'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Przekaźniki i moduły wej-wyj  (Przeczytany 16099 razy)

krwi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Przekaźniki i moduły wej-wyj
« dnia: Sierpnia 14, 2011, 05:11:57 pm »

Cześć.
Mógłbyś podać jakie dokładnie moduły wej-wyj zastosowałeś, czy był jakiś powód, że wziąłeś 8 kanałowe zamiast 16? A jaki rodzaj przekaźników, czy to też Wago?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 16, 2011, 09:38:17 am »

Witam,

W systemie WAGO nie ma chyba modułów 16-kanałowych.  Genearlnie, jeśli by były - wziąłbym 16x. 

Przekaźniki kupiłem w WAGO, jako że łącznie cały zakup urósł do kwoty, która zwiększyła 'siłę przetargową'.  Są to przekaźniki o numerze 788-304, mają diodę sygnalizującą zwarcie, wtyki samozaciskowe (jak to w WAGO).  Kosztują wg cennika, ściągniętego przed chwilą z www.nowafrance.com.pl, 15,94 netto. Nie udało mi się znaleźć na rynku przekaźników z podstawkami w dużo niższej cenie...

Pozdrawiam
Zapisane

raph

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 08, 2013, 05:05:11 pm »

Witam,

Podepnę się pod ten wątek.

Stoję przed wyborem pomiędzy WAGO a Fatek'iem.

Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

1. W WAGO każde wyjście powinno być zakończone przekaźnikiem (aby uzyskać większe obciążenie). Jest to dosyć kiepskie bo mamy dodatkowy element, który może spowodować awarię i mamy więcej kabli i mniej miejsca w rozdzielni.

2. W Fateku mamy do dyspozycji moduły wyjść o obciążeniu 2A, więc spokojnie oświetlenie można podłączyć bezpośrednio. Jest to rozwiązanie trochę lepsze bo nie potrzebujemy dodatkowego przekaźnika.

Czyli Fatek jest w tym przypadku lepszy do WAGO.

Prośba o sprostowanie jeśli się mylę.

Pozdrawiam raph.





Zapisane

woockash

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 08, 2013, 06:36:20 pm »

Wago ma takie moduły, ma też 3A i 16A oraz 10A półprzewodnikowe.
Moduły wyjść 2A:
750-512                               moduł 2DO 230V AC 2,0A przekaźnikowy 2z
750-513                               moduł 2DO 250V AC 2,0A przekaźnikowy 2z bezpotencjałowe

Wyjśćie 3A:
750-522                               moduł 2DO 230V AC 3A 30s SSR

oraz 16A
750-523                               moduł 1DO 230V AC 16A przekaźnikowy 1z


Jednak jest kwestia ceny. Moduły 750-512 i 750-513 kosztowały dwa lata temu po 170 zł netto. Czyli ok 85 zł za wyjście. Kupując moduł 8 DO lub 16 DO płaciło się ok 30zł za wyjście + ok 16 zł za przekaźnik 16A lub 2x8A.
Ogólnie w Wago zawsze znajdziesz to co ma Fatek. Natomiast w drugą stronę to nie działa, tzn. w Fateku nie znajdziesz wielu, wielu rozwiązań oferowanych przez Wago.
Jak już pisałem w innym wątku. Radzę pojechać na szkolenie z programowania do Wago i Fateka. Bo instalację robi się raz i o niej zapomina. A prawdziwa zabawa zaczyna się przed monitorem, kiedy trzeba to oprogramować.
Zapisane

raph

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 08, 2013, 10:08:29 pm »

Niestety decyzję muszę podjąć teraz.

W Wago w tej chwili obawiam się dodatkowych przekaźników.

Na Fatek'u przynajmniej oświetlenie bym miał bezpośrednio. Do sterowania gniazdek i tak potrzebuje przekaźniki, ale tylko część będzie sterowanych, więc to tak nie boli.



Zapisane

auris

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 08, 2013, 10:36:09 pm »

Zaboli, jak przypadkiem zrobisz kuku w sterowniku, o co nie trudno.
Przy przekaźnikach, wymieniasz klocek za 7-10 zł i zabawa trwa dalej.
Z uszkodzonym wyjściem w PLC zostaniesz na zawsze, o ile padnie tylko jedno wyjście...
A to nie wszystkie możliwe przypadki.
Zapisane

raph

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 09, 2013, 11:18:34 am »

Przekaźniki na płytce można przelutować więc zaboli, ale nie tak bardzo.

OK, powoli się godzę z dodatkową ilością przekaźników.

2x8A było by pod oświetlenie , a 1x16A pod gniazda.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 09, 2013, 03:44:31 pm »

Witam,

przekaźniki takie, czy siakie, czy ich brak to wg mnie drobnostka.  Wybór sterownika to wybór funkcjonalności i łatwości programowania całego systemu.  W tej skali zagadnienia nie zwracałbym uwagi na kilkusetzłotowe różnice w cenie...

Jeszcze krótkie info tu: http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=88.msg199#msg199

Pozdrawiam,
Zapisane

Paweł Piotrowski

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 23, 2013, 08:09:43 am »

Witam

A moduły 750-1405....16DI 24V 3,0ms....

Pozdrawiam
Zapisane

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 09, 2013, 11:40:17 pm »

Czy w związku z tym, iż nasze systemy mają mieć/mają po 50 i więcej przekaźników nie moża sięgnąć po jakieś inne przekaźniki niż te w podstawkach z serii 788? Jest jakaś alternatywa o większej gęstości przekaźników na jeden moduł?
Zapisane

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 12, 2013, 11:49:34 pm »

Przeszedłem już od etapu teoretycznych rozważań do realizacji koncepcji domu inteligentnego i właśnie kończę układać wszystkie kable w domu. Zaraz będę uzbrajał szafę i zadane pół roku temu pytanie pozostaje nadal aktualne :)
Jako alternatywę do szeroko stosowanego przekaźnika 788-304 znalazłem w Wago przekaźnik 858-304 - przekaźnik przemysłowy z 4 zestykami przełącznymi.
I tutaj pojawia się problem. Nie rozumiem na czym polega zasada takiego przełącznika z więcej niż jednym zestykiem przełącznym. Jak wygląda schemat takiego przekaźnika, można znaleźć np. tutaj: http://www.wago.com/infomaterial/pdf/broszura%20moduly%20interfejsowe.pdf  ale niestety ja go nie rozumiem. Czy może ktoś mi to łopatologicznie wyjaśnić?
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 13, 2013, 12:47:12 am »

Taki przekaźnik (wielostykowy) nadal posiada tylko jedną cewkę. To znaczy że jeśli 2 przełączny przekaźnik otrzyma prąd na cewkę to zewrze 2 niezależne obwody. Nie ma to zastosowania do instalacji, którą projektujesz
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 13, 2013, 12:50:15 am »

Możesz kupić podstawki które zajmują pół pola. np. http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/193642/HONGFA/41F-1Z-C2-1.html + przekaźnik shrack http://www.meditronik.com.pl/doc/old/oldusb52412.jpg

Tylko nie wyjdzie Ci to taniej....
Zapisane

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 13, 2013, 10:38:45 am »

Kiedy w takim razie mają zastosowanie takie przekaźniki z wieloma zestykami?
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Przekaźniki i moduły wej-wyj
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 13, 2013, 12:36:55 pm »

Ja w swoim porzuconym projekcie miałem takie przekaźniki które sterowały mi "drogą" sygnałów. W momencie gdy dostawały prąd na cewkę puszczały sygnał do przekaźników bistabilnych zamiast do PLC.

Tak zabezpieczałem się na wypadek awarii PLC, żebym mógł nadal uruchamiać światło itp.
Zapisane