'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Sterowanie oświetleniem 2 x schodowy + 1xkrzyżowy + PLC  (Przeczytany 5669 razy)

McMarco

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Sterowanie oświetleniem 2 x schodowy + 1xkrzyżowy + PLC
« dnia: Kwietnia 18, 2017, 10:13:23 am »

Witajcie!
Chciałbym zapytać jak fizycznie rozwiązać taki problem:
Mam 2 wyłączniki schodowe + 1 wyłącznik krzyżowy. Sterowanie wiadomo każdy wyłącza, każdy załącza, do tego wszystkiego dochodzi sterowanie z PLC w taki sam sposób, czyli żeby można było także sterować z tabletu. Macie do tego jakieś gotowe biblioteki może?
Z góry dziękuję za wskazówki.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem 2 x schodowy + 1xkrzyżowy + PLC
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 18, 2017, 11:36:43 am »

Cześć,

nie jestem pewien, jaki jest układ i co chcesz osiągnąć.  Czy masz instalację tradycyjną i dodatkowo sterowanie z PLC?  Chcesz włączać światło 3 łącznikami i dodatkowo z tabletu?

Jeśli masz 3 przyciski podłączone do IN1, IN2, IN3 i jeszcze sterowanie z wizualizacji, w programie wyglądałoby to tak:

VAR
  Light1 : Fb_LatchingRelay;
  VIS_Light1 : BOOL;
END_VAR

W programie:

Light1(xSwitch: IN1 OR IN2 OR IN3 OR VIS_Light1);
OUT1 := Light1.xActuator;

Pozdrawiam,
Zapisane

McMarco

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem 2 x schodowy + 1xkrzyżowy + PLC
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 18, 2017, 05:34:39 pm »

Dziękuję!
Tylko przy tym programie będę mógł użyć zwykłych schodowych i krzyżowych wyłączników czy trzeba tzw. impulsowe (czy jak kto woli dzwonkowe)?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem 2 x schodowy + 1xkrzyżowy + PLC
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 18, 2017, 09:57:31 pm »

Cześć,

w instalacji, którą opisuję WSZYSTKIE łączniki są zwierne - dzwonkowe, by mogły wysłać sygnały zwarcia do PLC.

Pozdrawiam,
Zapisane

McMarco

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem 2 x schodowy + 1xkrzyżowy + PLC
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 19, 2017, 01:47:39 pm »

Dzięki bardzo!
A jeszcze mam jedno pytanie!
Przypuśćmy, ze mam taki układ:
1 łącznik zwykły i chcę również naprzemiennie sterować światłem łącznika i PLC, jak to najprościej wykonać? (chcę dlatego taki układ, że jak padnie np. PLC (odpukać :D) to żeby móc również wysterować światło w pokoju poprzez wybranie opcji ręka (czyli sterowanie samym łącznikiem), poprzez dołączenie przełącznika auto/ręka w szafie.
Zapisane

luksw

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem 2 x schodowy + 1xkrzyżowy + PLC
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 19, 2017, 04:49:25 pm »

Najprościej to chyba będzie dać w rozdzielni przekaźnik bistabilny i przyciski dzwonkowe. Przełącznik trybu przełączałby pomiędzy podawaniem sygnału na sterownik lub na przekaźnik. Wyjście ze sterownika wpięte na przekaźnik. W trybie nazwijmy to MANUAL czyli bez sterownika impuls z łącznika podawany bezpośrednio na przekaźnik ( ale jest możliwość wysterowania go również z wizualizacji). W trybie AUTO impuls z łącznika podawany jest na sterownik a wyjście sterownika podaje impuls na przekaźnik bistabilny. Przydałoby się też podać na sterownik potwierdzenie załączenia przekaźnika.
Zapisane

McMarco

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem 2 x schodowy + 1xkrzyżowy + PLC
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 19, 2017, 09:17:04 pm »

A programowo dało by jakoś obskoczyć na przerzutnikach i detekcji zbocza?
Zapisane

luksw

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem 2 x schodowy + 1xkrzyżowy + PLC
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 20, 2017, 09:13:13 pm »

Możesz zrealizować funkcję  bistabilną programowo ale nie będziesz miał możliwości sterowania z pominięciem sterownika. Chyba że dasz łączniki schodowe i krzyżowy na wejście sterownika a przelącznikiem auto/ręka będziesz zmieniał czy sygnał jest podawany na sterownik czy bezpośrednio na przekaźnik wtedy nawet nie jest potrzebna żadna funkcja w sterowniku tylko przepisanie wejścia na wyjście (oczywiście można to rozbudować). Czyli taki klasyczny układ z dodatkową możliwością załączenia przez sterownik
Zapisane