'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Włączniki dotykowe  (Przeczytany 14296 razy)

pawlosso

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Włączniki dotykowe
« dnia: Kwietnia 15, 2014, 08:21:07 am »

Witam
W końcu  kupiłem wago zestaw startowy dopiero zaczynam się go uczyć i mam takie pytanko czy da się do wejść digital input podłączyć dotykowe włączniki ??

np. taki http://allegro.pl/wylacznik-dotykowy-szklany-8-sensorow-panel-plc-i4143550230.html
Zapisane

pawlosso

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 16, 2014, 07:02:16 pm »

Witam
Mam jeszcze jedno pytanko czy można zastosować przekaźniki ssr?
pozdro
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 29, 2014, 12:25:38 am »

Ten włącznik z aukcji w konfiguracji OC powinien działać, ale musisz mieć moduł wejścia sterowany minusem w Wago.

SSR powinien bez problemu działać z WAGO, musi tylko mieć napięcie wejściowe 24V. Tylko SSRy są chyba sporo droższe od zwykłych przekaźników, szczególnie na 16A.

Pozdrawiam
Zapisane

pawlosso

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 29, 2014, 10:13:32 pm »

Dzięki za odpowiedź.
Może mi ktoś opowiedzieć jak do pakietu startowego 750-881 dodać następne modułu chodzi mi o konfigurację bo zakupiłem moduły 750-1504  i 750-1405 nie chodzi mi jak je fizycznie dopiąć tylko o konfigurację  bo jak je dołożę to mi pokazuje error code 6

pozdrawiam
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 30, 2014, 10:15:36 am »

Cześć,

w CoDeSysie, w zakładce Resources, PLC Configuration, tam prawym klawiszem na K-Bus i Edit...

Pozdrawiam,
Zapisane

pawlosso

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 14, 2014, 01:07:15 pm »

Witam
Dziękuję za info coraz więcej kumam
Pozdrawiam
Zapisane

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 22, 2015, 12:09:35 am »

Jakich włączników używacie w swoich systemach? Macie jakieś sprawdzone modele? Próbował może ktoś ściągnąć z Aliexpress jakiś tani panel dotykowy?
Zapisane

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 13, 2015, 11:33:47 pm »

No dobrze, paneli dotykowych nikt nie używa... ;)
Jakie klasyczne włączniki zatem polecacie?
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 14, 2015, 07:19:20 am »

Hej,

Ja mam kilka wylacznikow dotykowych od dotykowy.eu (wszystkie robione wg mojego zamowienia. najwiekszy ma 12 sensorów, zasilane są +24V i podają stan wysoki plusem)
wykonanie dobre - grafika i czesc zewnętrzna super :) trochę gorzej elektronika, ale to w koncu manufaktura :)

dlaczego wylaczniki dotykowe a nie panele lcd ? moje zalozenie nr. 1 - nie popisuj się :) dom ma byc przyjazny dla wszystkich :) nie wyobrazam sobie mojej tesciowej gmerającej w n-tym menu paneli dotykowych LCD ....

Wylaczniki dotykowe mam na dole, natomiast cala gora jest na Berker B.7 i Bkwadrat. berker ma wylacznik 4-polowy dzwonkowy (nawet jakos sie to nazywa ladnie, ale chodzi o to, ze na jednym wylaczniku masz 4 pozycje przycisku monostabilne, czyli bez trudu wrzucasz tam 8 funkcji, a na upartego duzo więcej ;) )

Zapisane

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 16, 2015, 07:37:44 am »

Zatem idę w tego 4 zestykowego Berkera- był w zasadzie jedynym którego rozważałem, gdyż nic innego w rozsądnej cenie nie znalazłem.
Panel dotykowy chwilowo odpuszę. Pomieszkam chwilę z 8 funkcyjnym Berkerem jako główny punkt sterowania i zobaczymy co na to rodzina  ;)

Dzięki.
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 16, 2015, 12:36:51 pm »

Mam wszędzie łączniki Berkera jako podstawowy element sterowania. Doskonale zdają egzamin. W każdym pomieszczeniu zachowany jest układ:

(1)  u góry - pojedynczy "duży" łącznik zwierny (dzwonkowy)
(4)  poniżej - poczwórne zwierne
(4)  kolejne poczwórne zwierne

Dzięki takiemu układowi ktokolwiek nowy przychodzi do domu intuicyjnie naciska duży przycisk zwierny, który ma zaprogramowaną podstawową scenę. Poczwórne łączniki mają zaprogramowane różne sceny lub służą do obsługi rolet/siłowników okiennych.
Zamiast łączników dotykowych w każdym pomieszczeniu zaplanowany jest ekran dotykowy multitouch (zdecydowałem się na PiTouch) w zestawieniu z Raspberry Pi i wzmacniaczem stereo. Na RPi działa OpenHAB, podgląd z kamer, squeezebox i czego sobie dusza zapragnie (na razie uruchamiam tylko jeden PiTouch w salonie).
Może się komuś spodoba takie rozwiązanie.
Zapisane

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 16, 2015, 11:50:45 pm »

Zamiast łączników dotykowych w każdym pomieszczeniu zaplanowany jest ekran dotykowy multitouch (zdecydowałem się na PiTouch) w zestawieniu z Raspberry Pi i wzmacniaczem stereo. Na RPi działa OpenHAB, podgląd z kamer, squeezebox i czego sobie dusza zapragnie (na razie uruchamiam tylko jeden PiTouch w salonie).
Może się komuś spodoba takie rozwiązanie.
Napisz coś więcej o tym planowanym rozwiązaniu. Raspberry pozwoli Ci na podłączenie wielu monitorów i jednoczesną obsługę wielu urządzeń wejściowych w postaci tego dotykowego ekranu? Co zamierzasz zintegrować za pomocą OpenHABa?
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 19, 2015, 01:53:37 pm »

Cześć, już wyjaśniam.
Do każdego pomieszczenia będzie złożony zestaw:

1. Raspberry Pi 2 (https://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-2-model-b/) - bo to w pełni funkcjonalny komputerek, wydajny, mały i oszczędny z zapasem mocy na wodotryski i co najważniejsze zapewnione jest "wieczyste" wsparcie na system (Debian) i oprogramowanie i setki rozszerzeń sprzętowych. No po prostu cud, miód i malina ;)
2. PiTouch (https://www.kickstarter.com/projects/pitouch/pitouch-10-touchscreen-monitor-for-raspberry-pi-ma) - ekran dotykowy multitouch, doskonale wykonany, funkcjonalny i względnie tani. Posiadam na razie jedną sztukę, może pokuszę sie o teścik, niedługo powinien pojawić się na Amazonie. Ogólnie mówiąc jest to świetny produkt.
3. Lepai (Tripath TA2020) (http://www.amazon.co.uk/LP-2020A-Lepai-Tripath-Class-T-Amplifier/dp/B00CDS4TRC) to taniuśki wzmacniacz audio, oszczędny i generujący przyzwoity dźwięk. Z przeznaczeniem do budowy multiroom'a na bazie squeezebox'a. Jest gotowa wtyczka w OpenHABie.

W sumie taki zestaw kosztował c.a. 1100,- czyli mniej więcej tyle co już przyzwoitej jakości tablet. Aczkolwiek taki tablet ma wsparcie na max 2 lata od producenta i zupełnie nie dorównuje pod względem funkcjonalnym i jakościowym mojemu zestawowi.

Ekran PiTouch będzie zwieszony na zwykłym uchwycie VESA (http://allegro.pl/show_item.php?item=5226870868) na ścianie w salonie. PiTouch ma wbudowane gniazda montażowe VESA.
Rasberry Pi i Lepai będą wbudowane w ścianę/szafę/sufit, gdzie mi będzie wygodniej. Być może po prostu wstawie go do rozdzielnicy, bo połączenie do PiTouch'a działa poprzez HDMI i USB, co pozwala na bezporoblemowe stosowanie "mieszkaniowych" długości połączeń.
W moim przypadku jest pociągnięte dedykowane okablowanie do każdego pomieszczenia w miejsce gdzie ma być ekran dotykowy więc przeróbek zbyt wielu nie będzie.

W rozdzielnicy działa sobie Banana Pi (http://www.bananapi.org/p/product.html). Stoi na nim obecnie serwer OpenHab oraz inne usługi np NAS, squeezebox serwer.
Na każdym RPi będzie odpalony klient OpenHABa skomunikowany z serwerem.
Długo kombinowałem, jaki zestaw będzie najlepszy zamiast ekranu HMI lub tabletu i to jest najlepsze połączenie, które znalazłem.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2015, 02:00:35 pm wysłana przez bogasman »
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #13 dnia: Września 04, 2015, 07:02:22 pm »

Witam

Czy wiesz może kiedy PiTouch będzie dostępne w masowej sprzedaży? Szczerze mówiąc napaliłem się na PiTablet, bo grafika w aplikacji WAGO na Androida nadaje się do hali fabrycznej, ale do salonu już niekoniecznie ;)

Aktualnie przy okazji innych zajęć uczę się javascriptu i jQuery, więc stworzenie czegoś ładnego na PiTablecie/PiTouch nie powinno być problemem.
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #14 dnia: Września 04, 2015, 08:41:00 pm »

PiTablet to PiTouch + tylna osłona + akumulator, zupełnie niepotrzebne dodatki do naszych zastosowań. Jeśli myślałeś o użyciu PiTabletu jako urządzenie przenośne ala tablet, to uważam to za średni pomysł. Do zapewnienia mobilności lepiej sprawdzi się zwykły tablet dedykowany do salonu. PiTouch lepiej sprawdzi się jako centralny, stały kontroler w pomieszczeniu ala HMI.
Nie wiem kiedy PiTouch będzie dostępny w masowej sprzedaży, miesiąc temu słyszałem "za 3 miesiące" na Amazonie, ale myślę że jeśli już, to stanie się to dopiero w przyszłym roku, gdzieś na początku. Oprócz PiTouch'a jest jeszcze HDMIPI, jednak NIE posiada ekranu dotykowego. Ostatnio pytałem o postępy nad dotykiem i uzyskałem odpowiedź, że nic się w tym temacie nie ruszyło (plany były).
Fajnie że uczysz się javascriptu itd, aczkolwiek ja zachęcam Cię do zainteresowania się OpenHABem, no chyba że po prostu preferujesz swoje własne rozwiązania. Moim zdaniem szkoda czasu na programowanie swojego systemu od nowa w sytuacji gdy OpenHAB zapewnia wielodostępowość, mnóstwo wtyczek i wsparcie społeczności. Ewentualnie można stworzyć własną stronę w podobnym stylu co autor e-dom.
« Ostatnia zmiana: Września 04, 2015, 08:44:40 pm wysłana przez bogasman »
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #15 dnia: Października 23, 2015, 06:38:45 pm »

Pojawiło się na rynku coś nowego https://shop.pimoroni.com/products/raspberry-pi-7-touchscreen-display-with-frame, co może zastąpić bądź co bądź, trochę drogiego PiTouch'a (około 670,- bez kosztów wysyłki).
Jest to oficjalny ekran do RPi.

Technical Specification:

7” Touchscreen Display.
Screen Dimensions: 194mm x 110mm x 20mm (including standoffs)
Viewable screen size: 155mm x 86mm
Screen Resolution 800 x 480 pixels
10 finger capacitive touch.
Connects to the Raspberry Pi board using a ribbon cable connected to the DSI port.
Adapter board is used to power the display and convert the parallel signals from the display to the serial (DSI) port on the Raspberry Pi.

Jak widać główne wady są 3:
1. 3" mniej
2. Niższa rozdzielczość.
3. Podłączenie przez DSI
Dwie pierwsze wady są oczywiste. Trzecia wada powoduje, że w zasadzie ekran jest do wykorzystania tylko z RPi lub innym zgodnym Z DSI minikomputerem. Co więcej, ogranicza nas długość taśmy, co sprawia, że trzeba kombinować z montażem RPi zamiast wygodnie schować go np w szafie.

Jest jednak niepowtarzalna zaleta, czyli cena ~60Funtów, czyli około 350,- bez kosztów wysyłki.
« Ostatnia zmiana: Października 23, 2015, 06:44:05 pm wysłana przez bogasman »
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Włączniki dotykowe
« Odpowiedź #16 dnia: Października 24, 2015, 10:00:05 am »

Koledzy, nie wiem czy wiecie, ale wyświetlaczy do RPi jest cała masa i wcale nie w takich kosmicznych cenach. Waveshare jest np jednym z producentów i w Polsce ma kilku dystrybutorów. Rzućcie okiem np na coś takiego:
http://botland.com.pl/wyswietlacze-lcd-tft/4465-ekran-dotykowy-pojemnosciowy-tft-7-800x480px-hdmi-usb-dla-raspberry-pi-2b.html

Ja mam wersję 4 calową dotkładnie tego samego wyświetlacza (zastosowaną do kompletnie innych rzeczy niż automatyka domowa, ale właśnie zacząłem pisać soft do swojego domku :) ) i działa całkiem dobrze. Z tym, że myślałbym o tym tak jak napisano trochę wcześniej - takie rozwiązanie sprawdzi się raczej jako HMI zamocowane w danym miejscu. Jeżeli ma to być przenośne to też polecałbym zwykły tablet + aplikacja w postaci strony internetowej serwowana np z RPi, który komunikuje się z PLC (lub nawet bezpośrednio z PLC jeżeli ma wbudowany serwer). Takie rozwiązanie jest o tyle uniwersalne, że możesz go użyć na totalnie dowolnym sprzęcie, który tylko ma przeglądarkę (smartfon, tablet, telewizor i piewnie każde agd w najbliższych kilku latach :P )
Zapisane