'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - blackbox

Strony: 1 [2]
16
Tematy ogólne / Odp: Przygotowanie do instalacji
« dnia: Czerwiec 08, 2016, 08:27:13 am »
to bez sensu :) chcesz PLCkiem wlaczac odkurzacz, ktory i tak ma wlacznik na rączce ? do tego ten włącznik na rączce ma mozliwosc modulowania mocy ssania.
Też tak uważam, stąd moje wątpliwości. Chyba, że można to potraktować jako zabezpieczenie na wypadek przerwania kabla idącego wzdłuż rur do gniazd. Jeśli chodzi o Modbus to tutaj można chyba byłoby jedynie odczytywać informacje o stanie odkurzacza (np. stan zapełnienia, filtrów).   

17
Tematy ogólne / Odp: Przygotowanie do instalacji
« dnia: Czerwiec 07, 2016, 10:55:15 am »
co do odkurzacza - moj niby ma modbusa i nawet udalo mi sie dostać do niego instrukcję do modbusa, co nie było łatwe :) ale jakoś tak .... jeszcze nie podłączony.
za to jak najbardziej uwazam, ze warto. u mnie dosc duzo odkurzamy (pies na pokładzie) i worek jak i filtr wymagają dość często serwisowania. warto mieć powiadomienie o zapełnieniu worka.

Jeśli chodzi o odkurzacz to myślałem tylko o dołączeniu się do kabla sterującego prowadzonego od odkurzacza do gniazd.

18
Tematy ogólne / Odp: Przygotowanie do instalacji
« dnia: Czerwiec 05, 2016, 11:59:50 pm »
Instalacja już położona. Chciałbym jeszcze dołożyć kabel do przyszłych kontaktronów w drzwiach wewnętrznych jako przedłużkę od puszki z włącznikiem przy drzwiach. Kontaktron posłużyłby np. do zapalania i gaszenia światła (zamiast czujnika ruchu). Na forum mało jest informacji o kontaktronach nie do celów alarmowych. Czy jest więc coś o czym nie wiem a co nie pozwoli mi na sensowne wykorzystanie kontaktronów w drzwiach wewnętrznych? 
I jeszcze jedno: czy warto podłączyć się do kabla sterującego odkurzacza centralnego?

19
Tematy ogólne / System uprawnień sterownika WAGO
« dnia: Maj 04, 2016, 08:21:02 pm »
Po przeczytaniu manuali WAGO oraz wstępnym przeklikaniu konfiguracji sterownika i rozpoznaniu Codesys nie mam jasnych informacji o systemie uprawnień do sterownika WAGO.

1) Role.
Niby są 3 role: administrator, użytkownik, gość ale rola administrator sprowadza się chyba tylko do zarządzania kontami użytkownika i gościa. Czy są jakieś ograniczenia do konfiguracji sterownika z poziomu kont: user i guest? Dostęp przez ftp jest możliwy dla wszystkich kont.

2) Uprawnienia do ładowania programu do sterownika z poziomu Codesys.
Jak zabezpieczyć się przed możliwością załadowania do sterownika innego programu przez dowolną osobę mającą dostęp do sieci, w której działa sterownik? Czy do tego celu służą opcje (w Codesys) zabezpieczenia projektu hasłem przed odczytem i/lub zapisem?

3) Uprawnienia w wizualizacji.
Dostęp do wizualizacji w javie nie wymaga uwierzytelnienia natomiast dostęp z wykorzystaniem https://sourceforge.net/projects/webvisu/ już tego wymaga.

Jakie są Wasze doświadczenia w tym zakresie?

20
Tematy ogólne / Odp: Przygotowanie do instalacji
« dnia: Marzec 10, 2016, 09:06:41 pm »
Mam jeszcze pytanie o czujniki temperatury 1-wire:
- czy nie lepiej zamiast wykorzystywać przewody we włączniku do podłączenia czujnika położyć osobną skrętkę w układzie magistrali zamiast gwazdy? Tylko gdzie wtedy schować czujniki temp./wilgotności? Trzeba jeszcze rozwiązać sprawę rozgałęzienia.
- czy jest sens (przy ogrzewaniu podłogowym wodnym) ułożyć skrętki (w układzie magistrali) z czujnikami na podłodze i zalać wylewką betonową - do sprawdzania temp. posadzki? Wykorzystanie tego widze tylko do celów infomacyjnych o temp. danych pętli grzewczych. 
- czy nie będzie problemu z wykorzystaniem np. modułu Wire-Chip jeśli czujniki temp. będą w układzie gwiazdy (tj. w wyłącznikach oświetlenia)?

Jeśli chodzi o rekuperator to wysłałem zapytanie do producenta ale na razie milczy. Rozumiem, że nie jest w jego interesie dzielić się informacjami o sterowaniu bo woli sprzedać własne sterowniki.

21
Tematy ogólne / Odp: Przygotowanie do instalacji
« dnia: Marzec 09, 2016, 02:06:14 pm »
Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Nasunęło mi się jeszcze kilka pytań:
- czy włączniki dotykowe, np. producenta Sterboxa lub Gira można stosować ? W przypadku podświetlenia przycisku rozumiem, że musimy oddelegować dodatkowy przewód ze skrętki.
- czy puszki muszą być głębsze niż standardowo?
- czy w przypadku rekuperatora ze złączem RS485 i obsługą MODBUS jest możliwość (pod warunkiem dostępu do dokumentacji) przekazania do niego sygnałów np. z czujnika wilgotności, ręcznego włącznika przewietrzania, centrali alarmowej, itd. poprzez to złącze zamiast ciągnąć przewody do każdego czujnika/włącznika?

22
Tematy ogólne / Odp: Przygotowanie do instalacji
« dnia: Marzec 06, 2016, 11:34:47 pm »
Dzięki za odzew.


7) Czy na potrzeby pomiaru temperatury/wilgotności doprowadzić osobną skrętkę do każdego pomieszczenia?
Ja nie dawałem osobnej - użyję tej, którą mam do włączników światła (tam gdzie mam ich więcej mam 2 skrętki).
Też tak zrobię. Czy jest możliwe użycie czujnika temp. i wilgotności DHT11 czy raczej osobno czujnik temp. (DS18B20 - konieczne dwa dodatkowe przewody) i czujnik wilgotności (jaki?).

8 ) W jaki sposób zostawić/zakończyć skrętkę w ww. miejscach - zostawić wystający przewód?
W puszkach mam po prostu zostawioną uciętą skrętkę. W miejscach, gdzie wystaje owinąłem ją izolacją na końcu.
Może jako zapas do przyszłego zastosowania warto doprowadzić skrętkę do niektórych gniazdek i zostawić ją w puszce (nie będzie na wierzchu a jak będzie potrzeba jej wykorzystania to można ją wyprowadzić z puszki).

23
Tematy ogólne / Przygotowanie do instalacji
« dnia: Marzec 06, 2016, 09:57:48 pm »
Witam wszystkich.
Planowałem oprzeć moją automatykę o Satela Integrę ale po dotarciu do tej strony od razu zmieniłem koncepcję na wykorzystanie sterownika PLC. Z uwagi na doświadczenie w programowaniu wysokopoziomowym w grę wchodzi tylko CoDeSys (Structured Text).

Aktualnie jestem na etapie przygotowania do instalacji elektrycznej i w związku z tym mam kilka pytań aby o niczym nie zapomnieć:
1) ile łączników/puszek robić w przeciętnym pomieszczeniu i przed wejściem do łazienki: 1 czy 2? Czy można kupić przycisk dzwonkowy czteropolowy (cztery kwadraty) - wtedy teoretycznie wystarczyłby 1 przycisk?
2) Czy w miejscach strategicznych, w których będzie więcej włączników np. początek salonu, doprowadzić dwie skrętki do sterowania?
3) Czy do dwóch niezależnych punktów oświetleniowych położonych blisko siebie można wyprowadzić z rozdzielni jeden przewód 4x1,5 i rozdzielić je dopiero przed tymi punktami - będą wtedy oczywiście na jednej fazie
4) Czy można w Polsce kupić zestaw startowy ze sterownikiem Wago 750-881 taniej niż obecna cena w www.tim.pl? Czy może jednak wato kupić w niemieckim sklepie internetowym (tutaj jest za 600EUR z przesyłką) lub ebay - tylko co z gwarancją?
5) Czy warto kupić sterownik i inne moduły używane (allegro, ebay)?
6) Gdzie jeszcze warto doprowadzić skrętkę do sterowania (potencjalnie): rekuperator, sterownik automatu bramy garażowej, elektrozawór przy głównym wejściu do wody, pompa ciepła, wyjście do ogrodu. Ogrzewanie wszędzie podłogówka więc nie ma sensu sterować elektrozaworami rozdzielaczy. Mam okna dachowe Fakro więc może warto przewidzieć rolety zewnętrzne? Z czujników będę korzystał poprzez Satela. 
7) Czy na potrzeby pomiaru temperatury/wilgotności doprowadzić osobną skrętkę do każdego pomieszczenia?
8 ) W jaki sposób zostawić/zakończyć skrętkę w ww. miejscach - zostawić wystający przewód?

Strony: 1 [2]