'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - seler

Strony: 1 2 [3] 4
61
Kurde, szczerze mówiąc jestem zaskoczony... zyłem w przekonaniu że do PLC idą bistabilne.

Biorąc pod uwagę że u siebie przewiduję iż przez ładnych kilka miesięcy będę funkcjonował na "prowizorce" bez PLC czyli łączniki dzwonkowe i przekaźniki bistabilne to pytanie się rodzi czy LEPSZE (łatwiejsze w obsłudze)  dla PLC będą bistabilne czy monostabilne?
Wolałbym zamontować raz-a-dobrze bistabilne i potem tylko dołożyć sterownik, no chyba że będzie to później problematyczne przy konfiguracji.
Jakie numery produktu mają przekaźniki bistabilne od wago, albo jestem niedowidzący albo nie podają nigdzie takiej informacji mono/bi...

62
Tematy ogólne / Odp: Krosowanie
« dnia: Marca 13, 2018, 06:25:31 pm »
BTW. U mnie łączówek LSA jest 142 :)

Grubo! :)
Dzięki wielkie, to mi znacznie klaruje obraz :)

63
Tematy ogólne / Odp: Krosowanie
« dnia: Marca 13, 2018, 10:43:05 am »
Patrząc na ten schemat:



To wychodzi że powinienem mieć szynę +24V z której puszczę na łączniki ścienne a z łączników pojedyncze przewody na moduły wejść
i powinienem mieć drugą szynę -24V z tego samego zasilacza z której podam masy na przekaźniki  a "+" z modułu wyjść?
Chyba muszę o tym coś poczytać i zrozumieć, bo na razie to się tylko na kablach skupiałem.

Pytanie czy łączówki uziemiające dadzą radę jako szyny?

64
Tematy ogólne / Odp: Krosowanie
« dnia: Marca 13, 2018, 10:13:06 am »
Nie przewidziałeś szyny 24V. Trzeba przecież doprowadzić napięcie do każdego łącznika i czujnika. Nawet w małej instalacji jest to kilkadziesiąt przewodów. Wago ma genialne złączki 4 i 8 piętrowe z możliwością dowolnego łączenia w szyny, ale koszt jest zabijający na miejscu.

Tu pewnie wychodzi moja ignorancja w zakresie elektroniki. Ja rozumiałem że na jedno Wejscie do modułu wago wprowadzam dwa kabelki i ich zwarcie daje impuls ale rozumiem że muszę podać tymi kabelkami dodatkowe napięcie 24v?

Jeżeli tak to czy jako szyna zbiorcza 24v nie można również użyć oddzielnej łączówki uziemniającej? Na jednej można zewrzeć razem 40 przewodów? Tak planowałem podać napięcie na przekażniki.

Z elektryką sobie radzę jakoś ale niskie prądy to jeszcze dla mnie czarna magia... :(

65
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Marca 07, 2018, 08:44:22 am »
Rozważam ;) bez przesuwania żeby wstawić taką samą szafę pustą w środku np wysoką na 750.
W tej chwili na pierwszą szynę wchodzą mi wszystkie zug-i, druga listwa to 30 przekażników, dwie kolejne to zabezpieczenia, piąta to plc i zostaje jedna w zapasie.
W szafce pod spodem muszę zmieścić ok 30 łączówek, pi3, router, może mały ups na podtrzymanie chociaż raczej dam coś większego do kotłowni i puszczę na główne zasilanie.

66
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Marca 06, 2018, 02:36:39 pm »
Powoli kończę kablowanie chałupy, 40szt samych kabli elektrycznych, Thor wie ile sygnałówki, skrętki itd. Już wiem że z rozszyciem logiki nie zmieszczę się w rozdzielni elektrycznej, na szczęście pod rozdzielnią mam miejsce na zabudowę dodatkowej szafki, gdzie wejdą bloki z łączówkami plus mogę tam zmieścić , jakiś ruter, raspberry i inne.


Natomiast plc i zasilacze już do szafy elektrycznej się zmieści. myślałem jeszcze żeby łączówki dać na tylną ścianę rozdzielni ale ani to wygodne ani eleganckie...

67
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujnik ruchu tylko do oświetlenia.
« dnia: Lutego 20, 2018, 11:22:05 am »
Elegancko! A masz może jakiś schemat takiego podłączenia? Elektronika to dla mnie czarna magia więc takie rzeczy to muszę "na pałę robic"... :-[

68
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujnik ruchu tylko do oświetlenia.
« dnia: Lutego 16, 2018, 11:55:00 am »
To fakt, ten konkretny mi się podoba ze względu na dyskrecję, takie niewidoczne maleństwo. Standardowe czujnikie to już raczej spore "klunkry"  ;D

69
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujnik ruchu tylko do oświetlenia.
« dnia: Lutego 16, 2018, 09:19:39 am »
Kurde, nie zauważyłem że się link nie wkleił...
taka czujka: https://botland.com.pl/czujniki-ruchu/1655-czujnik-ruchu-pir-hc-sr501-zielony.html

Co prawda zasilanie 20V ale na to pewnie można jakoś zaradzić, oporniczek czy coś.

70
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujnik ruchu tylko do oświetlenia.
« dnia: Lutego 15, 2018, 01:51:21 pm »
Mam pytanie w temacie.
Czy taka czujka ruchu się nada?
Cel: sterowanie oświetleniem w korytarzu/werandzie i ew. informacja o intruzie gdy dom w trybie"nikogo nie ma w domu"?

71
Tematy ogólne / Krosowanie
« dnia: Lutego 07, 2018, 09:20:35 am »
W jaki sposób rozwiązujecie krosowanie?
Wymyśliłem sobie że w szafce pod rozdzielnią na jednym bloku 20szt łączówek krone rozszyję wszystkie kable z budynku, na drugim bloku 5szt łączówek z jedną łączówką masową rozszyję sygnały do przekaźników, na trzecim bloku 2 łączówek z jedną masową sygnały wejścia do PLC, na czwartym bloku 2szt łączówek z jedną masową sygnały wyjścia z PLC i jedna łącżówka plus masa do rozszycia wejść sygnałów z dallasów.

Daje mi to możliwość dowolnego, i łatwego krosowania pomiędzy dowolnymi kablami.

Zalety jakie widzę to brak konieczności grzebania w rozdzielni po zakończeniu montażu, stosunkowa łatwość krosowania, możliwość szybkiej zmiany czy np. pominięcia sterownika (np w przypadku awarii czy czegokolwiek).

Jakie są wady, czego nie przewidziałem?

72
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« dnia: Stycznia 25, 2018, 08:48:57 am »
Gdybym wiedział że będą dwie to bym sobie głowy nie zawracał... może być od 0 do 6 :)
Tak czy inaczej, zrobię jak piszesz, wydaje mnie się że to sprawę załatwi.


73
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« dnia: Stycznia 24, 2018, 09:08:58 am »
Dzięki.
Czyli jak puszczę 3x2,5 od puszki do puszki to powinno dać radę?
Trochę niedoszacowalem wielkość rozdzielni wiec muszę miejsce oszczędzać a biorąc pod uwagę że z dużym prawdopodobieństwem rolet nie będzie albo będą max dwie to noe chcę marnować miejsca.

Swoją drogą czy są przekaźniki trxypozycyjne? NO plus lewo i prawo? To by jeszcze bardziej uproscilo...

Pozdrawiam

74
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« dnia: Stycznia 23, 2018, 12:34:58 pm »
Odkopię temat.
Ponieważ jeszcze nie wiem czy będziemy chcieli rolety, na wszelki wypadek chcę to okablować.
Przy każdym nadprożu dam puszkę do której doprowadze kable i jesli przyjdzie taka konieczność to przewierce na zewnątrz. Jeśli nie, to zostanie pod tynkiem.

Wymyśliłem sobie ze zamiast ciągnąć oddzielne zasilanie do każdej rolety, poprowadzilbym od puszki do puszki 3x1,5 i do każdej puszki skrętkę.
I teraz zakładając że roleta nie będzie miała sterowania elektronicznego żeby dalo się sygnalem ze skrętki sterować to można by dać w puszce przy każdej rolecie dwa przekaźniki NO które sygnałem ze skrętki dawalyby napięcie na jedną lub drugą "fazę" rolety.
Zakety jakie widzę to jeden obwód zasilajacy, oszczędność miejsca w rozdzielni, dzialanie również bez plc...

Ma to sens czy tylko mi się wydaje?

75
Tematy ogólne / Odp: Inteligenty dom Widget - fotorelacja
« dnia: Stycznia 04, 2018, 08:42:27 am »
Czyli temat rozbija się o pytanie: czy dallasy w gwiazdę czy od puszki do puszki...
Prostota przemawia za opcją pierwszą, ale jak widać wyżej może to powodować komplikacje...

76
Tematy ogólne / Odp: Inteligenty dom Widget - fotorelacja
« dnia: Stycznia 03, 2018, 11:30:37 pm »
Jak napisałem, cena nie jest istotna, nad instalacją myślę już dwa lata więc raczej mam przemyslaną jeśli chodzi o funkcje, dom wybudowałem sam włącznie z wykonaniem drewnianych bram garażu i stalowych industrialnych okien, więc i instalacje sobie ogarnę, zwłaszcza że parę lat pracowałem przy układaniu sieci komputerowych i zdarzyło mi się szyć nawet szafy po 600+ punktów więc nie w tym rzecz. Również wytrzymałość mechaniczna mi nie przemawia bo w cenie skrętki 4x2x0,5 mogę mieć 2x2x0,8 który jest znacznie wytrzymalszy.

Po prostu się zastanawiam czy skrętka to mus?
Lubię porządek w szafach i mniej zbędnych kabli to ułatwia. Owszem jeśli dallasy dać w gwiazdę to skrętka jak najbardziej bo i tak by poszło 4 par tylko w dwóch kablach. Ale jeśli dallasy od puszki do puszki to po co skrętka do łącznika? A a i między dallasami cztery pary zbędne...
Cztery magistrale dallasów i 20łączników w wersji skrętka to 96 par do rozszycia a więc 10 łączówek a w wersji dwuparowej to 5 łączówek, plus oczywiście kontaktrony, czujki etc... Do kontaktronów to już chyba skrętki nikt nie kładzie?

77
Tematy ogólne / Odp: Inteligenty dom Widget - fotorelacja
« dnia: Stycznia 03, 2018, 05:09:24 pm »
Witam,
Ponieważ zaczynam kablowanie, mam pytanie.
Czemu skrętka a nie np. 2x2x0,5?
Abstrachując od ceny taka ilość par wydaje się wystarczająca (do zwykłego on/off i dallasów) i znacząco redukuje ilość par w rozdzielni które będą niewykorzystane. Ja wiem że backup ale nawet gdy do włącznika podwójnego doprowadzę dwuparowy to od biedy jeden drut jest w zapasie bo "masę" można jednym zrealizować...

Czy dla dallasów magistrala od łącznika do łącznika to mus czy niekoniecznie i można w gwiazdę przy założeniu że będzie ok 15 czujników włącznie z zewnętrznymi (przy podłogówce i jej bezwładności i tak chyba nie ma sensu więcej...)

pozdrawiam noworocznie

78
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Czerwca 30, 2017, 11:09:51 am »
Dzięki za pomoc.
W rozdzielniach garaż i kotłownia zrobię na tulejkach bo tam max po dwie różnicówki, a do dużej rozdzielni w domu zamówiłem blok rozdzielczy ETI EBD-411. Powinno zagrać. Kurde, ostatnio zamiast ciągnąć budowlankę do przodu to się kabelkami bawię... :)

Za względu na spory garaż (80m2) i brak ostatecznej koncepcji obwodów, oraz zostawienie możliwości łatwiejszej rozbudowy, chcę dać pod sufitem odkryte koryta siatkowe w garażu, po których pójdzie również wlz i sygnałówka do kotłowni. Tylko Baks czy są jacyś inni producenci niedrodzy?

79
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Czerwca 29, 2017, 10:31:01 am »
szyną łączę różnicówki z esami bo szyny trzyfazowe nie połączą różnicówek bo te mają cztery lub dwa zaciski?
Bloki rozdzielcze wyglądają sensownie, muszę tylko znaleźć jakieś sensowne żeby miejsca za dużo nie zajmowały...

dzięki.

80
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Czerwca 28, 2017, 02:41:18 pm »
To jak już zdobywanie wiedzy idzie mi tak dobrze to mam jeszcze jedno pytanie :)

Generalnie dopływy i odpływy w rozdzielniach mam na topjobs-ach
Ale mam dylemat w dużej rozdzielnicy, jak rozdzielić fazy z FR-a na poszczególne różnicówki (załóżmy 5szt)?
Rozdzielnie mają być na linkach więc wepchnięcie po pięć linek w każdą fazę FR-a chyba nie wchodzi w grę... Jest jakieś estetyczne rozwiązanie np. z wago? Jakiś blok rozdzielczy, złączka piętrowa, mostkowanie od różnicówki do różnicówki?
Oglądam miliony zdjęć rozdzielni i nie mogę się dopatrzeć jak to powinno być zrobione.

81
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Czerwca 26, 2017, 04:09:57 pm »
Dzięki, wygląda że to by się nadało idealnie.

82
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Czerwca 23, 2017, 01:55:56 pm »
Dzięki za info.
Nie świetlówki są 3-fazowe ale obudowy, w których jest miejsce na trzy świetlówki każda pod inną fazę ergo zasilanie przewodem 5x1,5.
Jest to po to że jak swietlowki w jednej oprawie swiecą na różnych fazach to nie ma efektu stroboskopowego który może powodować że wirujące częsci maszyn np tarcza piły stołowej, szlifierka, wyglądają jakby się nie obracały (swietlowki na jednej fazie migają z jedną częstotliwością która się może "zgrać" z obrotami maszyny).

83
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Czerwca 16, 2017, 03:18:17 pm »
Witam ponownie,
Powoli coś zaczynam z elektryką już działać i w pierwszej kolejności chcę poidłączyć światło w garażu żebym miał dobre miejsce do dalszej pracy.

I mam pytanie czy jednym przekaźnikiem wago 788-304 można sterować dwoma obwodami jednocześnie (wszystkie styki wyjścia są podwójne) czy też te wyjścia są zmostkowane?

Mam 4 szt opraw świetlówkowych 3-fazowych (istotne przy pracującej pile czy wiertarce) i chcę zrobić sterowanie testowo już na przekaźnikach tylko nie wiem czy wystarczy na dwóch czy każda faza musi mieć swój przekaźnik.

84
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Lutego 06, 2017, 12:20:33 pm »
Jestem realista, nie zakladam ze odpale plc na gotowo przed wprowadzka, a dom musi pochodzic juz w miedzyczasie, wygrzac sie itd. do zapalania swiatla wystarczy zasilacz 24v, gniazda moga byc zalaczone przez jakis czas na stale a rozszycie obwodow na zugach pozwoli na dowolna rekonfiguracje w stosownym czasie.

85
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Lutego 03, 2017, 12:33:12 pm »
Chyba znalazlem rozwiazanie na jeszcze jeden problem jaki mnie dreczyl, mianowicie sterowania pompami i przepustnicami piecow zanim sie ogarne z uruchomieniem plc
Termostat na szyne din z mozliwoscia podpiecia pt100 do 400st http://allegro.pl/regulator-temperatury-termostat-na-szyne-din-400c-i6700191834.html
Przy zadanej temperaturze w przewwodzie spalinowym bedzie otwieral przepustnice i uruchamial pompy obiegowe.

86
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Lutego 02, 2017, 08:20:05 am »
Ok, czyli zostaja sprawdzone wagowskie. Powinienem sie zmiescic, tak jak wczoraj liczylem sobie pola w r glownej.

A jeszcze jedno istotne pytanie.
Sygnal z plc w glownej do przekaznika w kotlowni wystarczy skretka czy tu juz trzeba np 2x1mm2?
Czy PLC w module wyjscia tylko zwiera styk czy wypuszcza prad 24v? Z tego co zrozumialem poki co to przekazniki potrzebuja oddzielnego zasilania 24v wiec wnioskuje ze pierwsza opcja?

87
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Stycznia 31, 2017, 07:11:08 pm »
Użycie tych uchwytów 2273-500 ze złączkami planowałem wcześniej ale 12 przewodów na jednej to trochę mało mi się wydało.
Ale teraz widzę że te złączki do KNX na cztery przewody też mają 10mm szerokości więc w sumie składając słupek z np 16złączek i wciskając go w uchwyt uzyskujemy łączówkę na dwie skrętki i dodatkowo mamy więcej otworów na krosowanie przewodów.
Przećwiczę takie kombo jak już się będę za to zabierał. Wymyśliłem sobie nawet że szynę din dla łączówek dałbym na wysuwanych prowadniczkach szufladowych tak żeby nominalnie łączówki były przy tylnej ściance a przed nimi szyna która jest nominalnie, na której będą zasilacze czy rpi czy co tam innego i w ten sposób zyskuję jedną szynę ekstra w szafie i powinienem się zmieścić a w razie potrzeby demontuję szynę przednią i wysuwam tą z łączówkami. Szafa 25cm głęboka więc powinny się spokojnie mieścić.

88
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Stycznia 31, 2017, 09:22:39 am »
Drogie te złączki, ale podpatrzyłem że wago ma coś co się nazywa krosownica kasetowa, tylko że też drogie ale znalazłem to:
https://www.tim.pl/zlaczka-4x-0-6-0-8mm2-czerwony-243-804-100szt

dokładnie pod kabel sygnałowy, złączki łączy się na jaskółczy ogon, cztery kolory więc można zrobić z tego dowolny matrix i tylko wsadzić w jakąś ramkę pcv i zrobić ją "wyjeżdżaną" z tylnej ściany rozdzielnicy tak że nie bądzie zajmowała miejsca na szynie. dodatkowo w "krosownicy" można dołożyć rząd takich złączek ośmioprzewodowych na zwieranie mas itd.
Chyba pójdę w tą stronę.


89
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Stycznia 30, 2017, 10:46:58 pm »
myślę że na początek rzucę z sześć skrętek między główną a kotłownią a potem będę testował. Myslę że moduły z wyjściem rozszerzającym to raczej dopiero jak inaczej nie pójdzie.
Poniewaz w głównej, wychodzi na to ze będę miał ciasno (6x25 pól) to szukam jakichś wąskich przekaźników, np. relpol ma takie na 5mm grube ale ni cholery nie mogę wywnioskować czy ma tam bistabilne. Jakieś inne propozycje przekaźników chudych?
Czy czyjka dymu/czadu daje tylko prosty sygnał on/off i można ją w wago wpiąć czy se ne da?
No i co zamiast łączówek LSA na rozszycie sygnałów... łączówki strasznie dużo miejsca zajmują a aż dziwne że wago czy inne nie mają jakiegoś systemowego rozwiązania, jakiejś krosownicy sygnałów albo coś ala zugi tylko np żeby cztery pary wpiąć na wej i cztery na wyj...

Pozdrawiam serdecznie

90
Tematy ogólne / Odp: Parę pytań
« dnia: Stycznia 25, 2017, 07:02:47 pm »
Garaż to efekt obserwacji sąsiadów gdzie w standardowym dwustanowiskowym zwykle mieści się kosiarka, rowerki, stare pudła a samochody stoją na dworze... a ja muszę mieć gdzie postawić stół stolarski z piłą stołowa, stół spawalniczy, Wiertarkę stołową, parę szaf i szafek i się rozrosło...

Dzięki za odpowiedzi. Jeśli chodzi o pomiary temperatur w kotłowni to plan awaryjny jest taki że jak nie zadziała bezpośrednie wysyłanie sygnałów to wrzucę tam do rozdzielni drugie Rpi i ethernetem do głównej. Jakoś musi się dać :)
Jaka jest różnica, oprócz oczywistej, w układzie zasilania przekaźników 12 vs 24v? 24 będzie bardziej odporna na zakłócenia? Albo może być na większe odległości?
Czym mierzycie wysokie temperatury 300+ np w kanale spalin czy palenisku pieca? Da się termoparę jakoś wpiąć np do 1-wire?
Co do przekaźnika i obwodów gniazd to myślałem właśnie o jakimś mocniejszym do tego celu, musiałby miec pewnie 25A, zobaczę co się bardziej opłaca czy siedem małych czy jeden mocniejszy.
Jakiś inny pomysł na rozszywanie niskich prądów niż LSA? Trochę dużo miejsca na to trzeba, myślałem o takich zwykłych złączkach wciskanych wago tych małych podwójnych białych do nich jest adapter do montażu na szynę din takich złączek w adapterze zmieści się 12 czyli sześć par do rozszycia wej-wyj. a adapter zajmuje bodaj 14mm na szynie więc sporo mniej niż łączówka...

Strony: 1 2 [3] 4