'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?  (Przeczytany 9644 razy)

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« dnia: Października 05, 2015, 11:11:47 pm »

Hej,

w temacie pythona, linuxa i RPi poziom zieloności u mnie dosc wysoki...
odpalilem na RPi MPD i calosc sluzy mi jako zdalny odtwarzacz muzyczki w lazience. wszystko dziala OK, ale spac mi ciezko z mysla, ze on sobie caly czas odtwarza muzykę (wyłączam wzmacniacz, a RPi dziala w tle)
powoduje to pewne problemy - np NAS nie chce isc spac :)

na pewno jest mozliwosc odpalenia komend np MPC play MPC stop itp z poziomu PLCka - jak to zrobic ? skryp pythonowy ? jak go uruchomic z PLC ??

dziękuję ślicznie za wskazówki

Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« Odpowiedź #1 dnia: Października 06, 2015, 02:05:34 pm »

Cześć,

nie znam konfiguracji i softu MPD, ale z PHP można odpalić komendę shella instrukcją system (http://php.net/manual/en/function.system.php).  Można więc uruchomić systemowe polecenie, lub jakiś inny skrypt, np. w pythonie... Korzystam z tego, by z poziomu PLC uruchomić pomiar czujnikiem ultradźwiękowym (w php: $level = system('sudo python /var/python/ultra1.py');).  Można by więc z PLC przez HTTP_GET odpalać skrypt PHP, który z kolei wykona komendę włączający/wyłączający Twój odtwarzacz.  To tak na szybko...

...bo pewnie w Pythonie można by na szybko wystrugać jakiś server telnetowy, który słuchałby komend PLC i sterował muzyką....

Pozdrawiam,
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« Odpowiedź #2 dnia: Października 06, 2015, 02:27:21 pm »

Dzięki za szybką odpowiedź :)

tak myslalem, zeby poszukac czegos co odpala komendy shellowe. tak jak mowilem - python poki co jest mi obcy, ale mysle, ze to sie bedzie musialo zmienic :)
poki co nie mam na to czasu, bo budowa jeszcze niezupelnie zakonczona.

sprobuje ze skryptem pythonowym. server php na RPi mam odpalony, wiec powinno pojsc latwo, szybko i przyjemnie :) jak zawsze ;P

MPD to jest player deamon - on zarządza i odtwarza muzykę na RPi korzystając z zasobów na moim domowym NASie. kataloguje, grupuje i pozwala na tworzenie playlist. mozna tez dodac streamy radia webowego.

natomiast klientów tego playera uzywam trzech:
MPDroid na Androidzie - prosty, skuteczny - wiecej nie potrzeba
Gnome Music Player Client na Windowsach (raczej do budowania playlist, bo windowsa w lazience nie mam ....)
MPC - client konsolowy linuxa - robi wszystko co powzysze programy, ale z poziomu konsoli RPi

poki co sprawdza sie idealnie, a pomysl powstal po krotkim przegladzie mozliwosci radia do zabudowy w lazience. wlasciwie nie ma zadnych mozliwosci :) kupilem chinski wzmacniacz z interfejsami USB i SD, ale to byl totalny niewypal. przydzwiek sieci w glosnikach oraz brzeczenie transformatora w szafce przy lazience.... nie do opisania :)
do tego obsluga tego sprzetu to chinski dramat :)

w tej chwili wykorzystuje tylko wzmacniacz z tego CACKA, a jako odtwarzacz robi RPi. docelowo wzmaniacz wymienię na Lepaia i powinno byc optymalnie.

glosniki kupilem 16cm z plastikowymi membranami do montazu w zawilgoconych pomieszczeniach(cos kolo 90zl sztuka).
W zabudowie sufitu zrobilem skrzynki glosnikowe z OSB22 o wymiarach 25x25x15  - jest szczelnie, a dynamika dzwieku jak na lazienkę jest akceptowalna :) i przy okazji caly sufit GK nie brzęczy.


Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« Odpowiedź #3 dnia: Października 06, 2015, 05:53:19 pm »

mordorr, dlaczego MPD? Próbowałeś squeezeboxa? Pytam z ciekawości, bo z MPD nie korzystałem nigdy. Nie wiem np. czy jest synchronizacja kilku odtwarzaczy.
U mnie jest squeezebox na RPi 2 + lepai, działa nieźle, tylko wkurza mnie, że Kodi nie wpiera natywnie squeezeboxa i trzeba odpalać plugina (z MPD jest chyba to samo). Z innej beczki w OpenHABie jest binding do MPD https://github.com/openhab/openhab/wiki/Mpd-Binding, który chyba mógłby rozwiązać Twoje problemy.
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« Odpowiedź #4 dnia: Października 06, 2015, 06:54:05 pm »

Dlaczego MPD ? taki poszedl na pierwszy ogien. odpalenie tego badziewia to nie byla prosta sprawa, ale działa :)

Szczerze mowiac, to kupilem sobie RPi jako zabawkę, a szybko okazalo sie, ze to jest kapitalne urządzenie do domu!
juz mam dwa takie, ale czuję, że to nie koniec. jeden w lazience robi nastroj do czytania ;), a drugi robi za mediaplayer z XBMC. mam ze dwa mediaplayery, ale to co mozna zrobic na RPi z XBMC bije wszystkie na glowę :) chocby synchronizacja z filmwebem, obsluga przez Anynet+. same zalety


openHab ? chętnie, ale ... moze za rok ? jeszcze nie mam stropów ocieplonych, garazu skonczonego i ocieplonego (a mam garaz w bryle domu, wiec musze zdazyc przed zimą :) )
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« Odpowiedź #5 dnia: Października 13, 2015, 10:51:41 pm »

Bogasman, mogę zapytac gdzie kupiłeś swojego Lepaia ??
na allegro tylko importy z Chin... na prawdę nie ma tego nikt w polskiej re-dystrybucji ?
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« Odpowiedź #6 dnia: Października 14, 2015, 09:16:44 am »

Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« Odpowiedź #7 dnia: Października 26, 2015, 10:14:39 am »

Bogasman,

uzywasz jakiegoś konkretnego przetestowanego zasilacza z tymi Lepayami ? dobry zasilacz kosztuje tyle co ten wzmacniacz ;) pytanie czy jest sens ?


Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« Odpowiedź #8 dnia: Października 26, 2015, 11:09:14 am »

Lepai potrzebuje nie więcej niż 3A przy 12V zgodnie z tym, co podaje producent. Teoretycznie na tym układzie lepai powinien dostarczyć 2x20W RMS mocy, co oznacza 40W mocy ciągłej. Czyli rzeczywiście około 3A poboru prądu przy maksymalnym poziomie mocy. U mnie wszystkie zasilacze są umieszczone w rozdzielnicy. Mam tam 2x120W 12V i 2x480W 24V. Wszystkie urządzenia dużej mocy w tym taśmy led są zasilane z 24V. Urządzenia zasilam poprzez przetwornice napięcia typu step-down takie jak ten http://www.ebay.pl/itm/Lithium-Charger-Step-down-5A-5V-32V-to-0-8V-30V-power-supply-module-/121792410536?hash=item1c5b64b3a8:g:RyIAAOSwa39UwNQr.
Daje mi to możliwość dokładnego wyregulowania napięcia i maks. poboru prądu pod każde urządzenie.
Np. Raspberry PI potrzebuje 5V i 2.5A i ma dedykowaną przetwornicę. Lepai oraz ekran multitouch jest na 12V i w sumie pociągną nie więcej niż 5A więc mają osobną przetwornicę.
Wszystko zależy od funkcjonalności jaką chcesz uzyskać i jak masz to zorganizowane u siebie.
Zawsze możesz podciągnąć 230V i podłączyć zwykłe zasilacze sieciowe lub np taki do dysków na 2 różne napięcia jednocześnie (5V i 12V), albo jeden zasilacz i 2 przetwornice. Rozwiązań jest wiele.
A pytanie "czy jest sens" kupować zasilacz bo kosztuje tyle co to urządzenie nie ma sensu. Lepai jest tani i to jest jego zaleta, a to że zasilacze są drogie nie ma nic do tego. Jak inaczej chcesz zasilić to urządzenie? Każde inne urządzenie też potrzebuje zasilacza, który jest wliczone w jego cenę, lub trzeba go sobie dokupić osobno.
« Ostatnia zmiana: Października 26, 2015, 11:17:09 am wysłana przez bogasman »
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« Odpowiedź #9 dnia: Października 26, 2015, 12:13:09 pm »

trochę sie nie zrozumieliśmy :) moze zle zadalem pytanie.

pytanie bylo troche bardziej od strony problemów audio:) audiofile i inni czystobrzemienni powiedzą, że zasilacze impulsowe nie nadają się do dźwięku :) jedynie czysty miedziany trafok z jedynym slusznym filtrem....

wlasnie o to mi chodzilo - czy odczuwasz jakis zdecydowany dyskomfort w zwiazku z zasilaczami energoelektronicznymi :)

co do sposobu zasilania -
ledow 24V mam dosc sporo i jeden zasilacz, czy nawet listwa w tablicy raczej by sie nie sprawdzila, ze wzgledu na przekroje kabli i spadek napiecia, takze mam w domu 4 punkty zasilajace LEDy i inne bajery na 12/24V, ale akurat w okolice lazienki wciagnalem tylko osobny obowod sterowany 230V i zabudowalem na jego koncu gniazdko :)

w tej chwili mam tam podlaczony wzmacniacz chinski, ktory juz gra tylko jednym kanalem, a do tego sluchac 50Hz w glosnikach - straszna tandeta :
http://allegro.pl/taniej-wzmacniacz-usb-sd-mp3-radio-karaoke-pilot-i5164144153.html (dostalem to razem z glosnikami w przystepnej cenie, ale nie polecam nikomu, nawet za darmo...)






Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« Odpowiedź #10 dnia: Października 26, 2015, 03:55:56 pm »

Są to oczywiste bzdury wygłaszane przez złotouchych. Wszystko zależy od przeznaczenia, konstrukcji, jakości elementów i wykonania zasilacza i przede wszystkim ceny. Dobry zasilacz impulsowy do zastosowań audio będzie wielokrotnie droższy od transformatorowego.
Lepai to nie jest "audiofilski" sprzęt HI-End. Ma dobry stosunek ceny do jakości do zastosowań jako wzmacniacz w łazience, w pokoju małego dziecka, boombox i tego typu zastosowań. Dyskoteki ani sali odsłuchowej z niego nie zrobisz.
Natomiast w powyższych zastosowaniaach, o ile zasilacz nie jest totalną padaką jakościową wyjętą z zabawki, to zniekształcenia i zakłócenia będą niesłyszalne. Ja żadnych tętnień czy szumów nie słyszę innych niż własnych wzmacniacza, a słoń mi na ucho raczej nie nadepnął. Jeśli jednak ktoś chce mieć multirooma z bezkompromisową jakością dźwięku, co wyniesie pewnie z kilkadziesiąt tysięcy, to nie tędy droga.

Ten Dalco, jest bardzo słaby. Teoretycznie ma 2x10W RMS, ale nie wiem nawet na czym jest zbudowany. Dużo tez zależy od efektywności głośników.

Co do ledów 24V. Wszystko zależy od długości i grubości kabli. U mnie sa wszędzie kable 1.5 do 2.5 mm2 pociągnięte nie dalej niż 15m, więc przy 24V jest ok.
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« Odpowiedź #11 dnia: Października 26, 2015, 04:36:22 pm »

tia... moja ulubiona dyskusja "srebrny kabel coax daje zupelnie inna barwe niz miedziany" przy polaczeniach cyfrowych :)




nie robiąc duzego off-topicu - projektantka, z którą współpracowaliśmy "poszła po bandzie" :) mam ponad 150mb ledów wszelkiego typu i maści... do tego wszsytkimi steruję PWMem i nie chciałem robić za długich anten w scianach. Miejsce na zasilacze miałem zaplanowane w szafach zabudowanych - wiec przyjąłem taką strategię.


z ciekawostek - odpaliłem tego Lepaia na zasilaczu impuslowym 3A (czyli ~36W) i ... skleja mi styki przekaznika 859-304 :) ciekawe co z takimi przekaznikami robia zasilacze impulsowe +200W :)
(te 859-304 mam głównie do sterowania obiegami podłogówki, ale zostało kilka i wzmacniacz akurat taki dostał ... teraz muszę to przełożyć :) )

Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Raspberry Pi + mpd i mpc - jak wydac komendy z PLC ?
« Odpowiedź #12 dnia: Października 26, 2015, 04:50:40 pm »

W celu ochrony styków możesz spróbować zastosować gasik RC.
Zapisane