'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Zamek sterowany elektrycznie  (Przeczytany 12204 razy)

Umcyk

• Jr. Member
  • **
  • Beckhoff Cx9010
    • Nasz dom...
Zamek sterowany elektrycznie
« dnia: Luty 13, 2015, 05:08:31 pm »

witam
macie jakis pomysl jakie elektro-zamki zastosowac do zamykania domu??
zalezy mi aby:
-mozna je bylo otwierac elektrycznie (najchetniej 230V) oraz manualnie (z klucza), mile widziana informacja zwrotna (sygnal ze zamek otwarty/zamkniety)
-byly solidne - zeby nie otworzyl ich byle menel ze srubokretem
-pasowaly w standardowe drzwi/futryny (albo wymagaly niewielkich przerobek
-rozsadna cena

ziutol

• Newbie
  • *
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2015, 09:50:53 pm »

Też szukam  zamka znalazłem coś takiego http://eura-tech.eu/Kontrola-dostepu-Zamki-elektromechaniczne,2,62 i zastanawiam się nad kupnem co o tym sądzicie . Cena przystępna .

bogasman

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2015, 12:40:15 am »

Jeśli masz już drzwi i to nie ze standardową wkładką, to ciężko będzie Ci coś dobrać. Z reguły to o takim zamku trzeba decydować się przy zakupie drzwi, bo trzeba poprowadzić przewody co nie jest takie proste w drzwiach antywłamaniowych (chociaż znalazłem prosty sposób).
Zamki elektromechaniczne (bo takiego raczej szukaj) dobrej jakości (no i drogie) produkuje abloy. Natomiast jest masa problemów z takimi drzwiami zaczynając od zasilania po montaż i bezpieczeństwo. Osobiście drążyłem temat wielokrotnie i skończyłem tam gdzie zacząłem, czyli na otwieraczu do drzwi keymatic (http://www.conrad.de/ce/de/product/646323/HomeMatic-76790-KeyMatic-Set-Silber-Reichweite-max-100-m). Nie jest to piękne, ale spełnia swoje zadanie i łatwo jest to zintegrować z plc.
Jest kompromisowe rozwiązanie gdy już ma się drzwi. Natomiast gdybym miał wymieniać drzwi na nowe poszukałbym takich z opcję zainstalowania zamka elektromechanicznego. Jest dużo rozwiązań na rynku np Dorma, Abloy, nawet Gerda.

Umcyk

• Jr. Member
  • **
  • Beckhoff Cx9010
    • Nasz dom...
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2015, 02:13:26 pm »

ja przy zamawianiu drzwi pytalem o elektro-zamki / elektro-rygle... podobno nic takiego w ofercie nie mieli...
czas naglil wiec zamowilem standardowe drzwi z zamkami, z nadzieja ze dobiore cos w przyszlosci...

z dwoch podanych rozwiazan bardziej mi pasuje to pierwsze, jest poprostu dyskretniejsze... cena bardzo przystepna...

jednak martwi mnie nieco prowadzenie przewodu zasilajacego przez drzwi oraz zaginanie tego przewodu przy kazdym otwarciu/zamknieciu drzwi...

zastanawiam sie nad jakims rodzaniem elektrorygla (cos jak w drzwiach klatek schodowych otwieranych domofonem - tylko znacznie solidniejsze) tak aby caly element wykonawczy znajdowal sie w futrynie a nie w drzwiach - odpada prodlem z prowadzeniem i zaginaniem przewodu...

ziutol

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2015, 03:59:16 pm »

Ja myślałem nad stykami po stronie futryny i drzwi coś na wzór centralnego zamka w drzwiach przesuwnych w samochodach dostawczych odpada wtedy problem zaginania przewodu.

Umcyk

• Jr. Member
  • **
  • Beckhoff Cx9010
    • Nasz dom...
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2015, 08:32:08 pm »

Ja myślałem nad stykami po stronie futryny i drzwi coś na wzór centralnego zamka w drzwiach przesuwnych w samochodach dostawczych odpada wtedy problem zaginania przewodu.

to jest jakies rozwiazanie... trzeba by tylko adaptowac od czegos takie styki... i ciekawe jeszcze jak z trwaloscia i "pewnoscia styku" takiego rozwiazania??

kolejnym problemem moze byc zasilanie z 230v - niebezpieczne, natomias 12v lub 24v charakteryzuje sie wiekszym zapotrzebowaniem na prad, co moze powodowac iskrzenie i przedwczesne wypalanie stykow...

bogasman

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 25, 2015, 11:46:00 am »

Rozwiązanie drogie, ale zachowuje pełną funkcjonalność zwykłego zamka. http://www.novet.eu/zamki/do-stali/zamek-rozporowy-elektromotoryczny-x1r,515,80.html

Umcyk

• Jr. Member
  • **
  • Beckhoff Cx9010
    • Nasz dom...
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 27, 2015, 03:07:05 pm »

faktycznie prezentuje sie fajnie... tylko cena zaporowa... drozsze od moich drzwi wejsciowych... :)

Umcyk

• Jr. Member
  • **
  • Beckhoff Cx9010
    • Nasz dom...
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2015, 03:14:24 pm »

ja mysle jednak o czyms prostszym i tanszym...
np. cos takiego:

http://www.assaabloy.com.pl/pl/local/pl/Produkty/elmech/Zamki-EL/ABLOY-EL520/

montowanie solidnego zamka do prostych drzwi jakie zamowilem (KMT XS3) mocno mija sie z celem...
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2015, 03:16:23 pm wysłana przez Umcyk »

bogasman

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2015, 04:16:59 pm »

No cóż, to już zależy od tego jakie się ma drzwi oraz od tego kogo na co stać vs czego oczekuje.

Znalazłem też kilka innych mniej inwazyjnych rozwiązań:
Lockitron - https://lockitron.com/
August - http://august.com/
Goji - http://www.gojiaccess.com/
Sesame - candyhouse.co

maksiu

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2015, 10:21:43 pm »

@Umcyk - te assaabloy są ciekawe, bo pracują na 12-24V czyli bezproblemowo z PLC, a dodatkowo maa sygnałów zwrotnych. A jakie na nie ceny? Eura-techy pokazane wcześniej były na 6V i trzeba by je osobno zasilać.
A co do przewodu to czy jego zaginanie jest aż takim problemem? W domu, w wiatrołapie te kilkanaście stopni chyba zawsze będzie więc przewód będzie elastyczny. Ewentualnie zawsze można kupić silikonowego i ten będzie zawsze elastyczny :)
Pozdrawiam
maksiu

Umcyk

• Jr. Member
  • **
  • Beckhoff Cx9010
    • Nasz dom...
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 13, 2015, 08:38:12 pm »

z przewodami jest tak ze predzej czy pozniej moga sie ulamac (choc nie musza), pozatym estetycznie nie ciekawie to bedzie wygladac... kolejna sprawa ze trzeba "przebic sie od zamka przez cala szerokosc dzwi aby tam wyprowadzic przewody - problematyczne...

rozwiazanie takie jak w aytach (np. przy drzwiach przesownych) wydaje sie ok... trzeba tylko troche pokombinowac aby umocowac styki w skrzydle drzwi i futrynie

Horhe

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 09, 2015, 07:30:22 pm »

To jest ciekawe rozwiązanie http://www.bez-klucza.pl/biometryczne/ydm4109-detail

Trochę drogie, ale najbardziej praktyczne i estetyczne. Podejrzewam, że od biedy da się podłączyć do PLC, ale po co to robić?

Szafa

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 10, 2016, 01:15:25 pm »

Bardzo fajne rozwiązanie, w szczególności że zasilane bateryjne, więc odpadają przewody. Cena trochę zaporowa, ale z drugiej strony rozwiązanie dosyć zaawansowane. Nie wiem tylko jak z montażem - jak to wygląda w praktyce. Czy trzeba w jakiś sposób przerabiać drzwi?

bogasman

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 10, 2016, 05:36:06 pm »

Wystarczy popatrzeć na dedykowaną wkładkę, która niestety jest najzwyklejszą tradycyjną wkładką, więc do tradycyjnych drzwi będzie jak znalazł. Przy takiej wkładce nie będzie problemów z montażem. Dobranie natomiast innej wkładki nie będzie już wcale takie proste. Nie chę zniechęcać nikogo, ale czytnik linii papilarnych w drzwiach frontowych to pomyłka i nie chodzi mi tu o bezpieczeństwo ale o skuteczność rozwiązania np w zimie, gdy zgrabiałymi albo spoconymi palcami chcemy drzwi otworzyć. Cena przerażająca, ale to w końcu zamek Assa Abloy.

Problem z drzwiami sterowanymi elektrycznie jest taki, że dzisiaj z reguły ma się drzwi antywłamaniowe z dodatkowymi rozpórkami, zaczepami itp. wbudowanymi przez producenta co wymaga specjalnej wkładki. W antywłamaniowych drzwiach zakładanie takiego rozwiązania jest moim zdaniem trudne i ryzykowne.
Moim zdaniem takie zamki nadają się jedynie do hoteli, ewentualnie mieszkania w bloku. Do domów i mieszkań z drzwiami antywł. raczej trzeba kupować całe rozwiązanie z futryną i zamkiem włącznie.
Mówię to również na swoim przykładzie, bo do moich drzwi antywł. nie ma w ogóle zamków elektrom. Skończyło się więc na nakładce ABUS CFA 1000 podpiętym pod PLC i Satela.
Po 2letnim okresie bezawaryjnego użytkowania doszedłem do wniosku, że jest to najlepsze rozwiązanie (dla mnie oczywiści), jeśli nie kupiło się gotowych drzwi z zamkiem.