'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Sterowanie oświetleniem LED  (Przeczytany 15077 razy)

sebcioc55

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Sterowanie oświetleniem LED
« dnia: Września 20, 2015, 11:43:34 pm »

Witam,
na początek się przywitam!:) Śledzę forum i stronę główną od dłuższego czasu bo jak większość tutaj będę opierał swój system w domu  osterownik WAGO. Do tej pory wystarczało mi czytanie, ale mam pewne wątpliwości. Chcę sterować w swoim domu oświetleniem z poziomu osobnej magistrali (zwykłe przekaźniki mnie nie kręcą). Wacham się pomiędzy DALI a DMX. Ceny modułów WAGO podobne, ceny balastów też podobne.
Jest z was ktoś w stanie mi doradzić w którą stronę mam pójść? zależy mi na ściemnianiu i obsłudze diod RGB, obydwa protokoły to wspierają, ale który wybrać?
Za DALI przemawia fajny i prosty konfigurator od WAGO, natomiast DMX jest trochę tańszy.

Będę wdzięczny za rady bo stoję w miejscu.
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #1 dnia: Września 21, 2015, 09:30:41 am »

Do DALI nie ma poki co zasilaczy stalonapieciowych, a nie widziałem paskow LED stałoprądowych.

tez myslalem o DALI, ale sterowanie LEDami niestety nie jest za fajne. DALI najwięcej oferuje dla "neonówek" :)

co do DMXa - jest sporo sterowników chinskich, ale na uwagę zasługuje http://www.dagonlighting.pl/.
Mozna kupić sterowniki 3kanałowe, 4kanałowe w opcji z mocniejszym torem prądowym, oraz ciut słabsze 12.kanałowe, z których łatwo zrobić 12 wyjsc przekaznikowych sterowanych z DMXa :) do tego opcja 12/24V - wszystko jak trzeba.

u mnie na DMXie będzie wisiało około 150mb pasków LED sterowanych z min. 5 sterowników. należy pamiętać, że wago RS z DMX 750-652 jest drozszy od zwyklego RSa (prędkość transmisji dla DMX - 512). jest też ogranicznie do z tego co pamiętam 48 kanałów. trzeba uważać, bo to wcale nie jest tak dużo. np. w sypialni mam "gwiezdziste niebo" RGB + paski LED RGBW = 7 kanałów

Na wszelki wypadek dałem też lepszy kabel DMXowy. Główną jego cechą jest odporność mechaniczna, ale jest też dobrze ekranowany. wydaje się, że kabel fieldbusowy by wystarczył, ale roznica w cenie nie jest duza. A i skrętka tez powinna działać, szczególnie ta STP, ale wolałem nie ryzykować.

do każdego zasilacza pociągnałem też zwykłą skrętke, ale to już wiemy wszyscy, że skrętki nigdy za wiele......


Zapisane

sebcioc55

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #2 dnia: Września 21, 2015, 09:59:17 am »

Witam,
Wlasnie chcialem wszystko oprzec na dagonie, dobra cena jak za 3 kanaly/1 rgb.
A powiedz jak masz to zasilane? Zasilacz przy module dagona? Czy jeden glowny i normalnie kablem 1,5/2,5 do kazdego modulu?
Sterowanie do kazdego idzie osobno czy moze szeregowo je podlaczasz?
Jezeli chodzi o DALI to sa balasty na 12/24v ale swoje kosztuja, a nawet sa takie zasilane 230v wiec w ogole bajka, tylko cena....
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #3 dnia: Września 21, 2015, 12:34:00 pm »

Balast - do opraw fluoroescencyjnych :) i tego sie trzymajmy.
Do LEDów potrzebujesz zasilacza lub sterownika PWM z DALI.
Dagon chcial robić interfejs do dali i byc moze zrobi, ale nie mialem czasu i mozliwosci, zeby na to poczekac. wybor sterownikow DALI do LED byl zaden wiec mam DMXa.
co do zasilania - zeby jeszcze raz podkreslic powagę sytuacji :) mam w sumie +150mb paskow led. liczac srednio 6W/m daje to ponad kW mocy max.

gorąco odradzam puszcanie takiej mocy na dluzszych odleglosciach przy PWMie. kable i paski to jedna wielka antena i to juz nie takiej malej mocy :)

tak wiec mam zasilacze lokalnie - max 250W bo takie sa najwieksze dostepne bez wentylatorów.
takich punktów zasilających mam 5 (dwa na parterze i 3 na piętrze). tzn. jeszcze nie mam, ale będę miał :)
czarodzieje od gipsów byli trochę zdziwieni jak widzieli takie skupisko kabli w rogu pokoju.... ale zdziwionych ludzi to ogladam prawie zawsze w garazu, gdzie mam tablicę, takze nie robi to na mnie wrazenia.


jak skonczę budowę i nastaną długie zimowe wieczory to pozbieram wszystko do kupy i zrobię ładny opis.
Zapisane

sebcioc55

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #4 dnia: Września 21, 2015, 02:49:43 pm »

Najlepiej by było puścić w parze przewód 230v i skrętke do komunikacji. Dla dali np takie cos http://www.gitmarket.pl/tridonic/talexxconverter-0018-k350-dali-rgb-uklad - ale to bardzo drogie. Chyba zrobie tak jak Ty masz, wszystko na DMXie (moduły od dagona) i kilka zasilaczy i bedzie git. A w wago konfigurowalny moduł rs jest akurat tanszy od niekonfigurowalnego ;) Więc majątku chyba nie wydam. Ja jak swoje zrobie to też się pochwalę.
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #5 dnia: Września 21, 2015, 11:47:48 pm »

Chyba jednak DMX drozszy :)


co do kablowania - przewody 230V puszczałem min 30cm od sygnałowych, a przewody DMX i takie które mogą "siać" w ogóle starałem się "osamotnić" :)

a ten moduł co podesłałeś to się nie nadaje :) z tego co widzę to jest to moduł stałoprądowy, a nasze chińskie paski LED są stałonapięciowe :)
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 22, 2016, 10:44:11 am »

Witam
Chciałbym się przywitać z wszystkimi obecnymi na forum. Od jakiegoś czasu śledzę cześć tematów i jestem pod wrażeniem jakie funkcjonalności udało się oprogramować na sterowniku. Aktualnie posiadam (posiadałem) inteligenty dom oparty na Fibaro jednak ten system nie dorasta nawet do pięt jeżeli chodzi o możliwości i stabilność Wago. W mieszkaniu większość oświetlenia mam na 12 V i chciałem sterować je poprzez DMX korzystając z modułów http://www.dagonlighting.pl/ lub http://enterius.pl/sterowniki-led/kontrolery/sterownik-led-dmx-ec-133-dmx/ oraz moduł 750-652 Wago. Mam pytanie czy szanownym forumowiczom udało się taki układ oprogramować? Czy wszystko działa poprawnie? Czy korzystał ktoś z bibliotek DMX dostarczonych przez Wago? Będę wdzięczny za opinię.


Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 22, 2016, 09:18:05 pm »

Ja mam Wago z DMXem i sterownikami Dagonlight.
wszystko to jest akceptowalne, ale chyba trzeba sie pogodzic z paroma ograniczeniami.
DMX jest protokolem transmisji szeregowej, a to juz nakazuje wzmozona czujnosc :) nie bede sie rozpisywal i od razu wypiszę wady :)
1. liczba kanałow - w DMXie jest ich 512, ale przy sterowniku WAGO i module DMX realnie jest to nie więcej niz 40-50kanałów

2. szybkość działania magistrali - płynność przejść. nie wiem do konca czym to jest spowodowane, ale widać okiem skokową zmianę "świecenia" ledów przy wysterowaniu sygnałem narastającym/opadającym. Poswiecilem trochę czasu na badanie tego zjawiska i występuje ono nawet, gdy w projekcie jest tylko DMX i zadajnik przebiegu trójkątnego. powyżej 50ciu kanałów DMX efekt ten jest juz nieakceptowalny (dlatego napisałem pkt.1 :) )

3. rozdzielczość DMX to 8 bitów. Wiem, że sterownik DMX potrafi tą rozdzielczość "zagęścić", bo ch-ka "swiecenia" ledów nie jest liniowa, tylko wykładnicza - ale mimo wszystko, 16bitowy sterownik DMX zostanie wykastrowany do 8 bitów :)


i tu kończą się minusy - to teraz plusy :)
Mam około 80mb magistrali DMXowej, która obsługuje 5 punktów zasilających, a w nich w sumie jest około 10 sterowników DMX. nie ma żadnych problemów. wszystko działa niezawodnie i nie ma niespodziewanych zaników sygnałów. w dwoch pokojach i łazience mam RGBW, w pozostałych tyko białe paski. do tego w paru miejscach "zapomnniałem" o doprowadzeniu zasilania do oswietlenia punktowego. bez problemu znalazlem rozwiazanie wykorzystując DMX+przekaźnik.
mam na podstawie funkcji czasowych oprogramowane różne tryby domu (np w nocy wszystkie ciągi komunikacyjne w domu rozświetlają się tylko na tyle, żeby nie wybić sobie zębów, bez rozbudzania można iść siku :) )


no i na koniec wnioski i przemyślenia :)
Wiem, że Dagon pracuje nad sterownikiem do LEDów na modbus. jezeli ten projekt skonczy się powodzeniem - to chyba poszedłbym w tym kierunku. oczywiscie, DMX jest szybszy, ale .... w modbusie zadajemy np szybkość opadania zbocza i wartość końcową, a resztę - czyli płynne przejscie - powinien zrobic sterownik LED wykorzstując pełne 16bitów rozdzielczości. moze byc po prostu łądniej :) a do tego RS pod modbusa jest tanszy.

biblioteki Wago w moim pryzpadku akurat się nie sprawdziły. oczywiscie - główne klocki - czyli nadajnik DMX - są OK, ale sterowanie natężeniem, obsługa wyłączników itd już mi się nie podobała i zrobiłem po swojemu.
 
w fazie "rozruchowej" musialem spełniać zachcianki żony i niektóre punkty podłączałem wcześniej, a inne później. nie mogłem wtedy używać mojej magistrali DMXowej,ale  do każdego punktu zasilaczy mam doprowadzoną zwyczajną skrętkę i to ona tymczasowo służyła jako nośnik DMXa. w szczycie prowizorki miałem około 20 kanałów DMX na skrętce w układzie gwieździstym z 4 gałęziami. Czyli skandal :) ale działało bez zarzutów.


Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 24, 2016, 04:39:59 pm »

Witam
Dziękuję za precyzyjną odpowiedz. Moduły od Dragona wychodzą bardzo korzystnie cenowo (12 kanałów za 120 zł) stąd moje zainteresowanie DMX.
Na samym początku miałem skorzystać z Modbus i tego modułu http://enterius.pl/sterowniki-led/kontrolery/sterownik-led-rgb-modbus/ ale przy np 30 kanałach cena robi się już nieciekawa.

Zdecydowałem się na DMX i zamówiłem już moduł 750-652 do Wago.  Dragon obiecał wypożyczyć na testy sterownik ale jak mam już potwierdzenie że działa to go porostu kupię. Generalnie wszystkie sterowniki będę miał w jednej rozdzielni gdyż w mieszkaniu 70m2 poprowadziłem wszystkie punkty świetlne (nawet 12V)  do centralnego punktu.

Teraz pytania:
- czy w DMX nie możemy ustalić szybkości opadania i narastania zbocza i wartości końcowej?
- czy ta skokowa zmiana "świecenia" jest widoczna tylko na paskach led czy też na halogenach LED 12V
- co się nie sprawdziło w bloczkach wago DMX? Mogę prosić o jakieś sugestie? Po przestudiowaniu dokumentacji DMX może faktycznie są trochę ograniczone ale wszystko pewnie wyjedzie w praktyce/
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 24, 2016, 09:08:06 pm »

Ten sterownik Dagona 12kanałowy nie bardzo nadaje sie do pasków LED.
poza tym ma sporo ograniczeń w porównaniu do SLP-3 (np nie ma trybu RGB-1, gdzie na dwoch kanałach DMX masz wysterowane RGB). a do tego jest 8bitowy. nie ma tez ch-ki wykladniczej do sterowenia LEDem, jest tylko liniowa.
tak szczerze, to nadaje się głownie do tego, do czego jest stworzony :) masz 12 wyjsc OE do sterowania np przekaźnkami.

bierz raczej SLP-3C.



Teraz pytania:
- czy w DMX nie możemy ustalić szybkości opadania i narastania zbocza i wartości końcowej?
JK: możemy, ale trzeba to zrealizować po stronie sterownika PLC. czyli PLCk bedzie zadawal wartosci 0-255 na kanał DMX. czyli wszystkie ulomnosci PLC+DMX pozostają.

- czy ta skokowa zmiana "świecenia" jest widoczna tylko na paskach led czy też na halogenach LED 12V
Oprawki LEDowe 12V - zakładam, że chodzi Ci o LEDy z oprawkami MR16 lub MR11. pamietaj, ze wiekszosc z nich nie nadaje sie do pracy ze sciamniaczami. nie rozbierałem, bo mi trochę ich szkoda, ale na opakowaniu było napisane, że nie nadaje się do pracy ze ściemniaczami. (OSRAM).
jezeli są to zwykłe LEDy bez elektroniki - to będzie to samo co przy paskach. natomiast zwyklych halogenów 12V nie zasilalbym z SLP z racji na dosc duzy prąd. 35W zarówka na 12V to jakieś 3A, a raczej masz ich kilka.

- co się nie sprawdziło w bloczkach wago DMX? Mogę prosić o jakieś sugestie? Po przestudiowaniu dokumentacji DMX może faktycznie są trochę ograniczone ale wszystko pewnie wyjedzie w praktyce/
nie było np bloczku obslugujacego sciemniacz w takis sposob jak ja to sobie wyobrazilem (czyli krotkim sygnalem zapalam i gaszę, a przytrzymując plynnie rozjasniam i sciemniam 0-max-0.
na początek były OK - uruchomiłem na nich DMXa i ... zaczalem robić swoje bloczki. chyba nawet wykorzystywałem przez jakis czas podstawowy FB FbRGB_ColourMixer;
w tej chwili mam tylko FbDMX_652_Master ale i jego moznaby sie pozbyc.

przy okazji- udalo Ci sie znalezc dokumentacje do biblioteki DMX po angielsku ? ja mam tylko niemiecką i nie mogłem znaleźć angielskiej...
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 25, 2016, 05:52:06 pm »

Cześć
Nie zauważyłem że sterownik 12 kanałowy ma tylko 8-bit na sterownie PWM. Aktualnie miałem Fibaro i tutaj moduł 4 kanałowy miał częstotliwość wyjść 244 Hz. Nie mam jeszcze pomysłu jak to przeliczyć na bity i nie wiem czy te 244Hz były na kanał czy łącznie na 4 kanały.

Aktualnie mam około 20 obwodów z podpiętymi halogenami LED (6W 12V MR16) i przy wykorzystaniu fibaro ściemniały się bardzo ładnie. Myślałem że zastosuje moduł 12 wyjściowy i trochę zaoszczędzę ale widać nie uda mi się. Ale zastanawiam się nad zrobieniem testów. Może do takich halogenów będzie wystarczający. O paska LED RGB jeszcze nie myślę bo muszę je dopiero zainstalować ale tutaj na pewno zastosuje już SLP.

Mam angielski opis bloczków. Dodaje do załącznika.
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 25, 2016, 08:01:51 pm »

te 244hz to czestotliwosci PWMa - nie ma nic wspolnego z rozdzielczoscia. SPLM-3 ma tez okolo 244Hz, natomiast 12ka ma tylko 100Hz i w/g mnie to te 244Hz to juz są na granicy migotania (efekt stroboskopowy juz widac, ale jeszcze nie jest bardzo irytujacy).

do On-Off wystarczy - bo przy ON masz pełne wysterowanie czyli nie powinno byc widać migania. natomiast przy sciemnianiu moze byc juz gorzej. i do tego SPLM-12 ma ch-ke liniową na wyjściu - tzn prąd wyjściowy zmienia się proporcjonalnie do wysterowania DMX, a prad LED nie jest liniowy w funkcji "swiecenia". moze sie okazac, ze uzytecznie bedziesz mial np tylko połowę zakresu 0-255, bo np od 0 do 120 nic się nie będzie działo.

jak zarowki działały z FIBARO to będą też działały z Dagonem. z tej strony nic się nie zmienia :)

Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 25, 2016, 08:34:11 pm »

I teraz wszystko się wyjaśniło. Przy Fibaro jeżeli miałem jasność poniżej 100 % widać było delikatne pulsowanie światła. Technicy z Fibaro nie potrafili tego wyjaśnić. Myślałem ze to zakłócenia ze strony zasilacza (mam 1 wspólny  zasilacz 600 W 50 A) lub  indukuje się coś w przewodach bo przez pewien fragment idą równolegle z zasilaniem 230V. A tu poprostu chodzi o częstotliwość PWM:)

Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 25, 2016, 09:53:06 pm »

teoretycznie przy 300Hz nie powinno byc nic widac... ale jednak
ktorys z SPLi ma czestotliwosc PWMa 1kHz, ale nie ma DMXa :)
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 07, 2016, 08:15:48 pm »

Witam
Czy posiada ktoś schemat podłączenia modułu 750-652 do DMX.
Szukam w sieci ale nie mogę znaleźć dokładnego opisu. Najbardziej zależało by mi na połączeniu z SPL-3C :)
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 29, 2016, 09:56:23 pm »

Czesć
Mam pytanie jakich używacie zasilaczy do oświetlenia LED? Jak wiadomo nie każdy zasilacz nadaje się do współpracy ze ściemniaczem.
Jakich producentów i jakie modele używacie?
U siebie stosuję Mean Well PSP-600-12 i działa bez problemów.
Na co dokładnie zwrócić uwagę przy doborze zasilacza w połączeniu ze ściemniaczem PWM?
Zapisane

marian196

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 29, 2016, 03:56:53 pm »

Witam.
Nie chce zakładać nowego tematu więc podepnę się pod ten. Czy ktoś próbował uruchomić sterowanie DMX na module 750-653? Z tego co czytam to DMX to najzwyklejsze RS485, ale Wago zaleca moduł 652. Zastanawia mnie co jest tego przyczyną? Czy tylko prosta konfiguracja 652 jako DMX master czy coś jeszcze?
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 30, 2016, 07:19:31 am »

Szybkość transmisji.
Szczerze powiedzmy sobie, że dmx na wago działa, ale rewelacji nie ma.
Zapisane

marian196

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 31, 2016, 12:18:35 pm »

To znaczy duże opóźnienia w sterowaniu czy czemu rewelacji nie ma? A jeszcze jestem ciekaw czy nie dało by rady uruchomić DMX przez przejściówke na ethernet tcp/ip
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 01, 2017, 03:59:21 pm »

Ja mam uruchomionego DMX na Wago. Według mnie działa całkiem przyzwoicie. Wago chyba miało kiedyś przejściówkę na TCP i bibliotekę do jej obsługi. Może i fajne rozwiązanie ale nie chciał bym aby świtało w mieszkaniu zależało od połączenie Ethernet :)
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 02, 2017, 10:33:24 am »

samo On-Off i sciemanianie, ale statyczne jest OK. nawet bardzo OK.
natomiast płynność transmisji - np. gradient przejscia od 0 do 255 - tu juz nie ma tak kolorowo. pojawia sie efekt strobowania. i nie jest to kwestia sterownika DMX czy programu w Wago - testowalem rozne warianty, jak np tylko implementacja DMX w czystym programie - i strobowanie jest takie samo.
oczywiscie do okolo 50 kanałów. powyżej strobowanie staje sie jeszce wyrazniejsze.
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie oświetleniem LED
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 02, 2017, 12:55:59 pm »

Niestety nie ma jeszcze zaimplementowanego żadnego płynnego przejścia stąd brak uwag. Ale dzięki za info. Będę miał to na uwadze przy próbie zmiany koloru w paskach RGB.
Zapisane