'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - lorakb

Strony: [1]
1
Tematy ogólne / Odp: No to pora przejść do czynów ...
« dnia: Lipca 22, 2020, 12:27:49 pm »
Sylwek a orientujesz się może czy do solid jest cos na styl rozdzielacza DNB-400 tak jak w ADA ?

2
Tematy ogólne / Odp: No to pora przejść do czynów ...
« dnia: Czerwca 22, 2020, 02:25:48 pm »
Sterownik jest wybrany tylko nie widać go przez te odpływy.
wybrałem 750-8212 i zasilacz 5A. Nie mam jeszcze nic do 1-wire ale pewnie pójdę w ADA 410-WP choc tu decyzja jeszcze nie zapadła.

3
Tematy ogólne / No to pora przejść do czynów ...
« dnia: Czerwca 21, 2020, 11:44:39 pm »
Śledzę edom-plc i forum od kilku ładnych już lat ale poza teorie nie wyszedłem z braku tworzywa, w którym mógłbym się wykazać.
Ale skoro buduje to czemu nie wykorzystać inspiracji czerpanej od Was w praktyce ...

Na razie wygląda to tak jak na zdjęciu czyli jakieś 2m2 szafy hager'a. Trochę mi się pewnie zejdzie zanim to pospinam z racji braku czasu ale liczę na Waszą wyrozumiałość i pomoc gdy pojawią się jakieś wątpliwości ;) w zamian podzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniem z drożenia :)

Pozdrawiam

4
Tematy ogólne / Rozdzielnia - help
« dnia: Sierpnia 16, 2018, 11:04:01 pm »
Potrzebuje Waszej pomocy,

Elektryk ma mi przygotować ofertę na wykonanie rozdzielni ale najpierw muszę mu powiedzieć co chcę. PLC i przekaźników mi nie zrobi ale podłączy całą resztę bym mógł potem w środek włożyć streownik.

Szafa ma być na jakieś ponad 500 modułów. Od góry elektryk sugeruje by weszły kable elektryczne (z gniazd, oswietlenia etc) powpinane w ZUG'i.

Tylko jak ogarnąć najlepiej skrętki ???
Prośba o sugestie jak to optymalnie zorganizować w szafie?
w jakiej kolejności rozmieścić w szafie by miało to rece i nogi?

jednym słowem wszystkie sugestie, spostrzeżenia mile widziane

temat robi mi sie pilny wiec z góry dziekuje za szybką reakcje :)

5
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Sterowanie z Win8
« dnia: Grudnia 29, 2013, 10:06:36 pm »
Oczywiście ze jest to jedynie jedna z wielu możliwości.

Do tej pory w przypadku mobilnych urządzeń był Android, iOS i długo długo nic bo tablet z Win 8 kosztował np 5 tyś pln.
Dlatego też moje zdziwienie widząc Win8 "pod strzechą" :).

chcąc zainwestować swój czas w poznanie nowego środowiska programistycznego wolę wybrać coś uniwersalnego i perspektywicznego.
Oczywiście mowie ze swojej perspektywy bo i w jednym i w drugim muszę zacząć od zera. Jak bym miał rozpracowanego choć trochę Androida szedł bym tym śladem.

Tablet jako narzędzie codziennego użytku również jakoś nie zagościł na dłużej w moim domu :) i jako sterownik systemu również w mojej ocenie nie jest konieczny bo ilość "ręcznego"sterowania jest w mojej ocenie miarą "niedoskonałości" systemu ;) nawet jeśli służy do tego najnowszy iPad jak na reklamie Fibaro etc :)

Sterownie z urządzeń mobilnych jest jak dla mnie bardziej dodatkiem i choć przydatnym to jednak często gadżetem.

Odnośnie Androida czy też systemu zarządzania czy też nadzorowania systemu można prosić o jakieś screeny etc ? podejrzewam że od czasu "wizualizacje duże i piękne" czy też wizualizacji w CeDeSys'ie  wiele się zmieniło :)
I takie moje pytanie do kogoś kto użytkuje system własnej roboty od lat - na ile sterownie z urządzeń mobilnych przydaje się w rzeczywistości ? i przy jakich funkcjonalnościach się sprawdza ?

Pozdrawiam
Karol

6
Sterowanie i Wizualizacje / Sterowanie z Win8
« dnia: Grudnia 27, 2013, 01:47:07 pm »
Panowie,
pod katem świątecznych prezentów szukałem ostatnio jakiegoś ultrabooka z ekranem 11,6 cala przy okazji zapoznałem sie z trendami w temacie  ultramobilnych komputerów głownie z win8.

Ale co z tego i po co to pisze? :)

Większość z tych sprzętów ma dotykowe ekrany, które działają na prawdę fajnie, są coraz tańsze i w słabszych konfiguracjach spokojnie znajdziemy coś do 1500zł. Mają "normalnego" windowsa  co za tym idzie zestandaryzowane możliwości oprogramowania. Często dyski SSD przez co system podnosi sie ok 7 sek (wytyczne Intela dla ultrabooków ale mamy też tańsze rozwiązania jak np Asus Transformer T100 1500zl) a nowsze konstrukcje mają sie podnosić z uśpienia max 3 sek, osobiście wybrałem Lenovo Yoga 11s.

choć nie byłem miłośnikiem win8 to po aktualizacji do win 8.1 + ekran dotykowy robi sie całkiem przyjemnie.
Wszystko to powoduje że mojej opinii robią się to prawie idealne urządzenia do sterowania systemami "inteligentnego" domu, dla tego zajrzałem do google by sprawdzić jak nowy interface windowsa można oprogramować i na co natrafiłem:

darmowe środowisko programistyczne: Microsoft Visual Studio Express 2013 do pobrania z:
http://www.visualstudio.com/en-us/downloads/download-visual-studio-vs.aspx

dodatkowo mamy do wykorzystania standardowe kontrolki i mnóstwo Tutoriali na MSDN i nie tylko, w tym również po polsku.
Możliwości graficzne są na prawdę olbrzymie tym bardziej że możne my sie zaopatrzyć w inne kontrolki dla przykładu:
http://www.youtube.com/watch?v=SbtvElPQmGw&list=PLgU2gv2vhS2jJ41b-Teo-DnapeaXAUqGM    - a to wygląda już na prawdę fajnie, choć wiadomo że przedstawione screeny dotyczą bardziej tematów biznesowych a nie automatyki domowej.
Oczywiście wypasione kontrolki sa często płatne ale widziałem że na chomiku też można co nieco znaleźć :)   

Z tego co zdążyłem sie zorientować interface tworzy sie w XAML'u i można korzystać z kreatora a logikę można tworzyć w Visial Basic lub C#, C++ etc do dyspozycji mamy również HTML i Jscript. Ogólnie tworzenie prostych aplikacji nie wygląda przerażająco ale za wcześnie bym o tym pisał.

Mamy wiec potężne możliwości jeśli chodzi o warstwę programistyczną, na prawdę genialne możliwości graficzne, super możliwości sprzętowe - nie jest problemem by np zabudować tablet z win8 w ścianie.
różne platformy sprzętowe bo możemy odpalić program na np telefonie z win phone, na desktopie, laptopie, tablecie i kto wie czym jeszcze.

Sprzęt który wzbudza sie w 3 sek jest już do przyjęcia bo jak miał bym za każdym razem czekać minute by włączyć komputer i coś sprawdzić czy sie pobawić to nie jest to zbyt ciekawa perspektywa.

Ciekaw jestem czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tworzeniu tego typu aplikacji pod win8 i wykorzystuje tą platformę ? Oraz ogólnie co o tym wszystkim myślicie ?



 

 

7
Tematy ogólne / Opomiarowanie trochę inaczej 1-wire/USB/Router
« dnia: Lutego 04, 2013, 10:40:05 pm »
Szperając w sieci napotkałem ciekawy opis i może kogoś zainspiruje :)

http://www.tomkii.net/tech/pomiary/

pzdr

8
EdomApp na Androida / Odp: Więcej ustawień APPlikacji
« dnia: Października 04, 2012, 10:31:53 pm »
jak przeczytałem tego posta i info o braku reakcji to aż musiałem zareagować :) Sledze wszystko co się pojawia w serwisie z uwagą :) Przyznam że ten programik wg opisu jest bardzo ciekawy. jak by można było jeszcze jakieś listingi zamieścić albo mały tutorialek pokazujący możliwość czy też sposób jego rozbudowy było by mega fajnie bo o źródłach nie śmiem nawet marzyć :)

Pozdrawiam i dziękuje za czas i energie poświęcony na podzielenie się własnymi doświadczeniami

9
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujniki temperatury.
« dnia: Września 10, 2012, 07:39:00 pm »
marathora - tylko jest jeden problem trzeba sie jako tako orientować w atmegach i ich programowaniu etc. pewnie na potrzeby sczytania temperatury oprogramowanie tego nie jest jakimś wielkim halo ale nie mając za wiele do czynienia z elektronika ... choć satysfakcja pewnie spora :)
ale ciężko atmege uzbroić w jakiś kwarc etc (chyba ze ma wbudowany jakiś) jak się w reku miało tylko lutownice kolbową :(

rozumiem ze te Dallasy masz pospinane na 1-wire ?

10
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Września 10, 2012, 07:21:10 pm »
marathora - a możesz coś więcej napisać o tym algorytmie by wiedzieć przynajmniej czego szukać u wujka googla :)

11
Programowanie / Odp: Biblioteki Oscat
« dnia: Lipca 17, 2012, 06:46:22 pm »
Super,

dziękuje za opis :)
trochę tez sam już rozpracowałem co i jak ale dzięki opisowi zwróciłem uwagę na Calendar_Calc i przyznam że cwana z niej bestia :)
Zastanawiam się skąd kolega znalazł zmienne tyczące się lokalizacji geograficznej ? metodą doświadczalna ? pytam bo nie mogłem nigdzie znaleźć informacji w dokumentacji :(

jeszcze raz dziękuje za podzielenie się doświadczeniami :)

12
Programowanie / Odp: Biblioteki Oscat
« dnia: Lipca 09, 2012, 01:13:50 pm »
tez zacząłem czytać krążący po sieci opis "angielski" biblioteki Oscat Bulding i przyznam że wiele rzeczy które mi się obijały z tyłu głowy jako "fajne do zrobienia" są tutaj ujęte. Zastanawiam się tylko czy te biblioteki nie są trochę nad wymiar. Można za ich pomocą zrobić na prawdę fajny system obfitujący w wiele wysmakowanych detali i tak jak choćby sterowanie katem nachylenia rolet w zależności od kata padania promieni słonecznych czy sterowanie i opomiarowanie zużycia energii cieplnej etc

w  sumie proste pomysły jak mierzenie temperatury na wyjściu z pieca i powrocie oraz dodanie przepływomierza i już możemy policzyć konsumpcje energii w J etc.  Ale wydaje mi się że z użyciem bibliotek Wago + odrobinę własnych autorskich funkcji można zrobić podobne rzeczy.

po pobieżnej lekturze, 1 wniosek jest taki, że Wago daje solidną bazę na której można tworzyć a Oscat, przenosi tą bazę na poziom wyżej jeśli idzie o paramilitaryzacje etc   Pytanie czy ta komplikacja wnosi wiele do codziennego użytkowania.

Dla tego tez nie mogę się już doczekać wrażeń admina z testów praktycznych tych bibliotek :)
jeśli ktoś ma jakieś praktyczne doświadczenia z OSCAT to milo by było zapoznać się z nimi :)

13
Programowanie / Biblioteki Oscat
« dnia: Lipca 04, 2012, 07:31:18 pm »
Witam,

testował lub korzysta może ktoś z bibliotek Oscat ? np oscat_building_100.lib ?

ciekaw jestem opinii na temat tych bibliotek oraz ewentualnych przykładów zastosować etc

14
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Czerwca 30, 2012, 09:45:16 pm »
Dziękuję za podzielenie się refleksjami :)

Ad1) z tego wynika że może za małe są kaloryfery. Piece kondensacyjne pracują wykorzystując efekt kondensacji jedynie w określonym zakresie temperatur na wyjściu i wejściu i zazwyczaj lubią przewymiarowana instalacje tzn trochę większe kaloryfery niż normalnie. Wtedy woda na powrocie ma szanse zejść do poziomu temperatur w których efekt kondensacji podnosi efektywność grzania. (trochę to moja chłopska logika ale poparta fachową lekturą ;) ) potwierdzało by to tez to co mówił instalator czyli podniesienie temperatury na piecu i ograniczenie wielkości obiegu poprzez zamkniecie kaloryferów powoduje ze do pieca wraca woda o zbyt wysokiej temperaturze by prawidłowo zachodziła "kondensacja" i piec kondensacyjny miał jakiś sens i przewagę nad zwykłym.

Ad3) a to jest jakaś gotowa funkcja z building common ? czy "oprogramowane ręcznie" ?

Ad4) to fakt z doświadczenia widzę że temperatura na 2 przeciwległych końca sypialni potrafi mi się różnić o nawet 3 stopnie (pomieszczenie 25 m2) grzanie to jedno a rozchodzenie się ciepła to drugie. Możliwe że przy ogrzewaniu np podłogowym w całym pomieszczeniu rozkład temperatury by był bardziej równomierny.

osobiście myślałem o stacji pomiarowej 1-wire tyle ze ta o której też pisało na forum kosztuje 560 netto ale do tego trzeba konwerter i jak mi ostatnio odpisali od producenta konwerter modbus RTU / Ethernet modbus TCP kosztuje kolejne 560. Trochę drogo, tym bardziej że chciałem wykorzystać jeszcze pomiar światła (poprzez zwykłe fotooporniki za parę groszy) np do sterowania roletami, czy po części oświetleniem etc ale fotoopornika nie podepnę do 1-wire czyli dalej się kłaniają moduły analogowe wago ze swoją koszmarną ceną :(

Facet z Cel-mar odpisał mi ze pracują nad stacją pomiarową taką jak ta http://cel-mar.pl/1-wire_rs485_modbus_m401wp.htm ale na wyjściu ma mieć Ethernet, wtedy by mogło się odbyć bez konwertera :)

Dublowanie logiki pieca w mojej ocenie może wprowadzić jedynie chaos i na razie wydaje misie zbędną tak wiec jak dla mnie sterowanie ogrzewaniem by polegało na otwieraniu / zamykaniu zaworów z konkretnych obiegów, podejrzewam że kontrolery pogodowe tez nie maja większego praktycznego sensu. Wyda się min 700 zł a w praktyce te pieniądze pewnie się nigdy nie zwrócą. Z punktu widzenia pieca chyba jedyne co jest potrzebne do sterowania nim to temperatura wody na wyjściu i wejściu, dostarczanie większej liczby informacji wydaje mi się zbędne. w końcu im zimniej wtedy "delta Temperatur" większa piec grzeje "mocniej" bo dom pochłania więcej ciepła jak się robi na zewnątrz cieplej delta t maleje piec grzeje słabiej.

15
(Pod)Systemy i Funkcje / Sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Czerwca 28, 2012, 03:52:42 pm »
Przeczytałem opis sterowania ogrzewaniem na stronie oraz to co było na elektrodzie. Z opisu wnioskuje że był tworzony na etapie budowy systemu.

Interesuje mnie trochę więcej informacji na temat zastosowanych rozwiązań, pomysłów które się sprawdziły i tych które może okazały się błędne oraz jaka jest teraz ocena tego sposobu sterowania ogrzewaniem.
Te siłowniki rozumiem, że mają docelowe 2 stany czyli albo full otwarty albo full zamknięty :) Bez możliwości zdefiniowana stanów pośrednich – czy to się sprawdza ? nie ma potrzeby stosowania np. stanu półotwarty ? etc

Jeśli można by było liczyć na podzielenie się odrobiną swoich doświadczeń wniosków i przemyśleń w tym zakresie był bym wdzięczny :)

16
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujniki temperatury.
« dnia: Czerwca 28, 2012, 02:07:00 pm »
albo najlepiej wyrzucić pomiary właśnie na zewnątrz do jakiegoś modułu pomiarowego i zaczytywać tylko wyniki do PLC. Mając chęć na bardziej rozbudowane o pomiarownie domu (nie tylko temperatur) ceny modułów analogowych są przytłaczające a ich dokładność chyba trochę nad wyraz.

problem tylko jak skomunikować w jakiś prosty sposób jakiś moduł pomiarowy 1-wire z PLC minimalizując koszty. Nie wiem jak działa rs-232 czy 485 nigdy tez nie robiłem nic na jakimś mikro-kontrolerze by samemu skomunikować go po rs.

ma ktoś może jakiś sprawdzony patent na jakiś układ pomiarowy skomunikowany z PLC w jakiś prosty i przystępny sposób, poprzez np. gotowe funkcje do komunikacji etc ? coś co działa i można zrealizować bez koszmarnych wydatków ? :)

17
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Czujniki temperatury.
« dnia: Czerwca 23, 2012, 12:02:23 pm »
a gdyby zrobić to tak:

nie mam fizycznego wago jedynie mogę sobie programować w codesys w trybie symulacji wiec jestem ciekaw opinii praktyków :)

zakładam ze termometr dział jak swoisty "opornik" którego wartość zależna jest od temperatury.

załóżmy ze mamy 4 termometry i spinamy je do jednego wejścia analogowego. Ale zasilane są z indywidualnych wyjść cyfrowych, dalej topologia ala gwiazda .
program odczytujący działał by miej więcej tak:

A
funkcja TP generuje naprzemienne impulsy true/false w stałych odstępach czasu dajmy na to 1s (t#1s) (taki programowy kwarc ;) )

B
funkcja CTU zlicza impulsy i daje na wyjściu ich kolejny nr resetując się po 4 (4 termometry) i tak sobie leci w kółko zwracając liczbę od 1 do 4 w równych odstępach czasu

C
jak nr cyklu jest 1 to wyjście cyfrowe 1 jest True (zasilenie termometru nr 1) a wejście analogowe nazwijmy je "0" przez sekundę szczytuje wartość i np dzięki funkcji STATISTICS_REAL zapisuje średnia wartość odczytów dokonywanych przez sekundę do zmiennej przypisanej do termometru nr1

D
 jak nr cyklu jest 2 ty wyjście cyfrowe nr 2 jest True a pozostałe wyjścia na termometry są False a wejście analogowe "0" odczytuje wartość i ponieważ nr cyklu jest 2 to przypisuje wartość do zmiennej przypisanej termometrowi 2 analogicznie jak w punkcie C

i tak po kolei dla wszystkich termometrów. Co zyskujemy to to że obsługujemy wszystkie termometry tylko jednym wejściem analogowym a one tanie nie są.
w trybie symulacji niby wszystko mi działa ale nie wiem czy ktoś próbował coś takiego w praktyce.

Ciekaw jestem Waszych opinie na temat takiej procedury. Mam nadzieje że zrozumiale oddałem jej schemat działania

18
Programowanie / Odp: komunikacja z Wago
« dnia: Lutego 07, 2012, 08:59:20 pm »
dzięki za info :)

wczoraj i dzisiaj zrobiłem sobie małe testy tej aplikacji do wizualizacji danych która jest w filmie i :(
wszystko fajnie wygląda ale ona nie obsługuje dodatkowego oprogramowania arkusza a jedynie podstawowe funkcje arkusza jak suma etc.
Zainstalowałem jakiś symulator modbus slave i znalazłem activex dzięki którym można się komunikować i sczytywać stany rejestrów po modbus tcp. Wygląda to tak że funkcja w Excelu której jako parametr podaje się adres konkretnego rejestru a w odpowiedzi zwraca jego stan. Tylko co z tego jak te "flashowe" aplikacje nie potrafią z nich korzystać.

Zgadzam się w 100% z nie przecenianiem roli analiz :) chodziło mi bardziej o atrakcyjność strony wizualnej która w mojej ocenie nie ustępuje kompletnie w niczym interfejsom dedykowanych systemów producentów światowych do zarządzania "inteligentnym domem". Dając jako przykład możliwość łączenia sie z bazami sql'owymi chodziło mi o przykład interfejsu (jak coś po głowie chodzi i co ciężko to opisać to zawsze lepiej się posłużyć obrazkiem czy przykładem) :)

Nie mam dostępu do PLC wiec nie mogę eksperymentować na żywym organizmie :( Mogę sobie jedynie próbować wyobrazić jak wygląda świat PLC na podstawie analogi do znanej mi rzeczywistości a przy takim podejściu lekcja nr 1 to nauczyć się definiować i nazywać problemy i zadawać zrozumiałe dla innych pytania. Przyznam że stan mojej wiedzy nie pozwala mi lekcji n 1 uznać za zaliczoną :) wiec jeszcze raz proszę o wyrozumiałość dla chaosu moich wypowiedzi, ale każdy kiedyś zaczyna od zera :)

Ciekaw jestem oprogramowania jakie Wago daje razem z PLC. Ściągnąłem parę manuali do CoDeSys. Podejrzewam że w ramach tego mogą być jakieś gotowe biblioteki umożliwiające komunikacje miedzy PC-PLC. oznaczało by to że moje rozważania można by zakwalifikować do kategorii "wyważanie otwartych drzwi" :) Ale tak to jest jak się próbuje "uczyć jeździć samochodem z książek"

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedz i prześledzę opisane ścieżki :)
Chciałbym tylko jeszcze spytać jakie oprogramowanie otrzymałeś przy zakupie PLC ?

19
Programowanie / komunikacja z Wago
« dnia: Lutego 05, 2012, 08:57:36 pm »
Witam :)

Czytam z uwaga Twoją stronę jak tez wpisy na elektrodzie. Przyznam że od dłuższego czasu świtało mi zrobienie czegoś takiego po głowie ale poza chęciami żadna koncepcja się nie zrodziła do momentu zapoznania się z możliwościami dającymi wykorzystanie PLC.

od razu zaznaczę że mam tyle pytań że nie wiedziałem w jakim dziale ten wątek założyć wiec jeśli Pan uzna ze nie pasuje tu pokornie proszę o przepięcie :)

Nie mam kompletnie obrazu jak wygląda komunikacja z Wago. Na stronie jest zamieszczonych wiele przykładów ale jak sie nie zna podstaw ciężko zrozumieć szczegóły :)
Istnieje jakiś sposób by sczytać stany poszczególnych wejść/wyjść i zapisać np do exela ? chodzi mi po głowie zrobienie dla celów sterowania czegoś ala dashboard wyglądającego jak np jeden z tego filmu http://www.youtube.com/watch?v=n5hmLiQZyRA  Samo jego wykonanie jest banalne bo stanowi jedynie nakładkę na arkusz excela gotowych "komponentów" we flash'u które można zapisać jako własnie flash i umieścić na stronie www lub power point czy interaktywny PDF i któ5re dalej mogą funkcjonowac autonomicznie z zachowaniem całej logiki arkusza. potrzebny by jedynie był jakiś interfejs do komunikacji z Wago. Atrakcyjność wizualna nie ustępuje zadnym interfejsom gotowych systemów inteligentnych budynków $ 

Nie jestem informatykiem, zawodowo zajmuje się finansami choć wykorzystuje programowanie w PL/SQL, VBA trochę pisałem w Pascalu czy C# wiec strony programistycznej się nie boje choć z oprogramowaniem www styczności nie miałem.
Tak wiec czy znany jest ci może jakiś sposób by np komunikować się jakimś językiem np Visual Basic z Wago ?.
Tak jak np można się w VB poprzez ADO DB komunikować z bazą danych. Może jakieś biblioteki pozwalające na komunikacje z innych języków programowania etc
Nadzieje wiąże z Modbus choć na razie to tylko intuicja bo zielonego pojęcia nie mam co to za zwierz :) Masz może jakieś doświadczenia z Modbus ?

Przepraszam za chaos mojego postu ale w wyniku lektury tej strony mam tysiące koncepcji i mętlik w głowie :)

Strony: [1]