'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: oświetlenie - sceny świetlne salon  (Przeczytany 7916 razy)

hexal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
oświetlenie - sceny świetlne salon
« dnia: Listopada 27, 2015, 01:22:11 am »

Witam wszystkich.
Mam problem z którym nie mogę sobie poradzić.
W salonie mam 7 obwodów oświetleniowych. Do tej pory miałem to obsługiwane przy pomocy Fb_LatchingRelay i detekcji długiego/krótkiego przyciśnięcia klawisza oraz pojedynczego/podwójnego kliknięcia (Fb_ShortLong, Fb_Click). Działało jak na początki zabawy prawidłowo.
Teraz chciałem zrobić sceny świetlne "z prawdziwego zdarzenia".
Założenie jest takie żeby lampy zapalały się wg. zadanego scenariusza tj. po wciśnięciu klawisza:
pierwszego jeden raz zapala mi się lampka K38, K39, K40, K41
pierwszego dwa razy zapala mi się lampka K40, K41
pierwszego długie przytrzymanie zapalają mi się wszystkie oprawy K36, K37, K38, K39, K40, K41, K19
drugiego jeden raz zapala mi się K36, K37
drugiego dwa razy zapala mi się lampka K19
drugiego długie przytrzymanie powoduje zgaszenie wszystkiego.

Użyłem do tego celu FbSceneDigital i FbSceneSelection i wszystko działa wg. powyższego schematu jednak irytujące dla mnie jest to, że po załączeniu klawiszem któregoś scenariusza nie ma możliwości go tym samym klawiszem szybkiego wyłączenia tylko trzeba albo przełączyć się na inny program albo zgasić wszystko. Przyzwyczaiłem się trochę do funkcjonalności Fb_LatchingRelay.
Czy przy użyciu FbSceneDigital i FbSceneSelection da radę przemycić jakieś usprawnienie wyłączające tą samą kombinacją kliknięć to co się przed chwilą załączyło? Jeżeli nie to czy przy wykorzystaniu Fb_LatchingRelay da się opisany przeze mnie efekt otrzymać?

Jak u siebie sterujecie oświetleniem? Może wyważam otwarte drzwi...

pozdrawiam
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: oświetlenie - sceny świetlne salon
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 27, 2015, 07:51:26 am »

tak na szybko - nie sprawdzalem tego w praktyce, ale urodzilo sie w glowie sekundę temu:

sceny ustawiam jako Case'y (np SalonOn SalonOff, gdzie ustawiasz konkretne stany wyjsc)
kazdy case ma flage OnOff:=bool,klik, dwuklik, krotki/dlugi zmienia ta flage i przelacza case.
ew. jesli nie chcesz, zeby za kazdym razem program "przejezdzal" po case'ach bez potrzeby dodaj If przed nimi i R_Triga z wejsciem z wszystkich mozliwych klikow/dwuklikow/itp

nie trzymaj sie sztywno dostarczonych Fb z wago. jak Ci nie pasuje dzialanie jakiegos bloczku, to go przepisz po swojemu.
Zapisane

hexal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: oświetlenie - sceny świetlne salon
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 27, 2015, 09:43:49 am »

Witam,
Jeżeli sobie zapalę scenę nr 2 (pierwszy dwa razy lampka K40, K41) czyli oświetlenie nad stołem w jadalni i żeby było nastrojowo chciałbym sobie dorzucić iluminację kominka scena 5 (drugi dwa razy lampka K19) żeby paliło się razem. Pierwsze odpalenie sekwencji kliknięć zapala drugie takie samo gasi scenę. Da radę?
Tutaj bym chyba jeszcze ogarnął temat ale co w przypadku gdy działam na zakresach, które mają część wspólną? Zapalam wszystkie oprawy scena 3 i chciałbym zgasić kominek scena 5(*). Potem odpalam scenę 2, która mi gasi(?)(**) oświetlenie nad stołem ale finalnie mam zapalone:
K36, K37, K38, K39, K40, K41, K19 - K19 - K40 - K41 -> K36, K37, K38, K39 czyli takie nijak.
Jak jeszcze raz kliknę scenę 3 to powinno mi zgasić to co wcześniej w tej scenie zapaliłem minus to co zostało już zgaszone (mam ciemność).

Nie wiem czy dobrze rozumuje ale chyba pierwsze wkliknięcie sceny będzie ją aktywowało i w momencie (*) wcale nie zgaszę kominka tylko ustawię flagę sceny na włączoną, dopiero drugie wkliknięcie da efekt wyłączenia. Tak samo chyba będzie z (**) ... Kurcze jakiś burdel niezły z tego może wyjść. W tym przypadku mi się to chyba rozjedzie? Trzeba by było dorzucić jakieś rejestry pamiętające stany poprzednie? Szmery bajery. Chyba powiem żonie, że się nie da ;)
Jeszcze wczoraj wydawało mi się to banalne a dziś mam jakąś blokadę i zero pomysłów. Może ktoś podrzuci schemat jak to powinno działać?

pozdrawiam
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: oświetlenie - sceny świetlne salon
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 27, 2015, 10:06:19 am »

Po pierwsze - czy to jest potrzebne ??

Co raz czesciej od tego pytania zaczynam :) duzo fajnych bajerów jest fajne, ale po jakims czasie po prostu niepotrzebne :)

w takim ukladzie trzebaby dodac detekcje aktywnej sceny

moze IFem ?

If Kxx and Kyy then (*tu dajesz rozpoznanie wyjsc*)
 scene1OnOff:=True;
(*Mozna, a moze nawet trzeba dodac elsa)
Else
 scene1OnOff:=false;
EndIf;






end_if;




Zapisane

hexal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: oświetlenie - sceny świetlne salon
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 27, 2015, 02:45:41 pm »

Czy to jest potrzebne ???
Hehhehe :) oczywiście że tak ;)

Ostatnio miałem zrobić akcję ze zliczaniem ilości zapaleń danego źródła światła i sumarycznego czasu pracy żeby sprawdzić kiedy się przepali ale przy zastosowanych źródłach światła typu LED myślę że zapomnę że mam taką funkcjonalność w systemie zanim coś się przepali... ale chyba zrobię :) Jakieś pomysły?

Wracając do tematu muszę rozbroić temat i przećwiczyć z jakimiś ifami bo w sumie jak mi przyjdzie zmienić matryce sterowania to wolałbym to zrobić w 5sekund niż tak jak wczoraj do 1 w nocy...

Hmm teraz tak sobie myślę czy przy okazji nie udało by się zrobić powiązania sterowania oświetleniem z rytmem muzyki np. wyłapać bit z jakiejś mp3 z dysku po sambie?
Nie może być nudno :) Tylko kiedy ja znajdę czas usiąść do kompa?

Zapisane

krwi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: oświetlenie - sceny świetlne salon
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 27, 2015, 08:54:55 pm »

Ja do tego podszedłem nieco inaczej, być może Ci to pomoże. Zamiast programować wszystko proceduralnie starałem się to zrobić bardziej "obiektowo" (na ile oczywiście w tych językach się da) a więc ponieważ nasze układy składają się z łączników oraz przekaźników zdefiniowałem "obiekty" (bloki funkcji) SWITCH oraz RELAY. W programie mam użytych tyle obiektów SWITCH ile jest łączników i tyle obiektów RELAY ile jest przekaźników (czyli obwodów do załączania).
Obiekt SWITCH ma 4 wejścia (bo mam łączniki 4 kanałowe Berkera) i 8 wyjść dlatego że jego zadaniem jest rozpoznawanie naciśnięć długich/krótkich (naciśnięć wielokrotnych nie używam ale łatwo je byłoby dorobić) więc jak łatwo się domyśleć zbudowany jest po prostu z czterech Fb_ShortLong.
Obiekt RELAY ma 3 wejścia odpowiadające Fb_LatchingRelay (xSwitch, xCentOn, xCentOff) oraz wyjście odpowiadające xActuator do którego podpinam DO odpowiedniego przekaźnika. Oprócz tego obiekt RELAY zawiera fbOperatingTime, z którego wyprowadzam dwa wyjścia rHour_total oraz dwNumber.
Jak widać dzięki temu z automatu dostaję dane na temat ilości załączeń oraz sumarycznego czasu świecenia dla każdego obwodu.
Co do scen świetlnych osobiście zrezygnowałem z wykorzystania dedykowanych do tego funkcji z Building Commons. U mnie podstawowe obwody oświetleniowe (hol, wiatrołap, łazienki, kuchnia, garaż, taras itp) załączane/wyłączane są automatycznie w oparciu o czujki ruchu, czujnik natężenia oświetlenia i reguły czasowe także podczas codziennego przemieszczania się po domu mało w ogóle używa się łączników (4 w ogóle zaślepiłem).
Wracając do scen, przyjąłem zasadę że krótkie naciśnięcia zapalają typowe sceny ale oprócz tego każdy obwód można zgasić/zapalić z osobna np długim naciśnięciem. Zapalenie danej sceny gasi inne światła nie należące do danej sceny, ponowne naciśnięcie klawisza gasi scenę więc robi się ciemno. Ale jak wspomniałem każdy obwód mogę też zapalić/zgasić z osobna więc każdą predefiniowaną scenę mogą dowolnie zmodyfikować.
Wszystko to zrealizowane mam w oparciu o odpowiednie relacje między obiektami SWITCH i RELAY i powiem że spełnia to moje i domowników oczekiwania. Co ciekawe nie mają też z tym większego problemu goście przyzwyczajeni do klasycznych rozwiązań.
Zapisane

zim

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
Odp: oświetlenie - sceny świetlne salon
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 28, 2015, 03:24:40 pm »

Krwi, mógł byś wkleić przykład kodu twojego sterowania ?
Zapisane

hexal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: oświetlenie - sceny świetlne salon
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 28, 2015, 04:18:50 pm »

wiatam,
przyłączam się do prośby kolegi zim :)
Zapisane

krwi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: oświetlenie - sceny świetlne salon
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 30, 2015, 03:38:11 pm »

Ok, załączam blok funkcyjny SWITCH,


RELAY


oraz prosty przykład dwóch "scen" w umownym salonie.


Krótkie naciśnięcie przycisku Salon1 zapala halogeny i kinkiety oraz gasi ledy. Naciśnięcie Salon2 zapala ledy oraz gasi halogeny i kinkiety.
W bloku funkcyjnym RELAY oprócz rzeczy wspomnianych w poprzednim poście zawarłem wyliczanie zużytych kWh, dodatkowe wyjście Q, które reaguje na zbocze narastające czyli zapalenie obwodu, głównie wykorzystywane do gaszenia innych obwodów. Jest też wejście ALARM, które działa monostabilnie (pomija blok fb_LatchingRelay), jego zadaniem miało być świecenie światła w czasie gdy wyje alarm, w praktyce wykorzystuję to tylko do oświetlenia zewnętrznego.
Jak widać nie ma żadnej większej filozofii.
« Ostatnia zmiana: Listopada 30, 2015, 03:45:58 pm wysłana przez krwi »
Zapisane

hexal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: oświetlenie - sceny świetlne salon
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 03, 2015, 08:34:21 am »

Dzięki krwi, może w weekend powalczę z tematem.
Żona wróci i się zdziwi ;)
Zapisane

hexal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: oświetlenie - sceny świetlne salon
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 18, 2015, 10:54:07 pm »

witam wszystkich,
poklepałem, pobawiłem się, posprawdzałem i ... wróciłem do pierwotnego sposobu sterowania oświetleniem. Jedyny dodatek to zaaplikowałem ilość załączeń i czas pracy każdej z opraw.
Nie mniej jednak dzięki za otworzenie oczu na inne możliwości :)

pozdr,
piotrek
Zapisane