'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - lukaszdebiec

Strony: 1 ... 3 4 [5]
61
Tematy ogólne / Odp: Zasilanie awaryjne...?
« dnia: Luty 24, 2016, 05:10:37 pm »
Witam
Pracuję trochę z agregatami i od razu  powiem że szkoda czasu na agregaty za 500 zł. Takie urządzenia przewidziane są do pracy chwilowej. Bałbym się do nich podłączyć urządzenia które posiadają jakąś elektronikę. Mimo, iż większość urządzeń posiada stabilizacje napięcia AVR to w tanich urządzeniach jest ona zawodna i mało stabilna.

Agregat 1 czy 3 fazowy? To zależny czy mamy w domu urządzenia które wymagają ciągłego zasilania 3 fazowego. Jeżeli nie to zdecydował bym się na 1 fazowy z prostej przyczyny - równomierna obciążalność faz. Agregaty i elektronika AVR nie lubią niesymetrycznego obciążenia a w przypadku domku może się tak zdarzyć. W końcu 99% urządzeń jest 1 fazowych. Kolejnym aspektem jest moc agregatu. Posiadam agregat 1 fazowy 7 kVA ( około 5kW). Na wyjściu mamy maksymalnie 22 A. Ten sam agregat występuje również w sprzedażny jako  3 - fazowy. A więc licząc najprościej maksymalny pobór prądu mamy troszeczkę ponad 7A na fazę. W takim przypadku nie uda nam się już uruchomić czajnika elektrycznego co przy używaniu agregatu 1 fazowego o tej samej mocy będzie możliwe ( Przy zastosowaniu przełącznika lub stycznika możemy porostu zmostkować 3 fazy na czas pracy agregatu i nie ma konieczności zmian w instalacji) Oczywiście możemy zainwestować w 3-fazowy większej mocy ale mówimy tutaj o sytuacji awaryjnej a koszt takiego urządzenia będzie dużo wyższy.

Jeżeli chodzi o układ do załączenia w zależności od zasobów finansowych możemy zastosować ręczny lub automatyczny. Za 200 zł dostępne są na allegro przełączniki sieć-0-agregat i jest to jedyne akceptowalne rozwiązanie aby bezpiecznie użytkować agregat. Trochę się już nasłuchałem o wypadkach gdzie agregat podłączony był do zwykłego gniazda i ktoś zapomniał odłączyć WLZ i pracownik ZE został porażony.
Automatyczne przełączniki zasilania nie są takie drogie. Wystarczą 2 styczniki z blokadą mechaniczną pomiędzy (plus styki pomocnicze), 2 czujniki zaniku napięcia oraz 2 układy czasowe. Oczywiście można to sterować z Wago (sam sterownik powinien mieć zasilanie awaryjne na akumulatorze) ale to w zależności od upodobań i preferencji.

Ostatnio przygotowywałem i montowałem układ SZR na 250A z sekwencyjnym unieruchamiam odbiorów. Całość oparłem na sterowniku Siemens CPU 226. Zdjęcie poniżej.

62
Tematy ogólne / Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« dnia: Luty 24, 2016, 04:39:59 pm »
Witam
Dziękuję za precyzyjną odpowiedz. Moduły od Dragona wychodzą bardzo korzystnie cenowo (12 kanałów za 120 zł) stąd moje zainteresowanie DMX.
Na samym początku miałem skorzystać z Modbus i tego modułu http://enterius.pl/sterowniki-led/kontrolery/sterownik-led-rgb-modbus/ ale przy np 30 kanałach cena robi się już nieciekawa.

Zdecydowałem się na DMX i zamówiłem już moduł 750-652 do Wago.  Dragon obiecał wypożyczyć na testy sterownik ale jak mam już potwierdzenie że działa to go porostu kupię. Generalnie wszystkie sterowniki będę miał w jednej rozdzielni gdyż w mieszkaniu 70m2 poprowadziłem wszystkie punkty świetlne (nawet 12V)  do centralnego punktu.

Teraz pytania:
- czy w DMX nie możemy ustalić szybkości opadania i narastania zbocza i wartości końcowej?
- czy ta skokowa zmiana "świecenia" jest widoczna tylko na paskach led czy też na halogenach LED 12V
- co się nie sprawdziło w bloczkach wago DMX? Mogę prosić o jakieś sugestie? Po przestudiowaniu dokumentacji DMX może faktycznie są trochę ograniczone ale wszystko pewnie wyjedzie w praktyce/

63
Tematy ogólne / Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« dnia: Luty 22, 2016, 10:44:11 am »
Witam
Chciałbym się przywitać z wszystkimi obecnymi na forum. Od jakiegoś czasu śledzę cześć tematów i jestem pod wrażeniem jakie funkcjonalności udało się oprogramować na sterowniku. Aktualnie posiadam (posiadałem) inteligenty dom oparty na Fibaro jednak ten system nie dorasta nawet do pięt jeżeli chodzi o możliwości i stabilność Wago. W mieszkaniu większość oświetlenia mam na 12 V i chciałem sterować je poprzez DMX korzystając z modułów http://www.dagonlighting.pl/ lub http://enterius.pl/sterowniki-led/kontrolery/sterownik-led-dmx-ec-133-dmx/ oraz moduł 750-652 Wago. Mam pytanie czy szanownym forumowiczom udało się taki układ oprogramować? Czy wszystko działa poprawnie? Czy korzystał ktoś z bibliotek DMX dostarczonych przez Wago? Będę wdzięczny za opinię.Strony: 1 ... 3 4 [5]