'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Sterowanie dowolnym PLC przez strone internetową (tablet)  (Przeczytany 8774 razy)

DZIKI_2005

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Sterowanie dowolnym PLC przez strone internetową (tablet)
« dnia: Października 14, 2014, 02:20:36 pm »

Witam, jestem posiadaczem domu z instalacją PLC i do pełni szczęścia brakuje mi panela dotykowego, którym będę mógł zarządzać całym domem ale panel HMI jest na mój budżet nieosiągalny i pomyślałem że uzyskam pomoc w innym rozwiązaniu, które zastąpi takowy panel zwykłym tabletem który posiadam.
Nie mam pojęcia o programowaniu w html więc przydał by się jakiś gotowiec z instrukcją zmian adresów wejść i wyjść oraz dodawania elementów.
Zauważyłem, że autor tej strony napisał taki programik na tableta który mi się spodobał i prosiłbym o pomoc w stworzeniu odpowiednika takiego programu na sterownik FATEK
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie dowolnym PLC przez strone internetową (tablet)
« Odpowiedź #1 dnia: Października 15, 2014, 12:06:14 pm »

Tablet to dobre rozwiązanie. Można je kupić za niewielkie pieniądze i nie potrzeba mocnych konfiguracji. Sam wciąż monitoruję rynek szukająć najlepszej opcji.
Rozważam dwie opcje:
1. Do sterowania u mnie będą tablety 7-10 cali w każdym pomieszczeniu na ścianie podłączone na stałe do zasilania (5V z zasilacza 24V przez przetwornicę napięcia) i sieci LAN (pewność zadziałania i brak opóźnień).
2. Tak jak w poprzednim punkcie tylko każdy tablet będzie posiadał cewkę indukcyjną do ładowania. Nadajnik indukcyjny będzie zainstalowany w ścianie, pod uchwytem na tablet. Połączenie z systemem przez WiFi co spowoduje opóźnienia, ale zyskamy na mobilności.

Pisanie oprogramowania dedykowanego do systemu na PLC to ogromny wysiłek. Może lepiej skorzystaj z gotowych rozwiązań jak OpenHAB lub OpenRemote? Wymaga to posiadania serwera, do którego spokojnie wystarczy Raspberry PI. Raspberry PI jest bardzo oszczędny w zużyciu energii elektrycznej.
Do Fateka można też dokupić webserwer - moduł FBs-CBEH, do którego Fatek daje oprogramowanie, którym można stworzyć stronę do zarządzania systemem bez znajomości programowania.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie dowolnym PLC przez strone internetową (tablet)
« Odpowiedź #2 dnia: Października 16, 2014, 10:30:58 am »

Witam,

Pierwsze i podstawowe pytanie to jak chcesz się komunikować z PLC.  Mój WAGO ma webserwer i jest łatwiej.  Jeśli Twój FATEK rozmawia tylko po modbusie, można zawsze postawić jakiś prosty skrypt na RPi, który będzie wymieniał dane między sterownikiem a aplikacją na tableta...

Odnośnie pomocy w stworzeniu podobnego rozwiązania... ciężki temat.  Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnej koncepcji i potrzeb. Pracuję teraz nad zintegrowanym panelem administratora, przez który mam dostęp do wszystkiego. Jak będzie gotowy, pochwalę się i może posłuży on jako inspiracja.

Pozdrawiam,
Zapisane

DZIKI_2005

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie dowolnym PLC przez strone internetową (tablet)
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 03, 2016, 06:46:59 pm »

Witam, trochę czasu minęło i ożywiam temat ponieważ mam HMI weinteka i powiem szczerze, że irytuje mnie brak grafik pod automatykę budynkową i co najważniejsze brak możliwości podglądu kamer IP co przesadzą o porzuceniu inwestowaniu w HMI. Tym bardziej że połączeniu z urządzeń mobilnych przez VNC chodzi to wolno i brak jest strumieniowania video oraz audio.
Szukam więc osoby, która wykona oczywiście odpłatnie taką aplikację postawioną na serwerze aby można było sterować z urządzeń mobilnych, powinna mieć funkcjonalność np.:
-załączać i regulować ośw,
- pokazywać faktyczny stan rejestrów oraz wyjść sterownika PLC
-zał. gniazda,
-podgląd monitoringu ip (szczególnie komunikację audio/wideo czyli wideodomofon)

PLC FATEK ma komunikację modbus, oraz ethernet po przez moduł CBEH z wbudowanym biednym webserwerem.
Proszę o kontakt osób które potrafią i za opłatą wykonają taki projekt.
tel. 669-878-996
lukas.klinger@vp.pl
Zapisane

mps

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie dowolnym PLC przez strone internetową (tablet)
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 24, 2017, 08:30:57 am »

Też się tym interesowałem. Tak informacyjnie - w kilku modelach Weinteka już jest obsługa kamer IP. 
A do openhaba jest driver dla PLC Fatek. Działa wyśmienicie z Maliną PI.
Zapisane

chodki

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie dowolnym PLC przez strone internetową (tablet)
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 19, 2017, 10:35:57 am »

mps masz jakiś Tutorial w jaki sposób uruchomić tego openhab'a z fatekiem???
Zapisane