'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Czytanie impulsów (tach) z wentylatora  (Przeczytany 6496 razy)

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Czytanie impulsów (tach) z wentylatora
« dnia: Sierpnia 21, 2015, 06:45:29 pm »

Są sobie wentylatory EBMpapst. O ile ze sterowaniem obrotami 0-10V nie mam wątpliwości, o tyle nie wiem jak (najlepiej w rozsądnych pieniądzach) ugryźć odczytywanie ilości obrotów. Cieńki jestem, czytam czytam i niewiele rozumiem.

Schematy połączeń wyglądają od EBM tak:
http://www.ebmpapst.com.au/media/content/publications_downloads/wiring_diagram/ec_wiring_diagrams_this_fan/H5.pdf
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=328247&d=1440161921

Tymczasem typuję że moduł 750-404 by to potrafił, może ktoś to potwierdzić lub zanegować (tych -404 jest kilka):
http://www.wago.com/wagoweb/documentation/750/eng_manu/modules/m07500404_00000000_0en.pdf

A może jakoś inaczej (nie przez ten moduł)...?
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Czytanie impulsów (tach) z wentylatora
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 27, 2015, 06:30:39 pm »

Dalej męczę ten odczyt tacho z wentylatora. Ja słaby jestem, ale może podpowiecie czy można (trzeba?) przy sterowaniu wentylatorem 0-10V i odczytywaniu obrotów (pulsów, tach) połączyć masy zasilania PLC 24VDC i karty wyjścia do EBM (AO 0-10V)?
Wejścia dwustanowe (DI) byłyby chyba OK (o ile bym ich nie "zaklikał" na śmierć, ale można zczytywać okresowo a nie non-stop), mają filtr 3ms, a wentyl kręci max 2800obr/min (jeden puls na obrót).

Czytam szukam, nawet takie cuś wydziergałem (ale nie wiem czy coś się tam trzyma kupy):
http://goo.gl/mnbBEu
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Czytanie impulsów (tach) z wentylatora
« Odpowiedź #2 dnia: Września 04, 2015, 06:43:26 pm »

Witam

Schemat jest OK. Co do sterowania PWM, to niewiem, czy da radę sterować DO z częstotliwością 1-10kHz (1kHz to okres 1ms w czasie której trzeba załączyć i wyłączyć DO. Przy wypełnieniu 1% robi się z tego 10us a to już jest naprawdę krótki czas. nie wspominam o tym, na ile stabilny będzie ten PWM na zwykłym DO.
Łatwiej sterować analogiem lub zakupić specjalny moduł PWM do WAGO (nie wiem ile kosztuje).

Co do odczytu, to schemat jest OK. Jednak trzeba zmierzyć impulsy co ok. 21ms. Nie wiadomo, jakiej są długości. Może być trudno. Szczególnie jak twają poniżej 3ms.
Pytałem o podobny problem w WAGO (ale tam miał być odstęp między impulsami 1,7ms do 17ms) i zaproponowano mi moduł 750-404/000-003 do pomiaru częstotliwości.

Możnaby jeszcze pokombinować z przetwornikiem częstotliwość/napięcie i wtedy czytać obroty na wejściu analogowym.

Mam nadzieję, że troszkę pomogłem.
« Ostatnia zmiana: Września 04, 2015, 06:48:33 pm wysłana przez kamiKAC »
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Czytanie impulsów (tach) z wentylatora
« Odpowiedź #3 dnia: Września 15, 2015, 07:41:36 pm »

Sterował obrotami będę wyjściem analogowym 0-10V (a nie PWM), moduł 750-550. Odczyt prędkości ma mi służyć do monitorowania ewentualnych anomalii oraz poziomu zużycia (zapchania) filtrów.

Nie jestem pewien czy rozumiem o co chodzi z tym "...trzeba zmierzyć impulsy co ok. 21ms. Nie wiadomo, jakiej są długości..."
Wydaje mi się że należy mierzyć (korzystając z DI) częstotliwość załączeń, zważywszy że ten wentyl ma "1 pulse per revolution", to przez połowę obrotu na wyjściu open collerctor jest stan 1, a przez połowę 0 (coś jak w tym PDF na 1 str:
https://www.digikey.com/Web%20Export/Supplier%20Content/ComairRotron_25/PDF/Comair_CM_MonitoringFanPerformance.pdf?redirected=1
a więc przy teoretycznym max wentyla po 10ms (bez oporów, w praktyce przy oporach instalacji sądzę 2/3 tego).

Też wstępnie wytypowałem ten moduł -404, ale najpierw chyba bym sprawdził ten DI (wieeeele tańszy).

Nie chciałbym tylko czegoś sfajczyć (naszkicuję w wolnej chwili schemat połączeń PLC i wentyla)... Jestem dobrej myśli skoro jeszcze nikt mnie nie zganił :)
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Czytanie impulsów (tach) z wentylatora
« Odpowiedź #4 dnia: Września 29, 2015, 09:43:02 am »

Dawno mnie nie było, ale może coś dorzucę do tematu :)

Ze schematu wentylatora wynika że:
-zasilamy go normalnie z sieci
-sterowanie ma zrobione własne odizolowane od zasilania: pin 6 to zasilanie 10V, pin 4 to masa a na pin 6 podajesz coś spomiędzy 4 a 6 czyli 0 a 10V. Co ważne - producent pożąda sygnału sterującego podanego z własnego zasilania (pinu 6)
-zatem musisz posiadać moduł, który umożliwi załączenie zewnętrznego sygnału (czyli na przykładzie przekaźnika: sterownik tylko go załącza/wyłącza, ale kompletnie nie ingeruje w obwód załączany, innymi słowy potrzebny by był moduł takiego jakby "elektronicznego przekaźnika" z optoizolacją)
-jak zepniesz masę 4 ze swoją masą w szafie to nie musisz robić takich hocków tylko zastosować typowe wyjście 0-10V - bo ta masa spowoduje wyrównanie potencjałów, ale nadal nie mamy gwarancji, że 10V dostarczone z wentylatora równa się 10V ze sterownika, ale myślę to można pominąć, jeśli pin 6 zostawisz niepodłączony
-wejście sterujące 7 wentylatora przyjmuje sygnał napięciowy 0-10V i czy Ty to podasz z modułu czy przez PWM czy z potencjometru - bez znaczenia. PWM de facto też generuje sygnał z zakresu 0-10V (oczywiście jeśli wyjście w stanie załączonym ma potencjał 10V). Jeden impuls ma 10V, ale jak je uśrednimy z przedziału czasu to wyjdzie że przy wypełnieniu 50% mamy ok 5V.
 
Co do tacho to (moje doświadczenia):
-zwykłe wejście DI jest okej, jedynie może Ci gubić impulsy gdy: czas impulsu krótszy od czasu filtrowania lub od czasu skanu programu (a to już zależy od jego gabarytu - moje wago leży już chyba ze 3 miesiące i nie wiem czy w sofcie przy połączeniu online jest pokazywany czas skanu - siemens/vipa takie coś pokazują),
-musisz mieć wejście NPN - sygnał z tacho zwiera Ci do masy. Wejściem PNP tego nie wyłapiesz, no chyba że zastosowałbyś jakiś rezystor pull-up podciągający linię 5 tacho do np. 24V i wtedy po załączeniu tranzystorek ściągnie Ci to do masy, a po odłączeniu wróci 24V - czyli jedynka dla PLC. Rezystor pull-up w granicach 1-4,7k najlepiej 1/4W (gabarytowo większy od 1/8, przez co łatwiej go zauważyć).

Pozdrawiam :)
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu