'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - bogasman

Strony: 1 [2]
31
Tematy ogólne / Odp: Włączniki dotykowe
« dnia: Października 23, 2015, 06:38:45 pm »
Pojawiło się na rynku coś nowego https://shop.pimoroni.com/products/raspberry-pi-7-touchscreen-display-with-frame, co może zastąpić bądź co bądź, trochę drogiego PiTouch'a (około 670,- bez kosztów wysyłki).
Jest to oficjalny ekran do RPi.

Technical Specification:

7” Touchscreen Display.
Screen Dimensions: 194mm x 110mm x 20mm (including standoffs)
Viewable screen size: 155mm x 86mm
Screen Resolution 800 x 480 pixels
10 finger capacitive touch.
Connects to the Raspberry Pi board using a ribbon cable connected to the DSI port.
Adapter board is used to power the display and convert the parallel signals from the display to the serial (DSI) port on the Raspberry Pi.

Jak widać główne wady są 3:
1. 3" mniej
2. Niższa rozdzielczość.
3. Podłączenie przez DSI
Dwie pierwsze wady są oczywiste. Trzecia wada powoduje, że w zasadzie ekran jest do wykorzystania tylko z RPi lub innym zgodnym Z DSI minikomputerem. Co więcej, ogranicza nas długość taśmy, co sprawia, że trzeba kombinować z montażem RPi zamiast wygodnie schować go np w szafie.

Jest jednak niepowtarzalna zaleta, czyli cena ~60Funtów, czyli około 350,- bez kosztów wysyłki.

32
Tematy ogólne / Odp: Dokumentacja swoich działań (a w szczególności szafy)
« dnia: Października 16, 2015, 01:37:12 pm »
Nie poruszając apektów prawnych, projekt lepiej mieć przed przystapieniem do prac. Niekoniecznie jednak musi być on wykonany bardzo dokładnie, bo w trakcie prac na pewno wystąpią jakieś zmiany. Ważne jest, żeby na każdym etapie wszystkie te zmiany zapisywać. Jeśli będziesz oznaczał odpowienio przewody, to nie powinno być problemów potem ze znalezieniem czegokolwiek. Na końcu dopiero możesz sobie narysować porządny schemat, ale ten koniec to może długo nie nastąpić :-)
Ja używam niezawodnego i profesjonalnego narzędzia inżynierskiego jakim jest Excel (sarkazm). Zupełnie wystarczy do zaplanowania rozdzielnicy średnich rozmiarów w sposób obiektowy. W naszych instalacjach nie trzeba rozrysowywać trasy każdego obwodu. Wystarczy pilnować oznaczeń, a Excel to znakomicie ułatwia. Przy okazji bez problemu można sobie policzyć selektywność, równomiernnie rozłożyć pobór mocy na fazę itd itp. W ten sposób projekt powstaje na bieżąco i jest aktualny i dostępny dla potomnych, a każdy rozgarnięty elektryk powinien sobie na jego podstawie poradzić w razie interwencji.

33
Programowanie / Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« dnia: Października 14, 2015, 09:16:44 am »

34
Jeśli tylko masz możliwość to bierz Zugi, bo wtedy masz nieograniczone możliwości modyfikacji szafy. Bez Zugów, musisz dokładnie wiedzieć, co i gdzie doporowadzić, bo jeśli w końcu przytniesz żyły na gotowo i okaże się potem (a to prawie pewne), że coś trzeba przesunąć, to może zabraknąć Ci zapasu i kłopoty gotowe, sztukowanie itp. Z Zugami znacznie prościej jest utrzymać porządek, dodać coś lub zmienić, nie ma sie po prostu o co martwić.  Dzięki Zugom możesz szafę rozszywać sobie gdziekowliek Ci wygodnie, a potem tylko powiesić na gotowe i podłączyć przewody do Zugów. Zugi sa warte swojej ceny, jak również warto zainwestować kilkazet zł w większą rozdzielnicę, bo oszczędzi Ci ona z nawiązką czas (czyli pieniądze ;-) ).
U mnie niestety Zugi nie wchodziły w grą, bo nie miałem fizycznie tyle miejsca na dużą rozdzielnicę, ale i tak jestem zadowolony, bo nieźle mi to wyszło. Jednakże kosztowało mnie to duuużo czasu i nerwów.

35
No ale ZUGi zabierają dużo cennego miejsca, chociaż całkowicie wynagradzają to wygodą. Więc jeśli masz dużo miejsca na dużą rozdzielnicę, to zainwestuj w ZUGi.

Jeśli masz mało miejsca to przewody wprowadzasz do rozdzielnicy razem z zewnętrzą izolacją na 2-3 cm, przymocowujesz trwale, a dalej usuwasz izolację zewnętrzną. Trzeba bardzo uważać, żeby nie uszkodzić izolacji żył przy usuwaniu izolacji zewnętrznej.
Żyły PE prowadzisz do wspólnej szyny wyrównawczej jak najbliżej wejścia przewodów do rozdzielnicy i przycinasz z minimalnym zapasem tak, żeby jak najmniej przeszkadzały. Wtedy pozostają Ci żyły fazowe i neutralne. W tym miejscu musisz już wiedzieć dokładnie, gdzie będą różnicówki i które przewody będą pod nie podłączone. Do każdej różnicówki przeznaczasz po jednej wspólnej szynie neutralnej i do niej ciągniesz przewody neutralne przypisanych przewodów. Szynę podłączasz pod przypisaną do niej róznicówkę.
Do różnicówek podłączasz fazę i neutralny z zasilania głównego na wejściu a na wyjściu podłączasz szereg wyłączników nadprądowych np za pomocą szyny fazowej grzebienowiej (oraz szynę neutralną). Z poszczególnych wyłączników nadprądowych prowadzisz przewody do styków wykonawczych przekaźnika z jednej strony, a z drugiej podłączasz żyłę fazową przewodu przypisanego. Tutaj trzeba uważać, żeby przez pomyłkę nie podłączyć żyły fazowej i neutralnej pod odmienne różnicówki, o co w gąszczu przewodów jest bardzo łatwo.
Połączenia można wykonywać zarówno drutem (którego sporo zostaje po przycinaniu) jak i linką (jest wygodniejsza). Koniecznie trzeba sie zaopatrzyć w zaciskarkę końcówek tulejkowych i porządny automatyczny ściągacz izolacji i, bardzo ważne, oznaczniki do żył przewodów.

 

36
Programowanie / Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« dnia: Października 06, 2015, 05:53:19 pm »
mordorr, dlaczego MPD? Próbowałeś squeezeboxa? Pytam z ciekawości, bo z MPD nie korzystałem nigdy. Nie wiem np. czy jest synchronizacja kilku odtwarzaczy.
U mnie jest squeezebox na RPi 2 + lepai, działa nieźle, tylko wkurza mnie, że Kodi nie wpiera natywnie squeezeboxa i trzeba odpalać plugina (z MPD jest chyba to samo). Z innej beczki w OpenHABie jest binding do MPD https://github.com/openhab/openhab/wiki/Mpd-Binding, który chyba mógłby rozwiązać Twoje problemy.

37
Tematy ogólne / Odp: Włączniki dotykowe
« dnia: Września 04, 2015, 08:41:00 pm »
PiTablet to PiTouch + tylna osłona + akumulator, zupełnie niepotrzebne dodatki do naszych zastosowań. Jeśli myślałeś o użyciu PiTabletu jako urządzenie przenośne ala tablet, to uważam to za średni pomysł. Do zapewnienia mobilności lepiej sprawdzi się zwykły tablet dedykowany do salonu. PiTouch lepiej sprawdzi się jako centralny, stały kontroler w pomieszczeniu ala HMI.
Nie wiem kiedy PiTouch będzie dostępny w masowej sprzedaży, miesiąc temu słyszałem "za 3 miesiące" na Amazonie, ale myślę że jeśli już, to stanie się to dopiero w przyszłym roku, gdzieś na początku. Oprócz PiTouch'a jest jeszcze HDMIPI, jednak NIE posiada ekranu dotykowego. Ostatnio pytałem o postępy nad dotykiem i uzyskałem odpowiedź, że nic się w tym temacie nie ruszyło (plany były).
Fajnie że uczysz się javascriptu itd, aczkolwiek ja zachęcam Cię do zainteresowania się OpenHABem, no chyba że po prostu preferujesz swoje własne rozwiązania. Moim zdaniem szkoda czasu na programowanie swojego systemu od nowa w sytuacji gdy OpenHAB zapewnia wielodostępowość, mnóstwo wtyczek i wsparcie społeczności. Ewentualnie można stworzyć własną stronę w podobnym stylu co autor e-dom.

38
Tematy ogólne / Odp: Włączniki dotykowe
« dnia: Sierpnia 19, 2015, 01:53:37 pm »
Cześć, już wyjaśniam.
Do każdego pomieszczenia będzie złożony zestaw:

1. Raspberry Pi 2 (https://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-2-model-b/) - bo to w pełni funkcjonalny komputerek, wydajny, mały i oszczędny z zapasem mocy na wodotryski i co najważniejsze zapewnione jest "wieczyste" wsparcie na system (Debian) i oprogramowanie i setki rozszerzeń sprzętowych. No po prostu cud, miód i malina ;)
2. PiTouch (https://www.kickstarter.com/projects/pitouch/pitouch-10-touchscreen-monitor-for-raspberry-pi-ma) - ekran dotykowy multitouch, doskonale wykonany, funkcjonalny i względnie tani. Posiadam na razie jedną sztukę, może pokuszę sie o teścik, niedługo powinien pojawić się na Amazonie. Ogólnie mówiąc jest to świetny produkt.
3. Lepai (Tripath TA2020) (http://www.amazon.co.uk/LP-2020A-Lepai-Tripath-Class-T-Amplifier/dp/B00CDS4TRC) to taniuśki wzmacniacz audio, oszczędny i generujący przyzwoity dźwięk. Z przeznaczeniem do budowy multiroom'a na bazie squeezebox'a. Jest gotowa wtyczka w OpenHABie.

W sumie taki zestaw kosztował c.a. 1100,- czyli mniej więcej tyle co już przyzwoitej jakości tablet. Aczkolwiek taki tablet ma wsparcie na max 2 lata od producenta i zupełnie nie dorównuje pod względem funkcjonalnym i jakościowym mojemu zestawowi.

Ekran PiTouch będzie zwieszony na zwykłym uchwycie VESA (http://allegro.pl/show_item.php?item=5226870868) na ścianie w salonie. PiTouch ma wbudowane gniazda montażowe VESA.
Rasberry Pi i Lepai będą wbudowane w ścianę/szafę/sufit, gdzie mi będzie wygodniej. Być może po prostu wstawie go do rozdzielnicy, bo połączenie do PiTouch'a działa poprzez HDMI i USB, co pozwala na bezporoblemowe stosowanie "mieszkaniowych" długości połączeń.
W moim przypadku jest pociągnięte dedykowane okablowanie do każdego pomieszczenia w miejsce gdzie ma być ekran dotykowy więc przeróbek zbyt wielu nie będzie.

W rozdzielnicy działa sobie Banana Pi (http://www.bananapi.org/p/product.html). Stoi na nim obecnie serwer OpenHab oraz inne usługi np NAS, squeezebox serwer.
Na każdym RPi będzie odpalony klient OpenHABa skomunikowany z serwerem.
Długo kombinowałem, jaki zestaw będzie najlepszy zamiast ekranu HMI lub tabletu i to jest najlepsze połączenie, które znalazłem.

39
Tematy ogólne / Odp: Włączniki dotykowe
« dnia: Sierpnia 16, 2015, 12:36:51 pm »
Mam wszędzie łączniki Berkera jako podstawowy element sterowania. Doskonale zdają egzamin. W każdym pomieszczeniu zachowany jest układ:

(1)  u góry - pojedynczy "duży" łącznik zwierny (dzwonkowy)
(4)  poniżej - poczwórne zwierne
(4)  kolejne poczwórne zwierne

Dzięki takiemu układowi ktokolwiek nowy przychodzi do domu intuicyjnie naciska duży przycisk zwierny, który ma zaprogramowaną podstawową scenę. Poczwórne łączniki mają zaprogramowane różne sceny lub służą do obsługi rolet/siłowników okiennych.
Zamiast łączników dotykowych w każdym pomieszczeniu zaplanowany jest ekran dotykowy multitouch (zdecydowałem się na PiTouch) w zestawieniu z Raspberry Pi i wzmacniaczem stereo. Na RPi działa OpenHAB, podgląd z kamer, squeezebox i czego sobie dusza zapragnie (na razie uruchamiam tylko jeden PiTouch w salonie).
Może się komuś spodoba takie rozwiązanie.

40
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Sierpnia 05, 2015, 06:49:28 pm »
UPS typu -line swoje weźmie no i hałasuje. Nie wierzę w napięcie wyindukowane w kablu, to musiałoby być bezpośrednie wyładowanie. Już prędzej to zwykłe uszkodzenie niezwiązane z burzą. Jeśli masz linię zasilającą napowietrzną polecam zabezpieczenia przepięciowe typu D lub jeszcze lepiej przekaźnik napięcia, który wyłapie przepięcia powyżej napięcia znamionowego a poniżej 1,5kV.

41
Tematy ogólne / Odp: E-dom w Rzeszowie
« dnia: Lipca 21, 2015, 11:39:06 am »
No cóż - pech, a miałeś zainstalowane ograniczniki przepięć i przekaźnik napięcia dla awarii sieci <1kV?

42
Tematy ogólne / Odp: Inteligentny dom by maksiu - prolog
« dnia: Maja 22, 2015, 01:23:25 am »
Jeśli czujesz że gdzieś dałeś za mało skrętki to jest 100% szansa, że będziesz żałował jeśli jej nie pociągniesz. Skrętki nigdy za dużo, więc nie oszczędzaj. Nie musisz wszystkiego od razu podłączać w rozdzielnicy. Ja mam w mieszkaniu około 200 skrętek, więc spodziewałbym się ich więcej w domku jednorodzinnym. Co do czujek ruchu, to na Twoim miejscu również w nadmiarze pociągnął bym przewody we wszystkie sensowne potencjalne miejsca, nawet jeśli miałbym je tymczasem zatynkować.

43
Tematy ogólne / Odp: wytrzymałość skrętki na zaciskach srubowych
« dnia: Kwietnia 14, 2015, 11:32:32 pm »
Na Twoim miejscu, żeby mieć pewne połączenie zacisnąłbym jednak tulejki, tylko takie bez kołnierza plastikowego. Żeby pewnie zacisnąć tulejkę na takim cienkim druciku sugeruję złożyć jego koniec wpół. Tulejki są tanie więc nie ma co się pieścić.

44
Tematy ogólne / Odp: wytrzymałość skrętki na zaciskach srubowych
« dnia: Kwietnia 14, 2015, 08:42:33 pm »
A gdzie Ci się łamią te druciki? Ja zwykle ściągam więcej izolacji i "łamię" w połowie tak, że robię podkowę, żeby zwiększyć powierzchnię styku. Nic mi się nie łamie, tylko że mam skrętkę 100% CU. Tulejkę zaciskam w taki sam sposób na podwójnie złożonym druciku, tylko że tulejek używam jedynie gdy mam zacisk sprężynkowy, lub gdy mam kilka żył do zaciśnięcia.

45
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« dnia: Lutego 27, 2015, 04:16:59 pm »
No cóż, to już zależy od tego jakie się ma drzwi oraz od tego kogo na co stać vs czego oczekuje.

Znalazłem też kilka innych mniej inwazyjnych rozwiązań:
Lockitron - https://lockitron.com/
August - http://august.com/
Goji - http://www.gojiaccess.com/
Sesame - candyhouse.co

46
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« dnia: Lutego 25, 2015, 11:46:00 am »
Rozwiązanie drogie, ale zachowuje pełną funkcjonalność zwykłego zamka. http://www.novet.eu/zamki/do-stali/zamek-rozporowy-elektromotoryczny-x1r,515,80.html

47
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« dnia: Lutego 14, 2015, 12:40:15 am »
Jeśli masz już drzwi i to nie ze standardową wkładką, to ciężko będzie Ci coś dobrać. Z reguły to o takim zamku trzeba decydować się przy zakupie drzwi, bo trzeba poprowadzić przewody co nie jest takie proste w drzwiach antywłamaniowych (chociaż znalazłem prosty sposób).
Zamki elektromechaniczne (bo takiego raczej szukaj) dobrej jakości (no i drogie) produkuje abloy. Natomiast jest masa problemów z takimi drzwiami zaczynając od zasilania po montaż i bezpieczeństwo. Osobiście drążyłem temat wielokrotnie i skończyłem tam gdzie zacząłem, czyli na otwieraczu do drzwi keymatic (http://www.conrad.de/ce/de/product/646323/HomeMatic-76790-KeyMatic-Set-Silber-Reichweite-max-100-m). Nie jest to piękne, ale spełnia swoje zadanie i łatwo jest to zintegrować z plc.
Jest kompromisowe rozwiązanie gdy już ma się drzwi. Natomiast gdybym miał wymieniać drzwi na nowe poszukałbym takich z opcję zainstalowania zamka elektromechanicznego. Jest dużo rozwiązań na rynku np Dorma, Abloy, nawet Gerda.

48
Tematy ogólne / Odp: Zasilanie łączników
« dnia: Lutego 06, 2015, 12:06:08 am »
Witam
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jakich łączówek użyliście rozłącznych czy nierozłącznych?
Pozdrawiam

Mówiąc krótko - nie ma to wielkiego znaczenia. Jeśli potrzebujesz rozłączać poszczególne żyły na samej łączówce to weź rozłączne.
Natomiast skoro zadajesz takie pytanie to znaczy, że nie wiesz jeszcze czy będzie Ci to potrzebne, więc i tak weź rozłączne, różnica w cenie jest przecież niewielka.

49
Tematy ogólne / Odp: 1-Wire i Beckhoff - co zamiast Raspberry Pi
« dnia: Stycznia 03, 2015, 08:25:21 pm »
Nie bój się Raspberry Pi i Linuxa, zacznij już dzisiaj!. Postawienie linuxa na raspberry to tak naprawdę wgranie gotowca na kartę SD. Sam linux jest prosty, w internecie jest wszystko opisane krok po kroku. Otworzy to przed Tobą masę możliwości rozbudowy systemu po śmiesznych cenach.
Inna opcja to urządzenia pracujące po modbusie np. Wire-chip http://www.solidchip.eu/index.php/pl/ lub ADA-401WP http://cel-mar.pl/1-wire_rs485_modbus_m401wp.htm.

50
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Otwarty system automatyki domowej openHAB
« dnia: Grudnia 04, 2014, 11:54:08 am »
Używam w domu OpenHABa postawionego na BananaPi. Pracuje stabilnie.
Bardzo obiecujący system z olbrzymim potencjałem. W projekcie jest duża aktywność, powstaje dużo rozszerzeń do znanych urządzań. Np. co mnie ucieszyło, to kilka dni temu dodany został np. "binding" do Satela napisany przez rodaka. Podstawowy interfejs nie powala jeszcze na kolana, ale zupełnie wystarczy no i są rozszerzenia, które są całkiem eleganckie. Jedynym problemem jest dla mnie dokumentacja, często napisana bardzo słabo i chaotycznie. Trudno też znaleźć przykłady. Natomiast jest w miarę dobre wsparcie od autorów, programistów i użytkowników. Projekt jest młody ale bardzo dynamicznie sie rozwija.

51
Tematy ogólne / Odp: Dobór modułów wejściowych i wyjściowych
« dnia: Października 30, 2014, 10:23:49 pm »
Hej, nie mam Wago tylko Fateka, ale z tego co widzę to stosunek cena/ilość zajmowanego miejsca najlepiej wychodzą 750-530 (WY x8 ) i 750-430 (WE x8).
W stosunku do modułów x16 cena jest znacznie lepsza, szczególnie że można kupić używki w dobrej cenie na ebay'u, allegro etc. A te "ms", filtry etc. w naszych zastosowaniach nie mają znaczenia. Wybór Source czy Sink to już zależy od zastosowanego osprzętu.

52
Tablet to dobre rozwiązanie. Można je kupić za niewielkie pieniądze i nie potrzeba mocnych konfiguracji. Sam wciąż monitoruję rynek szukająć najlepszej opcji.
Rozważam dwie opcje:
1. Do sterowania u mnie będą tablety 7-10 cali w każdym pomieszczeniu na ścianie podłączone na stałe do zasilania (5V z zasilacza 24V przez przetwornicę napięcia) i sieci LAN (pewność zadziałania i brak opóźnień).
2. Tak jak w poprzednim punkcie tylko każdy tablet będzie posiadał cewkę indukcyjną do ładowania. Nadajnik indukcyjny będzie zainstalowany w ścianie, pod uchwytem na tablet. Połączenie z systemem przez WiFi co spowoduje opóźnienia, ale zyskamy na mobilności.

Pisanie oprogramowania dedykowanego do systemu na PLC to ogromny wysiłek. Może lepiej skorzystaj z gotowych rozwiązań jak OpenHAB lub OpenRemote? Wymaga to posiadania serwera, do którego spokojnie wystarczy Raspberry PI. Raspberry PI jest bardzo oszczędny w zużyciu energii elektrycznej.
Do Fateka można też dokupić webserwer - moduł FBs-CBEH, do którego Fatek daje oprogramowanie, którym można stworzyć stronę do zarządzania systemem bez znajomości programowania.

53
Tematy ogólne / Odp: LSA BOX
« dnia: Września 11, 2014, 10:27:51 am »
Na jednym ząbku w miarę solidnie da się wbić najwyżej dwa kabelki ~0.2mm2. Zależnie od jakości łączówki i jakości miedzi, da się wbić więcej, ale to nie będzie solidne połączenie. Natomiast problemem nie jest pojemność łączówek ale upakowanie kabli, które nie powinny sobie wisieć w powietrzu, do czegoś trzeba je umocować. Przy 4 kablach na łączówkę będzie bardzo gęsto, niewygodnie i niesolidnie. To oczywiście moje zdanie.

54
Tematy ogólne / Odp: LSA BOX
« dnia: Września 04, 2014, 04:25:29 pm »
Nie ma uniwersalnego rozwiązania. Wszystko zależy jak sie prowadziło kable od samego początku budowy. Jeśli ktoś ma kable dobrze opisane prowadzone zawsze z rozdzielniicy do punktu (a nie odwrotnie), pogrupowane, solidnie umocowane oraz nie zamierza wprowadzać większych zmian to łączówki stają się zbędne. Natomiast takie rzeczy to tylko w Erze i moje skromne doświadczenie uczy, że zawsze się coś zmieni, zawsze chce się coś przepiąć, popełniło się gdzieś błąd, a jak się raz coś przytnie to zaraz potem następuje oświecenie, że jednak można było inaczej... Szczególnie, że robi się coś po raz pierwszy.
Nie ma co się zadręczać, łatwiej rozpiąć sobie wszystko na łączówkach.

Koszt nie jest zabójczy, chociaż czasu trzeba sporo na rozpięcie skrętki, szczególnie ekranowanej (rozpięcie 25 skrętek na 10 łączówkach z obdarciem izolacji osłonki, oznaczeniem, umocowaniem i skręceniem drutów ekranowych zajęło mi bagatela 3.5-4 godziny. 6 LSA boxów po 10 łączówek rozpinałem 4 dni z przerwami na śniadanie, obiad, spacer z dzieckiem. Koszmar.

Natomiast teraz nie przejmuję sie, że gdzieś mam skrętkę za krótką, nie walczę z tysiącem trytytek, żeby coś gdzieś przepiąć, a nawet jak coś spieprzę, to tylko na drodze od łączówki do sterownika, a tu nie ma problemu z wymianą, szczególnie że tutaj posługuję się już zwykłą, cienką alarmówką YTDY 8x0.5 wkładaną do korytka grzebieniowego.




55
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Października 15, 2013, 10:33:45 am »
Cena kusząca, normalnie zamknięty, a czy ma możliwość manualnego otwarcia przy braku zasilania, lub awarii sterownika? Nie znam niemieckiego niestety. Masz specyfikację? Jaki jest max pobór prądu dla wersji 24v?

56
Tematy ogólne / Odp: LSA BOX
« dnia: Lutego 01, 2013, 03:32:15 pm »
Ja zrobiłem inaczej. Kupiłem gniezdniki i osobno łączówki. do gniezdników dokupiłem uchwyty na szynę th35  ~4,- /szt. i przymocowałem je do plecków gniezdników. Całość założyłem na szynę w mojej rozdzielnicy a skrętkę rozszyłem na łączówkach.

Strony: 1 [2]