'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: ulozenie kabli, instalacjia kamer  (Przeczytany 5790 razy)

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
ulozenie kabli, instalacjia kamer
« dnia: Grudnia 07, 2014, 10:14:20 am »

witam
na wiosne bede ruszal z montazem instalacji w nowo wybudowanym domu... ma byc to dom "inteligentny" oparty na sterowniku Beckchoff cx9010 - podobny do Wago 750-841... mam juz PLC oraz moduly 120 wejsc + 120 wyjsc cyfrowych, oraz 4 wejscia + 4 wyjscia cyfrowe...

planuje polozyc:
-do kazdego gniazdka: jeden przewod 3x1,5 -wyjscia z PLC
-do kazdego wlacznika: jedna skretka (UTP) - wejscia do PLC
-do kazdego punktu swietlnego (grupy ponktow): jeden przewod 3x1,5 - wyjscia z PLC
-do kazdego czujnika ruchu: jeden przewod 3x1,5 + jedna skretka (UTP) - zasilanie czujnika i wejscie do PLC
-do kazdych drzwi i okien: jeden przewod 3x1,5 + jedna skretka (UTP) - kontraktony otwarcia/zamkniecia + sterowanie roletami i elektrozamkami w drzwiach wejsciowych i bramie garazowej
-do kazdego pokoju dwa przewody koncentryczne - tv naziemna i satelitara

instalacjia bedzie ulozona w gwiazde - wszystkie przewody beda sie schodzic do jednej, duzej szafy umiejscowionej w kotlowni...

czy to dobra koncepcja??

zastanawia mnie jak zrealizowac podglad z kamer zamontowanym w roznych punktach domu... czy trzeba o tym mysle juz przy ukladaniu kabli??

jak zrealizowac podlaczenie kamer, tak aby mozna bylo podejrzec co sie dzielje na odleglosc - ze smartfona, tabletu lub PC...

czy kamery sa w jakis sposob zintegrowane z PLC, czy to instalacjia niezalezna??

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: ulozenie kabli, instalacjia kamer
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 08, 2014, 12:07:06 am »

Witam

Do gniazdek obowiązkowo 3x2,5 (ja dałem 4x2,5 - jedną żyłę dałem przez przekaźnik, więc mogę niektóre gniazdka z sekcji wyłączać przez PLC a część mieć włączone na stałe). Przewód 2,5 zabezpiecza się bezpiecznikiem 16A a 1,5 - 10A. Moim zdaniem nie ma sensu do każdego gniazda prowadzić sosbnego przewodu, można połączyć je w sekcje (np wedlug pomieszczeńa).
Trzeba pamiętać, że takie urządzenia jak pralka, zmywarka, piekarnik mogą wymagać bezpiecznika 16A (ja zapomniałem o piekarniku, ale na szczęście mam pociągnięte 3 fazy pod płytę indukcyjną i mogłem wykorzystać ten przewód), więc wymagają osobnego przewodu z rozdzielnicy.

Co do kamer, to proponuję położyć skrętki. Nawet jeśli nie kupisz kamer cyfrowych, to za kilkanaście zł kupisz transformator pozwalający podłączyć kamerę analogową po skrętce. Po skrętce puścisz też zasilanie, choć bezpieczniej byłoby mieć osobny kabel zasilający. Do kamer analogowych potrzebny jest rejestrator, cyfrowe może obsłużyć komputer na linuksie (może nawet Rpi) lub NAS (oczywiście rejestrator też). Od rejestratora i kamer zależy jak i czy będzie można podejrzeć co się dzieje. Ja mam wyprowadzone skrętki, chyba za mało ;-)

Do anten wystarczy jeden przewód koncentryczny: sygnał sat i naziemny miksuje się  w multiswitchu lub zwrotnicą (zależy ile odbiorników sat). Można nawet połączyć gniazka antenoww kaskadowo (od gniazda do gniazda), ale wtedy w jednej takiej gałęzi może być tylko jeden dekoder sat włączony. Ja mam do salonu 2 kable na wypadek dekodera z dwoma tunerami, w pozostałych pokojach po jednym. Kable z pokoi i od anten zbiegają się w jednym punkcie dystrybucyjnym.

Do zasilania rolet kable 4x1,5, do kontaktronów skrętka lub 6x0,5.

Czujki ruchu (jeśli takie od alarmu na 24V), to przewód 6x0,5.

Centrala alarmowa nie musi być koło sterownika, ważne żeby był przewód do zintegrowania jednego z drugim. Nie powinna być w jednej szafie z PLC, bo każda ingerencja w szafie będzie wymagała wejścia w tryb serwisowy centrali, albo wyzwolimy alarm sabotażowy.

Pozdrawiam
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: ulozenie kabli, instalacjia kamer
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 09, 2014, 03:32:51 pm »

dzieki za odp.

co do gniazdek to moze faktycznie przesada jest: jeden kabel - jedno gniazdko... ale chcialbym miec tak ze w kazdym z pomieszczen mam conajmniej dwa gniazdka, sterowane niezaleznie... czyli jezeli w jakims pomieszczeniu beda np. 4 gniazdka, to beda do tego pomieszczenia puszczone dwa niezalezne przewody...

co do kamer to mysle oczywiscie nad cyfrowymi... konieczne prowadzenie przewodu zasilajacego 3x1,5 czy wystarczy skretka??


mam jeszcze pytanka odnosnie:

Do zasilania rolet kable 4x1,5, do kontaktronów skrętka lub 6x0,5.

po co ten 4 kabel?? uziemienie??


Czujki ruchu (jeśli takie od alarmu na 24V), to przewód 6x0,5.

skreka lub kabel telefoniczny wystarczy do zasilania czujek??
« Ostatnia zmiana: Grudnia 09, 2014, 03:36:47 pm wysłana przez Umcyk »
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: ulozenie kabli, instalacjia kamer
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 10, 2014, 11:09:06 pm »

Jak dasz kable 4x2,5, to będziesz miał 2 przewody fazowe pod każdym gniazdem (obowiązkowo muszą być podpięte pod jedno zabezpieczenie), każdym możesz sterować osobno przez przekaźnik. Które gniazdka będą pracować jednocześnie zależy od tego, jak wepniesz dane gniazdo w przewód. Zawsze można to zmienić, jeśli nie będzie Ci pasować. Poza tym jeden przewód 4x2,5 wyjdzie taniej niż dwa 3x1,5.

Z tego, co się orientuję powinna wystarczyć skrętka, ale lepiej zapytać sprzedawcę kamer. Przewód powinien wystarczyć 2x 0,75 (kamery zasila się z niskiego napięcia, nie 230V).

Tak, każda roleta ma wyprowadzone 4 przewody: dwa fazowe, neutralny i ochronny.

Z tego, co wiem skrętka nie jest zalecana do instalacji alarmowych. Zalecane jest YTDY 6x0,5.

Podrawiam
Zapisane