'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - lukaszdebiec

Strony: 1 [2] 3 4 5
16
Tematy ogólne / Odp: Inteligenty dom Widget - fotorelacja
« dnia: Styczeń 08, 2018, 01:05:20 am »
Jakie masz długości przewodów do 20 czujników? U mnie problem występował w momencie przekroczenia długości magistrali 250 m. Czy WireChip ma diagnostykę magistrali 1-Wire? Z jaką częstotliwością odpytujesz czujniki?

17
Tematy ogólne / Odp: Przekaźnik bistabilny bezpośrednio z DO ?
« dnia: Styczeń 04, 2018, 01:16:46 pm »
Hej
Temat sterowania w przypadku awarii był już poruszany na forum. Wydaje mi się że przekaźnik bistabily i moduł wejściowy 230V podniosą bardzo koszt instalacji a w przypadku domku jednorodzinnego jest sporo punktów oświetleniowych.

Do sprawdzania stanu przekaźnika służą styki pomocnicze które sprawdzają czy w urządzeniu faktycznie nastąpiło przełącznie styków.

Sugeruję zastosowanie standardowych przekaźników i w przypadku obwodów które mają mieć możlowść awaryjnego załacznia dodanie przełacznika 2 lub 3 pozycyjnego np takiego
http://www.eldor24.pl/przelacznik-schodowy-z-s-wm-1-0-2-248345.html


18
Tematy ogólne / Odp: Inteligenty dom Widget - fotorelacja
« dnia: Styczeń 04, 2018, 01:06:35 pm »
W przypadku Cel-Mar dział techniczny zaleca skrętkę UTP lub FTP w przypadku pomieszczeń z dużą ilością zakłóceń. Na przykładach http://cel-mar.pl/1-wire_rs485_modbus_m401wp.htm?idk=1#poz widać że magistrala może być mieszana (gwiazda lub Punkt-Punkt). Wydaje mi się że wszytsko zależy od rozkładu pomieszczeń i jakiego typu urządzenie chcemy zastosować jako centrala 1-Wire (RPi, Cel-Mar itd.)

19
Tematy ogólne / Odp: Sterowanie wentylatorem 0-10v.
« dnia: Styczeń 02, 2018, 12:51:09 pm »
Cześć
Musisz uważać na tanie regulatory z potecnjometrem. Tam nie ma żadnej separacji galwanicznej pomiędzy potencjometrem a 230 V i można upalić moduł Wago. Zastosuj prosty regulator który ma wbudowane sterowanie sygnałem napięciowym 10V

Np:
http://allegro.pl/regulator-napiecia-obrotow-230v-25a-ster-0-10v-i7087498959.html

20
Programowanie / Odp: Światło zapalane czujką ruchu
« dnia: Listopad 26, 2017, 03:24:33 pm »
Sterownie oswietlenia z czujnika ruchu

Deklaracja Zmiennych:
(*deklaracje gaszenia i swiecenia z czujnika ruchu*)
   Light_PIR_A_Wiatrolap: Fb_Delay;
   Light_PIR_B_Wiatrolap: F_TRIG;(*gasi po czasie dwToff_10tel_s*)
   Light_PIR_C_Wiatrolap: R_TRIG; (*swiecie po podaniu na xInput*)

Kod (oświtelnie DMX):

Lampa1_Wiatrolap (xDimmSwitch:=IN43 OR IN43_VISU, XCentON:= Central_ON_Wiatrolap OR (Light_PIR_C_Wiatrolap.Q AND REAL_TO_BOOL (zmierzch_real)) , XCentOFF:= Central_OFF_Wiatrolap  OR (Light_PIR_B_Wiatrolap.Q AND REAL_TO_BOOL (zmierzch_real)), bDimmValue:=Lampa1_Wiatrolap_bDimmValue, bDimmValueatMemoOFF:= (10*swiatlo_dzienne));
Lampa1_Wiatrolap_Sterowanie ( bValueRed:=Lampa1_Wiatrolap.bNvo_DimmValue,  iChannelRed:=7, (*xWrite:=TRUE,*) xAutoWrite:= TRUE, abDMX_Values:=abDMX_Values);

Light_PIR_A_Wiatrolap(xInput:=IN58, dwTon_10tel_s:=1, dwToff_10tel_s:=(Light_PIR_Time_Wiatrolap*10));
Light_PIR_B_Wiatrolap (CLK:= Light_PIR_A_Wiatrolap.xOutput);
Light_PIR_C_Wiatrolap (CLK:= Light_PIR_A_Wiatrolap.xOutput);

lub standardowa lampa na przekaźniku

Deklaracja Zmiennych:

(*deklaracje gaszenia i swiecenia z czujnika ruchu*)
   Lampa1_Garaz: FbDimmerSingleSwitch:= (uiT_ShortIn10telSec:= 5, xMemoOFF:= TRUE, bMaxDimmValue:= 200, bMinDimmValue:= 10, uiT_SpeedIn10telSec:= 50,  bModeOnReset:= 3);
   Lampa2_Garaz: FbDimmerSingleSwitch:= (uiT_ShortIn10telSec:= 5, xMemoOFF:= TRUE, bMaxDimmValue:= 200, bMinDimmValue:= 10, uiT_SpeedIn10telSec:= 50,  bModeOnReset:= 3);

   Central_ON_Garaz: BOOL;
   Central_OFF_Garaz: BOOL;
   IN52_VISU: BOOL;
   IN53_VISU: BOOL;

   Light_PIR_A_Garaz: Fb_Delay;
   Light_PIR_B_Garaz: F_TRIG;(*gasi po czasie dwToff_10tel_s*)
   Light_PIR_C_Garaz: R_TRIG; (*swiecie po podaniu na xInput*)

Kod:


(*obsluga oswietlenia garaz*)
Lampa1_Garaz (xDimmSwitch:=IN52 OR IN54_VISU, XCentON:= Central_ON_Garaz OR (Light_PIR_C_Garaz.Q AND REAL_TO_BOOL (zmierzch_real)) , XCentOFF:= Central_OFF_Strych  OR (Light_PIR_B_Garaz.Q AND REAL_TO_BOOL (zmierzch_real)), bDimmValueatMemoOFF:= (10*swiatlo_dzienne));
OUT25:= Lampa1_Garaz.xSwitch;
Lampa2_Garaz (xDimmSwitch:=IN53 OR IN55_VISU, XCentON:= Central_ON_Garaz OR (Light_PIR_C_Garaz.Q AND REAL_TO_BOOL (zmierzch_real)) , XCentOFF:= Central_OFF_Strych  OR (Light_PIR_B_Garaz.Q AND REAL_TO_BOOL (zmierzch_real)), bDimmValueatMemoOFF:= (10*swiatlo_dzienne));
OUT26:= Lampa2_Garaz.xSwitch;

Light_PIR_A_Garaz(xInput:=IN60, dwTon_10tel_s:=10, dwToff_10tel_s:=10);
Light_PIR_B_Garaz (CLK:= Light_PIR_A_Garaz.xOutput);
Light_PIR_C_Garaz (CLK:= Light_PIR_A_Garaz.xOutput


Pozdrawiam
Łukasz

21
Tematy ogólne / Odp: Liczniki energii elektrycznej
« dnia: Wrzesień 26, 2017, 06:34:30 pm »
Hej
A ja zaproponuję licznik z Modbus RTU

http://www.fif.com.pl/produkt/1543/1659

Mamy mierzone 20 parametrów.

22
Masz uruchomioną integracje w module ETHM-1 ? W sumie nigdy nie testowałem komunikacji z modułem ETHM-1, zawsze był ETHM-1 plus. Korzystasz z aplikacji mobilnych do satela? Działają Ci?
Pamiętaj że nie możesz mieć zaznaczonej opcji kodowania integracji.

23
Hej
A co to za port komunikacji masz ustawiony?
Domyślny satela to 7094.

24
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Lipiec 02, 2017, 06:00:33 pm »
Koryta są tanie najdroższe są akcesoria. Jeszcze OBO produkuje koryta kablowe ale na hurtowniach przeważnie mają BAKSa.
Jak chcesz je montować pod sufitem to nie kupuj tych z najcieńszą blachą bo lubią się wyginać przy większej ilości kabli. I nie sugeruj się kalkulatorem ilości przewodów na stronie producenta. Kalkulator zakłada że wszystkie przewody są idealnie proste a w praktyce nie uda Ci się nigdy tak ułożyć.

25
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Czerwiec 30, 2017, 12:25:19 am »
Cześć
Wszystko zależy od wygody i miejsca w rozdzielni i przeznaczenia układu zasilania. Bloki rozdzielcze (Legrand ma fajne bloki 4 polowe) sprawdzają się w momencie kiedy mamy dużo odbiorników (RCD) w rozdzielni. Każdy wyłącznik RCD łączymy z blokiem i mamy łatwą możliwość rozbudowy i serwisowania. Takie rozwiązanie stosuję zawsze w rozdzielniach przemysłowych i miejscach gdzie ważne jest zapewnienie ciągłego zasilania.
W rozdzielniach "domowych" pod rozłącznik FR podpinam 2-3  przewody 6mm2 na fazę (1 przewód na rząd rozdzielni) a rozdział faz robię za pomocą podwójnych końcówek tulejowych przy zaciskach zasilających RCD. Rozwiązanie jest wygodne i tanie jednak w przypadku dołożenia kolejnego wyłącznika RCD konieczne jest rozłączenia zasilania co w przypadku domku jednorodzinnego nie jest problemem.

26
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Temperatura przez WRITEPI
« dnia: Maj 31, 2017, 10:47:22 pm »
Do uruchomienia komunikacji modbus przez LAN masz w Codesys konfigurator i sobie wszystko możesz wyklinać. Ja u siebie nie napisałem ani linijki kodu do obsługi modbus. Wszystko wygenerował konfigurator po wpisaniu adresów z jakich czyta modbus.

27
Hej
Wydaje mi się że najważniejszą rzeczą w przypadku inteligentnych domów jest stabilność całego systemu. Wiadomo że każde urządzenie elektryczne może się zepsuć ale sterowni PLC są przygotowane do pracy ciągłej w przeciwieństwie do PI. Wielokrotnie słyszałem że PI po 1-2 latach pracy wysiada i trzeba je wymienić. Dla kogoś może to nie jest problem i możne trzymać nawet kilka sztuk w szufladzie (są tanie :) ). Ale czy faktycznie o to chodzi w inteligentnym budynku?

28
Tematy ogólne / Odp: Inteligenty dom Widget - fotorelacja
« dnia: Maj 15, 2017, 02:48:38 pm »
Hej
Nie wykorzystuję pasów LED RGB. Moduły steruję tylko standardowe oświetlenie (1 moduł - 3 obwody). Taka gotowa wizualizacja dostępna jest w bibliotece DMX Wago ale nie poprzez HTML5 tylko poprzez WebVisu. Moduły SPL-3C miałem już przetestowane i Wago ma gotowe biblioteki DMX. Moduł SPL-3CM to nowość i po stronie sterownika nie ma gotowych bibliotek wiec wybór mógł być tylko jeden. Aktualnie przymierzam się do testów SPL-3CM i może w kolejnym projekcie będzie wykorzystany.

Dzięki za aprobatę prac:)

29
Tematy ogólne / Odp: Inteligenty dom Widget - fotorelacja
« dnia: Maj 14, 2017, 04:00:22 pm »
Hej
Starałem się prowadzić przewody do czujników 1-Wire w formie magistrali (nie w formie gwiazdy). W większości pomieszczeń przewód magistrali wchodzi do puszki łączeniowej i dalej biegnie do kolejnego pomieszczenia. W pokojach są po 2 czujniki więc trzeci przewód biegnie w formie odgałęzienia do drugiej puszki.
Aby ułatwić sobie montaż czujników kupiłem złącza montażowe https://botland.com.pl/734-zlacza-montazowe do których przylutowałem czujniki DS18b20 i zabezpieczyłem je klejem na gorąco. W puszkach zamontowałem wtyczki więc samo podpięcie czujników było już proste. Wtyczki i gniazda poprzez swój kształt uniemożliwiają odwrotne podpięcie czujnika, minimalizują możliwość popełnienia błędów a w przypadku uszkodzenia szybką wymianę.

W instalacji zastosowane są łączniki berkera wieloklawiszowe (4 przyciski ze stykami NO). Do zasilania przycisku wykorzystana jest para pomarańczowa. Odejścia klawiszy są na 4 przewodach więc cały łącznik wykorzystuje 6 przewodów (wystarczyło by 5 ale tak było wygodniej :) ). 

30
Tematy ogólne / Odp: Inteligenty dom Widget - fotorelacja
« dnia: Maj 09, 2017, 08:21:04 pm »
Hej
Ściemniacze pracują w standardzie DMX poprzez moduł 750-652 i biblioteki dostarczone przez WAGO. Żarówki LED są z firmy EcoEnergy http://www.eenergy.com.pl/pl/zrodla-swiatla-led-spotlight-gu53/lampa-led-mr-16-gu53-spotlight-5w i tylko one dobrze współpraowały ze ściemniaczami PWM a testowałem pięciu różnych producentów.
Dzięki za uwagę. Faktycznie zapomniałem o podkładkach bo złączki miały być pobielane ale nie mieli innych w hurtowni a czasu było coraz mniej.
Zawory firmy Herz NO na 230V sterowane poprzez przekaźniki w rozdzielni.
Trasa kablowa nigdzie nie leżała bezpośrednio na chudziaku. Pod korytkiem kablowym baks jest papa a narożniki przed układaniem styropianu były zabezpieczone  specjalną folią.

Strony: 1 [2] 3 4 5