'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Czym sterować wyjściem analogowym 0-10V  (Przeczytany 7621 razy)

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Czym sterować wyjściem analogowym 0-10V
« dnia: Stycznia 28, 2013, 08:12:21 pm »

Na początek się przywitam :) Również planuję sterowanie różnościami z użyciem PLC Wago w budowanej chatce, od pewnego czasu podczytuję forum, a dziś się uaktywniam :)

Chciałbym zapytać jakie sprzęty i funkcje można sterować wyjściem analogowym 0-10V? Niżej to co ja znam lub planuję:

1. Wentylatory (napęd rekuperatora). Wiem że działa, na pewno zrealizuję u siebie (EBM R3G220) .

2. Siłowniki przepustnic (np. Belimo SR). Można zadać kąt otwarcia przepustnicy, również (wejściem analogowym w PLC) odczytać aktualny stan. Najpewniej również to zastosuję (tylko pierwszą funkcję, odczyt stanu dla mnie chyba niepotrzebny, również w inst. wentylacji).

3. Ściemniacze. Zdaje się bolączka ętelygjętnych domów na PLC (wytykana przez zwolenników KNXa ;) ). Jakie "klocki" i na ile kosztowne do tego potrzebne (poza AO 0-10V) dla oświetlenia nie-LEDowego (pewnie halogen lub zwykła/energooszczędna żarówka)?

4. Pompa obiegowa. O ile dobrze widzę w cenach "dla ludzi" z możliwym sterowaniem 0-10V jest np. Wilo Stratos Eco. Mnie to raczej zbędne, o ile da się sterować biegami "zwyklejszej" pompy jakoś przekaźnikiem. No właśnie - da się?

5. I pytanie ogólne - czy jednym wyjściem 0-10 można sterować dwoma np. wentylatorami jednocześnie (nawiew i wyciąg)?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Czym sterować wyjściem analogowym 0-10V
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 28, 2013, 09:10:24 pm »

Cześć,

co do ściemniaczy - woockash zrobił u siebie w oparciu o http://www.esea.pl/kategoria.php/kategoria.112, czyli cyfrowe ściemniacze sterowane po MODBUS.  Po stronie WAGO wystarczy jeden modu RS-485 i można ściemniać do woli... a i gadać z innymi urządzeniami.  Wyjścia AO kosztują trochę za sztukę....

Pozdrawiam!
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Czym sterować wyjściem analogowym 0-10V
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 28, 2013, 09:29:02 pm »

Cześć,

Rozumiem chodzi o moduł 750-653 lub 750-652 (moduł RS-232 C / RS-485 do konfiguracji, co to nota bene znaczy?).
Z tymi AO tak się składa że mam okazję odkupić za pół ceny więc pilnie szukam zastosowań :)

PS. Gratuluję instalacji i wielkie dzięki za inicjatywę i aktywność na tym forum! Pozdrawiam.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Czym sterować wyjściem analogowym 0-10V
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 29, 2013, 10:19:18 am »

:)

woockash użył 750-653.  Z "do konfiguracji' rozumiem, że można ustalić baudrate, parity itd. vs. można też kupić taki, który ma  parametry komunikacji ustalone na zawsze.

Pozdrawiam,
Zapisane