nie trafia nawet do spamu).

21
Programowanie / Wysyłanie wiadomości e-mail z PLC
« dnia: Marca 16, 2016, 09:40:45 pm »
Siema,

Czy ktoś z szanownego grona forumowiczów używa PLC do wysyłania maili? Jeśli tak to czy mógłby podzielić się informacjami jak to uruchomić? W szczególności czy ma to prawo działać z jakimś ogólnodostępnym providerem poczty?

Próbowałem wykorzystać bibliotekę WagoLibSecureMail_01.lib
Na pierwszy ogień poszedł gmail. Konfiguracja mniej więcej taka:

MESSAGE (
   sServerName    := 'smtp.gmail.com',
   wServerPort :=465,
   eOperationMode:= SMAIL_eSSL,
   sUsername:='xxx@gmail.com',
   sPassword:= 'xxx',
   sFrom:='xxx@gmail.com',
   sTo:='xxx@gmail.com',
   sSubject:='WAGO',
   sMessage:='TEST WAGO',
   sAttachmentName:=,
   pabAttachmentData:=,
   diAttachmentLength:=,
   tTimeOut:= T#10s,
   xSend:=Button,
);


Próba wysłania kończy się komunikatem:
'SMAIL_ERROR: Invalid response, expecting "235 - Authentication OK " telegram'

Próbowałem skonfigurować konto gmail wg wskazówek umieszczonych tutaj: http://www.sps-forum.de/wago/75431-mail-versand-ueber-google-mail-account-mit-750-880-881-und-dem-750-820x.html ale nie pomogło  :-\

Kolejna próba była z kontem na @outlook.com ale w tym przypadku w ogóle nie chce się połączyć z serwerem.

Na koniec przetestowałem jeszcze o2.pl :
MESSAGE (
   sServerName    := 'poczta.o2.pl',
   wServerPort :=465,
   eOperationMode:= SMAIL_eSSL,
   sUsername:='xxx@o2.pl',
   sPassword:= 'xxx',
   sFrom:='xxx@o2.pl',
   sTo:='xxx@o2.pl',
   sSubject:='WAGO',
   sMessage:='TEST WAGO',
   sAttachmentName:=,
   pabAttachmentData:=,
   diAttachmentLength:=,
   tTimeOut:= T#10s,
   xSend:=Button,
);


I wyglądałoby, że jest lepiej niż z gmailem bo komunikat końcowy: 'Successful executed'

Niestety po emailu ani widu ani słychu. Do adresata nic nie dociera, zwrotki żadnej też nie ma. Widziałem, że admin wspominał opisując swój program o funkcji powiadamiania przez email ale nie znalazłem szczegółów czy korzystał z własnego serwera poczty czy z jakiegoś ogólnodostępnego...

Strony: [1]