'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - kempa007

Strony: 1 [2] 3 4
31
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: sterowanie cyfrowym wyjsciem po modbusie
« dnia: Października 16, 2020, 06:48:12 pm »
No to w załączniku pokazuję czysty przykład FB_Latching. Problem jest coś ze zmienną xModbus_OUT (do której zapisuję zmianę stanu przez modbusa).

Mimo iż zmienna jest FALSE, xButton przyjmuje wartość TRUE na stałe, gdy tylko prześle po modbusie wartość 1 (nie wiem czy po wyzerowaniu zmiennej xModbus_OUT, nie powinno się to zmienić także na FLASE- tak chciałbym, aby to działało). Gdy przez modbusa przesle 0 i jeszcze raz 1 to załączanie światła działa, ale obecnie chcę, aby każde podanie 1 na modbusa powodowało zmianę stanu a zmienna xModbus_OUT ma się zerować automatycznie.

Może tutaj chodzi o mapowanie zmiennej w rejestrze modbus? Jak to ugryźć?

32
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: sterowanie cyfrowym wyjsciem po modbusie
« dnia: Października 15, 2020, 10:54:22 pm »
Tak wiem. To moj wlasny blok funkcyjny w ktorym na raz obsluguje trzy bloki fblatching bo w pokojach mam glownie po trzy punkty oswietlenia i sobie wymyslilem, ze dluzsze przytrzymanie pierwszego wszystko zapsla a drugiego wszystko wylacza i chcialem uproscic nieco kod w glownym programie.

Tak czy inaczej testowalem to tez na czystym fb_latching i nawet nie zapalalo swiatla. Jutro jeszcze raz sie temu przyjrze.

33
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: sterowanie cyfrowym wyjsciem po modbusie
« dnia: Października 15, 2020, 07:03:18 pm »
Tak w ogole to ten blok TP to pozostałość po tym jak walczyłem ze zmiennym sygnałem z OpenHaba. Teraz w teorii powinno wystarczyć sterowanie bezpośrednio zmienną modbus i jej zerownie.

Oswietlenie_Gabinet(xSwitch_1 :=xIN_oswietlenie_Gabinet_1 OR Modbus_OUT);
xOUT_oswietlenie_Gabinet_1 := Oswietlenie_Gabinet.xLight_1;

Modbus_OUT:=0;
Modbus_IN: xOUT_oswietlenie_Gabinet_1

Niestety też mi to nie chce ruszyć...

34
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: sterowanie cyfrowym wyjsciem po modbusie
« dnia: Października 15, 2020, 03:31:15 pm »
Tak tez robie. Ogolnie zmianiłem już Openhaba, aby zawsze puszczał mi "1" bez wzgledu czy komenda jest on, czy off.
I ogolnie działa mi to w tej chwili ręcznie, tzn. gdy zapodaje sygnal z OH i reczenie go zeruje programikiem modpoll.

Problem w tym, że w PLC coś nie chce banglać tak jak sobie to założyłem. Wrzucam kod (zmienna modbus_OUT to zmienna zapisywana przez OH, a Modbus_IN odczytywana). Może ktoś mnie oswieci, ogolnie program blokuje fakt,ze Impuls_swiatlo.IN= przyjmuje wartość TRUE na stałe) mimo iż xModbus jest FALSE. Moje pytanie, bo widziałem w poprzednich Twoich postach, że robisz jeszcze pewne opóźnienie zanim wyzerujesz zmienna modbusa - czy był ku temu jakis powod? Bo tutaj na forum zwykle zerowanie zmiennej z wizualizacji w wielu przypadkach najwyraźniej działa.


Impuls_swiatlo(IN:=xModbus_OUT, PT:=T#200MS);

Oswietlenie_Gabinet(xSwitch_1 :=xIN_oswietlenie_Gabinet_1 OR Impuls_swiatlo.Q);
xOUT_oswietlenie_Gabinet_1 := Oswietlenie_Gabinet.xLight_1;

Modbus_OUT:=0;
Modbus_IN: xOUT_oswietlenie_Gabinet_1


35
Sterowanie i Wizualizacje / sterowanie cyfrowym wyjsciem po modbusie
« dnia: Października 10, 2020, 10:00:27 pm »
Czy ktos steruje wyjsciami Wago po czystym modbusie i jednoczesnie korzysta z wlacznikow  fizycznych? Mam problem ze zmienianiem stanow po skorzystaniu z wlacznika na scianie. Obecnie probuje to rozgrysc korzystajac z programu Modpoll.

36
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: OpenHab2 - modbus - Wago?
« dnia: Października 09, 2020, 03:13:38 pm »
Ja  ogólnie robie pewne postępy, ale nie do końca działa to jak chcę. Openhab ma opcję czytania i pisania w jednym Item, ale cały czas mam problem, gdy zacznę korzystać z przełącznika na ścianie. Normalnie przełącznik OH działa elegancko po modbusie załącza i wyłącza światło, ale gdy wcisnę przycisk na ścianie, w OH muszę dwa razy kliknąć, żeby zmienić stan oświetlenia. Gdy znowu kliknę przycisk na ścianie wszystko wraca do normalności. Wygląda to tak jakby OH pamiętał swój stan i fakt odczytania stanu oświetlenia z drugiego rejestru reprezentującego stan wyjścia w sterowniku w ogóle go nie interesował. Mimo iż pstrykanie światłem z przełącznika w ścianie ładnie zmienia stan switcha w OH. Trochę brakuje mi już pomysłów. Na razie testuje wszystko, korzystam tylko z Paper UI.

37
Tematy ogólne / Odp: Multiclick z OSCAT nie działa...
« dnia: Października 08, 2020, 05:16:44 pm »
hahahaha :)) Nie jest programista, zawsze mnie irytuje brak ; () lub innych tego typu rzeczy :/ a program się ładnie skompilował :)

38
Tematy ogólne / Odp: Multiclick z OSCAT nie działa...
« dnia: Października 08, 2020, 04:45:38 pm »
Znalazłem błąd :)

Multi_Ogrod_Wiatrolap.IN:=xIN_Wiatrolap_2_01;

powinno byc:

Multi_Ogrod_Wiatrolap(IN:=xIN_Wiatrolap_2_01);

39
Tematy ogólne / Odp: Multiclick z OSCAT nie działa...
« dnia: Października 08, 2020, 04:29:26 pm »
Deklaracja zmiennej
//multiclick

Multi_Ogrod_Wiatrolap: OSCAT_BUILDING.CLICK_MODE :=(T_LONG := T#1S);
i program (Oswietlenie_Ogrod to blok funkcyjny, w ktorym realizuje funkcje długiego i krótkiego przytrzymania przycisku, aby gasić wszystkie trzy światła na raz lub je zapalać. I ta cześć działa bez zarzutu od początku):

Multi_Ogrod_Wiatrolap.IN:=xIN_Wiatrolap_2_01;

Oswietlenie_Ogrod(xSwitch_1 :=Multi_Ogrod_Wiatrolap.SINGLE, xSwitch_2:=Multi_Ogrod_Wiatrolap.DOUBLE, xSwitch_3 :=Multi_Ogrod_Wiatrolap.TP_LONG);
xOUT_oswietlenie_Ogrod_furtka := Oswietlenie_Ogrod.xLight_1;
xOUT_oswietlenie_Ogrod_taras := Oswietlenie_Ogrod.xLight_2;
xOUT_oswietlenie_Ogrod_tuje := Oswietlenie_Ogrod.xLight_3;

40
Tematy ogólne / Odp: Multiclick z OSCAT nie działa...
« dnia: Października 08, 2020, 01:05:29 pm »
Dokladnie tak to robie tylko mam jeszcze wlasny blok funkcyjny bo dluzszym przycisnoeciem wlaczam wszystkie swiatla i wylaczam. Ale mowisz  ze u Ciebie to smiga bez zarzutu?

41
Tematy ogólne / Multiclick z OSCAT nie działa...
« dnia: Października 07, 2020, 05:05:55 pm »
Witam,

Czy ktoś korzysta z biblioteki OSCAT Building i zawartych tam bloków dotyczących rozpoznawania kilku kliknięć przyciskiem? Są tam dwa Click i Click_Mode. Na razie sprawdzałem ten drugi. W opisie jest podane, że funkcja ta po wykryciu klikniec  wystawia stan wysoki na wyjściu przez przynajmniej jeden cykl pracy. Być może wszystko więc działa prawidłowo, a dla sterownika to może za krótko, aby wykryć zmianę stanu. Wyjścia single i double podłączyłem pod zwykły blok FB_Latching, bo chciałem sterować jednym przyciskiem oświetleniem na ogrodzie. Po podłączeniu pojedynczych przycisków oświetlenie działa. Czy ktoś ma jakiś pomysł na co zwrócić uwagę, ewentulanie czy macie do polecenia coś innego realizującego powyższą funkcję?


42
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: OpenHab2 - modbus - Wago?
« dnia: Października 06, 2020, 05:46:47 pm »
no ja teraz impulsy generuje na sterowniku funkcją PT. Ogólnie nie widzę tego, aby powierzyć Rapsberry większą logikę domu. Kumpel namawia mnie na wykorzystanie w tym celu PHP w roli pośrednika między WAGO a Openhabem, ale to znowu kolejne komplikowanie sprawy. Aż się wierzyć nie chce, że na takim openhabie nie ma prostej obsługi na zasadzie "impulsów", a w zasadzie to chodzi o to, aby item mogło jednocześnie zapisywać i odczytywać modbusa, tak aby można było mieć informację o stanie światła przy wykorzystaniu włącznika na ścianie. Czy z tym problemem także sobie radziłeś w node red?

43
Sterowanie i Wizualizacje / OpenHab2 - modbus - Wago?
« dnia: Października 05, 2020, 08:43:55 pm »
Witam,

Nadchodzi czas, żeby wizualizować automatykę domu. Przez ostatnie pół roku wszystko śmiga dobrze, ale narzazie tylko na przyciskach fizycznych w domu.

Po przeanalizowaniu różnych opcji wybrałem dla siebie Openhaba. Wydaje mi się, że dzięki niemu łatwiej będzie integrować systemy, które przez sterownik PLC nawet nie byłoby jak zintegrować.

WIem, że część z was korzysta też z tego oprogramowania i mam dość podstawowe pytanie dotyczące obsługi Latchingu (sterowania oswietleniem). Modbus działa, odczytuję i zapisuję zmienne, nawet udało się sterować oświetleniem, ale nie do końca działa to tak jak bym chciał.

Chodzi o to, że openhab wystawia sygnał "1" na "stałe" a nie impuls, który steruje PLC. Ogólnie wiem jak rozwiązać ten problem, ale chciałbym się podpytać, bo może ktoś ma mądrzejsze, lepsze rozwiązanie.

W openhabie chce oczywiście sterować pojedynczym "suwaczkiem", ale żeby to osiągnąć potrzebuję stworzyć regułę dla jednego Item, która będzie symulować wystawienie impulsów dla PLC po zmianie stanu drugiego Item, który będzie widoczny w wizualizacji (sitemap).

I teraz moje pytanie czy jest to jedyny sposób? Ogólnie chciałby, aby logika sterowania przekaźnikami były obsługiwana w całości po stronie wago, a openhab pełnił funkcję wizualziacji.

I na koniec jeszcze jedno pytanie. Openhab ponoc ma wago binding, ale u mnie go nie widać. Na stronie projektu przy wago binding widnieje opis v1, czy to znaczy, zę jest ono dostepne tylko dla wersji 1.x? Czym różni się wago binding od modbus binding, którego obecnie używam?


 

44
Tematy ogólne / Wago - dodawania modułów
« dnia: Kwietnia 05, 2020, 04:48:08 pm »
Witam,

U mnie oświetlenie, rolety, pompki już śmigają na PFC200. Powoli przymierzam się do obsługi termometrów i liczników, ale dzisiaj miałem drobny problem. Chciałem dodać wejścia cyfrowe. Mam u siebie dwa rzędy modułów (głównie 4 wejściowych/wyjściowych) połączonych przedłużaczem magistrali. Chciałem dodać jeszcze cztery moduły wejść, wyłączyłem sterownik (swoją drogą jak go się powinno bezpiecznie wyłączyć? Skoro w środku siedzi Linuks, to system plików musi być jakoś tam sprawdzany, a odcięcie zasilania to nie najlepszy pomysł w takich wypadkach).

Czy przy dodawaniu modułów w ogóle trzeba wyłączać sterownik, czy są one typu hot plug/swap?

Po włączeniu sterownika diody sys i IO zaświeciły się na zielono, a run i MS (cokolwiek to jest) mrugały na czerwono, reset programu nic nie dał, więc wypiąłem wszystko i powróciłem do poprzedniej konfiguracji. Na szczęście wszystko zadziałało. Czy po dodaniu modułów trzeba podpiąć się jeszcze raz do sterownika, dołączyć do programu moduły z poziomu eCockpita i jeszcze raz wgrać program, żeby wszystko zadziałało, czy coś jeszcze innego trzeba zrobić?

No i od razu drugie pytanie czy jak jakiś moduł padnie, to czy po jego wymianie też będzie trzeba na nowo przypisać mu wejścia itp.?

45
Programowanie / Odp: OSCAT i sterowanie roletami
« dnia: Lutego 18, 2020, 09:27:44 pm »
I sie wyjasniło. Chodziło o brakujące "name spaces", które trzeba wpisać przed nazwą bloku funkcyjnego np. OSCAT_BUILDING.BLIND_INPUT...

Może komuś się przyda...

46
Programowanie / OSCAT i sterowanie roletami
« dnia: Lutego 18, 2020, 05:18:45 pm »
Witam,

Walczę z dodaniem biblioteki OSCAT do eCockpitu. Po wielu bojach udało się ją dodać, ale przy próbie zaprogramowania czegokolwiek z użyciem bloków funkcyjnych od rolet otrzymuję błędy kompilacji:

C0100: Library CmpCodeMeter has not been added to the Library Manager, or no valid license could be found   PFC200_2ETH_RS   Library Manager      2/18/2020 5:13:10 PM

I to samo dotyczące biblioteki CmpTargetVisu.

Zainstalowałem również te biblioteki, ale dalej jest problem, pytanie czy coś jest nie tak z licencją? Jak to ruszyć dalej?


47
Tematy ogólne / Odp: Sterownik padł w domu, weekend, szukam pomocy :)
« dnia: Lutego 18, 2020, 03:23:14 pm »
Witaj,

A ja sobie wczoraj przeglądałem forum i natrafiłem na Twojego posta o bibliotece OSCAT i ecockpicie przy okazji sterowania roletami. Ogólnie jestem na etapie wprowadzania się do domu i narazie tylko swiatlo obsługuje sterownik, ale kilka tygodni temu walczyłem z OSCATem i po paru godzinach udało się go dodać do eCockpitu. Teraz chciałem zacząć bawić się roletami i mimo iż biblioteka building i basic OSCAT jet dodana do projektu, żadne bloki funkcyjne nie są rozpoznawane- nie mogę skompilować programu.

Czy możesz mi powiedzieć jak udało Ci się uruchomić te biblioteki w eCockpit?

48
A i jeszcze podpytam. Na tym pierwszym zdjeciu z testowym polaczeniem, co to za ssara skrzyneczka. Jak laczyles termistor z przewodem i przekaznikiem?

49
No tak, ale moj zasilacz ma raptem 120 W. A w sumie dobrze by bylo, zeby przy nominalnem przeplywie pradu odpowiednio sie nagrzewal, zeby rezystancja byla jak najmniejsza. Do wszystkich przekaznikow to wpakowales czy tyloko do tych zasilajacych zasilacze impulsowe? Zastanawiam sie tez czy dla 5 przekaznikow nie lepiej zastosowac modelu 788-354. Ponac tam styki sa w stanie wytzymac nawet 120A przez 4 ms. Pytanie czy taki przekaznik rozwiaze moj problem.

50
Pieknie to wyglada. Sciezke zeszlifowales, czy czyms trawiles? No i kwestia doboru termistora. Sprawdzales maksymalne przetezenia, czy tylko dla stanu ustalonego sprawdzales? Jest jakis sposob na dopasowanie termistora do mocy zasilacza led?

51
A tak w ogole to jestes pewien, ze to jest termistor a nie warystor? Bo probuje cos googlaci o termistorach ograniczajacych przepiecia nie ma zbyt wiele.

52
Super, zapodaj tez moze jakas informacje jak dobrac yaki trrmistor.

53
Tematy ogólne / zabezpieczenie przekaznika przed przepieciami indukcyjnymi
« dnia: Stycznia 10, 2020, 10:35:56 am »
Witam,

Ostatnio zakonczylem podlaczanie lamp w garazu. Kupilem takie ala swietlowki led. Mam 4 po 30 W kazda na jednym obwodzie. W srodku jest plytka, tzw. Driver, ktory zasila tasmy led. Po kilku zalaczeniach przekaznik zaczal sie "zawieszac", nie rozlaczal. Dopiero po kilku zalaczeniach i rozlaczeniach puszczal. Nie wiem czy to wina akurat przekaznika, czy wlasnie indukcji w obwodzie. W specyfikacj przekaznika wyraznie jest napisane, ze obwody indukcyjne nalezy dodatkowo zabezpieczac. Moje pytanie czy ktos z Was probowal to robic? Jak, jakis dwojnik zastosowac? Sa jakies gotowe rozwiazania?

54
Tematy ogólne / Odp: Rownolegle podlaczenie przyciskow
« dnia: Stycznia 10, 2020, 10:28:11 am »
Ciekawe, pochwal sie kodem :) czy kod bibliotek mozna jakos otworzyc, czy one sa skompilowane i nie ma takiej mozliwosci?

55
Tematy ogólne / Odp: Rownolegle podlaczenie przyciskow
« dnia: Grudnia 24, 2019, 01:41:13 pm »
Dla potomnych, pakiet bibliotek z rozszerzeniem .package to zwykły zip, trzeba tylko zmienić nazwę rozszerzenia, ręcznie rozpakować i dodać do repozytorium bibliotek w eCockpit.

56
Tematy ogólne / Odp: Rownolegle podlaczenie przyciskow
« dnia: Grudnia 24, 2019, 01:02:15 pm »
Wiem, że mogę robić multikliki, ale tez nie chce komplikować użytkownikom zbytnio obsługi włączników :) A tak swoją drogą przypomniałeś mi o oscat i próbuję je zainstalować u siebie, ale idzie to topornie. Najpierw ściągnąłem bibliotekę ze strony oscat.de, wywalało jakieś błędy. Później z Codesysa ściągnąłem plik .package i też nie idzie. Mam 64-bitowy system operacyjny, nie wiem czy to nie jest przeszkoda, bo package manager wiesza się. Jak zainstalować taką bibliotekę?

57
Tematy ogólne / Rownolegle podlaczenie przyciskow
« dnia: Grudnia 22, 2019, 04:41:48 pm »
Witam,

Mam pytanko do Was o sposob laczenia przyciskow do modulow DI. Powoli zaczyna mi brakowac wolnych miejsc i tak sie zastanawiam czy sa jakies przeciwwskazania,  aby niektore z przyciskow,  ktore sie dubluja podlaczyc rownolegle do wejsc cyfrowych. Chodzi np o sytuacje, w lazience. Na wejsciu mam trzy przyciski sterujace oswietleniem i w srodku bylo tez przewidziane miejsce na przycisk w teorii tylko do podswietlenia lustra, ale skoro juz jest skretka to mozna sterowac wszystkimi oswietleniami. Czy w takiej sytuacji lepiej kazdy z  przyciskow podlaczyc pod 6 roznych DI czy moze pojsc ns skroty i wpiac je rownoleglw w trzy DI?

58
Tematy ogólne / konfiguracja zasilania i dobor mocy zasilacza
« dnia: Listopada 09, 2019, 10:29:47 pm »
Witam,

Ostatnio dzwonilem do Wago podpytac sie o kilka rzeczy, niestety trafilem po raz pierwszy na bardzo malo pomocnego i ogarnietego doradce, ktory najpierw przeslal mi instrukcje podlaczenia zasilania w taki sposob, ze podlaczbym 24v z zasilacza do 0 w sterowniku. A na moje dociekliwosci o prawidlowe podlaczenie zasilacza i ewentualne rozdzielenie zasilania systemu na dwa zasilacze (osobno magistrala systemowa, osobno obiektowa) twierdzil, zeby nie czytac internetu i ze jezeli dziala to nalezy mostkowac to zasilanie... nie chcialo mi sie go dreczyc dluzej, wiec podpytam tutaj. U siebie mam sterownik PFC200. Wedle specyfikacji moze on zasilic moduly do 1700 mA. Rozumiem, ze tutaj chodzi o magistrale systemowa, magistrala obiektowa to inna bajka? Rozdzielacie u siebie zasilanie tych magistral? Czy obiektowa, tez ma jakies ograniczenia? Pewnie tak i pewnie wynikaja one ze specyfikacji modulu zasilajacego. Ile moze pociagnac modul fabrycznie dostepny przy sterowniku? I ogolnie jak przeliczacie zapotrzebowanie na moc. Modudy DI nic nie pobirraja z magistraki obiektowej chyba, a jak wyglada sprawa z whjsciami cyfrowymi? Tam wiadomo, ze przekaznik pobiera swoje, 788-304 19mA, ale samo wyjscie w specyfikacji pisze cos o 30 mA przy obciazeniu... ktos jest w stanie rozwiac moje watpliwosci?

59
Tematy ogólne / Odp: Pomiar zanieczyszczenia powietrza i warunków meteo
« dnia: Listopada 08, 2019, 03:55:08 pm »
Witam, gratulacje pomyslu i jego realuzacji. Super projekt. Koncowka mnie tylko zastanowila. U mnie rekuperator ma styki do wylaczenia go, ale na poczatku tez sie zastanawialem nad brutalnym wylaczaniem tego urzadzenia np. Gdy wlaczony zostaje alarm. Nie wiem jaki masz rekuperator ale jezeli jest on typu krzyzowego to czy nie obawiasz sie zamarzniecia wymiennika i jego uszkodzenia? Ja dopiero sie wprowadzam wiec jeszcze duzo pracy przede mna.

60
Tematy ogólne / jakie przewody do laczenia w szafie
« dnia: Października 30, 2019, 05:19:03 pm »
Witam,

Narazie testowo korzystam z rozszytej skretki. Ale co polecacie do podlaczania modulow i przekaznikow? Drut, linke, jaki przekroj?

Strony: 1 [2] 3 4