'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Wybór sterownika  (Przeczytany 11984 razy)

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Wybór sterownika
« dnia: Stycznia 28, 2013, 01:38:26 pm »

Witam innych Szaleńców ;)
Podobnie jak cześć forumowiczów jestem w trakcie budowy i przygotowuję koncepcję swojego 'domu inteligentnego'. Wybaczcie tych 'Szaleńców', ale ja osobiście zazwyczaj tak właśnie się czuję widząc spojrzenia znajomych (i żony :)), którym opowiadam o tym cóż mój dom powinien robić za mnie. Wystarczy, że otworzę jednak jakikolwiek wątek na forum i już widzę, że jestem normalny, a cały świat oszalał, że jeszcze tego nie robi ;)

Nawiązując do tematu wyboru sterownika- od początku projektu Admina minęły już 3 lata. W tym czasie bardzo wiele rzeczy zostało już przećwiczonych na żywym organizmie i zastanawia mnie, czy w A.D. 2013 WAGO to dalej najlepszy wybór? Czytając większość wątków na forum można podejrzewać, że tak ale wolę jednak zapytać- czy dzisiaj przy realizacji domu inteligentnego (w naszym rozumowaniu) nadal WAGO wypada najlepiej? Czemu nie używki z Siemensa, ABB, albo czegoś innego? (Fateka z drabinkami odrzucam, bo ma być coś co wspiera jakiś rozsądny sposób programowania).

Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Wybór sterownika
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 29, 2013, 10:43:02 am »

Witaj,

Admin niestety jest skrajnie nieobiektywny, bo dotykał w życiu tylko jednego sterownika.  Nic więc nie powiem o Siemensie lub ABB, ale - w zakresie tego, co doświadczyłem w ciągu ostatnich lat:

- mój sterownik WAGO nigdy się nie zawiesił, nie zachowywał w sposób, którego bym nie rozumiał,
- zawsze, bardzo szybko otrzymywałem od panów z WAGO odpowiedzi na wszystkie moje pytania.  Gdy pytałem o skrajnie techniczne/zawiłe sprawy, w korespondencji pojawiał się technik/specjalista,
- na początku (zanim odważyłem się grzebać w OSCAT.de) biblioteki WAGO pozwoliły mi robić dość złożone rzeczy przy minimum kodowania
- nie wymyśliłem funkcji lub zadania, którego nie dałoby się zrealizować ze względu na ograniczenia po stronie sterownika,
- mocno (pozytywnie) zaskoczyły mnie możliwości komunikacji przez SSI/HTTP i pisanie aplikacji/stron www z wykorzystaniem javascriptu, jako że jestem prosty człowiek i JAVY nie umiem, a MODBUSA nie rozumiem (mam nadzieję to zmienić).
- Lubię pracę z CoDeSys, nie ma tam nic, co mnie drażni, co można by łatwo poprawić.  Jest to dla mnie komfortowe środowisko.

Gdybym miał kupować nowy sterownik, wybrałbym 750-881. Jako nieobiektywny użytkownik mogę tylko doradzić, by wybrać najlepszy sterownik na jaki można sobie pozwolić, by w ciągu najbliższych lat pozwalał na rozbudowę.

Co do domu - opisz coś więcej, co planujesz zrobić.  Moja żona jest już na etapie opowiadania wszystkim gościom, co to nasz dom potrafi ;)  Wysiłek się opłacił!

Pozdrawiam,
Zapisane

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Wybór sterownika
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 29, 2013, 03:11:04 pm »

Witaj,

Admin niestety jest skrajnie nieobiektywny, bo dotykał w życiu tylko jednego sterownika.  Nic więc nie powiem o Siemensie lub ABB, ale - w zakresie tego, co doświadczyłem w ciągu ostatnich lat:
To ja pozwolę sobie odnieść się do wszystkiego jak najbardziej obiektywnie :)

Cytat: admin
- mój sterownik WAGO nigdy się nie zawiesił, nie zachowywał w sposób, którego bym nie rozumiał,
Każdy musi być niezawodny, to wiadomo.

Cytat: admin
- zawsze, bardzo szybko otrzymywałem od panów z WAGO odpowiedzi na wszystkie moje pytania.  Gdy pytałem o skrajnie techniczne/zawiłe sprawy, w korespondencji pojawiał się technik/specjalista,
I to jest plus dla WAGO. Ich szkolenia (mimo, że jeszcze nie potwierdzili, że mnie zapisali) to olbrzymi plus na ich korzyść, bo spodziewam się, że daje bezpośredni kontakt do ww. techników.

Cytat: admin
- na początku (zanim odważyłem się grzebać w OSCAT.de) biblioteki WAGO pozwoliły mi robić dość złożone rzeczy przy minimum kodowania
Czyli w sumie zaletą WAGO może to nie być, bo każdy może skorzystać z OSCAT.de

Cytat: admin
- nie wymyśliłem funkcji lub zadania, którego nie dałoby się zrealizować ze względu na ograniczenia po stronie sterownika,
Znów plusa brak, bo pod warunkiem rozsądnego wyboru z gamy innego producenta też nie powinniśmy natknąć się na takie ograniczenie.

Cytat: admin
- mocno (pozytywnie) zaskoczyły mnie możliwości komunikacji przez SSI/HTTP i pisanie aplikacji/stron www z wykorzystaniem javascriptu, jako że jestem prosty człowiek i JAVY nie umiem, a MODBUSA nie rozumiem (mam nadzieję to zmienić).
I tutaj jest jedno z najważniejszych pytań- czy te możliwości, które daje WAGO to coś szczególnego, czy konkurencja potrafi dokładnie to samo? Nie bardzo jestem w stanie sam sobie na to odpowiedzieć, bo potrzeba kogoś kto na tym klikał. Może kolega co zrobił dom na ABB z innego wątku? ;)

Cytat: admin
- Lubię pracę z CoDeSys, nie ma tam nic, co mnie drażni, co można by łatwo poprawić.  Jest to dla mnie komfortowe środowisko.
CoDeSys też plusem być nie może, bo to jeden z moich warunków koniecznych. Konkurencja ma to mieć, jeśli nie ma- nie jest konkurencją ;)

Cytat: admin
Gdybym miał kupować nowy sterownik, wybrałbym 750-881. Jako nieobiektywny użytkownik mogę tylko doradzić, by wybrać najlepszy sterownik na jaki można sobie pozwolić, by w ciągu najbliższych lat pozwalał na rozbudowę.
Tak czułem, że dzisiaj można coś zrobić lepiej ;) Dlaczego 750-881, zamiast Twojego 750-841? Ilość pamięci, dodatkowy ethernet?

Cytat: admin
Co do domu - opisz coś więcej, co planujesz zrobić.  Moja żona jest już na etapie opowiadania wszystkim gościom, co to nasz dom potrafi ;)  Wysiłek się opłacił!
Czyli długie 3 lata przede mną ;)
Dom ma potrafić to co każdy ;)
1) Rolety
2) Wentylacja
3) Klimatyzacja
4) Oświetlenie
5) Brama i domofon
6) Alarm
7) Podgrzewanie podjazdu
8) Podlewanie ogrodu

Na chwilę obecną nie jestem jeszcze zdecydowany co z c.o.

Oczywiście wszystko z zarządzaniem przez WWW.
Cytat: admin
Pozdrawiam,
Również pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Stycznia 29, 2013, 03:14:56 pm wysłana przez siema »
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Wybór sterownika
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 29, 2013, 05:27:18 pm »

Tak czułem, że dzisiaj można coś zrobić lepiej ;) Dlaczego 750-881, zamiast Twojego 750-841? Ilość pamięci, dodatkowy ethernet?

Zdaje się że 841 jest wycofany (dostępny chyba tylko na rynku wtórnym). Jego następcami są 842 (nieco odchudzony) i 881 (nieco bogatszy). Chyba. Tu coś o tym (można sobie pomóć Gogle/Translate dla "nie-szprechających"): http://knx-user-forum.de/knx-eib-forum/17093-wago-750-841-842-843-849-881-wo-ist-der-unterschied.html

Przy okazji pytanie do admina - nie mam pewności z Twojego opisu na stronie, czy zestaw startowy kupowałeś w hurtowni el., czy bezpośrednio od Wago? Zna ktoś aktualne ceny, coś słyszałem o okolicach 2000 netto (za 881) co by się chyba pokrywało z cenami w Euro (DE)?
Zapisane

marco

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Wybór sterownika
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 21, 2013, 11:06:49 am »

Hej,
wysłałem zapytanie do Wago o możliwość kupna zestawu 881 i dostałem taką odpowiedź:

jednostkowa cena katalogowa netto dla zestawu 51238988 wynosi 1 971 PLN.
Koszt transportu netto: 17,00 PLN
Minimum logistyczne: 1 000 PLN. Do zamówień o wartości mniejszej niż minimalna zostanie doliczona opłata wynosząca 25 PLN
Rodzaj płatności: przedpłata
Standardowy czas oczekiwania na dostawę wynosi ok. 4-5 dni roboczych, po wcześniejszym dokonaniu przedpłaty.
Istnieje możliwość zakupu w następujących hurtowniach elektrotechnicznych: EL12, ELIKA, DYNAMIK, ALFA-ELEKTRO
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Wybór sterownika
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 21, 2013, 12:55:34 pm »

Gdybym miał kupować nowy sterownik, wybrałbym 750-881. Jako nieobiektywny użytkownik mogę tylko doradzić, by wybrać najlepszy sterownik na jaki można sobie pozwolić, by w ciągu najbliższych lat pozwalał na rozbudowę.

Sam zastanawiałem się nad 750-881, ale wybrałem 750-880 - możesz mi powiedzieć dlaczego 750-881 wydaje Ci się lepszy? Ja szukałem argumentów i nie mogłem znaleźć :)
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Wybór sterownika
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 21, 2013, 12:58:41 pm »

Przy okazji pytanie do admina - nie mam pewności z Twojego opisu na stronie, czy zestaw startowy kupowałeś w hurtowni el., czy bezpośrednio od Wago? Zna ktoś aktualne ceny, coś słyszałem o okolicach 2000 netto (za 881) co by się chyba pokrywało z cenami w Euro (DE)?

Kupowałem zestaw startowy Ethernet 4 (750-880)  nie dalej niż miesiąc temu i zapłaciłem 2.7k brutto bezpośrednio od WAGO. Należy pamiętać, że nie sprzedają osobom fizycznym. Kontakt w WAGO rewelacja !

Pozdrawiam
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Wybór sterownika
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 21, 2013, 06:01:29 pm »

Cześć,

Proponowałbym zacząć od kontaktu do WAGO i podpytania o rekomendacje (881 czy 880) oraz oficjalny cennik.  Cennik pozwoli lepiej poczuć, ile to, co kupujecie powinno kosztować. 

Moje zakupy robiłem we Wrocławiu w TIM S.A na ul. Jaworskiej 11.  Czasy dla hurtowni są obecnie złe, powinni być bardziej otwarci na słowo 'negocjacje'.  Kupowałem u nich wszystkie łączniki ścienne, zestaw startowy (wychodził niewiele drożej od samego sterownika a był zasilacz i soft) i 80% modułow in/out.

Pozdrawiam,
Zapisane