'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej  (Przeczytany 34748 razy)

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« dnia: Października 05, 2015, 08:58:16 am »

Cześć!

Mam pytanie odnośnie organizacji połączenia przewodów elektrycznych w szafie. Do przewodów sterujących używacie patch paneli lub złączek LSA - przewody z wszystkich pomieszczeń podłączone do 'tyłu' patch panelu a przód np do PLC - to jest jasne, przejrzyste i wprowadza mega porządek. A jak wygląda sprawa z przewodami elektrycznymi - wprowadzam do szafy kilka rodzajów przewodów (5x2.5, 4x2.5, 2x2.5, 4x1.5, 3x1.5). Jak następnie mądrze je zorganizować? Bezpośrednio do przekaźników, czy raczej istnieje coś w rodzaju patch paneli lub LSA dla przewodów elektrycznych?
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #1 dnia: Października 05, 2015, 10:13:31 am »

Złączki szynowe (zwane "ZUGami"). Są różne typy (proste, piętrowe etc.) i od różmych producentów (od spółdzielni inwalidów (ZUG), po Wago, Weidmuller, Phoenix). Np: http://www.ampero.pl/category.php?id_category=158
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #2 dnia: Października 05, 2015, 10:19:53 am »

Super, dzięki za konkret. Rozumiem, wtedy np na dół takiej złączki wpinam przewody z instalacji, a górą wyprowadzam sobie połączenia do przekaźników (zakładając, że kable idą z dołu a przekaźniki są wyżej :D)?
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #3 dnia: Października 06, 2015, 10:58:12 am »

Tak. Możesz ponadto takie złączki mostkować (np. dla grupowania neutralnych), a złączki "zielone" (PE) mają zaciski do szyny DIN więc PE z obiektu wpinasz do złączek zielonych i uziemiasz szynę. Tu masz czytankę od Wago:
http://www.wago.com/infomaterial/pdf/51268870.pdf

Jest to wygodne i ładnie wygląda :)
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #4 dnia: Października 06, 2015, 06:16:37 pm »

No ale ZUGi zabierają dużo cennego miejsca, chociaż całkowicie wynagradzają to wygodą. Więc jeśli masz dużo miejsca na dużą rozdzielnicę, to zainwestuj w ZUGi.

Jeśli masz mało miejsca to przewody wprowadzasz do rozdzielnicy razem z zewnętrzą izolacją na 2-3 cm, przymocowujesz trwale, a dalej usuwasz izolację zewnętrzną. Trzeba bardzo uważać, żeby nie uszkodzić izolacji żył przy usuwaniu izolacji zewnętrznej.
Żyły PE prowadzisz do wspólnej szyny wyrównawczej jak najbliżej wejścia przewodów do rozdzielnicy i przycinasz z minimalnym zapasem tak, żeby jak najmniej przeszkadzały. Wtedy pozostają Ci żyły fazowe i neutralne. W tym miejscu musisz już wiedzieć dokładnie, gdzie będą różnicówki i które przewody będą pod nie podłączone. Do każdej różnicówki przeznaczasz po jednej wspólnej szynie neutralnej i do niej ciągniesz przewody neutralne przypisanych przewodów. Szynę podłączasz pod przypisaną do niej róznicówkę.
Do różnicówek podłączasz fazę i neutralny z zasilania głównego na wejściu a na wyjściu podłączasz szereg wyłączników nadprądowych np za pomocą szyny fazowej grzebienowiej (oraz szynę neutralną). Z poszczególnych wyłączników nadprądowych prowadzisz przewody do styków wykonawczych przekaźnika z jednej strony, a z drugiej podłączasz żyłę fazową przewodu przypisanego. Tutaj trzeba uważać, żeby przez pomyłkę nie podłączyć żyły fazowej i neutralnej pod odmienne różnicówki, o co w gąszczu przewodów jest bardzo łatwo.
Połączenia można wykonywać zarówno drutem (którego sporo zostaje po przycinaniu) jak i linką (jest wygodniejsza). Koniecznie trzeba sie zaopatrzyć w zaciskarkę końcówek tulejkowych i porządny automatyczny ściągacz izolacji i, bardzo ważne, oznaczniki do żył przewodów.

 
« Ostatnia zmiana: Października 06, 2015, 06:21:13 pm wysłana przez bogasman »
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #5 dnia: Października 07, 2015, 11:01:01 am »

Kurcze, dzięki chłopaki za takie konkrety! Jestem w trakcie rozrysowywania szafy i wiem, że będzie potrzebna dość duża, ale faktycznie nie mam na nią za dużo miejsca przeznaczone (na etapie projektu takie rzeczy nie były przewidziane :/). Zobaczę jak to wszystko wyjdzie i wtedy zdecyduję co zrobię w środku. Nie ukrywam jednak, że ZUGi to kusząca sprawa.
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #6 dnia: Października 07, 2015, 11:19:10 am »

Jeśli tylko masz możliwość to bierz Zugi, bo wtedy masz nieograniczone możliwości modyfikacji szafy. Bez Zugów, musisz dokładnie wiedzieć, co i gdzie doporowadzić, bo jeśli w końcu przytniesz żyły na gotowo i okaże się potem (a to prawie pewne), że coś trzeba przesunąć, to może zabraknąć Ci zapasu i kłopoty gotowe, sztukowanie itp. Z Zugami znacznie prościej jest utrzymać porządek, dodać coś lub zmienić, nie ma sie po prostu o co martwić.  Dzięki Zugom możesz szafę rozszywać sobie gdziekowliek Ci wygodnie, a potem tylko powiesić na gotowe i podłączyć przewody do Zugów. Zugi sa warte swojej ceny, jak również warto zainwestować kilkazet zł w większą rozdzielnicę, bo oszczędzi Ci ona z nawiązką czas (czyli pieniądze ;-) ).
U mnie niestety Zugi nie wchodziły w grą, bo nie miałem fizycznie tyle miejsca na dużą rozdzielnicę, ale i tak jestem zadowolony, bo nieźle mi to wyszło. Jednakże kosztowało mnie to duuużo czasu i nerwów.
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #7 dnia: Października 07, 2015, 11:41:04 am »

@matv, niżej masz linka do mojej góry rozdzielnicy z ZUGami (w fazie roboczej). Dłuuugo kombinowałem (bo też mam małą budę) ale jestem b. zadowolony z rozwiązania które zastosowałem, bo zajmuje mało miejsca. Polecam. Ja mam złączki Wago 870 5mm szer (bo tanio trafiłem, + bloki N Legranda), policz ilość bo jeśli uda Ci się zmieścić w jednym rzędzie to IMO jest korzystne. Weidmuller ma złączki 3,5mm (dla przewodów 1,5mm2, węższych nie znalazłem). Dodatkowo (jak pisze @bogasman) PE możesz zebrać gęściej (w jednym/innym miejscu), bo one są "na zawsze" (w przeciwieństwie do N, które ewentualnie można przepiąć pod inną różnicówkę, no i oczywiście fazowych).
https://drive.google.com/file/d/0By7oxu71awcfRjlIRzRKLTdNdFU/view?usp=sharing
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #8 dnia: Października 15, 2015, 01:56:42 pm »

Dzięki wielkie Panowie. Naprawdę mi to pomogło.

@matv, niżej masz linka do mojej góry rozdzielnicy z ZUGami (w fazie roboczej)
...
https://drive.google.com/file/d/0By7oxu71awcfRjlIRzRKLTdNdFU/view?usp=sharing
Bardzo przydatna fota, dzięki! Mógłbyś jeszcze wrzucić jakąś fotkę z całej szafy? Bo na razie kolekcjonuję realizacje i staram się dalej ogarnąć jak to wszystko poukładać...
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #9 dnia: Października 26, 2015, 08:03:23 pm »

@matv, niżej masz linka do mojej góry rozdzielnicy z ZUGami (w fazie roboczej)....
Czy mógłbyś tak po krótce (chociaż ze 3 zdania :D) napisać jak masz zorganizowane połączenia. Rozumiem, że te niebieskie u góry to szyny zbiorcze N, prawda? Gdzie masz szyny PE? I jak to teraz wpinasz w ZUGi? całą szynę zbiorczą w jeden niebiesi ZUG i potem na różnicówkę? Czy może jest to trochę bardziej skomplikowane?

Mój problem ogólnie jest taki, że dość dobrze ogarniam teorię (co jak z czym podłaczyć itp) i potrafiłbym to 'polutować' razem, ale te ZUGi nie do końca są dla mnie jasne :( A zakładam, że to jest dość prosta sprawa, tylko potrzeba kogoś, kto mi to uświadomi :)

btw. jakie to modele ZUGów? z tego co widzę to chyba WAGO, tylko nie jestem pewien które...
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #10 dnia: Października 27, 2015, 05:10:49 pm »

@matv, krótko bom strasznie zajęty...

Nie wiem o jakie "zorganizowane połączenia" pytasz. Mam normalnie: rozłącznik > różnicówki > eski > przekaźniki > złączki szynowe > odbiorniki.

Tak, te 5 niebieskich to Nki.

Przewód PE z zasilania mam podłączony m.in do samej do rozdzielnicy (i szyn), a złączki szynowe PE (te zielone) mają od spodu blaszki które je uziemiają (łączą z szyną): http://www.wago.pl/media/catalog-media/group/00057298_0.jpg

Złączki mam (pisałem) Wago 870, tutaj (wcześnije linkowałem) sobie luknij: http://www.wago.com/infomaterial/pdf/51268870.pdf

Złączki na zaciski sprężynowe (jak np. te Wago) są wygodne (wygodniejsze niż na zaciski śrubowe, jak np. w ZUGach http://www.przewodyelektryczne.com.pl/1705-2191-thickbox/zlaczka-szynowa-gwintowa-zug-g16-niebieska.jpg )

Foto szerszych nie wrzucam bo tam mam sporo rzeczy tymczasowo poukładane i byłoby to mylące (bez obszernego komentarza).
Zapisane

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #11 dnia: Października 27, 2015, 10:48:56 pm »

matv, tylko ZUGi! Jak masz mało miejsca, to wywal ścianę, zamiast tego daj szafę do podłogi i zaklej tył karton gipsem ;)
Ja mam Wago Topjobs'y - jestem bardzo zadowolony. Kupowane na Allegro. Bez ZUGow miałbym bajzel w kablach do dzisiaj.

Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 02, 2015, 08:42:03 pm »

Dzięki chłopaki za wyjaśnienia. Właśnie kończę układanie przewodów :D No i faktycznie walczę jednak o miejsce na większą szafę :)

Złączki mam (pisałem) Wago 870, tutaj (wcześnije linkowałem) sobie luknij: http://www.wago.com/infomaterial/pdf/51268870.pdf
Tak tak, widziałem że pisałeś o 870, tylko zastanawia mnie które to. W sensie zastanawiam się czy wystarczą po prostu takie jedno przelotowe, czyli np 870-901, czy jakieś bardziej wypasione?

matv, tylko ZUGi! Jak masz mało miejsca, to wywal ścianę, zamiast tego daj szafę do podłogi i zaklej tył karton gipsem ;)
Ja mam Wago Topjobs'y - jestem bardzo zadowolony. Kupowane na Allegro. Bez ZUGow miałbym bajzel w kablach do dzisiaj.
No po tym jak się o nich naczytałem to też chyba inna opcja nie zostaje :P Mógłbyś napisać, które modele masz? Ja cały czas nie do końca ogarniam, czy wystarczą te jednotorowe (bo w końcu wpinam fazę u góry i na dole wyprowadzam ją np na przekaźnik) czy np te bardziej rozbudowane (może one coś też ułatwiają, a ja po prostu o tym nie wiem....).

Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 02, 2015, 11:59:46 pm »

Cześć,

U siebie zastosowałem WAGO z serii 2003. Jednym słowem - genialne! Kosztują dużo ale warto. Nie zastanawiaj się.

2003-7646 (N/L/PE). Możesz zakończyć ta tej złączce typowy obwód 1 fazowy (np. gniazdo, oświetlenie).
Dla 2 torów (2 fazy/2 funkcje... jak zwał tak zwał) można użyć 2x 2003-7646, przy drugiej złączce nie wykorzystasz zacisków N i PE)
Dla 3 torów stosowałem 2003-7646 + 2003-7642 (L/L) - tak mam zrobione wszystkie gniazda (położyłem przewody 5 żyłowe)

Do rolet użyłem 2003-7645 (L/L/PE). Na każdą roletę 1 złączka, tory N połączone na osobnych listwach zaciskowych (takie ze śrubkami, ja użyłem złączek "Pokój LPI-14"). Żeby to zrobić w całości na złączkach WAGO trzeba by użyć 2x 2003-7646 ale jak policzyłem zajęłyby one za dużo miejsca. Jedna listwa N na 13+1 przewodów to ok. 3cm na szynie. Analogicznie ze złączkami to już prawie 7cm. Przy 25 roletach oszczędziłem w ten sposób ok. 8cm na szynie.

Do tego dochodzą jeszcze ścianki pomarańczowe 2003-7692.

I jeszcze złączka zasilająca PE (dla szyny) - użyłem 282-907

Jednorazową trudnością staje się upchnięcie przwodów (drutów) przy dużym zagęszczeniu złączek - każda ma tylko 5.2mm szerokości.

Część złączek kupowałem na TIM.pl, część na elektryka24.net.pl (tutaj przesyłka była wysłana z Onninen). Jeśli zdecydujesz się na zakup, porozmawiaj z handlowcem z TIMu, dostaniesz przyzwoite ceny, bo to co widzisz na stronie to rozbój w biały dzień. W Timie plusem jest możliwość zakupu złączek na sztuki. Większość sklepów oferuje te złączki na zamówienie w pełnych paczkach po np. 50 sztuk.

Na znacznie rozbudowaną instalację, na powyższe złączki wydałem ponad 1200zł netto (210 złączek). Nie żałuję, bo tak czy inaczej jedne z lepiej wydanych pieniędzy na budowie.
Zapisane

szerszen

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 03, 2015, 02:28:20 pm »

Kolego vakul czekamy na zdjęcia :)  ;D
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 03, 2015, 05:52:30 pm »

A ja dla odmiany nie mam ZUGow. kable wprowadzam bezposrednio na przekazniki, a z przekaznikow na zabezpieczenia (ktorych mam od groma i troche:) ale z elektrykiem sie umowilismy, ze nie bedziemy robic wersji oszczednej i uwazac na to, czy czajnik dziala wtedy, kiedy zmywarka itp)

podrzucę fotkę w wolnej chwili - tablica jeszcze nie jest skonczona, ale jest bez ZUGow :) czyli jestem w opozycji
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 03, 2015, 10:43:04 pm »

@valul dzięki za tak dokładne info! Mam jeszcze pytanko odnośnie tego co napisałeś

2003-7646 (N/L/PE). Możesz zakończyć ta tej złączce typowy obwód 1 fazowy (np. gniazdo, oświetlenie).
Dla 2 torów (2 fazy/2 funkcje... jak zwał tak zwał) można użyć 2x 2003-7646, przy drugiej złączce nie wykorzystasz zacisków N i PE)
Dla 3 torów stosowałem 2003-7646 + 2003-7642 (L/L) - tak mam zrobione wszystkie gniazda (położyłem przewody 5 żyłowe)

Do rolet użyłem 2003-7645 (L/L/PE). Na każdą roletę 1 złączka, tory N połączone na osobnych listwach zaciskowych (takie ze śrubkami, ja użyłem złączek "Pokój LPI-14"). Żeby to zrobić w całości na złączkach WAGO trzeba by użyć 2x 2003-7646 ale jak policzyłem zajęłyby one za dużo miejsca. Jedna listwa N na 13+1 przewodów to ok. 3cm na szynie. Analogicznie ze złączkami to już prawie 7cm. Przy 25 roletach oszczędziłem w ten sposób ok. 8cm na szynie.

Rozumiem, że tylko rolety spiąłeś za pomocą LPI-14? A dlaczego np nie zrobiłeś tak samo z wszystkimi obwodami w domu? Tzn zamiast używać złączek to kierować przewody N na takie LPI?

Kolego vakul czekamy na zdjęcia :)  ;D
Dokładnie! :)

A ja dla odmiany nie mam ZUGow. kable wprowadzam bezposrednio na przekazniki, a z przekaznikow na zabezpieczenia (ktorych mam od groma i troche:)
No ja właśnie na początku też rozważałem przesunięcie przekaźników do samej góry i wprowadzenie do nich przewodów, ale chyba finalnie będą ZUGi. A jak masz w takim razie zorganizowane PE i N?
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 04, 2015, 07:49:35 am »

PE na terminalach na górze i na dole tablicy (zeby niepotrzebnie nie prowadzic żzi wewnątrz tablicy, natomiast Ny muszą trafić do odpowiednich różnicówek i są tam zmostkowane również na terminalach

Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 04, 2015, 05:24:16 pm »

Jeśli chodzi o zdjęcia, to na razie nie mam się czym chwalić bo rozdzielnica jest w trakcie budowy i mam tylko te złączki (częściowo spięte) i prowizorkę do ręcznego właczania światła. W sumie to nawet nie mam świeżego zdjęcia. Dłubie przy rozdzielnicy tylko jak pogoda nie dopisuje a na razie jest super, więc postępów brak :)

Co do N-ek to wprowadzam je na złączki, żeby później prowadzić wszystko wygodnie linką. Ostatecznie z każdej złączki LINKĄ N-ki będą spięte na listwach (np. takich jak to LPI-14) do odpowiednich różnicówek. W przypadku rolet spiąłem przewody niebieskie od razu na listwach zaciskowych (to już była linka) tylko ze względu na oszczędność miejsca, tak jak pisałem wcześniej.

A w załącznikach wrzucam swoją rozdzielnię z początków i gdzieś sprzed miesiąca ale jeszcze bez złączek.

Uprzedzając pytania o rozdzielnie:

Rozdzielnia Moeller BP-U-800 9 rzędów x 35 modułów (315 modułów)
Obok dwie mniejsze na skrętki i inne gadżety (Rpi itp.). W jednej będą same złączki LSA. Do jednej wchodzi 66 złączek (3 piony po 22 sztuki). Rozdzielnice sa ze sobą połączone grubymi peszlami.

Te mniejsze rozdzielnice to: http://kompleksmedia.pl/obudowa-rw-im-575-500-130-mm,id706.html ale zrobione za zamówienie z dodatkowymi plecami, ruchomą płytą montażową i pomalowane RAL 7035 tak jak duża rozdzielnica. Sztuka kosztowała 160 zł netto.

Jak ktoś jest zainteresowany taka rozdzielnią jak moja (tą dużą) - mogę wskazać hurtownię gdzie można ją kupić za fajne pieniądze (coś ok. 550 netto jak pamiętam). Mieli chyba ze 2 sztuki na wyprzedaży, bo im nie schodziły :) Info na priv.
Zapisane

szerszen

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 04, 2015, 07:36:32 pm »

A ja w mojej wizji wszystko chowam w szafie rack :) takie oto 45U
http://www.morele.net/szafa-triton-19-delta-s-45u-600x600mm-stojaca-rma-45-a66-cax-a1-131248/

A wewnątrz:
Elektryka,
Sterownik + moduły+przekaźniki,
Krosownice + Switch+POE,
Centrala SATEL,
Rejestrator do Kamer,
Multiswitch do TV i Radia.

Myślicie, że to dobry pomysł?
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 04, 2015, 11:56:59 pm »

bez ZUGów:

nie przejmowac sie balaganem :) czeka na lepsze czasy
Zapisane

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 05, 2015, 12:22:07 am »

Mordorr, jak to mawia młodzież- rozwaliłeś system ;)

matv, tylko ZUGi! Jak masz mało miejsca, to wywal ścianę, zamiast tego daj szafę do podłogi i zaklej tył karton gipsem ;)
Ja mam Wago Topjobs'y - jestem bardzo zadowolony. Kupowane na Allegro. Bez ZUGow miałbym bajzel w kablach do dzisiaj.
No po tym jak się o nich naczytałem to też chyba inna opcja nie zostaje :P Mógłbyś napisać, które modele masz? Ja cały czas nie do końca ogarniam, czy wystarczą te jednotorowe (bo w końcu wpinam fazę u góry i na dole wyprowadzam ją np na przekaźnik) czy np te bardziej rozbudowane (może one coś też ułatwiają, a ja po prostu o tym nie wiem....).
Ja mam Topjobs 2001 2,5mm2. Trochę wstyd wrzucać zdjęcie po Mordorrze, ale całkiem nieźle obrazuje ono elastyczność tych ZUGów (nie ma np. problemu wyprowadzeniem neutralnego do wszystkich obwodów, które chcesz zasilać z jednej różnicówki). Przepraszam za bajzel na zdjęciu ale wprowadzałem się na szybko i łączę wszystko nie zważając aktualnie na nieporządek (dla żony liczy się efekt, a nie czas spędzony przy rozdzielni ;))
Zapisane

szerszen

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 05, 2015, 02:07:52 am »

mordorr na miły Bóg czyś Ty te kable wyprasował, że się tak układają?

Aż żal maskownicę założyć :)
Panowie czapki z głów, owacja na stojąco, zdjęcie dla potomnych...

:) Choć ten jeden N w centralnej części tablicy po prawo świadczy o odrobinie szaleństwa :)
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 05, 2015, 09:30:38 am »

Nie przesadzajmy ... ja jestem z innej branży :)
takie prasowanki to moj elektryk, ja mu tylko pomogalem przy rozszywaniu i numerowaniu zyl (z calej instalacji to moze z 20-30% to moja wlasna robota:) )
jedyny elektryk, który się nie krzywił jak mu mowilem, co chcę zrobić z instalacją elektryczną w domu.
zadziałaliśmy w duecie :) bardzo duzo mi pomógł od strony doswiadcznia z instalacjami, ja dorzucilem trochę automatyki i "swiezego" podejscia do niektorych zagadnien, a rezultat jest powiedzmy bardzo zadowalajacy.

zobaczylibyscie jak zrobil instalacje na scianach :) miodzik... tynkarze przezywali, ze jeszcze tak przygotowanej instalacji to nie widzieli... (mimo wszystko spierdzielieli jeden sufit, gdzie przebija kabel spod tynku.... ot takie "u nas to sie nie zdarza" ). niestety - ta praca juz na zawsze zostanie niewidoczna :)

co do "szalonego" Na - to jest tam tymczasowo - do tego tymczasowego gniazda na szynie (w garazu to jedyne gniazdko poki co - wiec dobrze, ze jest)

na prawdę nie przejmujcie sie moją tablicą - to robil zawodowiec i nijak nie wolno jej porownywac do waszych. ja po prostu nie mam ani czasu, ani cierpliwosci, ze juz nie wspomnę o umiejętnościach, zeby takie kwiatki sznurować.



Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 06, 2015, 07:43:49 pm »

Nie no szafa @mordorra to powinna zostać w ramkę oprawiona i na głównej stronie wystawiona  ;)
Przekozacko i aż zaczynam żałować wyboru szafy hehehe.
PS.
Wrzucisz jakieś foto tych kabli w ścianie? ;)

Ogólnie dzięki wszystkim i fajnie że wrzucacie swoje foty - można coś podpatrzeć, poszukać rozwiązania dla siebie.

@siema - złączki fajne, ale widzę masę miejsca zabierają N i PE...

Ja swoją szafę może do końca roku ruszę. Miałem brać się za nią w urlop, który dzisiaj rozpocząłem ale będziemy dłubać z wodą i ogrzewaniem, żeby chociaż "na krótko" ale zacząć grzać bo przymrozki coraz częściej. Ech  ;)
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

krwi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #25 dnia: Listopada 06, 2015, 09:27:11 pm »

Widzę, że większość z Was w swoich szafach umieszcza przekaźniki na osobnych szynach niż zabezpieczenia, ja natomiast przekaźniki umieszczałem zaraz za "ich" bezpiecznikiem. Dzięki temu ławo ogarnia się to optycznie.
Zapisane

misiowiec

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #26 dnia: Listopada 13, 2015, 02:53:07 pm »

Ja jestem generalnie za stosowaniem złączek szynowych typu ZUG.
Jak koledzy wcześniej pisali daje to mnóstwo możliwości przeróbek modyfikacji.
Ja u siebie w tej chwili to mam taki bajzel w szafie ,że szok więc postanowiłem totalnie przebudować szafę i zastosuję rozwiązanie nieco mieszane ponieważ mimo iż szafa spora to miejsca mało:/

PLC wraz z zasilaczem i zabezpieczeniami 24V umieszcze na drzwiach szafy (dużo nie wykorzystanego miejsca)
Samą szafę z zabezpieczeniami i przekaźnikami wykonam z wykorzystaniem złączek "ZUG" i koryt grzebieniowych.
Część obwodów co do ,których jestem pewny, że nie zmienią lokalizacji/przeznaczenie podłącze bezpośrednio pod przekaźniki lub bezpieczniki .
Przewody od tych obwodów będą w korytkach grzebieniowych więc daje to możliwość w razie czego wypięcia ich i przeniesienia/przepięcia w inne miejsce. Obwody z ,których nie wykorzystam wszystkich żył lub nie są w ogóle w tej chwili używane wepnę na Zugi i będą czekać sobie aż przyjdzie na nie kolej ;)
Postaram się wlepić jakieś fotki z przeróbki. Na chwile obecną podzespoły w garażu powoli okablowuję.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #27 dnia: Listopada 23, 2015, 09:07:31 am »

Cześć,

Podpytałem trochę WAGO o ZUGi i listwy... pod https://configurator.wago.com/ dostępny jest online program do projektowania.  Można dodawać dowolne elementy z katalogu, przygotować projekt listwy i wysłać do WAGO z prośbą o wycenę wykonania. 

Sam kiedyś szykowałem się do przebudowy mojej szafy i włożenia złączek 2003-7646, które, jak rozumiem, pozwalają obsłużyć po 1 kablu YDY 3x... Uziemienie od razu połączone jest z listwą, zero można zmostkować między sąsiadującymi złączkami i zając się wyłącznie wyprowadzeniem L.

Pozdrawiam,
« Ostatnia zmiana: Listopada 23, 2015, 09:11:41 am wysłana przez admin »
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #28 dnia: Listopada 24, 2015, 12:18:29 am »

Admin - dokładnie jak piszesz.

Po złączce 2003-7646 można walczyć tylko z samą L-ką. PE trafia od razu na szynę (a tą trzeba uziemić jakąś grubą złączką PE).
Z kolei N-kę można mostkować do woli. Tylko najlepiej mieć z jednej różnicówki wszystkie złączki obok siebie żeby było to w miarę wygodne i można było użyć dedykowanych grzebieni do mostkowania. A to w praktyce jest trudne do zrobienia.
Zapisane

zim

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #29 dnia: Lutego 07, 2016, 09:50:16 pm »

Moja szafa też już zarobiona :-)

Użyłem:
- do sygnałówek łączówek LSA
- do kabli Zugi WAGO seria 2003, 2002 (do kabli wielożyłowych) i  weidmueller (cena podobna ale WAGO lepsze)

Teraz czas na osprzęt....

I kilka zdjęć
Zapisane