'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej  (Przeczytany 34713 razy)

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #30 dnia: Lutego 12, 2016, 09:45:38 am »

No no ładnie  :)
Co to za obejmy masz na górze i na dole, jakieś hydrauliczne od rur?
Skrętki wpuszczasz tymi szerokimi korytami nad łączówkami?
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

zim

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #31 dnia: Lutego 12, 2016, 08:41:17 pm »

Hej,

To uchwyty kablowe stosowane w przemysłówce,

Muszę zapytać się o producenta/model w mojej hurtowni.

Tak skrętki i alarmówka idą korytem 100/60.
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #32 dnia: Lutego 18, 2016, 02:32:56 pm »

Siema,

no nie spotkałem jeszcze takich, jak możesz to się zorientuj co to dokładnie jest i po ile :)

Ja mam w domu sporo koryt chyba 60x60 i tak właśnie myślę, że raczej za małe i będę musiał dokupić setki.
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #33 dnia: Lutego 18, 2016, 02:54:36 pm »

Jeszcze napisz mi proszę jakie rozmiary ma Twoja szafa.

PS.
Jest opcja edycji postów?
// edit
Widzę że jest, ale znika po kilku kilkunastu minutach.
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #34 dnia: Marca 25, 2016, 09:59:29 am »

Nie wiem, czy ktoś już to zapodawał:
http://allegro.pl/listwa-zaciskowa-przepustowa-na-szyne-pt2-5-50sz-i5570411139.html
Wychodzą całkiem korzystnie, 90 gr sztuka  :)
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

nikodem

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #35 dnia: Maja 19, 2016, 10:24:09 pm »

Witam wszystkich na forum.
Mordorr nie będę orginalny z pochwałami, ale znalazłem wzór szafy więc się zarejestrowałem:) Czy możesz udostępnić schemat Twojej szafy? Widzę numerki przewodów więc schemat by ułatwił/umożliwił zidentyfikowanie co jest z czym.
Ktoś wcześniej pisał, że bez ZUGów jak trzeba coś przerobić to konieczne sztukowanie przewodów. Wg mnie wystarczy zostawić w szafie Twojego typu na górze i na dole kilka cm miejsca na szynie żeby w przyszłości móc tam wstwić ZUGa. jeśli jakiś przewód okaże się za krótki to wpinamy go w ZUGa i przedłużamy (czyli tak jak jest w szafie gdzie jest mnóstwo ZUGów).

Patrząc na szafę możesz/możecie mi podpowiedzieć co jest czym w kolejnych rzędach?
Od góry neutralne od światła?
1: bezpiecznik główny; ?; ?; żółte?; ?; bezpiecznik; i dalej różnicówka i bezpieczniki do niej
2,3:  różnicówka i bezpieczniki do niej
4: różnicówka i bezpieczniki do niej (dobrze widze jakieś podwójne te bezpieczniki?); na końcu przekaźniki
5: te pierwsze 16 to też przekaźniki?; dalej przekaźniki do światła/gniazdek
6: wejścia/wyjścia + kilka przekaźników w zapasie
7: przyłącze; steronik;
Na dole neutralny od gniazdek i zasilacz?

Jakie kryterium grupowania bezpieczników do różnicówki?
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #36 dnia: Maja 19, 2016, 11:16:49 pm »

Witam wszystkich na forum.
Mordorr nie będę orginalny z pochwałami, ale znalazłem wzór szafy więc się zarejestrowałem:) Czy możesz udostępnić schemat Twojej szafy? Widzę numerki przewodów więc schemat by ułatwił/umożliwił zidentyfikowanie co jest z czym.
Ktoś wcześniej pisał, że bez ZUGów jak trzeba coś przerobić to konieczne sztukowanie przewodów. Wg mnie wystarczy zostawić w szafie Twojego typu na górze i na dole kilka cm miejsca na szynie żeby w przyszłości móc tam wstwić ZUGa. jeśli jakiś przewód okaże się za krótki to wpinamy go w ZUGa i przedłużamy (czyli tak jak jest w szafie gdzie jest mnóstwo ZUGów).

Patrząc na szafę możesz/możecie mi podpowiedzieć co jest czym w kolejnych rzędach?
Od góry neutralne od światła?
1: bezpiecznik główny; ?; ?; żółte?; ?; bezpiecznik; i dalej różnicówka i bezpieczniki do niej
2,3:  różnicówka i bezpieczniki do niej
4: różnicówka i bezpieczniki do niej (dobrze widze jakieś podwójne te bezpieczniki?); na końcu przekaźniki
5: te pierwsze 16 to też przekaźniki?; dalej przekaźniki do światła/gniazdek
6: wejścia/wyjścia + kilka przekaźników w zapasie
7: przyłącze; steronik;
Na dole neutralny od gniazdek i zasilacz?

Jakie kryterium grupowania bezpieczników do różnicówki?

Co do schematu - to zrobię go dopiero jako schemat powykonawczy. poki co wszystko jest opisane w excelach i w zeszycie p. Krzysztofa :)

od góry od lewej:
1 rząd: wyłącznik nadprądowy (WN) "główny", ogranicznik przepięć B+C, lampki kontrolne, szyny zbiorcze (to zółte), stycznik w wersji "cichej", odpływ na poddasze, roznicowka dla obwodow 3fazowych, WN gniazada 3faz, WN plyty kuchennej, roznicowka i 2xWN dla obwodow krytycznych

2 i 3 rząd: obowdy gniazd i oswietlenia, przy czym pierwsza roznicowka i WN są dla obowodów rozłączanych stycznikiem, a pozostałe są "na stałe" i sterowane przekaźnikami.

4ty rząd: RCD i WN obwodow zewnętrznych oraz te dwupolowe do rolet (rozłączalny N dla rolet, i tak - mam tylko 3 rolety i markizę) i zaczynają się przekaźniki. dzisiaj jest ich tam juz więcej, ale na zdjęciu widać 8 przekaznikow do sterowania rolet. pierwszy przekaznik podaje napiecie na napęd, a drugi "odbiera" to napiecie COMem i podaje: NC w gore. NO w dol. zabezpiecza to jednoczesne podanie napiecia na oba kierunki silnika.

5 rząd: na poczatku wąskie przekazniki w sumie do niczego. nie polecam ich, chyba, ze do zaworow do ogrzewania. kleją się bardzo łatwo. potem przekazniki do oswietlenia i gniazdek.

6 rzad: sterownik i karty (teraz jest 9x DI 9x DO, RS485 do modbusa, RS485 do DMX, KNX) przekazniki zapasowe, ktore dzisiaj juz sa rozmnozone i odrutowane i juz nie sa zapasowymi :) w sumie jest ich tam dzisiaj 10 sztuk. pojawil sie tam tez modul ADA do 1-wire i modul radiowy do bramy garazowej (mam pilota dwukanalowego do bramy dla calego osiedla i chcialem go wykorzystac do sterowania bramą somfy)

7 rząd: podejscie alu ze złącza, licznik 3faz z wyjsciem impulsowym (dzisiaj kupibym 3 liczniki 1faz) luzem lezy zasilacz meanwella

kryterium podzialu na RCD byly dwa: po pierwsze nie dopuscic do kopletnego braku zasialania gdziekolwiek. czyli wywalenie jednego RCD nie powoduje zaniku napiecia np na calym pietrze. w nocy mozna bezpiecznie dojsc do tablicy i "dzwignac" roznicowke. po drugie - rownomierne rozlozenie obciazenia faz.

poki co wszystko dziala tak jak nalezy. moze troszke przesadzilismy z liczba RCD i RB, ale nie dzisiaj tego nie załuję ani trochę. bez problemu w kuchni mogę gotować obiad na płycie, ciasto w piekarniku, wodę na herbatę i jeszcze ekspres kawe zaparzy. w tym samy czasie zona farelką moze dogrzewać lazienkę na piętrze.

jedyny błąd taktyczny to gniazdo do prasowania. zalozenie bylo idealne - osobna roznicowka do zelazka i mniej istotnych obwodow (zelazka bardzo lubia wywalac RCD). to gniazdko zgodnie z zyczeniem zony mam w garderobie. zycie jednak pokazuje, ze prasowanie najczejscie robi się w moim biurze, ktore ma wspolne RCD z lodowką w kuchni :)  nie jest to w/g mnie błędem założenia, a jedynie brutalną weryfikacją teorii przez życie :) (w biurze mam TV :) garderoba jest co prawda przy sypialni, gdzie tez jest TV, ale tak sie sklada, ze prasowanie ma miejsce najczesciej wtedy, kiedy namłodsza spi. wlasnie w sypialni... moze jak dorosnie, to prasowanie wroci na swoje miejsce i problem rozwiaze sie sam:) )

« Ostatnia zmiana: Maja 19, 2016, 11:23:27 pm wysłana przez mordorr »
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #37 dnia: Maja 31, 2016, 09:51:05 am »

stycznik w wersji "cichej"
Co na nim wisi?

Jak już wcześniej pisałem - bardzo ładnie masz to zrobione. Skrętki gdzie masz rozszyte? Czy w ogóle je masz?
Ja mam praktycznie w każdym włączniku 3x1,5 i na razie nie będziemy dawać więcej niż podwójnych więc chyba podłączę je tym kablem. A gdyby coś w przyszłości to są jeszcze dwie skrętki a prądowym będzie można zasilanie dociągnąć :)
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #38 dnia: Maja 31, 2016, 01:13:03 pm »

Na styczniku mam zasilanie płyty w kuchni, gniazd odłączalnych (porty w kuchni, TV,gniazdo prasowania, gniazda zewnętrzne itp itd) i wszystko to, co może pracować pod sporym obicążeniem, a chce to rozłączać.
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #39 dnia: Maja 31, 2016, 01:17:23 pm »

Na styczniku mam zasilanie płyty w kuchni, gniazd odłączalnych (porty w kuchni, TV,gniazdo prasowania, gniazda zewnętrzne itp itd) i wszystko to, co może pracować pod sporym obicążeniem, a chce to rozłączać.
Czyli wszystko idzie przez jedno RCD?
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #40 dnia: Maja 31, 2016, 11:30:00 pm »

niekoniecznie, ale w moim przypadku z tego co pamiętam wystarczają dwa RCD - jeden 3faz do płyty, a drugi 1faz dla pozostałych.
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwca 05, 2016, 11:46:30 pm »

Jeszcze nie tłumaczyłem i się nie wczytywałem, ale na zdjęciach szafa wygląda ekstra: http://www.ituilerie.com/?page_id=2280/tutos-codesys/demande-concernant-les-boutons-virtuels/page-2  :)
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #42 dnia: Października 22, 2016, 11:58:40 pm »

Na styczniku mam zasilanie płyty w kuchni, gniazd odłączalnych (porty w kuchni, TV,gniazdo prasowania, gniazda zewnętrzne itp itd) i wszystko to, co może pracować pod sporym obicążeniem, a chce to rozłączać.
niekoniecznie, ale w moim przypadku z tego co pamiętam wystarczają dwa RCD - jeden 3faz do płyty, a drugi 1faz dla pozostałych.
Czy ja dobrze rozumiem (i widzę), te wszystkie gniazda (płyta, porty, TV itd.) wyłączasz zbiorczo, tj. odcinasz zasilanie obu tych różnicówek (więc wszystkiego "pod" nimi")?

Jaki to konkretnie stycznik, sterujesz nim wprost z PLC (cewka 24VDC) czy pośrednio przez przekaźnik?

Na marginesie, jak głośny jest (w porównaniu do "czarnych" przekaźników Wago)?

PS. Rozdzielnica bardzo ładna :)
Zapisane

Dwd89

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #43 dnia: Maja 11, 2017, 07:02:56 pm »

kolego mordorr dlaczego wolałbyś kupić 3 liczniki 1 faz zamiast jednego 3 fazowego ?

Patrzyłeś może na takie cuda co mają port komunikacyjny mbus/modbus np SDM530 lub SDM630 - są też jednofazowe.


kolego Maksiu, serdeczne dzięki za linka ! rewelka, kupiłem 4 i nie wiem czy nie dobiorę więcej :).
Zapisane

amilo_pa

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Połączenia (organizacja) przewodów elektrycznych w szafie rozdzielczej
« Odpowiedź #44 dnia: Stycznia 07, 2021, 11:02:04 pm »

bez ZUGów:

nie przejmowac sie balaganem :) czeka na lepsze czasy

Hej,
Szacun za perfekcjonizm :)

Może podzielisz się schematem elektrycznym - fajnie masz rozwiązane podłączenie przewodów neutralnych zaraz za zestawem ESów
Zapisane