'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Zamek sterowany elektrycznie  (Przeczytany 20924 razy)

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Zamek sterowany elektrycznie
« dnia: Lutego 13, 2015, 05:08:31 pm »

witam
macie jakis pomysl jakie elektro-zamki zastosowac do zamykania domu??
zalezy mi aby:
-mozna je bylo otwierac elektrycznie (najchetniej 230V) oraz manualnie (z klucza), mile widziana informacja zwrotna (sygnal ze zamek otwarty/zamkniety)
-byly solidne - zeby nie otworzyl ich byle menel ze srubokretem
-pasowaly w standardowe drzwi/futryny (albo wymagaly niewielkich przerobek
-rozsadna cena

ziutol

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 13, 2015, 09:50:53 pm »

Też szukam  zamka znalazłem coś takiego http://eura-tech.eu/Kontrola-dostepu-Zamki-elektromechaniczne,2,62 i zastanawiam się nad kupnem co o tym sądzicie . Cena przystępna .
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 14, 2015, 12:40:15 am »

Jeśli masz już drzwi i to nie ze standardową wkładką, to ciężko będzie Ci coś dobrać. Z reguły to o takim zamku trzeba decydować się przy zakupie drzwi, bo trzeba poprowadzić przewody co nie jest takie proste w drzwiach antywłamaniowych (chociaż znalazłem prosty sposób).
Zamki elektromechaniczne (bo takiego raczej szukaj) dobrej jakości (no i drogie) produkuje abloy. Natomiast jest masa problemów z takimi drzwiami zaczynając od zasilania po montaż i bezpieczeństwo. Osobiście drążyłem temat wielokrotnie i skończyłem tam gdzie zacząłem, czyli na otwieraczu do drzwi keymatic (http://www.conrad.de/ce/de/product/646323/HomeMatic-76790-KeyMatic-Set-Silber-Reichweite-max-100-m). Nie jest to piękne, ale spełnia swoje zadanie i łatwo jest to zintegrować z plc.
Jest kompromisowe rozwiązanie gdy już ma się drzwi. Natomiast gdybym miał wymieniać drzwi na nowe poszukałbym takich z opcję zainstalowania zamka elektromechanicznego. Jest dużo rozwiązań na rynku np Dorma, Abloy, nawet Gerda.
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 14, 2015, 02:13:26 pm »

ja przy zamawianiu drzwi pytalem o elektro-zamki / elektro-rygle... podobno nic takiego w ofercie nie mieli...
czas naglil wiec zamowilem standardowe drzwi z zamkami, z nadzieja ze dobiore cos w przyszlosci...

z dwoch podanych rozwiazan bardziej mi pasuje to pierwsze, jest poprostu dyskretniejsze... cena bardzo przystepna...

jednak martwi mnie nieco prowadzenie przewodu zasilajacego przez drzwi oraz zaginanie tego przewodu przy kazdym otwarciu/zamknieciu drzwi...

zastanawiam sie nad jakims rodzaniem elektrorygla (cos jak w drzwiach klatek schodowych otwieranych domofonem - tylko znacznie solidniejsze) tak aby caly element wykonawczy znajdowal sie w futrynie a nie w drzwiach - odpada prodlem z prowadzeniem i zaginaniem przewodu...

ziutol

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 14, 2015, 03:59:16 pm »

Ja myślałem nad stykami po stronie futryny i drzwi coś na wzór centralnego zamka w drzwiach przesuwnych w samochodach dostawczych odpada wtedy problem zaginania przewodu.
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 14, 2015, 08:32:08 pm »

Ja myślałem nad stykami po stronie futryny i drzwi coś na wzór centralnego zamka w drzwiach przesuwnych w samochodach dostawczych odpada wtedy problem zaginania przewodu.

to jest jakies rozwiazanie... trzeba by tylko adaptowac od czegos takie styki... i ciekawe jeszcze jak z trwaloscia i "pewnoscia styku" takiego rozwiazania??

kolejnym problemem moze byc zasilanie z 230v - niebezpieczne, natomias 12v lub 24v charakteryzuje sie wiekszym zapotrzebowaniem na prad, co moze powodowac iskrzenie i przedwczesne wypalanie stykow...

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 25, 2015, 11:46:00 am »

Rozwiązanie drogie, ale zachowuje pełną funkcjonalność zwykłego zamka. http://www.novet.eu/zamki/do-stali/zamek-rozporowy-elektromotoryczny-x1r,515,80.html
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 27, 2015, 03:07:05 pm »

faktycznie prezentuje sie fajnie... tylko cena zaporowa... drozsze od moich drzwi wejsciowych... :)

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 27, 2015, 03:14:24 pm »

ja mysle jednak o czyms prostszym i tanszym...
np. cos takiego:

http://www.assaabloy.com.pl/pl/local/pl/Produkty/elmech/Zamki-EL/ABLOY-EL520/

montowanie solidnego zamka do prostych drzwi jakie zamowilem (KMT XS3) mocno mija sie z celem...
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2015, 03:16:23 pm wysłana przez Umcyk »
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 27, 2015, 04:16:59 pm »

No cóż, to już zależy od tego jakie się ma drzwi oraz od tego kogo na co stać vs czego oczekuje.

Znalazłem też kilka innych mniej inwazyjnych rozwiązań:
Lockitron - https://lockitron.com/
August - http://august.com/
Goji - http://www.gojiaccess.com/
Sesame - candyhouse.co
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 27, 2015, 10:21:43 pm »

@Umcyk - te assaabloy są ciekawe, bo pracują na 12-24V czyli bezproblemowo z PLC, a dodatkowo maa sygnałów zwrotnych. A jakie na nie ceny? Eura-techy pokazane wcześniej były na 6V i trzeba by je osobno zasilać.
A co do przewodu to czy jego zaginanie jest aż takim problemem? W domu, w wiatrołapie te kilkanaście stopni chyba zawsze będzie więc przewód będzie elastyczny. Ewentualnie zawsze można kupić silikonowego i ten będzie zawsze elastyczny :)
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 13, 2015, 08:38:12 pm »

z przewodami jest tak ze predzej czy pozniej moga sie ulamac (choc nie musza), pozatym estetycznie nie ciekawie to bedzie wygladac... kolejna sprawa ze trzeba "przebic sie od zamka przez cala szerokosc dzwi aby tam wyprowadzic przewody - problematyczne...

rozwiazanie takie jak w aytach (np. przy drzwiach przesownych) wydaje sie ok... trzeba tylko troche pokombinowac aby umocowac styki w skrzydle drzwi i futrynie

Horhe

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 09, 2015, 07:30:22 pm »

To jest ciekawe rozwiązanie http://www.bez-klucza.pl/biometryczne/ydm4109-detail

Trochę drogie, ale najbardziej praktyczne i estetyczne. Podejrzewam, że od biedy da się podłączyć do PLC, ale po co to robić?
Zapisane

Szafa

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 10, 2016, 01:15:25 pm »

Bardzo fajne rozwiązanie, w szczególności że zasilane bateryjne, więc odpadają przewody. Cena trochę zaporowa, ale z drugiej strony rozwiązanie dosyć zaawansowane. Nie wiem tylko jak z montażem - jak to wygląda w praktyce. Czy trzeba w jakiś sposób przerabiać drzwi?
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 10, 2016, 05:36:06 pm »

Wystarczy popatrzeć na dedykowaną wkładkę, która niestety jest najzwyklejszą tradycyjną wkładką, więc do tradycyjnych drzwi będzie jak znalazł. Przy takiej wkładce nie będzie problemów z montażem. Dobranie natomiast innej wkładki nie będzie już wcale takie proste. Nie chę zniechęcać nikogo, ale czytnik linii papilarnych w drzwiach frontowych to pomyłka i nie chodzi mi tu o bezpieczeństwo ale o skuteczność rozwiązania np w zimie, gdy zgrabiałymi albo spoconymi palcami chcemy drzwi otworzyć. Cena przerażająca, ale to w końcu zamek Assa Abloy.

Problem z drzwiami sterowanymi elektrycznie jest taki, że dzisiaj z reguły ma się drzwi antywłamaniowe z dodatkowymi rozpórkami, zaczepami itp. wbudowanymi przez producenta co wymaga specjalnej wkładki. W antywłamaniowych drzwiach zakładanie takiego rozwiązania jest moim zdaniem trudne i ryzykowne.
Moim zdaniem takie zamki nadają się jedynie do hoteli, ewentualnie mieszkania w bloku. Do domów i mieszkań z drzwiami antywł. raczej trzeba kupować całe rozwiązanie z futryną i zamkiem włącznie.
Mówię to również na swoim przykładzie, bo do moich drzwi antywł. nie ma w ogóle zamków elektrom. Skończyło się więc na nakładce ABUS CFA 1000 podpiętym pod PLC i Satela.
Po 2letnim okresie bezawaryjnego użytkowania doszedłem do wniosku, że jest to najlepsze rozwiązanie (dla mnie oczywiści), jeśli nie kupiło się gotowych drzwi z zamkiem.
Zapisane

sylwek_burza

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #15 dnia: Lipca 07, 2016, 02:57:37 pm »

Mówię to również na swoim przykładzie, bo do moich drzwi antywł. nie ma w ogóle zamków elektrom. Skończyło się więc na nakładce ABUS CFA 1000 podpiętym pod PLC i Satela.
Po 2letnim okresie bezawaryjnego użytkowania doszedłem do wniosku, że jest to najlepsze rozwiązanie (dla mnie oczywiści), jeśli nie kupiło się gotowych drzwi z zamkiem.
W jakisposob podpiales abusa pod plc i satela? Widze, ze jest modul Km300 ri, ale trzeba go podlaczyc kabelkiem do CFA 1000, a to juz jest problematyczne. Abus ma w swojej ofercie jakiegos pilota do integracji z innym systemem czy moze przerobiles standardowego pilota? :-)
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #16 dnia: Lipca 07, 2016, 04:34:54 pm »

Kilka uwag. Wystrzegam się bezprzewodowych rozwiązań jeśli tylko mam kabel w pobliżu.
KM 300 ri jest trudno dostępny, czasami pojawia się na ebay'u ale osiąga niebotyczne ceny z licytacji. Ma dwie zalety tj. komunikuje się z Abusem jakimś tam szyfrem oraz jednocześnie stanowi ładowarkę akumulatorów. Szyfrowanie daje tyle, że nie trzeba się martwić, że ktoś zewrze dwa przewody w drzwiach i drzwi się otworzą.
Abus CFA 1000 jest uboższą kopia urządzenia Homematica. Oryginalne piloty Abusa są drogie i niestety dosyć słabej jakości (wgniata się i łamie obudowa) i pracują z kodem zmiennym, dosyć łatwym do złamania w tych czasach. Piloty Homematica są już znacznie lepsze i szyfrowane AESem.
Główny guzior pilota Abus otwiera drzwi całkowicie podnosząc zapadkę klamki co jest wyjątkowo niebezpieczne, gdyż ktoś będąc w pobliżu może np. kucnąć i niechcący naciśnie przycisk będący w kieszeni lub w torebce. Przekonał się o tym mój sąsiad, który kilka razy niechcący otworzył drzwi wsiadając do samochodu. Musiał potem szybko wracać, gdyż otwarte drzwi wzbudziły alarm.

W moim rozwiązaniu założyłem, że:
1. rezygnuję z KM 300 ri na rzecz zwykłej skrętki
2. rezygnuję z oryginalnych pilotów na rzecz pilotów od Satela
3. rezygnuję z pełnego otwierania drzwi

Uznałem, że szyfrowanie po kablu nie jest mi potrzebne, ponieważ łatwiej byłoby komuś rozwiercić zamki lub dostać się oknem niż rozwiercać drzwi, szukać kabla i jeszcze zwierać przewody. Byłaby na tyle karkołomna operacja że sam bym jej nie sprostał, a przecież wiem którędy i w jaki sposób poprowadziłem przewody. Poza tym, oprócz zamka zawsze jest alarm, który i tak mi powie, że właśnie ktoś się dobiera do drzwi nie otwierając ich w założony sposób (dołożyłem stosowne zabezpieczenia o których oczywiście nie opowiem).
Wobec tego wyrzeźbiłem przejście w drzwiach, podprowadziłem skrętkę w dodatkowej metalowej osłonie i podpiąłem się bezpośrednio pod dwa przyciski w urządzeniu oraz pod zasilanie akumulatorów, w sumie 5 lub 6 żył skrętki czyli plus zasilania, minus zasilania, otwieranie, zamykanie i wspólna masa. Skrętka prowadzi do szafki krosowniczej skąd podpięta jest pod dwa przekaźniki sterowane z PLC (otwieranie i zamykanie) oraz przetwornicę DC-DC z ogranicznikiem prądu (plus i minus), do ładowania akumulatorów (koszt 10zł z ebay). PLC jest zintegrowany z Satelem poprzez INT-RS (można też przez ETHM-1), który ma swoje piloty odpowiednio skonfigurowane na "Otwórz" i "Zamknij". Zaprogramowany PLC reaguje na odpowienie wirtualne wyjścia z Satela i przełącza przekaźniki odpowiednio dla "Otwórz" i "Zamknij".
Zaznaczam przy tym, że w żadnym razie "Otwórz" nie oznacza rozbrojenia alarmu, bo to byłoby bardzo niebezpieczne. Alarm powinien być zawsze wyłączany z klawiatury.
Kosztem podpięcia się pod przyciski było usunięcie blaszek w urządzeniu, więc przyciski na urządzeniu już nie działają. Zapewne dałoby się tak podlutować przewody, żeby pozostała pełna funkcjonalność, ale akurat ja i tak chciałem przenieść sterowanie zamkiem na zwykły przycisk roletowy co jest banalnie proste, gdy sterujemy już zamykaniem i otwieraniem z PLC. Pozostaje jeszcze odlutować lub jakkolwiek inaczej zdeaktywować oryginalny moduł radiowy w urządzeniu i gotowe.
Gdyby ktoś się bardzo uparł to można zabezpieczyć się jeszcze dodatkowo poprzez modyfikację w taki sposób żeby podłączać zasilanie tylko na moment otwierania i zamykania.

No a jak ktoś chce koniecznie KM 300 ri to sprawa jest już zupełnie banalna, ponieważ wtedy wystarczy zainstalować go blisko PLC i tak samo podpiąć trzy kanały (otwórz, otwórz w pełni, zamknij) do przekaźników.
Najwięcej roboty jest z przeprowadzeniem przewodów w drzwiach, ale można też podpiąć sie pod przyciski oryginalnego pilota, no ale w takim przypadku polecam model Homematica z szyfrowaniem. Ja jednak miałem Abusa za dosłownie grosze, więc grzechem było go nie wykorzystać.
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2016, 04:43:50 pm wysłana przez bogasman »
Zapisane

sylwek_burza

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #17 dnia: Lipca 08, 2016, 02:19:18 pm »

Rozwiazanie super, jednak chcialbym uniknac przeprowadzania przewodu przez drzwi - troche to karkolomne. Zobacze jak to wyjdzie jak juz beda drzwi. Skretke na pewno dociagne.
Dzieki bardzo za pomoc.
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #18 dnia: Lipca 08, 2016, 06:40:02 pm »

Skoro nie masz jeszcze drzwi, to co stoi na przeszkodzie zamówić takie z gotowym zamkiem elektromechanicznym, a jesli jest za drogo to chociaż z gotowymi przejściami na kabel?
Przejście z futryny do drzwi robi się takim przejściem http://www.elektrozaczep.pl/?95,pl_przepust-kablowy-ea-280-do-drzwi, który zarówno można wpuścic w drzwi jak i zamontować nawierzchniowo.
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2016, 06:41:58 pm wysłana przez bogasman »
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 16, 2016, 10:04:47 am »

Witam ponownie...

niedawno zakupiłem cos takiego:

http://allegro.pl/czytnik-lini-papilarnych-sygonix-90385q1-2-1-i6597495943.html

do tego prosty zamek:

http://allegro.pl/zamek-elektromechaniczny-drzwi-prawe-zewnetrzne-i6588850051.html

teraz pytanie jak przeprowadzić przewody od czytnika linii papilarnych (mocowany na ścianie zewnętrznej) i zamka (umieszczonego w skrzydle drzwi)...

chciałbym uniknąć przeprowadzania przewodów przez całą szerokosc skrzydła drzwiowego...

pomyślałem o o połączeniu to na zasadzie 2 listw stykowych (jedna w futrynie, druga w skrzydle drzwi) - system podobny do stosowanych w motoryzacji, przy klapach bagażnika lub drzwiach przesuwnych - coś takiego:

http://www.sklep.tcserwis.pl/galerie/k/krancowka-aqm-25b-styk-b_311.jpg


tylko wolałbym taki system którego styki i pola stykowe "spotykają się ze sobą" nie "odczołowo" (tak jak na zamieszczonym foto), tylko raczej ślizgowo...

Mam nadzieje że dość jasno to opisałem i wiadomo o co mi chodzi ;-)

zna ktoś rozwiązanie które by mnie interesowało??

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 16, 2016, 10:57:32 am »

Moim zdaniem to kombinujesz z tymi stykami zupełnie niepotrzebnie. I tak przecież musisz poprowadzić przewody zasilające do zamka i musi być to niezawodne.
Stosuje się takie przejścia kablowe do drzwi http://www.elektrozaczep.pl/?95,pl_przepust-kablowy-ea-280-do-drzwi.
Kable w drzwiach zwykłych nie jest trudno przeprowadzić, natomiast w drzwiach antywłamaniowych jest to poważny problem, jeśli nie miało się wcześniej zamówionego wykonania odpowiednich przejść w drzwiach. W takim przypadku prowadzisz kable do futryny od strony zawiasów i na wysokości max 1/3 drzwi wpuszczasz przepust kablowy w obwód skrzydła (dalej prowadzisz je dołem po obwodzie skrzydła. Następnie w krawędzi drzwi, obok lub pod uszczelką,  robisz wpust na szerokość i głębokość kabla i prowadzisz go w dół aż do regulowanego progu w drzwiach na dole. Tam już niczego nie trzeba żłobić i prowadzisz progiem montażowym kabel aż do kanału rygla dolnego, a stamtąd jest już prosta droga do zamka w górę. Jeśli nie masz rygla dolnego to znowu trzeba wyżłobić wpust. wpust najłatwiej wykonać dremelem. Jest to zasadniczo sporo roboty, co najmniej na weekend, bo tu dochodzi jeszcze wyjęcie zamka i poskładanie wszystkiego z powrotem.
Zasadnicza trudność techniczna to uszczelka. Nie wiem jak jest u Ciebie. Jeśli masz wciskaną uszczelkę to najpewniej nie unikniesz zamienienia jej na uszczelkę naklejaną.
Ten zamek który masz nie stosuje żadnego kodowania sygnału, tylko zwyczajnie podaje napięcie na kable. Dlatego warto pomyśleć też o osłonie metalolwej na wprowadzany kabel. Może to być na przykład sprężyna od spirali do przetykania rur w odpowiednim przekroju, ale w takim przypadku wpust będzie musiał być szerszy i głębszy.
Żeby uniknąć prowadzenia kabli przez skrzydło to  musiałbyś mieć wszystko bezprzewodowe, ale jeśli wymyślisz coś ciekawego to fajnie będzie, jeśli się podzielisz z nami.
« Ostatnia zmiana: Listopada 16, 2016, 11:03:11 am wysłana przez bogasman »
Zapisane

ddokupil

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Zamek sterowany elektrycznie
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 14, 2016, 11:30:07 pm »

Nie chcę tutaj waszej kreatywności deprecjonować ale chyba lepiej skorzystać jednak z gotowych i wytestowanych rozwiązań, przynajmniej kupując nowe drzwi.
Ja zamówiłem z takim zamkiem: https://www.youtube.com/watch?v=9eooZp3l5DQ, https://www.youtube.com/watch?v=mE1prsce4XA. Może i drogo bo dopłata coś koło 1500zł ale przynajmniej mam gwarancję, że mi nie padnie (przez te dwa lata). Do tego dołożę jakiś czytnik z Aliexpresu i będzie git - mam nadzieję.
Zapisane