'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - kempa007

Strony: [1] 2 3 4
1
Tematy ogólne / Odp: PFC200 i zegar czasu rzeczywistego?
« dnia: Grudnia 26, 2022, 05:58:28 pm »
A teraz próbuje osiagnac cel, aby uruchomić coś o konkretnej godzinie... Zmienna time() podaje czas zdokladnoscia do milisekund. Jak to sprowadzic do sekund i jak pozniej porownać to z czasem np. 23:59:59?

2
Tematy ogólne / Odp: PFC200 i zegar czasu rzeczywistego?
« dnia: Grudnia 26, 2022, 12:45:12 pm »
WagoAppTime dla potomnych :)

3
Tematy ogólne / PFC200 i zegar czasu rzeczywistego?
« dnia: Grudnia 26, 2022, 11:41:55 am »
Hej wszystkim,

Chcę zacząć korzystać z funkcji czasowych w sterowniku. Mam PFC 200 na eCockpicie i za Chiny ludowe nie wiem jaką bibliotekę muszę zainstalować, żeby synchronizować czas na sterowniku. Czy ktoś przerabiał temat i może podrzucić jakiś przykład  nazwę biblioteki?

4
Tematy ogólne / stacja pogodowa DIY
« dnia: Lutego 25, 2022, 10:20:10 pm »
Hej wszystkim,

Zastanawiam sie nad budowa stacji meteo. Na pocztaku po prostu chcialem zewnetrzy czyjnik temperatury i cisnienia, ale przez przypadek znalazlem taki zestaw:
https://a.aliexpress.com/_m0KdTPi

Sa to same czujniki dosc proste z ladnymi wyprowadzeniami w postaci zlacz rj11. Zeby wyglad tej stacji tak nie odstraszal to bym to pewnie w ciemno kupowal ale zastanawia mnie czy ktos z czegos takiego korzystal i czy to dziala w miare sprawnie. Ewentualnie pochwalcie sie z czego korzystacie u siebie. No i moze ktos wie gdzie ewentualnie mozna kupic oslone radiacyjna na czujnik temperatury, bo od tego w sumie zaczalem swoje poszukiwania.

5
Tematy ogólne / Sterowanie multiroomem - głośnikami?
« dnia: Czerwca 25, 2021, 10:43:45 am »
Witam po krótkiej przerwie. Automatyka powoli się rozrasta, oprócz oświetlenia w domu jest już sterowanie roletami, podlewaniem, bramami, wejściami. Jeszcze długa droga przede mną i pewnie są ważniejsze rzeczy do ogarnięcia niż system multiroom, ale ostatnio zaczyna mnie męczyć, że dziecko wyłącza mi amplituner :) i trzeba w końcu uruchomić głośniki, które są zamontowane w sufitach :)


Założenie było takie, aby skorzystać z jakiegoś urządzenia castującego- chyba nawet tutaj ktoś podrzucił pomysł na coś takiego jak iEast model M30. Kable od głośników schodzą się na poddaszu, tam też będzie stało to urządzenie. Mam pięć pomieszczeń, gdzie będą docelowo głośniki i chciałem tym sterować po prostu załączając zasilanie do poszczególnych wzmacniaczy. Też ktoś polecał wzmacniacze Lepy, ale sęk w tym, że nie każdy model tej firmy. Na allegro widzę coś takiego: https://allegro.pl/oferta/hi-fi-stereo-audio-mini-wzmacniacz-10162148560. Ktoś może przerabiał już temat i może podzielić się doświadczeniem? Głośniki to zwykłe Sony Marine. Ma to szanse zadziałać w miarę sensownie bez trzasków przy odpalaniu wzmaka i innych dziwnych problemów? Co z impedancjami wzmacniaczy jak będą one podłączone równolegle do wyjścia z urządzenia castującego? Ta impedancja będzie się "pojawiała" dopiero po włączeniu zasilania, czy cały czas. Nie jestem specem od audio, ale jak czytałem coś na etapie projektowania instalacji, to gdzieś czytałem, że impedancja wzmacniacza jest dość spora i nie powinno być problemu z takim podłączeniem.


6
Tematy ogólne / Odp: Zliczanie energii i mocy
« dnia: Kwietnia 08, 2021, 08:59:44 pm »
Zadam jeszcze głupie pytanie, ale wymuszenie konwersji typu przed wykonaniem działania ma polegać na zmianie zmiennej Water_All_Duration na REAL czy jakoś inaczej się do tego podchodzi?

7
Tematy ogólne / Odp: Zliczanie energii i mocy
« dnia: Kwietnia 07, 2021, 09:35:46 pm »
Co do wysyłania typu REAL przed modbusa, to możesz to zrobić jeszcze np. tak: X := REAL_TO_WORD(T+100)*100; Gdzie T to temperatura.
Czyli temperatura T=-32.55 stopnia zamieni się na 6745. A po drugiej stronie zrobisz odwrotną konwersję T := WORD_TO_REAL(X)/100-100;
Tutaj tak samo, typy zmiennych i parametry do dopracowania.

Okay, na papierze wydaje się to jasne i klarowne, ale wracając do mojego przykładu z licznikiem wody. Powróciłem do TIME_TO_DWORD zamiast REAL, ale teraz zastanawia mnie jedno. Skoro mam takie zmienne:

Cytuj
Water_All_Duration: DWORD;
Water_All_Time: TIME;
Water_All_Consum: REAL;

To czemu PLC Water_All_Consum:=60000/(Water_All_Duration); zawsze zaokrągla do pełnych liczb? Chciałbym, aby Water_All_Consum było faktycznie realem, zamieniłbym to sobie na WORDA lub DWORDA i do modbusa wrzucił tak jak napisałeś mnożąc wynik, ale w tym momencie jest to bez sensu.   

8
Tematy ogólne / Odp: Zliczanie energii i mocy
« dnia: Kwietnia 01, 2021, 10:52:18 pm »
No tego reala narazie testowo wrzucilem, zeby miec wartosc dziesietna na sterowniku a pozniej zaatanawiac sie jak przepchnac ja przez modbusa, ale pokazales mi jak rozwiazac ten problem. Calkiem sprytnie :)

9
Tematy ogólne / Odp: Zliczanie energii i mocy
« dnia: Kwietnia 01, 2021, 12:40:43 pm »
Licznik energii powiedzmy, że mam zrobiony. Zabrałem się za wodę. Trochę zmodyfikowałem kod. Mój licznik impulsuje co litr, ale problem w tym, że woda może być długo nieużywana, a on cały czas pokazuje ostatnią wartość.
Water_All_Trigger(CLK:=xIN_Licznik_Wody_All);
IF Water_All_Trigger.Q THEN
Water_All_Duration:=TIME_TO_REAL(TIME()-Water_All_Time);
Water_All_Time:= TIME();
Water_All_Consum:=60000/(Water_All_Duration);   
END IF


Ma ktoś pomysł jak to zmodyfikować, aby sterownik patrzył także na czas trwania odstępu między impulsami i jak jest zbyt duży to Water_All_Consum zerował. Ogólnie to z takim mierzeniem jest więcej problemów, bo nawet jak z zerujemy zuzycie, to później sterownik pierwszy odczyt także mocno zaniży... Ktoś ma w praktyce sprawdzony pomiar zużycia wody?

10
Tematy ogólne / Odp: Zliczanie energii i mocy
« dnia: Kwietnia 01, 2021, 11:03:51 am »
Mój tok rozumowania też był na początku podobny i też widziałem to co podlinkowałeś, ale coś nie chciało to działać tak jak chciałem. Ogólnie zmiany były proporcjonalne, ale coś nie tak było z wartościami wpisywanymi do rejestrów.

Na szczęście przypomniałem sobie o czymś takim jak REAL_TO_WORD. Zapewne traci się część wartości, ale w moim przypadku nie ma to znacznia chyba, bo ani nie będą to duże liczby, ani ujemne. Ale już zastanawia mnie co zrobię z czujnikami temperatury, gdzie wartość ujemna już występuje. no i w jaki sposób przekazać faktycznie wartość dziesiętną liczby przez modbus.

11
Tematy ogólne / Odp: Zliczanie energii i mocy
« dnia: Marca 31, 2021, 05:32:20 pm »
Zbieram się do tego, tylko zawsze odkładam na potem :) Pytanie pomocnicze, czy ktoś wie jak przekonwertować wartość REAL na dwa Wordy, aby zapisać je dalej do Holding Registers modbusa? Jak już pomiar energii działa chciałbym to przesłać do wizualizacji na OpenHabie i póki co kompilator wywala, że nie może zmieścić REAL w WORD i w sumie mu się nie dziwię. Próbuję walczyć ze wskaznikami, ale coś nie idzie...

12
Tematy ogólne / Odp: Zliczanie energii i mocy
« dnia: Marca 31, 2021, 12:55:13 pm »
W glownym programie mam tylko serwer modbusa odpalony i tak sie zbieram zeby go wyrzucic do innego pou tyloo wlasnie sie zastanawiam czy pozniej z glownego programu jest dostep do zmiennych w innym pou.

13
Tematy ogólne / Odp: Zliczanie energii i mocy
« dnia: Marca 31, 2021, 11:35:52 am »
Wygląda na to, że udało się. Licznik przerzucony do POU i ustawiony na 20 ms nie gubi impulsów (główny program jest ustawiony na 50 ms nic tutaj nie zmieniałem). Tylko teraz mam kilka pytan, bo programuje w eCockpicie PFC200 i nigdzie nie widzę opcji Browse PLC. Ogólnie wydaje mi się, że dziwnie to POU na liście po lewej stronie wskoczyło. Czy teraz mogę jakoś odwoływać się do zmiennych z tego POU w głównym programie?

14
Tematy ogólne / Odp: Zliczanie energii i mocy
« dnia: Marca 28, 2021, 03:51:43 pm »
Dodałem linijkę mającą zliczać impulsy, ale też je pomija. Ogólnie wygląda na to jakby Trigger się nie wyzwalał, ale dioda na wejściu cyfrowym (xIN_Licznik_Energii_All) swieci się.

Energy_All_Trigger(CLK:=xIN_Licznik_Energii_All);
IF Energy_All_Trigger.Q THEN
   

    Energy_Counter := Energy_Counter +1;
   

    Energy_All_Duration:=TIME_TO_DWORD(TIME()-Energy_All_Time);
    Energy_All_Time:=TIME();
    Energy_All_Consum:=3600000/(Energy_All_Duration);
END_IF;

15
Tematy ogólne / Odp: Zliczanie energii i mocy
« dnia: Marca 28, 2021, 03:21:38 pm »
Przy 2 kW odstepy miedzy impulsami wynosily jakies 1,8 sekundy nie jest to chyba jakas zabojcza czestotliwosc. Kiedys zagladalem do instrukcji licxnika i kojarzy mi sie ze czas trwania impulsu wynosil 70 ms, to tez chyba sporo.

16
Tematy ogólne / Odp: Zliczanie energii i mocy
« dnia: Marca 28, 2021, 03:11:24 pm »
Dzieki za wskazowke. Widze, ze mozna probowac w ten sposob rozwoazac moj problem. Ale zastanawiam sie czy np. licznik energii przypadkiem nie generuje zlych impulsow. Sprawa jest o tyle dziwna, ze nie ma to znaczenia czy jest jakies obciazenie wlaczone czy moze dom jest w stanie spoczynku. I tutaj i tutaj "gubia" sie impulsy w powyzszym kodzie. Widze to dobrze bo czasy miedzy impulsami, duration sa niemal dokladnie dwa albo trzy razy wieksze co wskazuje na to, ze program nie wychwycil impulsu raz lub dwa razy z rzedu, ale dioda na wejsciu cyfrowym zawsze sie zaswiecila. Probowalem szybko klikac wlacznikiem swiatla i nie bylo zadnych problemow, a czestotliwosc klikniec byla pewnie kolo 0,2 sekundy. Zawsze swiatlo zapalalo sie i gaslo a tutaj przy czestotliwosci impulsow 12 sekund czy 1 sekunda program wszystkich nie wychwytuje. Sprawdze czy chociaz bedzie je zliczal dobrze. Moj licznik to sdm72d. Zastanawia mnie czemu sterownik nigdy nie pomija w ten sposob impulsu z wlacznika swiatla.

17
Tematy ogólne / Zliczanie energii i mocy
« dnia: Marca 28, 2021, 10:31:21 am »
Witam,

Dzisiaj w końcu podpiąłem licznik energii do PLC i wszystko ruszyło bez problemu, ale mam jedno "ale". Wejście cyfrowe ładnie zlicza każdy impuls, bo widać każdy błysk diody, niestety program wydaje się gubić impulsy niezależnie czy jest to 300 W czy 2 kW. Czy ktoś coś podobnego zaobserwował u siebie? Czy włączając np. czajnik macie w miarę stabilne wyniki bo u mnie pokazuje raz 2 kW a za chwile potrafi zejść poniżej 1 kW.

Energy_All_Trigger(CLK:=xIN_Licznik_Energii_All);
IF Energy_All_Trigger.Q THEN
    Energy_All_Duration:=TIME_TO_DWORD(TIME()-Energy_All_Time);
    Energy_All_Time:=TIME();
    Energy_All_Consum:=3600000/(Energy_All_Duration);
END_IF;

18
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Zasilanie sieci 1wire
« dnia: Marca 28, 2021, 10:25:36 am »
Możesz podesłać jakiś link?

19
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Zasilanie sieci 1wire
« dnia: Marca 16, 2021, 04:40:16 pm »
Chodziło mi oczywiście o możliwość zastosowania zwykłego zasilacza impulsowego...

20
(Pod)Systemy i Funkcje / Zasilanie sieci 1wire
« dnia: Marca 13, 2021, 09:22:18 pm »
Witam,

Postanowilem skorzystac z doswiadczenia Admina i takze zrobic dodatkowa plytke do zasilania sieci 1wire. Mam ja juz przygotowana ale czekam jeszcze na jedna diode i zaczalem sie zastanawiac skad wziac 5v :) czy mozna do tego uzyc zasilacza stabilizowanego? Czy trzeba cos kombinowac na wlasna reke ze stabilizatorem napiecia?

21
Witam uruchomiłem integrację w e-cockpit na sterowniku PFC200 i działa, ale odczytuje stany czujek do numeru 26 i koniec.
Centrala to Integra 256 i używanych jest więcej wejść.

Mam pytanko do kolegi, bo tez walczę ze swoim PFC200. Jaką bibliotekę zainstalowałeś, żeby bloczek funkcyjny ruszył? Bo u siebie w repozytorium nie widzę nic takiego jak ethernet.lib. W Google jak wpisuję to na stronie Wago wyświetla tylko bibliotekę Mail.lib korzystającą z ethernet.lib...

22
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« dnia: Stycznia 11, 2021, 10:15:10 am »
Mam przygotowaną instalację pod fotowoltaikę, ale to póki co to przyszłość, a te liczniki są też w wersji "dwukierunkowej", więc jak coś wystarczy wymienić... chyba, bo nie wdawałem się w szczegóły.

23
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« dnia: Stycznia 07, 2021, 09:36:50 am »
Dzięki, mam trochę inny pomysł na to. Mam u siebie między innymi liczniki SMD120, które mają wyjście impulsowe. Chcę to podłączyć bezpośrednio to wejść DI. Moc wyliczać na bieżąco do wizualizacji na OpenHaba, który działa już po Modbusie. A zużycie energii zapisywać do bazy. Nie wiem tylko jakie interwały przyjmować, czy do bazy zapisywać liczby impulsów, a następnie w wizualizacji przeliczać sobie to na kWh, czy od razu kWh. Nie ma to większej różnicy chyba, bo zawsze można w drugą stronę przeliczyć... ale może czegoś nie dostrzegam.

Pytanie mam tylko o podłączenie wyjścia impulsowego. W załączniku dodałem screen z instrukcji. Można to bezpośrednio podłączyć pod DI? Ten element R to rezystor ograniczający czy bezpiecznik i czy trzeba go podłączać? Moduły cyfrowe jakie mam są czterokanałowe i coś mi się kojarzy, że miały max prąd 150 mA. Moduł DI raczej musi mieć wewnętrznie jakieś rezystory, bo na przyciskach po prostu zwieramy przewody...


24
(Pod)Systemy i Funkcje / Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« dnia: Stycznia 05, 2021, 09:33:14 pm »
Witam,

Powoli rzezbie swoj projekt i przyszedl czas na kolejna kwestie. Mam w domu kilka licznikow energii, wody i jeden gazu. Chcialbym zaczac zbierac z nich dane ale jak zawsze wole podpytac bo pewnie wielu z Was to juz przerabialo. W sumie to skupic sie mozna tylko na pomiarze energii elektrycznej. Chcialbym oprcz niej monitorowac biezaca moc. Aby to osiagnac musze zliczac czas miedzy dwoma kolejnymi impulsami licznika. Jak to realizujecie? No i druga kwestia to samo zapisywanie do bazy danych zuzycia energii (impulsow) jak to realizowac, aby nie zapychac bazy a miec mozkiwosc generowania ladnych wykresow (nie tylko lokalnie, ale jak chcialbym te dane wyslac gdzies do jakiejs chmury). Wszelki sugestie i rozwiazania  mile widziane.

25
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: sterowanie cyfrowym wyjsciem po modbusie
« dnia: Października 23, 2020, 10:22:45 am »
Działa!!! Drugi kontakt z Wago rozwiązał problem. Dla wszystkich potomnych. W sterowniku Wago PFC 200, wyłączono bezpośrednie pisanie do zmiennych MX... A eCockpit ma własny serwer Modbus. Tak więc jak będziecie instalowali powyższą blibliotekę nie wystarczy usunąć tylko urządzenia generic modbus master/slave, ale trzeba wyłączyć w panelu WBM serwer Modbusa, ewentulanie serwer uruchamiany z poziomu programu odpalić na innym porcie! Masakra tydzień z tym walczyłem.

Wrzucam kod:
VAR
    ModbusTcp: FbMbSimpleServerTcp    :=(  xOpen           := TRUE,
                                                wPort           := 502,

                                                utKeepAlive     := (xEnable      := TRUE, //  Switch keep-alive mechanism on
                                                                    tMaxIdleTime := T#5S, //  Maximum time of inactivity
                                                                    tInterval    := T#2S, //  Interval between two successive KA-Packets
                                                                    udiProbes    := 5     //  Number of KA retry before giving up
                                                                    ),

                                                bUnitId         := 1
                                              );

    //--- Data Areas ---------------------------------------------------------------------
    // You may use your own bounds for this arrays.
    // NOTE: The bounds are the addresses for modbus access too.
    //------------------------------------------------------------------------------------
    myDiscreteInputs    :   ARRAY[0..20] OF BOOL;       // Modbus bit address 0 .. 20
    myCoils                  :   ARRAY[0..20] OF BOOL;       // Modbus bit address 0 .. 20
    myInputRegisters    :   ARRAY[100..200] OF WORD;    // Modbus word address 100 .. 200
    myHoldingRegisters :   ARRAY[0..20] OF WORD;       // Modbus word address   0 .. 20
    //------------------------------------------------------------------------------------
xModbus : bool;
END_VAR

//--- Call the server ---------------------------------------------
mySimpleTcpServer(  axDiscreteInputs    := myDiscreteInputs,
                    axCoils             := myCoils,
                    awInputRegisters    := myInputRegisters,
                    awHoldingRegisters  := myHoldingRegisters
                );
//-----------------------------------------------------------------

xModbus:=myCoils[0];

I wszystko pięknie działa tak jak za pośrednictwem zmiennych MX. W moim przypadku myCoils[0] ma adres 0. Jedyny "problem" jest taki, że jeden bit pamięci zajmuje w sterowniku cały bajt, bo zmienne są trzymane w tablicy. Pewnie można by było to jakoś obchodzić, ale dla tych kilkudziesięciu nawet zmiennych chyba nie warto sobie tym głowy zawracać. No i bonusowo łatwo można wdrożyć "pamiętanie" stanu zmiennych po restarcie sterownika- nie wiem jeszcze czy mi się to przyda, czy nie, ale opcja jest.

26
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: sterowanie cyfrowym wyjsciem po modbusie
« dnia: Października 21, 2020, 02:16:17 pm »
Dzwoniłem do Wago i naprowadzili mnie na pewien trop :) Powiedzieli żebym nie korzystał z konfiguratora a biblioteki modbusa, bo w sterowniku PFC 200 zmienił się sposób komunikowania po modbusie i dostepu do zmiennych specjalnych. Tutaj jest filmik (przewijam do sedna sprawy od 50 sekundy):

https://youtu.be/XZiqyO1s6YM?t=50

i wygląda na to, że to jest to co muszę wdrożyć. Nie jestem żadnym programistą więc przydałaby mi się pomoc w ogarnięciu tego. Ten przykład ma dodatkową zaletę tego, że po awarii zasilania wszystkie zmienne z modbusa utrzymują swój stan. Ogólnie nie wiem czy jest mi to jakoś szczególnie potrzebne, ale akurat wdrożenie tego nie wygląda na trudne.

Bardziej zastanawiają mnie te tablice coils, word itp. Czy ktoś może pomoc mi wskazać jak prawidłowo w ten sposób zaadresować dwie zmienne bitowe (coils adresowane przykładowo %MX0.0 i %MX0.1) i wykorzystać je w programie?




 

27
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: sterowanie cyfrowym wyjsciem po modbusie
« dnia: Października 19, 2020, 08:18:36 pm »
Dodałem, ale dalej bez efektu. Dzięki za cierpliwość i próbę pomocy. To musi zacząć działać. Dzisiaj wyleciało mi z głowy, ale jutro przedzwonię do Wago.

28
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: sterowanie cyfrowym wyjsciem po modbusie
« dnia: Października 17, 2020, 02:30:34 pm »
No i kolejny dzień mija mi na testach i próbach, ale bezskutecznie. Dzisiaj trochę protestowałem i faktycznie jest tak, że mimo iż PLC zeruje zmienną xModbus_OUT, to w rejestrze modbusa przyjmuje ona cały czas wartość 1. Wynika z tego, że mapowanie w eCockpit jest chyba tylko w jedną stronę. Gdy zmieniam rejestr modbusa aktualizowana jest zmienna w PLC, ale gdy zmienię zmienną w PLC, to nie jest ona aktualizowana w modbusie.

Podjąłem więc próbę adresowania zmiennych poprzez %MX0.0, ale gdy stworzyłem sobie przykładową zmienną:

var
test AT %MX0.0 : bool;
end var

test:=1;

odpytanie modbusa po adresie 12288 daje wynik 0. Mój sterownik to PFC 200. Czy ktoś wie jak po modbusie odczytać z niego zmienną adresowaną w powyższy sposób?

29
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: sterowanie cyfrowym wyjsciem po modbusie
« dnia: Października 16, 2020, 10:53:54 pm »
Załączam nagranie jak to działa u mnie na standardowym bloku FB_Latching_Relay...
A Ciebie pewnie dziwia inne nazwy wejsc i wyjsc. Ja korzystsm z eruntime na eCockpicie  a Ty z Codesysa. Po aktualizacji bibliteki pojawily sie nowe oznaczenia, ale to ten sam blok.

30
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: sterowanie cyfrowym wyjsciem po modbusie
« dnia: Października 16, 2020, 10:48:01 pm »
No to to co jest w moim zalaczniku jest takie samo, tylko dochodzi or z wlacznika na scianie.
 Zmienna xModbus_OUT to tak jakby Twoja visualizacja. Ja do niej zapisuje pierwszy coil modbusa 32768. Tylko teraz to wyglada tak jakby mapowanie zmiennej modbusa i zmiennej plc sie rozjezdzalo... jutro chyba do wago zadzwonie.

U mnie zapodanie 1 przez modbusa wlacza swiatlo, ale pozniej juz nic nie moge zrobic do czaau przeslania recznie zrra po modbusie do coil 32768. Mimo, ze zmienna xModbus_OUT zeruje i w plc ma ona wartosc false. Ogolnie zastanawia mnie czemu wejscie xButton jest stale TRUE mimo, ze xModbus_OUT i wejscie reperezentujace wlacznik na scianie sa FALSE.

Strony: [1] 2 3 4