'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Problem z dołożeniem modułów  (Przeczytany 5173 razy)

sebik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Problem z dołożeniem modułów
« dnia: Kwietnia 20, 2016, 11:12:18 pm »

Mam problem z dołożeniem nowych modułów DI/DO do istniejącego (i działającego od 2 lat) zestawu.

Konfiguracja jaką mam to:
 - zasilacz 787-602 (1,3A, 24V) do zasilania sterownika i modułów, plus osobny zasilacz do zasilania przekaźników
 - sterownik 750-881
 - 1x 750-400 (2DI)
 - 1x 750-501 (2DO)
 - 4x 750-1405 (16DI)
 - 5x 750-1504 (16DO)
 - 1x 750-653 (RS485)
 - moduł końcowy

Problem w tym, że gdy próbuję dołożyć jeszcze jeden 16DI (tuż przed 750-653), to sterownik zachowuje się "dziwnie", tzn. program działa, ale pojawia się problem z interfejsem sieciowym, sterownik odpowiada na ping, ale nie można się wbić na stronę webserv...

Problem nie pojawia się, gdy dokładam wspomniany 16DI zamiast ostatniego 16DO lub zamiast 750-653 (więc raczej nie jest to wina konkretnego modułu), co naprowadziło mnie na możliwy problem z zasilaniem, ale w.g. moich wyliczeń (popartych wyliczeniami kalkulatora Wago), moje moduły potrzebują 372mA (5V), a sterownik wystawia do 1700mA, więc zapasu jest sporo (jak wspomniałem zasilacz 1,3A zasila tylko sterownik z modułami, do przekaźników mam osobny zasilacz)

Czy ktoś z Was miał podobny problem?
Co jeszcze mogę sprawdzić?
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Problem z dołożeniem modułów
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 21, 2016, 05:42:29 pm »

Obstawiam zasilacz.

Podłącz ameromierz przy zasilaczu i sprawdź ile naprawdę prądu pobierasz.
Zamień też zasilanie przekaźniki-sterownik i sprawdź czy dalej jest to samo.
Zapisane

sebik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Problem z dołożeniem modułów
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 26, 2016, 12:17:19 am »

Dzięki za podpowiedź... ale nie pomogło.

Przy podłączonych 12 modułach pobieram ~0,12A z zasilacza zasilającego logikę. Przy restarcie w pierwszej sekundzie pobór jest nieco większy ~0,14A.
W.g. moich wyliczeń powinno być 5V: 450mA na sterownik + 372mA na moduły, co dla 24V daje ~197mA - wartość znacznie większa od zmierzonej, ale mimo wszystko powinno zostać dużo zapasu.

Zamiana miejscami zasilaczy nic nie dała.

Czy coś jeszcze mogę sprawdzić?
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Problem z dołożeniem modułów
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 26, 2016, 04:54:40 pm »

Nie mam Wago niestety, ale na szybko policzyłem, że same moduły ciągną 0,37A. Sterownik ciągnie 0,45A więc to już c.a. 0,82A tylko na potrzeby własne.
No dobrze, ale obliczenia i założenia to jedno, a sprawność układu zasilania to drugie.
Najpierw sprawdź dokładnie wszystkie połączenia. Później trzeba wyeliminować możliwość, że uszkodzony jest któryś z dokładanych modułów. W tym celu zamiast dokładać to podmieniaj moduły i patrz co się dzieje. Na koniec zapodaj mocniejszy zasilacz.
Zapisane

pwisniewski

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Problem z dołożeniem modułów
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 19, 2016, 11:08:44 am »

Witam jako że to mój pierwszy post na forum

co do twojego problemu z jednostki masz 1700mA na 5V

twoja konfiguracja sterownika to co podałeś to łącznie poziomom 397,20mA
czyli zostanie ci łącznie 1302,80mA na 5V więc nie jest to problem wydolności prądowej

jeżeli tylko kartę wstawiasz przed 653 która to nie przenosi potencjału obiektowego nie powinno być problemu

z dodatkową kartą obciążenie magistrali będziesz miał na poziomie 422,20mA co też nie stanowi problemu

problem pojawia się w magistrali obiektowej
zakładając maksymalne obciążenie kart DO (500mA) i typowy prąd wejściowy dla DI
daje ci to sumarycznie 41.348,00 mA! oczywiście to najgorszy z możliwych wariantów czyli wszystko na raz działa
i twój zasilacz 787-602 tego na pewno nie zniesie
dlatego sprawdź z którego zasilacza zasilasz magistralę obiektową kart w sterowniku



Zapisane

sebik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Problem z dołożeniem modułów
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 26, 2016, 09:26:58 am »

Dziękuję za podpowiedź, ale to raczej nie to.

Do zasilania magistrali obiektowej używam zasilacza 2,5A (24V) i teraz:
 - zasilacz zasila przekaźniki 1*2DO + 5*16DO = 82 * 20mA/przekaźnik = 1,64A  max (w praktyce nieosiągalne, bo onzaczałoby to włączenie przekaźników rolet góra/dół w tym samym czasie, nie mówiąc już o wszystkich światłach, pompie obiegowej, bramie garażowej itp.)
 - dodatkowo zasilacz daje prąd na DI, ale nie wiem jak to policzyć (pewnie długość przewodów do pstryczków ma tu znaczenie), ale to w sumie nieistotne, ponieważ...
 - testy wykonywałem w ciągu dnia, przy minimalnym obciążeniu, zmierzony pobór prądu z tego zasilacza był niemal zerowy, więc ten aspekt nie miał wpływu.

Na chwilę obecną zakładam, że nie jest to problem zasilania, a raczej problem specyficzny dla modułu RS... być może podobny do dyskutowanego w tym wątku:
http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=255.0;topicseen

Pozostaje sprawdzenie w WAGO.
Zapisane