'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - siema

Strony: [1] 2
1
Tematy ogólne / Odp: Przekaźniki
« dnia: Października 07, 2016, 07:53:43 pm »
Potwierdzam, że 788-304 nie nadają się do rolet. Właśnie skleiły mi się dwie sztuki. Sytuacja o tyle nieprzyjemna, że puściłem przez to napięcie jednocześnie na podnoszenie i opuszczanie rolet. Do rolet zatem tylko Wago 788-354.

2
Tematy ogólne / Odp: Video domofon
« dnia: Września 22, 2016, 11:03:39 am »
Ja osobiście oczywiście nic jeszcze nie testowałem, ale przeglądając oferty wideodomofonów IP zwracam aktualnie uwagę na dwie kwestie:
- Czy obraz z kamery dostępny jest po RTSP (i ew. wspierany jest protokół Onvif). Można wtedy taką kamerę zapiąć do rejestratora.
- Czy dostępna jest wersja obudowy z więcej niż jednym przyciskiem (klawiaturą numeryczną). Można wykorzystać dodatkowe przyciski do zestawiania połączeń telefonicznych na różne numery telefonów/domofonów. W przypadku klawiatury numerycznej możliwości są jeszcze szersze, bo umożliwiają wpisanie kodu realizującego jakąkolwiek funkcję w sterowniku PLC.

3
Tematy ogólne / Odp: Video domofon
« dnia: Września 21, 2016, 10:26:03 am »
Wydaje się, że wideo/domofon IP z SIP to w naszych przypadkach jedyne interesujące rozwiązanie. Czy testowaliście jeszcze jakieś inne modele takich domofonów?

4
Wybaczcie Panowie prostackie pytanie ale długo nie kodowałem na swoim sterowniku, przeinstalowałem w międzyczasie Codesysa i nie pamiętam już wielu rzeczy...
Jak skrócić czas ładowania nowego programu do sterownika? Aktualnie każda najmniejsza zmiana powoduje, że program ładuje się dobre parę minut. Wydaje mi się, że kiedyś trwało to znacznie krócej...

Druga rzecz, to automatyczne uruchomienie programu po wgraniu do sterownika. Każdorazowo po wgraniu zmienionego programu muszę uruchomić go ręcznie poprzez Run (F5). Którą opcję się zmieniało, by wgrywać nową wersję programu 'w locie' bez wyłączania starego programu?

Pozdrawiam

5
Programowanie / Odp: Aplikacja WAGO WebVisu
« dnia: Kwietnia 17, 2016, 10:03:29 pm »
Z ciekawości, czy faktycznie to poprawili poczekam jeszcze na aktualizację (na chwilę obecną widzę w Google Play wersję z 15.04.2016), po czym wprowadzę modyfikację w kodzie.
Dzięki za szybką pomoc :)

6
Programowanie / Aplikacja WAGO WebVisu
« dnia: Kwietnia 17, 2016, 09:26:49 pm »
Witam Panów,
Używacie może aplikacji WAGO WebVisu na Androida?
Ostatnie zaktualizowała mi się do nowej wersji i od tej pory mam sporadycznie problem ze sterowaniem światłem w domu! Co jakiś czas po włączeniu albo wyłączeniu danego światła za pomocą aplikacji tracę możliwość sterowania tymże światłem przez łączniki na ścianach- po podłączeniu do sterownika widać, że zmienna ustawiana przez aplikację 'zawiesza się' na ostatnim stanie ustalonym przez kliknięcie (zatem jeśli wyłączałem światło przez aplikację, to nie mogę go zapalić, bo PLC dostaje cały czas sygnał 'zgaś' i odwrotnie).
Odinstalowałem i zainstalowałem aplikację ale problem nadal występuje. Czy ktoś zaobserwował coś podobnego?

Pozdrawiam.

7
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Pomiar napięcia 230V
« dnia: Lutego 04, 2016, 09:27:15 pm »
Zapisuje zużycie, mierzy napięcie:

8
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Pomiar napięcia 230V
« dnia: Lutego 03, 2016, 11:45:15 pm »
Ten Orno to chyba faktycznie najtańsza opcja (z Modbus).

9
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Pomiar napięcia 230V
« dnia: Stycznia 15, 2016, 11:12:29 pm »
Czyli pozostaje mi tylko coś na wzór miernika Bogasmana? Jakieś inne pomysły?

10
Tematy ogólne / Odp: Szafa sterownicza - pytania
« dnia: Stycznia 14, 2016, 11:59:51 pm »
Ja mam natynkowe 20cm i się mieszczę. Jeśli jednak w grubości ściany mieści Ci się 240mm, to pewnie na Twoim miejscu brałbym głębszą- miejsca nigdy za wiele.

11
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Pomiar napięcia 230V
« dnia: Stycznia 14, 2016, 07:33:41 pm »
U mnie czasem spada do 210V. Gdy parkieciarz podłączył cykliniarkę 2.5kW, to napięcie spadło do 190V. Wieczorami widać jak sporadycznie światło przygasa.
Matv, dlaczego nie walczysz o poprawę parametrów? Ja przećwiczyłem na przyłączu do firmy, że dane z UPSa trójfazowego podającego 24h/dobę poziom napięcia wystarczyły do przekonania zakładu energetycznego do znalezienia i usunięcia usterki. Nie potrzeba było żadnej legalizacji urządzenia pomiarowego- zgłaszałem im po prostu awarię za każdym razem, gdy dostałem e-maila z UPSa. Niestety w domu nie mam takiego UPSa ;)

Zatem, cóż oprócz urządzenia podanego przez bogasman'a- trochę drogo jak na jedną bitwę z ZE (zakładam, że jak już poprawią, to przestanę obserwować te wykresy, aczkolwiek chętnie bym wtedy monitorował np. 12V,24V albo 48V w swojej instalacji niskonapięciowej ;))

12
(Pod)Systemy i Funkcje / Pomiar napięcia 230V
« dnia: Stycznia 14, 2016, 01:27:22 pm »
Witam,
W związku ze spadkami napięcia na moim przyłączu energetycznym chciałbym monitorować napięcia 230V na moich 3 fazach i zmusić zakład energetyczny do wywiązania się z umowy w zakresie jakości dostarczanego prądu.
Czy ktoś pochylał się nad tematem?

13
Tematy ogólne / Odp: Komunikacja z piecem C.O. (Buderus)
« dnia: Listopada 10, 2015, 10:40:10 pm »
http://ems-gateway.myds.me/dokuwiki/doku.php?id=wiki:ems:net_io
Chyba jednak za dużo kombinacji, by wyciągnąć parę parametrów...

Z ciekawostek, to pojawia się tam polski akcent, który po krótkich poszukiwaniach prowadzi na polską stronę opisującą komunikacje z Buderusem:
http://eib.zrodlana.com/2014/03/historia-jednej-pytki-cz1.html

Dzięki.

14
Sterowanie i Wizualizacje / Odp: Wago, Beckhoff - dostęp przez internet
« dnia: Listopada 09, 2015, 11:27:25 pm »
Opcja nr 1 bez założone na routerzej listy dostępowej zawierającej tylko określone adresy IP z których się będziesz łączył jest delikatnie mówiąc nieroztropna... Wago nie zapewnia żadnej autoryzacji.

15
Tematy ogólne / Komunikacja z piecem C.O. (Buderus)
« dnia: Listopada 07, 2015, 09:45:12 pm »
Witam,
Wiem, że niektórzy mają zrealizowaną komunikację z piecami Viessmanna- czy ktoś próbował jednak wyciągnąć jakieś podstawowe dane (temperatura pieca, moc palnika, temperatura powrotu) z pieców Buderusa? Mam konkretnie GB162 ze sterownikiem RC35, który komunikuje się po Buderusowej magistrali EMS i ze zdziwieniem stwierdziłem, że wyciągnięcie ww. danych nie jest chyba w przypadku Buderusa takie banalne...
Może komuś udało się coś wymyślić?

16
Programowanie / Odp: ERROR 3740: Unknown type 'Fb_ShortLong'
« dnia: Listopada 05, 2015, 04:39:17 pm »
Dzięki! :)
Oczywiście, że winne było 'exclude unused' :)
Jak tylko przywróciłem Fb_ShortLong, to sypnął kilkoma nowymi błędami ale Library Manager i CTRL+F moim przyjacielem ;)

17
Programowanie / ERROR 3740: Unknown type 'Fb_ShortLong'
« dnia: Listopada 05, 2015, 12:29:48 am »
Cześć,
Pomóżcie proszę, bo nie wiem gdzie leży problem.
Chciałem oprogramować rolety zgodnie z http://www.edom-plc.pl/index.php/pl/wiecej-o-plc/funkcje/88-blindsoscat ale napotykam następujący problem:

Po zadeklarowaniu zmiennej typu Fb_ShortLong kompilator wyrzuca mi błąd:
Error 3740: Unknown type 'Fb_ShortLong'

Biblioteka Building_common.lib oczywiście jest i widzę w niej 'Fb_ShortLong'.

O co chodzi?

18
Mordorr, jak to mawia młodzież- rozwaliłeś system ;)

matv, tylko ZUGi! Jak masz mało miejsca, to wywal ścianę, zamiast tego daj szafę do podłogi i zaklej tył karton gipsem ;)
Ja mam Wago Topjobs'y - jestem bardzo zadowolony. Kupowane na Allegro. Bez ZUGow miałbym bajzel w kablach do dzisiaj.
No po tym jak się o nich naczytałem to też chyba inna opcja nie zostaje :P Mógłbyś napisać, które modele masz? Ja cały czas nie do końca ogarniam, czy wystarczą te jednotorowe (bo w końcu wpinam fazę u góry i na dole wyprowadzam ją np na przekaźnik) czy np te bardziej rozbudowane (może one coś też ułatwiają, a ja po prostu o tym nie wiem....).
Ja mam Topjobs 2001 2,5mm2. Trochę wstyd wrzucać zdjęcie po Mordorrze, ale całkiem nieźle obrazuje ono elastyczność tych ZUGów (nie ma np. problemu wyprowadzeniem neutralnego do wszystkich obwodów, które chcesz zasilać z jednej różnicówki). Przepraszam za bajzel na zdjęciu ale wprowadzałem się na szybko i łączę wszystko nie zważając aktualnie na nieporządek (dla żony liczy się efekt, a nie czas spędzony przy rozdzielni ;))

19
matv, tylko ZUGi! Jak masz mało miejsca, to wywal ścianę, zamiast tego daj szafę do podłogi i zaklej tył karton gipsem ;)
Ja mam Wago Topjobs'y - jestem bardzo zadowolony. Kupowane na Allegro. Bez ZUGow miałbym bajzel w kablach do dzisiaj.


20
A jak robicie Panowie z wejściami/wyjściami na modułach PLC- czy staracie się grupować jakoś funkcje (np. włączniki świateł podłączacie od %IX0.0-%IX2.15, sygnały na przekaźnik od %QX0.0-%QX3.15, itd.) ? Chcąc zrobić wszystko perfekcyjnie rozpisałem sobie już wszystkie włączniki, wszystkie światła, wszystkie rolety i przyporządkowałem im odpowiednie wejścia/wyjścia tyle, że zanim osiągnę ten stan końcowy, to już na szybko wykorzystałem pierwsze wejścia na cośtam, a i tak mam wrażenie że z biegiem czasu okaże się, że grupowanie szlag trafi bo kolejne światłow podłączę gdzieś poza tym wygospodarowanym blokiem...
Jaką Wy przyjęliście metodykę i dlaczego jesteście z niej (nie)zadowoleni? ;)

21
Programowanie / Odp: Skąd pobrać pełną wersję codesys
« dnia: Września 10, 2015, 10:30:42 pm »
Tzw. targetami.

22
Tematy ogólne / Odp: Włączniki dotykowe
« dnia: Sierpnia 16, 2015, 11:50:45 pm »
Zamiast łączników dotykowych w każdym pomieszczeniu zaplanowany jest ekran dotykowy multitouch (zdecydowałem się na PiTouch) w zestawieniu z Raspberry Pi i wzmacniaczem stereo. Na RPi działa OpenHAB, podgląd z kamer, squeezebox i czego sobie dusza zapragnie (na razie uruchamiam tylko jeden PiTouch w salonie).
Może się komuś spodoba takie rozwiązanie.
Napisz coś więcej o tym planowanym rozwiązaniu. Raspberry pozwoli Ci na podłączenie wielu monitorów i jednoczesną obsługę wielu urządzeń wejściowych w postaci tego dotykowego ekranu? Co zamierzasz zintegrować za pomocą OpenHABa?

23
Tematy ogólne / Odp: Włączniki dotykowe
« dnia: Sierpnia 16, 2015, 07:37:44 am »
Zatem idę w tego 4 zestykowego Berkera- był w zasadzie jedynym którego rozważałem, gdyż nic innego w rozsądnej cenie nie znalazłem.
Panel dotykowy chwilowo odpuszę. Pomieszkam chwilę z 8 funkcyjnym Berkerem jako główny punkt sterowania i zobaczymy co na to rodzina  ;)

Dzięki.

24
Tematy ogólne / Odp: Włączniki dotykowe
« dnia: Sierpnia 13, 2015, 11:33:47 pm »
No dobrze, paneli dotykowych nikt nie używa... ;)
Jakie klasyczne włączniki zatem polecacie?

25
Tematy ogólne / Odp: Włączniki dotykowe
« dnia: Lipca 22, 2015, 12:09:35 am »
Jakich włączników używacie w swoich systemach? Macie jakieś sprawdzone modele? Próbował może ktoś ściągnąć z Aliexpress jakiś tani panel dotykowy?

26
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Października 15, 2013, 10:59:18 pm »
Używasz ich tylko na podłogówkę, czy także na kaloryfery?
Widzę, że jest parę podobnych zaworów na Allegro (http://allegro.pl/listing/listing.php?department=wszystkie+dzia%C5%82y&order=d&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y&string=si%C5%82ownik+termiczny) ale w większości są opisywane są właśnie jako zawory na podłogówkę.
Kolejne głupie pytanie, to czy one po zaniku zasilania zostają w ustalonej wcześniej pozycji czy też wracają do zamkniętej (w NC), bądź otwartej (NO) pozycji? Jeśli tak, to czy nie istnieje rozwiązanie działające na opisanej wyżej zasadzie? Oszczędności na prądzie mogą być znaczne.

27
(Pod)Systemy i Funkcje / Odp: Sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Października 14, 2013, 04:33:58 pm »
I ja dotarłem do momentu wyboru elektrozaworów na podłogówkę i grzejniki.
Danfoss ma tak szeroką ofertę, że nie mam zielonego pojęcia co wybrać, by bez sensu nie przepłacić. A jeśli nie Danfoss to co?

28
Tematy ogólne / Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« dnia: Sierpnia 13, 2013, 10:38:45 am »
Kiedy w takim razie mają zastosowanie takie przekaźniki z wieloma zestykami?

29
Tematy ogólne / Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« dnia: Sierpnia 12, 2013, 11:49:34 pm »
Przeszedłem już od etapu teoretycznych rozważań do realizacji koncepcji domu inteligentnego i właśnie kończę układać wszystkie kable w domu. Zaraz będę uzbrajał szafę i zadane pół roku temu pytanie pozostaje nadal aktualne :)
Jako alternatywę do szeroko stosowanego przekaźnika 788-304 znalazłem w Wago przekaźnik 858-304 - przekaźnik przemysłowy z 4 zestykami przełącznymi.
I tutaj pojawia się problem. Nie rozumiem na czym polega zasada takiego przełącznika z więcej niż jednym zestykiem przełącznym. Jak wygląda schemat takiego przekaźnika, można znaleźć np. tutaj: http://www.wago.com/infomaterial/pdf/broszura%20moduly%20interfejsowe.pdf  ale niestety ja go nie rozumiem. Czy może ktoś mi to łopatologicznie wyjaśnić?

30
Tematy ogólne / Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« dnia: Lutego 09, 2013, 11:40:17 pm »
Czy w związku z tym, iż nasze systemy mają mieć/mają po 50 i więcej przekaźników nie moża sięgnąć po jakieś inne przekaźniki niż te w podstawkach z serii 788? Jest jakaś alternatywa o większej gęstości przekaźników na jeden moduł?

Strony: [1] 2