'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - mendium

Strony: [1] 2
1
Tematy ogólne / Odp: Łączniki szybkie pytanie
« dnia: Kwietnia 09, 2019, 08:48:40 am »
Apropos łączników, szybkie pytania apropos wspomnianego Berkera 53503404. Czy jest to jedyny 4-krotny zwierny na rynku oprócz modułowego TEM? Ten drugi odpada, małzonce się średnio podoba.

Osobiście nie znalazłem nic innego. Do tego łącznika można dobierać różne ramki i przyciski, więc żonie na pewno coś się spodoba. Moja żonka chciała obudowy w kolorze antracyt ale cena była 3x większa.

2
Tematy ogólne / Pomiary DC
« dnia: Lutego 22, 2019, 09:56:29 am »
Czy ktoś zmontował układ do pomiarów DC, z wykorzystaniem bloków 750-493 lub 750-494. Chciałbym złożyć układ do pomiaru parametrów rozładowania baterii (12V 7Ah) i określania ich stanu faktycznego.
Instrukcja bloku mówi o stosowaniu bocznika pomiarowego 4 zaciskowego  i tutaj nie do końca wiem jak temat ugryźć, tzn jaki dobrać bocznik.

3
Tematy ogólne / Odp: Łączniki szybkie pytanie
« dnia: Lutego 18, 2019, 08:13:16 am »
Owszem jest to bardzo głupi pomysł, bo zabiera możliwość sterowania wejściami z poziomu webvisu. DO sterowania oświetleniem nie potrzebujemy Sygnału ciągłego tylko impulsu np z przełączników dzwonkowych.

4
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Moduły kontroli temperatury Wago
« dnia: Grudnia 27, 2018, 08:48:56 am »
Moduły RTD wychodzą stosunkowo drogo za sztukę. Dużo kosztowo efektywniejszym rozwiązaniem jest danie konwertera RS485 na 1Wire i takie czujniki.

5
Tematy ogólne / Odp: Rozdzielnia - help
« dnia: Sierpnia 20, 2018, 08:56:11 am »
Pooglądaj sobie zdjęcia jak inni na forum robili. Są dwie wersje:
-jedna duża szafa i sprowadzone do niej wszystkie przewody(prądowe i sterownicze)
-dwie szafy prądowa i sterownicza.

Ja swoją szafę zrobiłem wnękową wykutą na 14cm w suporku o wymiarach 800 szeroka na 1950 wysoka. do tego mam płytę blaszaną montażową o podobnych wymiarach. Drugi raz zrobiłbym natynkową obudował karton gipsem i zamówiłbym drzwi rewizyjne pod wymiar.
Zugi tak jak piszesz są dobrym pomysłem.
Połączenie skrętki na łączówkach typu krone lub zamienniki ewentualnie patchpanel krosowniczy.

6
Tematy ogólne / Odp: Okablowanie i nie tylko
« dnia: Lipca 30, 2018, 07:54:36 am »
Ja tam puściłem po 4 skrętki do każdego rozdzielacza CO. Gdzieś tutaj w innym wątku pisaliśmy o obciążalności wyjść i zapotrzebowaniu mocy siłowników CO. To było chyba coś koło 2W przy napięciu 24V. Jeśli dasz sterowniki 230V to raczej skrętka nie da rady z uwagi na grubość izolacji, ale bym sugerował jednak siłowniki 24V. Tam gdzie zawsze ma grzać to siłowniki NO a gdzie tylko podtrzymywać temperaturę (np. garaż) siłowniki NC.

7
Tematy ogólne / Odp: Wydzielona kotłownia
« dnia: Lipca 26, 2018, 09:48:44 am »
Czyli że max 64 szt czujników i max 260m łącznie długość kabli? Jeśli tak, to jeżeli podłączę 10 czujników i od każdego poprowadzę kabel 30m bezpośrednio do rozdzielni to przekroczę warunek 260m

Ja wiem że dla kogoś w temacie to durne pytania ale ja jestem budowlańcem i elektronika/automatyka/programowanie to kompletnie czarna magia a trzeba zdecydować jak rzucić kable.
To już jest konkretne pytanie.
Mamy dwa limity:
- 64szt czujników
- maksymalną sumę długości wszystkich podłączonych linii do DNB 400 - 260m.
a jeśli 10 czujników po 4m połączę w gwiazdę w kotłowni i stamtąd jednym kablem 30m do rozdzielni to nie przekroczę?
Teoretycznie powinno być ok. Natomiast taki dodatkowy punkt gwiazdowy może też negatywnie wpływać na działanie całości. Ciężko wyrokować na odległość.Jeśli nie to trzeba będzie przenieść ADA401WP i DNB 400 do kotłowni i zainstalować w małej rozdzielni natynkowej.
Nie znalazłem też informacji czy ADA da się skonfigurować z poziomu PLC czy trzeba dokupić konwerter na USB i najpierw skonfigurować laptopem?
Musisz kupić konwerter RS485 na USB (np ada-i9141 - 119zł netto) i konfigurujesz z poziomu PC specjalnym do tego oprogramowaniem. Oprogramowanie jest darmowe.

8
Tematy ogólne / Odp: Wydzielona kotłownia
« dnia: Lipca 25, 2018, 10:05:51 am »
czy ta jedna magistrala to trzy przewody a czujniki spinam w gwiazdę w kotłowni czy też od każdego czujnika bezpośrednio do DNB trzeba ciągnąć?
Czy do ADA da się podłączyć czujniki bezpośrednio, np do tymczasowych testów?

Proponuję ściągnąć dokumentację i sprawdzić jak to urządzenie w ogóle działa a później w miarę niejasności zadawać pytania.


9
Tematy ogólne / Odp: Okablowanie i nie tylko
« dnia: Lipca 24, 2018, 10:33:38 am »
Po pierwsze jak sterujecie elektrozaworami od wody i centralnego ogrzewania. Elektrozaworów jest cała masa od 12 V, przez 24 V po 230 V. Czy do sterowania na 24 V wystarczy puścić do zaworu tylko skrętkę? Sterowanie musi być przez przekaźnik czy można bezpośrednio z wyjścia cyfrowego?
Zawory do wody, szamba etc to zawsze 24VDC. Dla bezpieczeństwa lepiej nie stosowań tam 230VAC. Gdzieś widziałem stronę w sieci z elektrozaworami jest kilka opcji do wyboru. na wejściu do wody zainstaluję najpewniej zawór z siłownikiem 7przewodowy. Zawór będzie zamykany w przypadku uzbrojenia alarmu a otwierany przy rozbrojeniu.
Do podłogówki mam siłowniki KAN 24VDC NO. Trzeba pamiętać o minimalnych przepływach wody np w przypadku instalacji pompy ciepła. Tak by pompki nie pracowały na zamkniętych wszystkich siłownikach lub otwartej zbyt małej ich ilości.

Druga kwestia, która mi się nasunęła to kwestia montażu kontaktronów na roletach zewnętrznych. Konkretnie zastanawiam się gdzie go montować. Na górze rolety gdzieś przy kasecie, czy lepiej na dole przy parapecie?
Czy to jest konieczne? Rolety posiadają własną logikę sterowania. Ja dociągnąłem do nich przewody 4x1.5mm2. Twój pomysł da jedynie informacje o tym czy ktoś z zewnątrz nie podniósł rolet. Do sterowania Wago wydaje mi się wystarczające. A jeśli nie to dołożę dodatkowo przewód od kontaktronów okien.

No i jeszcze jedna kwestia okablowania "dzwonka". Chciałbym mieć możliwość zainstalowania wideodomofonu (IP) w domu. Z tego co widziałem Satel już się nawet pochwalił czymś takim na jakiś targach, ale póki co nie widzę nic takiego w jego ofercie. Chciałbym, aby gdy ktoś zadzwoni, na monitorze wyskoczył obraz z kamerki a na aplikacji w telefonie na telefonie (nie chcę jednak, aby było to albo apka na telefon, alba monitor).
Jest na youtube tutorial jak podłączyć obraz z kamery IP do wizualizacji Wago.

Instalacja alarmowa
Ze względu na ilość wejść i wyjść (po 160) jakie posiadam w sterowniku Wago nie decydowałem się na osobną centralką alarmową oraz manipulator. Wszystkie sygnały z czujników ruchu oraz kontaktronów schodzą się w jednym miejscu i determinują aktywację alarmu w przypadku gdy jest on uzbrojony.

Czy mógłby się kolega podzielić ideą jak oprogramować w Wago logikę takiej centralki alarmowej? Chodzi mi ten pomysł po głowie ale nie rozgryzłem jeszcze szczegółów. Chciałbym aby alarm dało się uzbrajać z ekranu wizualizacji i np po uzbrojeniu ekran ten stawałby się nie operacyjny.

10
Tematy ogólne / Odp: Czujnik nasłonecznienia?
« dnia: Lipca 09, 2018, 10:06:56 am »
Łukasz czujniki oświetlenia i nasłonecznienia z celmaru dają wynik procentowy. Czy ten wynik w jakiś sposób skalibrowałeś do wartości mierzalnej np luxy czy po prostu używasz tak jak jest?

11
Tematy ogólne / Odp: Czujnik nasłonecznienia?
« dnia: Lipca 06, 2018, 08:08:01 am »
Najlepiej 3 czujniki nasłonecznienia.

Czy może kolega polecić jakiś konkretny model?

12
Tematy ogólne / Odp: Okablowanie gniazd elektrycznych
« dnia: Lipca 03, 2018, 08:34:57 am »
Dodatkowo możesz położyć skrętkę do każdego gniazdka i po przekaźniku w celu np sterowania grzejnikami elektrycznymi lub innym odbiornikiem. Ewentualnie sprowadzić wszystkie przewody do rozdzielni.

13
Tematy ogólne / Odp: Laczowki lsa/krone
« dnia: Czerwca 29, 2018, 07:59:32 am »
czym rożni się łączówka rozłączna i nie rozłączna? jest gdzieś schemat połączeń takiej łączówki? znalazłem taki gniezdnik https://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=07409 myślicie, ze będzie dobry do inteligentnego domu średniej wielkości? czy za mały?

Po pierwsze to pisz z polskimi znakami albo włącz auto korektę.
Po drugie różnica jest taka że możesz przerwać styki przez włożenie odpowiedniej zwory w środek łączówki. Moim zdaniem do domu nieprzydatne.
A ile szt przewodów położyłeś w domu? trzeba policzyć. Może ewentualnie gniezdniki pojedyncze i w razie czego zapas miejsca i będziesz dokładał kolejne.


14
Tematy ogólne / Odp: Ciepło w szafach rozdzielczych
« dnia: Czerwca 22, 2018, 08:33:29 am »
Dodatkowy termometr i wilgotnościomierz w szafie i obserwować co się dzieje.

15
Tematy ogólne / Odp: Okablowanie gniazd elektrycznych
« dnia: Czerwca 22, 2018, 08:32:24 am »
Proponuję standardowe grupowanie gniazd w pomieszczeniach osobno łazienki, kuchnia, garaż, kotłownia. W takim salonie mam chyba 6-7 gniazd podwójnych  spiętych w jeden obwód. Sypialnie  korytarze etc możesz połączyć w większe obwody.
Generalnie jeśli mówimy o odcinaniu napięcia w gniazdach to polecam zrobienie na styczniku 3f, obwodów które nie wymagają ciągłości zasilania. Nie warto przerywać obwodów pieca, lodówki, alarmu, routera. Dodatkowo dokładając 2 stycznik i np. UPS można zrobić taki mały APZ mini do przełączania zasilania pewnych obwodów.

16
Tematy ogólne / Odp: Lokalizacja szafy
« dnia: Maja 17, 2018, 01:51:41 pm »
W garażu jest najlepsze miejsce:P
Mi wyszła szafa metr szeroka dwa metry wysoka. Ciężko by to było zmieścić w wiatrołapie czy gdziekolwiek indziej. Kabli naprawdę jest ogrom i poza samym miejscem na szafę potrzeba miejsca w około by je do niej wprowadzić.
Sterownik ma określony zakres pracy temperaturowej, jak i cała inna elektronika. Lepiej żeby nie pracowały poza zakresem temperatur i wilgotności.
Szafy przemysłowe posiadają swoje małe elektryczne grzejniki połączone z termostatem. Może warto by pójść tą drogą.


17
Programowanie / Odp: Start z Wago
« dnia: Maja 15, 2018, 08:41:48 am »
wITAM, PYTANIE CZY  target do PFC200 JEST KONIECZNY?
Czy można korzystać z 30 dniowej wersji e!cockpit uzywajac np.? wirtualnej maszyny?

Ja w domu mam licencję na e!cockpit z zestawu startowego natomiast w pracy mam 30dniowo wersję, która to wraz z komputerem pracuje 24h/dobę (w stanie wstrzymania).
Tym sposobem nie trzeba się bawić w odinstalowanie i czyszczenie systemu przed upływem czasu.
Wersja 30dniowa oznacza że można ją 30razy uruchomić nowego dnia.

18
Tematy ogólne / Odp: Logo!8
« dnia: Kwietnia 19, 2018, 08:52:31 am »
Kurde, ja to się dokształcę na tej budowie.... już byłem murarzem, tynkarzem, cieślą, spawaczem, stolarzem, elektrykiem i hydraulikiem a teraz jeszcze automatyko-elektronikiem zostanę...
Tak to już jest na budowie:D

Jeden siłownik ma 1W i na ile zrozumiałem z wzorów przy napięciu 24V będzie pobierał 0,04A. Obciążalność 750-530 to 0.5A ale nie wiem czy na jedno DO czy na całość ale nawet jeśli na całość to 8 siłowników na raz pobierze 0,32A czyli niby się mieści?
Zgodnie z twoimi wyliczeniami tak jest.

Cytuj
Output current max., 1 Output: 0.5 A, short-circuit protected
Prąd kamsymalny dla jednego wyjścia, trzeba pamiętać o maksymalnym prądzie magistrali i wydajności modułu zasilającego.

Natomiast dla sterownika nie wiem która poniższa informacja to maksymalne obciążenie magistrali?
Patrz w instrukcji sterownika.
dla 750-8202 jest
Max. input current (24 V) 550 mA

Total current for I/O modules (5V)
1700 mA
Mogą się przydać dodatkowo moduły 750-602 i lub 750-613 zasilanie DC 5V i 24V dodatkowo

A może nie ma co rzeźbić i powiesić termostaty na jakichś wąskich przekaźnikach (walczę z miejscem w rozdzielni).

Ja tam bym się nie bawił w dodatkowe przekaźniki do termostatów. Chyba że chciałbyś je zasilić z osobnego zasilacza?


19
Tematy ogólne / Odp: Logo!8
« dnia: Kwietnia 18, 2018, 08:15:24 am »
Czyli po ethernecie mogę przesłać np. status zaworów na rozdzielaczach w domu, przepuszczone przez wago do logo i na ich podstawie logo włączy/wyłączy pompy w kotłowni jeśli potrzeba?

Swoją drogą czy siłowniki rozdzielaczy 24v można wpiąć bezpośrednio w wyjścia wago czy też muszą iść przez przekaźnik?

Kolego musisz porównać maksymalny dopuszczalny prąd wyjścia z zapotrzebowaniem siłownika i Ci wyjdzie czy możesz czy nie. Dodam że trzeba też przeliczyć maksymalny prąd na magistrali wyjściowej Wago i ewentualnie zasilić z dodatkowego IO.


Logo miał kiedyś darmowego symulatora, polecam zainstalować i się pobawić. Jest to idealny zestaw do rozpoczęcia nauki programowania PLC. Ja jednak jestem zdania że apetyt rośnie w miarę jedzenia i w swojej instalacji nie zdecydowałbym się na logo.

20
Tematy ogólne / Odp: Zestaw startowy co dalej
« dnia: Kwietnia 09, 2018, 09:16:54 am »
OK zacznę małymi krokami. Okablowanie na 24V jest, tylko tego do zasilacza nie ma.
No to musisz sobie dorobić. Chyba to nie jest problem?

A pytanie o !eCockpit, czy działa na Windows 10 czy tylko Windows 8 (tak wymieniono w system requirements).
Ja pracuje z e!cockpit na Windows 7.

21
Tematy ogólne / Odp: Zestaw startowy co dalej
« dnia: Kwietnia 05, 2018, 12:17:59 pm »
Kupowałem zestaw startowy w 2017r i zasilacz posiadał złącza do podłączenia zasilania 230V i okablowanie na 24V. Dorobiłem kawałek kabla z wtykiem do gniazda 230V i działa. Bezpieczniki powinieneś mieć w rozdzielni, chyba że chcesz dodatkowo dołożyć tylko dla zasilacza np B6.
Proponuje zacząć działać na tym co masz a w ramach potrzeb układ rozbudowywać. Dioda na wyjściu cyfrowym zadziała tak samo jak żarówka podpięta do przekaźnika, tylko trzeba dołożyć trochę więcej okablowania.

22
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Sterowanie głosem - pimatic-wago
« dnia: Marca 01, 2018, 02:32:31 pm »
Admin czy ten sposób sterowania głosowego, będzie się dało zastosować do sterowników typu PFC opartych na e!cockpicie?
Sposób przedstawiony przez Ciebie jest o tyle atrakcyjne że pomija konieczność dorabiania aplikacji chmurowych na amazonie. Wprawdzie chmura jest darmowa ale tylko przez 12 miesięcy.
Patrząc z drugiej przenosimy całość sterowania na sterownik PLC, żeby pozbyć się ułomności RPi, natomiast tutaj spełnia ono główną rolę.

23
Tematy ogólne / Odp: Sklejanie przekaźnika z zasilaczem do listwy LED.
« dnia: Marca 01, 2018, 09:20:23 am »
Była już gdzieś na forum dyskusja o przekaźnikach. Ja zakupiłem 750-354 z uwagi właśnie na możliwość sklejania. Admin stosuje od dawna 750-304. Sklejanie zależy od rodzaju podłączonego odbiornika.

24
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujnik ruchu tylko do oświetlenia.
« dnia: Lutego 16, 2018, 11:11:35 am »
Kurde, nie zauważyłem że się link nie wkleił...
taka czujka: https://botland.com.pl/czujniki-ruchu/1655-czujnik-ruchu-pir-hc-sr501-zielony.html

Co prawda zasilanie 20V ale na to pewnie można jakoś zaradzić, oporniczek czy coś.
To jest czujnik PNP czyli podłączasz go do wejścia 750-1405. To wejście pracuje w zakresie napięć Input signal “1” DC +15 V … +30 V.
Sam czujnik jest przystosowany do napięcia 5VDC w zakresie do 20VDC. Trzeba by pokombinować ze spadkami napięcia w obwodach DC, do policzenia.
Ja mimo wszystko bym się nie zdecydował na czujnik. Dolicz do niego obudowę, rezystorki lutowanie etc i wychodzi kupić gotowy czujnik 24Vdc.

25
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujnik ruchu tylko do oświetlenia.
« dnia: Lutego 16, 2018, 09:11:40 am »
Mam pytanie w temacie.
Czy taka czujka ruchu się nada?
Cel: sterowanie oświetleniem w korytarzu/werandzie i ew. informacja o intruzie gdy dom w trybie"nikogo nie ma w domu"?
Jaka czujka?

Odpowiadając sobie na powyższe pytanie do czujki NPN trzeba dobrać wejścia 750-1407 załączane "zerem"

26
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Sterowanie taśmami LED
« dnia: Lutego 06, 2018, 08:31:20 am »
Witam!

Jestem na etapie planowania instalacji w domu jednorodzinnym we Wrocławiu.
Jaki jest obecnie najlepszy sposób sterowanie taśmami LED RGB i jednokolorowymi z poziomu PLC WAGO? Planuje wykorzystać sterownik 750-889 z KNX'em. Kontrolery LED KNX są stosunkowo drogie i słabo dostępne. Znalazłem moduły DAGON na Modbus i DMX a także Enterius na Modbus i DALI. Które z nich sprawdzają się najlepiej?



Jeszcze nie testowałem ale odsyłam do tematu:

https://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=326.0

Czy są dostępne czujniki obecności na 24v? Wybór czujników obecności KNX jest na szczęście duży, czy są jakieś alternatywne rozwiązania? Zależy mi na wykrywaniu obecności osób w pomieszczeniu, a nie tylko ruchu.

Pozdrawiam!
Stefan

Podobnie jak wyżej odsyłam do tematu:
https://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=168.0
Dostępne są czujki 24V NPN (częściej) jak i PNP (mało dostępne)
Do czujki NPN dobierz wejścia  750-1407, a do PNP 750-1405

27
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujnik ruchu tylko do oświetlenia.
« dnia: Stycznia 31, 2018, 03:13:32 pm »
Cześć,
poszukałem i znalazłem świetny czujnik 12/24V. Nie trzeba niczego przerabiać. Czujnik jest wyjątkowy, bo jest bezprzekaźnikowy i ma wyjście NPN tj. podaje masę na wyjściu zamiast napięcia. Normalnie jestem w szoku, bo nie bylo tego w opisie i już byłem przygotowany na przeróbki a tu trafiłem czujnik Plug & Play. Czujnik wygląda podobnie do podanych w tym temacie czujników, ale jest ciut większy (obudowa) i ze względu na brak przekaźnika, jest bardzo szybki. Jakość elektroniki w środku bardzo dobra, a cena bezkonkurencyjna w stosunku do przekaźnikowych. Polecam!

http://allegro.pl/czujnik-ruchu-wpuszczany-led-ip20-3m-6m-12v-24v-dc-i6245980022.html?snapshot=MjAxNy0wMS0yNFQxMjoxNDozN1o7YnV5ZXI7ZWY0N2Q4OTA1ZWU4NTMzMGYzNGQ2ODAwOWIxMWFjYzA0NDE0ZWEzZDU3ZWE1MDE1OTA2ZmRlYzNjNmMxODk3ZA==

Wyjaśnij mi kolego jak podpiąć taki czujnik do wejść IO wago. Na Wyjściu czujki ruchu mamy sterowanie masą 0V natomiast logika wejść np 750-1405 jest dodatnia i wymaga zbocza narastającego. Czy ja może o czymś zapomniałem?

28
Tematy ogólne / Odp: WAGO 750-880 czy PFC100 ?
« dnia: Stycznia 29, 2018, 07:59:02 am »
Jest tak jak pisałeś. Jedziesz na automaticon, odwiedzasz stoisko, prosisz o voucher i masz jakiś czas na realizację zamówienia- około 2-3miesięcy. Jeśli nie możesz być to trzeba coś wykombinować.

29
Tematy ogólne / Odp: WAGO 750-880 czy PFC100 ?
« dnia: Stycznia 26, 2018, 09:30:55 am »
Zdecydowanie nowszy sterownik. Mam PFC200 i na nim postawie swój inteligentny dom.
Dodatkowo masz możliwość konfiguracji z chmurą np. Wago lub Amazon.
Można też zrobić na nim sterowanie głosem z Alexą i pominięciem raspberry PI.
Sam interfejs e!cockpit (codesys3) jest nowszy i przyjemniejszy dla oka.
Polecam poczekać do targów automaticon 2018 i zakupić wtedy zestaw startowy PFC200+e!cockpit, cena z zeszłego roku to 2999zł netto.

30
Admin jakimi przekaźnikami otwierasz i zamykasz zawory podłogówki?

Strony: [1] 2