'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Wago - osobne zasilanie przekaźników?  (Przeczytany 10067 razy)

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« dnia: Lutego 29, 2016, 11:20:48 pm »

Mam pytanko odnośnie zasilania przekaźników podłączonych do PLC Wago. Niestety mój zasilacz nie jest w stanie "uciągnąć" wszystkich podzespołów, więc dokupiłem drugi. I teraz chciałbym podłączyć przekaźniki do nowego, a sterownik z modułami do starego. Jak to rozwiązać? Pytam ponieważ 24V idące do przekaźników i tak idzie przez moduły IO - można jakoś podać z osobnego źródła 24V dla przekaźników do PLC (modułów IO), a o osobnego źródła zasilać sam system?

Pamiętam, że ktoś kiedyś pisał, że ma przekaźniki na osobnym zasilaczu, ale nie mogę znaleźć tego posta :/
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 01, 2016, 12:29:42 am »

Witam
Zobacz na schemat (np 750-880)
http://www.wago.pl/media/webeditinplace/karty_katalogowe_xtr.pdf

Dwa górne PINY 0V i 24V zasilają sterownik i magistrale systemową.
Wydaję mi się do dwóch poniżej możesz podłączyć 2 zasilacz i zasilić magistralę obiektową i styki modułów.

WAŻNE!
najlepiej aby oba zasilacze pracowały na tej samej fazie
najlepiej połączyć bieguny ujemne (-) obydwu zasilaczy aby wyrównać potencjały (NIE WOLNO ŁĄCZYĆ BIEGUNÓW DODATNICH. GROZI TO USZKODZENIEM  ZASILACZY I STEROWNIKA)

Takie połączenia stosuje przy sterownikach Siemens. Poczekajmy może któryś z kolegów z forum potwierdzi lub zaprzeczy moją wersję.
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 01, 2016, 12:38:05 am »

Jaki kupiłeś ten nowy zasilacz ?

ja miałem podobną sytuację i też myślałem o dwóch zasilaczach, ale ostatecznie mam podłączony tylko jeden - większy, który dokupiłem do przekaźników :) meanwell DR 120-24
poki co wszystko smiga, a w szafie jeden zasilacz mniej :)
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 01, 2016, 10:14:15 am »

Witam
Zobacz na schemat (np 750-880)
http://www.wago.pl/media/webeditinplace/karty_katalogowe_xtr.pdf

Dwa górne PINY 0V i 24V zasilają sterownik i magistrale systemową.
Wydaję mi się do dwóch poniżej możesz podłączyć 2 zasilacz i zasilić magistralę obiektową i styki modułów.

WAŻNE!
najlepiej aby oba zasilacze pracowały na tej samej fazie
najlepiej połączyć bieguny ujemne (-) obydwu zasilaczy aby wyrównać potencjały (NIE WOLNO ŁĄCZYĆ BIEGUNÓW DODATNICH. GROZI TO USZKODZENIEM  ZASILACZY I STEROWNIKA)

Takie połączenia stosuje przy sterownikach Siemens. Poczekajmy może któryś z kolegów z forum potwierdzi lub zaprzeczy moją wersję.
Wczoraj wieczorem patrzyłem właśnie na te schematy ale nie byłem na 100% pewny, ale wydaje mi się właśnie że to jest dobra droga. Mógłbyś napisać trochę więcej o tym wyrównaniu potencjałów?

Jaki kupiłeś ten nowy zasilacz ?

ja miałem podobną sytuację i też myślałem o dwóch zasilaczach, ale ostatecznie mam podłączony tylko jeden - większy, który dokupiłem do przekaźników :) meanwell DR 120-24
poki co wszystko smiga, a w szafie jeden zasilacz mniej :)
Dorwałem na allegro Wago 787-722 (5A) i w sumie to faktycznie teraz się zastanawiam, czy nie wpiąć wszystkiego w ten jeden zasilacz. Tak czy tak, jeżeli któryś by się zepsuł to i tak system leży, więc używanie dwóch dużo nie wnosi. Chyba, że się mylę? :)
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 01, 2016, 12:46:16 pm »

Witajcie,

Ja to sobie na zdrowy rozum tłumaczyłem tak - jeśli jest 1 zasilacz, a jakiś użytkownik (lub ja w czasie instalacji/zmian) spowoduje zwarcie przewodów +/- np. montując łącznik ścienny, lub jakiś elektrozawór - zakłóci to pracę sterownika.  Ktoś z zewnątrz budynku, po rozkręceniu przycisku dzwonka będzie mógł wyłożyć cały sterownik.  Stąd racjonalne wydaje mi się rozdzielenie zasilania samego sterownika od zasilania obwodów rozchodzących się po domu.

Jeśli się mylę lub konfabuluję - liczę, że elektrycy mnie skorygują.

lukaszdebiec - też chętnie dowiedziałbym się więcej o wyrównywaniu potencjałów między 2 zasilaczami - co w ogóle znaczy i czemu jest to wg Ciebie wskazane.

Pozdrawiam,
« Ostatnia zmiana: Marca 03, 2016, 09:01:43 am wysłana przez admin »
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 01, 2016, 12:50:54 pm »

Witajcie,

Ja to sobie na zdrowy rozum tłumaczyłem tak - jeśli jest 1 zasilacz, a jakiś użytkownik (lub ja w czasie instalacji/zmian) spowoduje zwarcie przewodów +/- np. montując łącznik ścienny, lub jakiś elektrozawór - zakłóci to pracę sterownika.  Ktoś z zewnątrz budynku, po rozkręceniu przycisku dzwonka będzie mógł wyłożyć cały sterownik.  Stąd racjonalne wydaje mi się rozdzielenie zasilania samego sterownika od zasilania obwodów rozchodzących się po domu.

Jeśli się mylę lub konfabuluję - liczę, że elektrycy mnie skorygują.

lukaszdebiec - też chętnie dowiedziałbym się więcej o wyrównywaniu potencjałów między 2 zasilaczami - co w ogóle znaczy i czemu jest to wg Ciebie wskazane.

Pozdrawiam,

Rozumiem Twój sposób myślenia i w sumie jest to bardzo dobry argument, ale czy zwarcie +/- nie spowoduje tylko i wyłącznie zmiany stanu wejścia w sterowniku (czyli tej samej akcji, którą wykona użytkownik używając włącznika)?
« Ostatnia zmiana: Marca 03, 2016, 08:58:49 am wysłana przez admin »
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 01, 2016, 01:06:09 pm »

no ok, z łącznikami masz rację.  Ale z odbiornikami typu zawory do podlewania lub głowice na ogrzewaniu to już chyba będzie można zakłócić pracę zasilacza?

Gdy widzę, że meanwell DR 120-24, o którym pisał mordorr, kosztuje 150 PLN, to myślę, że temat nie jest z kategorii 'ciężkich wyborów'. 
Zapisane

matv

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 01, 2016, 01:45:14 pm »

no ok, z łącznikami masz rację.  Ale z odbiornikami typu zawory do podlewania lub głowice na ogrzewaniu to już chyba będzie można zakłócić pracę zasilacza?
Aha, jasne. Za bardzo się skupiłem na PLC + przekaźniki. W sumie w tym przypadku masz jak najbardziej rację i faktycznie osobny zasilacz dla takich odbiorników ma sens.

Gdy widzę, że meanwell DR 120-24, o którym pisał mordorr, kosztuje 150 PLN, to myślę, że temat nie jest z kategorii 'ciężkich wyborów'. 
Ogólnie nie chodzi tu o "ciężkie wybory" tylko o to, jak zrobić to dobrze bo tak czy tak w tym momencie mam 2 zasilacze. Kwestia tego jak mądrze ich użyć :) U siebie na razie nie mam osobnych odbiorników (tylko to, co w szafie + włączniki), ale chyba po prostu zostawię sobie jeden do takich odbiorników na przyszłość a PLC i osprzęt w szafie zasilę tym mocniejszym.
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 01, 2016, 05:29:07 pm »

Hej
Jeżeli chodzi o wyrównanie potencjałów to mam trochę doświadczenia z systemów alarmowych i sterników Siemens. W systemach alarmowych (Satel) w przypadku zasilania urządzeń z 2 odległych modułów (zasilaczy) producent zawsze zawraca uwagę aby bieguny ujemne obydwu zasilaczy połączyć razem. Chodzi tutaj pewnie o przepięcia które mogą powstać w przypadku zasilania z 2 różnych faz. W przypadku sterowników Siemens producent zaleca uziemić przewód ujemny (-). Sam mam tak zrobione jednak należny mieć pewność że instalacja posiada przewód PE a nie PEN (TS-S zamiast TN-C). https://www.automatyka.siemens.pl/docs/docs_ia/S7-200_-_Schematy_podlaczen.pdf (np strona 1 rysunek na dole po lewej).

Wszystko generalnie zależy od budowy urządzeń elektronicznych jednak z opinii różnych instalatorów automatyki takie rozwiązanie (wspólna masa)  jest popularne i stosowane.
Gdy nie mam 100 % pewności co do jakości PE lepiej unikać tego połączenia gdyż może spowodować problemy.
Zapisane

marek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 01, 2016, 11:31:25 pm »

Hej,
wydaje mi się, że do takich rzeczy służy moduł 750-601 a całą teorię odnośnie rekomendowanego podłączenia znaleźć można w manualu do PLC np: http://www.wago.us/media/us/collection/products/gamechanger/m07500880_00000000_0en.pdf
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 02, 2016, 12:12:47 am »

Łączenie mas zasilaczy jest niezbędne do poprawnego działania.
Mamy przewód w obwodzie +24V i on ma taki potencjał tylko i wyłącznie względem przewodu masowego wychodzącego z tego samego zasilacza. Drugi zasilacz jest jakby z zupełnie innej planety :) i przez to odbiornik połączony do masy jednego i plusa drugiego po prostu nie zadziała.
A gdy połączymy masy to mamy punkt wspólny - wspólny punkt odniesienia.

A dlaczego nie można spinać przewodów plusowych zasilaczy? Bo jest praktycznie niemożliwe, aby miały to samo napięcie, a gdy będzie różne np. 24.4V oraz 23.9V to mamy 0.5V różnicy a to spowoduje przepływ prądu - zjawisko dość niepożądane.

Uziemiając przewody masowe również wyrównujemy ich potencjały, aczkolwiek są różne szkoły na ten temat. W automatyce zwykle daje się transformator separacyjny i potem zasilacz - czyli jesteśmy totalnie oddzieleni od zasilania sieciowego. A gdy masę połączymy z uziemieniem to robi nam się połączenie i wtedy jakieś przepięcie po uziemieniu może narobić bigosu. Ale jestem za cienki Bolek, aby tutaj kogoś uczyć. W szafach w których ja kopałem były takie połączenia.

Rozdzielenie zasilania ma sens, ale generalnie podobny efekt uzyskamy zabezpieczając linie +24V - osobny bezpiecznik na sterownik, osobny na zasilanie łączników. Zwora w dzwonku wybije zabezpieczenie i co najwyżej przestaną nam działać wszystkie łączniki. A gdy damy osobne zabezpieczenie na dwór (łączniki świateł, dzwonków) to jesteśmy bezpieczni :)
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 02, 2016, 03:23:06 pm »

Mam pytanie dlaczego zwora na dzwonku ma wybić zabezpieczanie? Skoro mamy przycisk dzwonka podpięty pod sterownik to wyprowadzamy max 2 przewody (zasilanie +24V oraz wejście do sterownika). Jak to zewrzemy to najwyżej dzwonek będzie działał cały czas (ja mam u siebie ograniczenie czasowe zaprogramowane i dłużej niż 10 sekund nie podzwoni :)) No chyba ze mamy dodatkowo wyprowadzony (-) wtedy faktycznie zwarcie może wyłożyć układ. Ja generalnie podzieliłem zasilanie 24V na sekcje w zależności od potrzeb i każdą sekcje zabezpieczyłem dodatkowym bezpiecznikiem topikowym. Ma to swoje minusy bo jak zrobi się zwarcie to bezpiecznik do wymiany ale jest na pewno dużo bezpieczniejsze niż zasilanie wszystkiego razem i jedyne zabezpieczanie to układ chroniący przez zwarciem zintegrowany w zasilaczu.
Zapisane

sirocco

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 16, 2016, 09:47:49 am »

Wago robi do tego specjalne moduły:
Na przykład 750-601 http://www.wago.com/wagoweb/documentation/750/eng_dat/d07500601_00000000_0en.pdf
Moduł 750-601 po zapięciu - zamyka zasilanie szyny/magistrali na stykach nożowych modułów (sam nie pobiera zasilania z tych styków)
To jest moduł na którego zaciski CAGECLAMP podaje się zasilanie (np 24V) które przenoszone jest następnie na magistralę (czyli zasilanie kolejnych modułów).
Moduł ma bezpiecznik, więc za nim możemy zasilać co tam chcemy, bez obawy wysypania samego sterownika.
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Wago - osobne zasilanie przekaźników?
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 22, 2016, 12:55:25 am »

Wago robi do tego specjalne moduły:
Na przykład 750-601 http://www.wago.com/wagoweb/documentation/750/eng_dat/d07500601_00000000_0en.pdf
Moduł 750-601 po zapięciu - zamyka zasilanie szyny/magistrali na stykach nożowych modułów (sam nie pobiera zasilania z tych styków)
To jest moduł na którego zaciski CAGECLAMP podaje się zasilanie (np 24V) które przenoszone jest następnie na magistralę (czyli zasilanie kolejnych modułów).
Moduł ma bezpiecznik, więc za nim możemy zasilać co tam chcemy, bez obawy wysypania samego sterownika.

mam ww moduly - 2 sztuki - zastanawiam sie czy go nie uzyc... jeden moge odsprzedac w dobrejcenie...