'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac  (Przeczytany 11397 razy)

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« dnia: Stycznia 27, 2015, 05:17:58 pm »

witam
posiadam 2 moduly 750-602. czy warto go stosowac?? co daje jego zastosowanie...

znalazlem niewiele poonad ten opis:

"Moduł zasilania zapewnia zasilanie zacisków magistrali o danym potencjale zasilania. Maksymalny prąd, który może płynąć przez zacisk zasilania, wynosi 10 A. W przypadku konfiguracji systemu należy zwrócić uwagę, aby całkowity prąd nie został przekroczony. Jeżeli to nastąpi, należy użyć innego zacisku."

brak jednak przykladow jego zastosowan i informacji co w zasadzie on daje...

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 28, 2015, 01:27:39 pm »

Faktycznie, broszura jest uboga (http://www.wago.com/wagoweb/documentation/753/eng_dat/d07530602_00000000_0en.pdf). U innych producentów, np. Turck moduł mocy działa, tak, że wszystkie moduły np. po jego prawej stronie są zasilane z niego. Co to daje? Np. mamy w sterowniku wyjścia, które zapalają w maszynie lampki kontrolne, buczek itp. (i są potrzebne zawsze), to dajemy je przy sterowniku - są z niego zasilane. A niektóre wyjścia (np. sterowanie zaworami, napędami) powinny być sprzętowo odłączane (brak fizycznej możliwości ich załączenia np. na wypadek błędu w programie) poprzez moduły bezpieczeństwa (wymogi UDT). Wtedy daje się je za takim modułem mocy, i gdy odcinamy jego zasilanie to nie działają też te wyjścia (moduły) na prawo od niego ("za nim"). Kolejny moduł mocy pozwala osobno odcinać kolejną grupę modułów.
Logika jednak pozostaje zasilana ze sterownika, dzięki czemu nie ma błędów sprzętowych.
Tutaj pewnie działają podobnie.

Przedzwoń do działu pomocy technicznej Wago, to oni Ci opowiedzą dokładnie co i jak :)
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 28, 2015, 05:07:19 pm »

czyli raczej nie ma sensownego zastosowania w autoatyzacji domu...

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 28, 2015, 09:13:32 pm »

No raczej nie, chyba że ktoś chce np. po uzbrojeniu alarmu odłączyć sterowanie czymś, np. światłem to moooże. Ale to mocno naciągane ;)
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

gojac

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 28, 2015, 11:03:36 pm »

Wago ma arkusz w Excelu, który po podaniu typu zasilacza(Wago) i typów oraz ilości zastosowanych modułów zlicza pobór prądu. Jeżeli obciążenie przekracz nominalne zasilacza, należy zastosować moduł 750-602 i dalsze moduły zasilić z innego zasilacza.
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 30, 2015, 12:39:21 pm »

Wago ma arkusz w Excelu, który po podaniu typu zasilacza(Wago) i typów oraz ilości zastosowanych modułów zlicza pobór prądu. Jeżeli obciążenie przekracz nominalne zasilacza, należy zastosować moduł 750-602 i dalsze moduły zasilić z innego zasilacza.

i to ma sens...
masz moze ten arkusz do obliczania poboru produ przez moduly??
u siebie finalnie planuje miec ok 140 wejsc i ok 128 wyjsc cyfrowych... wszstko w modulach 4 lub 8 krotnych...
robi sie z tego spory zestaw i pradowo moze sie nie wyrobic...
mam 3 zasilacze: 10A, 2,5A oraz 1,5A...
planuje podlaczyc osobno zasilanie PLC i osobno zasilanie przekaznikow... do przekaznikow (100sztuk Omron, 30 sztuk RelPol)  z zapasem wystarczy zasilacz 5A (musze dokupic), natomiast nie jestem pewien ile potrzeba do zasilania PLC wraz z modulami... mam nadzieje ze 1,5A lub 2,5A wystarczy...

gojac

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 30, 2015, 12:58:38 pm »

To jest stary cennik Wago, ale istitny jest "Kalkulator". https://www.dropbox.com/s/486nq15r92x4ov8/Cennik_IO_pln_2012_a0591.xls?dl=0
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 30, 2015, 01:27:47 pm »

Wago ma arkusz w Excelu, który po podaniu typu zasilacza(Wago) i typów oraz ilości zastosowanych modułów zlicza pobór prądu. Jeżeli obciążenie przekracz nominalne zasilacza, należy zastosować moduł 750-602 i dalsze moduły zasilić z innego zasilacza.
O widzisz, skupiłem się na stronie funkcjonalnej zapominając o podstawach :)
A nie ma tu czasem ograniczenia, że z jednego modułu sterownika (do którego podajesz zasilanie) można zasilić maksymalnie x modułów? Myślę, że tu nie tyle chodzi o ten zasilacz (bo zawsze można dać większy), co o dopuszczalne obciążenie szyny zasilanej poprzez PLC.
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

gojac

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 30, 2015, 04:28:13 pm »

cytat z manuala dla 750-881: "The maximum input current of the 24 V system supply is 500 mA." W złączniku wzorek jak to policzyć.
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 30, 2015, 05:09:07 pm »

a o co chodzi z tym pradem plynacym przy 5V??
gdzie tam jest 5V??
zasilanie PLC jest z 24V, na wyjsciach jest 24V... gdzie jest 5V i jaki prad tam plynie??

gojac

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 30, 2015, 05:13:30 pm »

Tak to wygląda:
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 30, 2015, 07:22:12 pm »

@Umcyk - 5V to jest zasilanie szyny wewnętrznej, czyli logiki modułów. I tam masz w PLC przetworniczkę 24V->5V, która ma sprawność 87%. I teraz każdy moduł we/wy pobiera na logikę ileś prądu (np. 20mA). Mamy ich 15 więc razem pobiorą 300mA ale tego prądu o napięciu 5V.  I jak to podstawisz pod I(5V)total to wyjdzie Ci, ile prądu pobierze na wejściu 24V. Mi wyszło 72mA dla wspomnianych 300mA.

Innymi słowy można ten wzór odwrócić i otrzymamy:
I(5V)total = eta * I(24V) * 24V/5V
Teraz pod I(24V) podstawiamy to 500mA i wychodzi nam 2,088A które mogą pobrać moduł na zasilenie logiki. @gojac, dobrze liczę? :)

A tym modułem 750-602 to chyba nie da rady wspomóc zasilania szyny systemowej (system supply lub podobnie). W dokumentacji piszą tylko o "field side power"...
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 01, 2015, 10:05:34 am »

policzylem sobie wstepnie pobor pradu mojego zestawu...

PLC + Moduly: Beckhoff Cx9010 - ok 1700mA + 55 modulow I/O ok. 700mA
Przekazniki: 100szt Omron: ok 2200mA + 30szt RelPol: ok 1200mA

co razem daje ok. 5,8A...
i teraz jaki zasilacz?? jeden zasilacz czy dwa??

nie zakladam aby kiedykolwiek zaistniala sytuacja aby wszystkie 130 przekaznikow zalaczone bylo naraz, nie jestem nawet pewien czy finalnie uzyje tylu wyjsc... teoretycznie wiec zasilacz 5A wystarczy do zasilenia wszystkiego...

z drugiej jednak strony moze warto zastosowac odrazu jeden 10A zasilacz do zasilania calosci i miec zapas "na przyszlosc", aby miec mozliwosc rozbudowy w przyszlosci...

trzecie podejscie moze byc takie ze do zasilania PLC uzyje 2,5A zasilacza, potem modul 750-602 ktory z zasilacza 5A bedzie zasilal moduly I/O i tym samym przekazniki...
jaki jest wasz pomysl na zasilanie mojego zestawu??

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 01, 2015, 05:27:39 pm »

Nie wiem, czy 2,4 A poboru przez moduły nie będzie za dużo w świetle tego, co przedstawił wyżej @gojac  :-\

Ja bym dał jeden zasilacz 10A do zasilenia całej linii 24V - jak to stwierdziłeś - "na przyszłość".
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: 750-602 modul zasilania pasywnego - czy warto stosowac
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 01, 2015, 05:38:08 pm »

z tego jak ja rozumiem ten kalkulator, to sam PLC (wago 750-881, ja mam "odpowiednik": Beckhoff CX9010) bez modulow pobiera (moze pobierac) 1,7A... dodatkowo moduly ktore posiadam biora ok 0,7A...
chyba ze nie rozumie tego kalkulatora...

zastanawiam sie jeszcze czy nie oddzielic zasilania PLC i zasilania modulow... tak dla bezpieczenstwa...
skoro juz mam "na stanie" 750-602, to moze warto go uzyc??

po przemysleniu mysle ze nie warto w kwesti zasilacza myslec na przyszlosc - jesli zasilacz okaze sie za maly to w ciagu 5 minut mozna go podmienic na wiekszy...