'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Łączniki  (Przeczytany 11382 razy)

krwi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Łączniki
« dnia: Sierpnia 11, 2011, 10:11:00 pm »

Witam.
Możesz podać dokładnie jakie rodzaje łączników zastosowałeś?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Łączniki
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 12, 2011, 09:13:41 am »

Witam,

Prawie wszędzie mam łączniki Hager'a Fiorena Polo, łącznik dwuobwodowy zwierny, nr kat. 11001602.  Łącznik ma samozaciski, więc instalacja jest szybka i łatwa.  Nie jest to 'najwyższa półka', ale w zupełności wystarcza.  Ma 2 klawisze zwierne do sterowania 2 obwodami, czyli przy założeniu, że dodamy rozpoznawanie krótkich/długich naciśnięć, można komfortowo uruchomic 4 funkcje.

W łazience, gdzie miałem przygotowaną tylko 1 puszkę i znaczną liczbę obwodów, zamontowałem Berkera 'łącznik grupowy wieloklawiszowy'.  Ma on 2 klawisze, ale każdy z nich można zewrzeć naciskając na górze, lub na dole; steruje więc 4 obwodami.  Znów - przy rozróżnieniu przyciśnięć krótkich i długich - łącznie umożliwia uruchomienie 8 funkcji.  Ogólnie jakość wykonania i komfort użytkowania (choć w przypadku łączników to jest to 'jakość kliknięcia') jest dużo większy niż we Fiorenie Polo.  Można też dobrać klawisze z wilekiej gamy różnych kolekcji.  Osobiście w tym jednym łączniku wybrałem K.5 METAL. Gdyby tylko cena była niższa...

Generalnie po dwóch latach użytkowania stwierdzam, że zwykłe łączniki ścienne, jak te opisane powyżej, w zupełności wystarczają.  Nie ma sensu pchać się w 'dedykowane' łączniki z małymi przyciskami i karteczkami z opisem.... no chyba, że ktoś lubi cynkę i efekciarstwo.  Karteczki dobre są w przestrzeni publicznej, gdzie co chwile przychodzi ktoś nowy i nie wie, co nacisnąć.  Domownicy uczą się bardzo szybko i nie potrzebują instrukcji.  W przyszłości całość osprzętu zamówiłbym w BERKERZE.

Pozdrawiam,

Piotr
Zapisane

krwi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: Łączniki
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 14, 2011, 04:49:09 pm »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Łączniki
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 29, 2013, 05:39:26 pm »

Dodam jeszcze w Berkerze dostępne są mechanizmy 5034 04 dla np. serii Kwadrat. Wcześniej chyba były tylko dla serii "niemieckich" (droższych, sam ten mechanizm kosztuje chyba podobnie). U siebie robię na K.1 (przez estetykę i ten "kultowy" u PLCowców mechanizm).

Jest jeszcze ciekawy osprzęt modułowy TEM.
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Łączniki
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 12, 2013, 02:20:37 pm »

A może znajdą się chętni żeby zaryzykować i wspólnie zamówić łączniki bezpośrednio od chińczyków ?

http://www.alibaba.com/product-gs/707341722/Crystal_Tempered_Glass_Panel_Touch_Light.html

Minimalne zamówienie to 100 sztuk, dlatego szukam osób które chciałby powiedzmy podzielić koszty i ryzyko.
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Łączniki
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 07, 2013, 10:41:58 pm »

Witam

Coś się zaczyna zmieniać :) Informacja dla tych, którzy jeszcze nie zakupili łączników.

Od czerwca 2013 Kontakt Simon wprowadza do oferty łącznik żaluzjowy podwójny z Serii 54 Premium (oznaczenie DZW2.01/..) w kolorach srebrny mat, złoty mat i antracyt. Właśnie wysłałem zapytanie, czy będzie można zmienić klawisze na inne (bez nadruku strzałek).

Pozdrawiam

P.S. Nie pracuję dla Kontakt Simon ;)
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Łączniki
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 15, 2013, 10:29:14 am »

Niestety łączniki Simon Kontakt nie są zwierne, czyli nie wracają do pozycji 0 (informacja z firmy) - nie nadają się do instalacji IB.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Łączniki
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 15, 2013, 08:08:17 pm »

W swoim mieszkaniu mam w całości osprzęt firmy Merten (M-Plan - srebrna ramka, antracytowe przyciski). I powiem szczerze bardzo wysoka półka. Płaskie i kwadratowe, jak ktoś lubi takie :)

Niestety nie mam żadnych łączników (czyli przycisków tzw. dzwonkowych) więc ciężko ocenić jakość kliknięcia o którym mowa wyżej.
Jednak cała reszta jest naprawdę dopracowana i po kilku latach zero zużycia. Włączniki klikają jak trzeba, nic się nie zawiesza, ładnie pracuje. Gniazda z zabezpieczeniem przed dziećmi. Pamiętam, że podwójne gniazda RJ45 kosztowały majątek, jednak reszta była w rozsądnych cenach.

Jak pamiętam można też dobrać szklane ramki jak ktoś lubi. Cała seria M-Plan to od groma pozycji, powinny tam być też jakieś wielokrotne przyciski (może do żaluzji?).

Minus - jedna puszka jedno gniazdko, nie ma gniazdek podwójnych na jedną puszkę. Chyba, że coś wymyślili nowego.
Zapisane

MagicMarcus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Łączniki
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 08, 2013, 09:02:00 am »

Od jakiegoś czasu projektuję włączniki dotykowe, których ceny na rynku są wg mnie zbyt duże.
Mam już opracowane wersje na 4 i 6 przycisków, dodatkowo wersje pod puszkę i bez puszki przyklejane\przykręcane bezpośrednio do ściany.
Skonstruowałem tez jeden włącznik (na razie na próbę) bezprzewodowy z zasilaniem bateryjnym (można powiesić na szybie :-) ) - sprawdzam czas działania na baterii (tak poustalałem pobory prądu aby wg moich obliczeń bateria wytrzymywała około 2 lat).
Czekam jeszcze na zamówione obudowy i jak tylko przyjdą zamieszczę zdjęcia (podstawa jest wycinana laserowo z pleksi natomiast przód do wyboru szklany lub też z pleksi).
Niestety schematu nie umieszczę ponieważ jest to projekt komercyjny (chociaż rąbka tajemnicy pewnie będę mógł zdradzić ;D ) i obligują mnie pewne umowy ale jeżeli byłoby zainteresowanie takimi włącznikami to dla użytkowników forum będzie zniżka ;-).
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Łączniki
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 08, 2013, 10:37:18 am »

Kiedy powinny być dostępne te Twoje przyciski w sprzedaży ? Jak nazywa się producent ?
Zapisane

MagicMarcus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Łączniki
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 08, 2013, 11:12:44 am »

Producentem jestem Ja z udziałem podwykonawców (obudowy, płytki). Firma będzie się nazywała MagicHome  ;D
A przyciski powinny być gotowe pod koniec sierpnia, może wcześniej.
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Łączniki
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 09, 2013, 10:27:07 am »

Jakieś wizualizacje, sugerowane ceny producenta ? :)
Zapisane