'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Czujniki temperatury.  (Przeczytany 48179 razy)

MagicMarcus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #30 dnia: Stycznia 03, 2013, 11:44:25 am »

Dwa sterowniki mam ponieważ 842 miał za małe możliwości "sieciowe". Wymieniłem go na 881, a 842 jest teraz w zapasie na wypadek "w", chociaż myślę aby go w jakiś sposób wykorzystać.
Odpowiadając dalej na Twoje pytania: sterownikiem komunikuję się z alarmem, routerem (na którym zbieram wszystkie dane z PLC i z czujników - baza mysql i rrd).
Do sterowania domem (rolety, światła w domu, podbitka, otoczenie domu, rekuperacja, dopływ wody do ogrodu) wykorzystuję 15" monitor dotykowy wbudowany w ścianę (komputer na win xp, płyta z prockiem Intel Atom - energooszczędna :-) ), tablet w sypialni i kuchni na androidzie oraz telefony domowników na androidzie (tak jak pisałem wcześniej na każde z urządzeń mam w innym języku napisaną aplikację - chociaż teraz jak mam 750-881 to przechodzę powoli wyłącznie na sterowanie przez "html". Przyznam szczerze, że mam mały przesyt programowania ale z drugiej strony chciałbym jak najszybciej doprowadzić "projekt" do końca.
Czujniki to termometry dallasa, którymi mierzę temperatury we wszystkich pomieszczeniach, na zewnątrz, jak również temperatury zasilania i powrotu przy pompie ciepła (potrzebne były do optymalnego ustawienia pompy ciepła) oraz temperatury "rekuperacji (tu jestem w trakcie montażu). Aktualnie pracuję nad czujnikiem ciśnienia (ciekaw jestem jak wydala/bądź nie system rekuperacji) w pomieszczeniach oraz nad czujnikiem wykrywania opadów. Dodatkowo mam czujniki odległości sharpa (podczerwień) do pomiaru ilości wody w zakopanych zbiornikach na deszczówkę.
A co do apletu, to mam na myśli Twoją aplikację pod androida. Fajna, prosta ale do wykorzystywania na co dzień potrzebuję czegoś "szytego na miarę".
To na razie tyle. Jak coś sobie przypomnę to dopiszę ;-)
Zapisane

MagicMarcus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #31 dnia: Stycznia 03, 2013, 12:08:21 pm »

cd.
Z ciekawostek to próbuję jeszcze rozkodować komunikację po rs232 pomiędzy pompą ciepła, a komputerem (na komputerze mam aplikację od producenta ale jest strasznie okrojona). Może komuś, kto tu zagląda udało się to zrobić?
Jeżeli mi się to uda, to zbuduję sobie moduł do komunikacji pomiędzy pompą, a PLC (pompa <rs232>moduł<rs485>PLC). Pompę mam firmy Nateo.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #32 dnia: Stycznia 05, 2013, 09:25:19 pm »

Witam,

MagicMarcus - dzięki za opis.  Jeśli jeszcze znalazłbyś chwilę na przesłanie kilku fotek z etapu realizacji (kable, gniazdka itd) oraz zdjęcie szafy i monitora wbudowanego w ścianę, pomogłoby mi to nieco rozszerzyć część 'inne projekty' :)  Z każdego jednego domu można wyciągnąć coś ciekawego dla siebie, stąd też zależy mi na tym, by pokazać systemy innych osób.

Co do appletu/programu - napisałem i załączyłem ;)

http://www.edom-plc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=94

Pozdrawiam!
Zapisane

MagicMarcus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #33 dnia: Stycznia 07, 2013, 09:26:43 am »

Ok, wyślę Ci na maila zdjęcia z budowy, itp.
A tymczasem chciałbym Cię zagonić  ;) do pracy i poprosić o opis wysyłania maili. Coś mam z tym problem. Jak uruchamiam swój serwer pocztowy to maile działają, na zewnętrznym coś  nie chcą.
A przy okazji - dzięki za stronę - pozwoliła mi inaczej spojrzeć na niektóre zagadnienia :-)
Zapisane

siema

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #34 dnia: Lutego 05, 2013, 11:47:44 pm »

MagicMarcus, przybliżyłbyś problem zbyt małych możliwości sieciowych 842 względem 881. Co konkretnie było powodem zmiany? Czego Ci brakowało?
Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #35 dnia: Lutego 12, 2013, 09:38:19 am »

Ja chciałbym wrócić do tematu tego wątku. Zastanawiam się nad zakupem modułu 1-Wire do odczytu temperatur.

Znalazłem do tej pory:
1) WIRE-CHIP h3.1 (http://1-wire.modbus.solidchip.eu/)
2) ADA-401WP (http://cel-mar.pl/1-wire_rs485_modbus_m401wp.htm)

Ceny można powiedzieć identyczne. Czy ktoś korzysta z któregoś z tych modułów. Może polecicie coś innego ?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #36 dnia: Lutego 12, 2013, 10:03:07 am »

Cześć,

woockash używa http://1-wire.modbus.solidchip.eu/, zawsze można próbować podpytać go o szczegóły.

osobiście planuję kupno Raspberry Pi i walkę z linuxem.  Na razie to mgła, ale dobre wyzwanie to wszystko, co mi dziś trzeba.

Pozdrawiam,

Zapisane

marecki_0luk1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #37 dnia: Lutego 12, 2013, 10:26:57 am »

Ja mam Raspberry PI (model B, z zapisów więc z 256 MB RAM) - jak będę miał chwilę to dam spróbuje coś podziałać i dam znać jak to wygląda. 
Zapisane

WenWoj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
EvB 4.3 - 1wire - RS 232 Serwisowe - najtanszy sposob na Temp w WAGO :)
« Odpowiedź #38 dnia: Lutego 17, 2013, 12:46:49 pm »

Po wielu testach udalo mi sie wczoraj uruchomic czujniki 1-wire podlaczone do płytki testowej EvB 4.3 http://and-tech.pl/produk-testowy/ (Atmega 32). Wyprowadzenia procesora poprzez rezystor drabinkowy 4.7k tworza oddzielne odnogi 1-wire - co niweluje problem zasiegu 1-wire  (jesli chodzi o konstrukcje wzorowalem sie na plc-home - THX).

Prosciutki program w Bascom odpytuje kolejne czujniki (na razie 4) i PRINT wyniki w postaci "A temp X".

Wyprowadzenie Txd procesora podpiete jest do złącza serwisowgo Wago (pin 2 od góry) - dodatkowo Wago z plytka spiete jest Ground (pin dolny złącza serwisowego Wago)

W Wago przy uzyciu funkcji  SERIAL_INT odczytuje stringi wysylane z Atmegi i wycina z nich temperatury, ktore narazie prezentowane sa w postaci liczbowej na wizualizacji.

Docelowo planuje wykonac samodzielnie plytke z Atmega w obudowie, a temperatura sterowac pompami do ogrzewania i zaworami.
Zapisane

bogda66

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwca 11, 2013, 10:59:33 am »

DS18B20

Jak podłączacie ten czujnik do "swoich" sterowników, 2 przewody czy 3 przewody?

Dla tych co nie wiedzą to ja pod jedno wejście sterownika podłączałem 5 czujników DS18B20 jednym przewodem 2-żyłowym.
Czujnik ten mam możliwiść adresowania po numerze seryjnym i wystarczy mały procesorek 8-o bitowy żeby zrobić sobie prosty interfejs do na przykład RS485.
Taki zestaw umozliwiałby tanio podłączyć 5 czujników na każdym piętrze (lub dużego pokoju) pod jeden sterowniczek, a z każdego piętra wszystkie sterowniczki podłączyć do jednego interfejsu WAGO RS485. Wtedy jednym interfejsem WAGO mozna obsłużyć nawet 100 czujników temperatury.  :)

To samo mając własny sterowniczek/interfejs możnaby podłączyć czujnik wilgoci i temperatury, ja stosuję SHT-11 dostępny w TME http://www.tme.eu/pl/details/sht11/czujniki-wilgotnosci/sensirion/# no ale nie jest już taki tani, chociaż z drugiej strony każdy pomiar wilgoci jest drogi. :)
Zapisane

ziutol

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #40 dnia: Września 20, 2014, 01:30:30 am »

Witam Wszystkich  użytkowników forum . Mam  Nadzieje że  ktoś  mi pomoże  z moim problemem z  wzmacniaczem 1-Wire  projektu admina.
 Niby wszystko działa   prawidłowo  pri widzi   DS2382-800 lecz nie widzi czujników. Po wpisaniu   
/opt/owfs/bin/owfs --i2c=ALL:ALL --allow_other /mnt/1wire/
ukazuje mi si informacja jak w załączniku.

Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #41 dnia: Września 21, 2014, 11:03:09 am »

Cześć,

ciężko coś powiedzieć na bazie tak ograniczonych informacji.  Jak mówisz - coś jest nie tak z OWFS.

Zawsze możesz zacząć od początku i przejść wszystkie kroki opisane http://wiki.temperatur.nu/index.php/OWFS_with_i2c_support_on_Raspberry_Pi_(English_version)

po wyższe zawsze u mnie działa ;)

A tu:

http://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=44&t=27379

znalazłem taką odpowiedź:

If you experience some problem after starting OWFS and you want to restart it, an error message will be issued :
CODE: SELECT ALL
pi@raspberrypi ~ $ sudo owfs -C -uall -m /mnt/1wire --allow_other
........................
.........................
pi@raspberrypi ~ $ sudo owfs -C -uall -m /mnt/1wire --allow_other
DEFAULT: ow_usb_msg.c:(295) Opened USB DS9490 bus master at 1:7.
DEFAULT: ow_usb_cycle.c:(213) Set DS9490 1:7 unique id to 28 2B 78 14 02 00 00 7A
fuse: mountpoint is not empty
fuse: if you are sure this is safe, use the 'nonempty' mount option

To avoid this error message you should unmount the OWFS directories before restarting OWFS:

CODE: SELECT ALL
pi@raspberrypi ~ $ sudo umount /mnt/1wire

Zapisane

gojac

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #42 dnia: Października 27, 2014, 10:27:53 am »


Docelowo mysle o zakupie, badz konstrukcji wlasnej:
http://eservice-online.de/1-Wire-Bus/1-Wire-Fertigmodule/Buskoppler-Hub-Verteiler-und-Sonstiges/1-Wire-Kabel-Buskoppler-SPS.html - modulu 1-wire komunikujacego sie z Wago za pomoca portu serwisowego


Należy dodać, że do wspomnianego "ustrojstwa" istnieje gotowa biblioteka.
Zapisane

endriu44

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Czujniki temperatury.
« Odpowiedź #43 dnia: Kwietnia 26, 2016, 04:23:01 pm »

Witam,

Wkrótce ruszam z budową domu i dzięki tej stronie zdecydowałem się na instalacje inteligentnego domu w oparciu o sterownik Wago (muszę dodać że z elektroniką nie mam za dużo do czynienia, a o fakcie istnienia czegoś takiego jak PLC dowiedziałem się na początku roku :) ). Jestem na etapie poszukiwania sterownika i rozkminki co, jak i na czym oprzeć. Od kilku dni obmyślam jak rozwiązać temat pomiaru temperatury, pomimo że pojawił się nowy 8-kanałowy moduł AI (za około 780pln) od Wago to i tak jestem zdecydowany oprzeć pomiar na cyfrowych dallasach i 1-wire.
Analizuje wszystkie pomysły podsunięte w tym temacie i na razie wg mnie najrozsądniejszy wydaje mi się zakup konwertera z firmy cel-mar i sprężenie go z czujnikami DS18B20 i sterownikiem Wago i r-pi.
Chciałbym zastosować konwerter 1-wire/rs232 http://cel-mar.pl/1-wire_rs232_m101w.htm. Jest on stosunkowo niedrogi - 230pln. Czy ktoś miał do czynienia z takim urządzeniem? Czy żeby odczytać wartość z czujnika muszę poznać wcześniej jego ID?
Najprawdopodobniej będę używał sterownika 750-881, nie chciałbym używać serwisowego portu RS do komunikacji z konwerterem. Chciałbym aby konwerter komunikował się z R-PI poprzez przejściówkę RS232-USB, nie znam dobrze linuxa ale czy w ten sposób mógłbym z R-PI własnym programem ( np C# i mono, java lub python) odczytać wartości z czujników?

pozdrawiam
Andrzej
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2016, 04:26:05 pm wysłana przez endriu44 »
Zapisane