'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Miejsce na wszelkie pytania  (Przeczytany 7593 razy)

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Miejsce na wszelkie pytania
« dnia: Stycznia 28, 2011, 11:54:00 am »

Witam,

Jako że większośc pytań, która się pojawia może być przydatna innym - proponuję wykorzystać forum.
Zapisane

DZIKI_2005

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Miejsce na wszelkie pytania
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 20, 2011, 10:54:23 am »

Ile masz wejść i wyjść?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Miejsce na wszelkie pytania
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 21, 2011, 09:09:32 am »

Witam,

Wejść DI 11x8 + 2 = 90,
Wejść DA 2x4 = 8,
Wyjść DO 13x8 + 2 = 106.

Pozdrawiam
Zapisane

elst

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Miejsce na wszelkie pytania
« Odpowiedź #3 dnia: Października 09, 2012, 11:03:27 pm »

Witam,
rolety generuja duzo przekaznikow. Szukam sposobu zaoszczedzenia miejsca (ilosci przekaznikow) w skrzynce.
Czy do sterowania rolet wykorzystales dwa przekazniki na rolete? A moze znasz jakies rozwiazanie by miec jeden przekaznik na rolete?

Pozdrawiam
Elst
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Miejsce na wszelkie pytania
« Odpowiedź #4 dnia: Października 10, 2012, 08:47:32 am »

Witam,

Niestety jestem specem od (tylko) jednego rozwiązania (własnego)...  Wydaje mi się więc, że pod każdą roletę potrzeba 2 przekaźniki.  2 obwody, 2 przekaźniki. 

Podpytywałem kiedyś panów z WAGO, czy nie byłoby lepiej zamontować: 1 przekaźnik jako odcinający napięcie, a 2 'poniżej' jako przełączający obwody.  Plus byłby taki, że fizycznie nie byłoby możliwości włączenia 2 obwodów w tym samym czasie.  Ostatecznie nie chciało mi się przepinać kabli w szafie i tematu nie ruszyłem.  Kogoś znającego temat trzebaby też podpytać, jak oprogramować załączanie tak podłączonych przekaźników (który pierwszy itd).

Mogę sobie wyobrazić, że roleta byłaby podłączona tylko przez 1 przekaźnik.  W konsekwencji silnik byłby cały czas pod napięciem, całość odpowiedzialnosci za wyłączenie spoczywałaby na wyłacznikach krańcowych.  Znów pytanie do kogoś, kto zna sie na roletach - czy to zgodne ze sztuką, a jeśli nie, czym grozi? 

Ostatecznie... po kilku latach używania systemu - niemalże każda oszczędność odbiła się czkawką.  Każde rozwiązanie 'na skróty' w pewnym momencie wymusiło przebudowę i zrobienie od nowa wszystkiego jak należy.

Pozdrawiam,
P.
Zapisane

elst

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Miejsce na wszelkie pytania
« Odpowiedź #5 dnia: Października 10, 2012, 10:14:54 pm »

Witam,
dzieki za odpowiedz. Czyli by zaoszczedzic miejsce w rozdzielni nalezaloby uzyc waskich przekaznikow jak np. seria SNR firmy Shrack (szerokosc 6,2mm). Ale niestety sa one dosc drogie. Porownywalnie cenowo wyjdzie zastosowanie dedykowanych przekaznikow / sterownikow do rolet, np. firmy F&F, model STR-421. Uzyska sie wtedy zabezpieczenie przed wlaczeniem obu kierunkow na raz. Ale pewnie bedzie trzeba pokombinowac przy oprogramowaniu.

Pozdrawiam
Elst
Zapisane