'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Newbie na forum i kilka pytań  (Przeczytany 5328 razy)

Neptun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Newbie na forum i kilka pytań
« dnia: Listopada 01, 2016, 06:49:46 pm »

Witam wszystkich

Jako że pisałem już do Admina na mail ale słusznie odesłał mnie na forum więc ta:

Przed wszystkim jestem sieciowcem buduje(budowałem) sieci LAN i nie tylko, do tego SSWiN, CCTV trochę elektryki i sporo innych rzeczy jednak nic z automatyki... tak przy okazji i przypadkiem odbyłem szkolenie z F&Home :)

Jako że buduję domek w mazowieckim niedługo etap "elektryki" a przy okazji sporej ilości rozważań dotarłem do zagadnienia PLC i tej strony oraz forum po przeczytaniu sporej ilości wątków i strony głównej doszedłem że WAGO to jest to co mam zamiar wykorzystać. 

Mam kilka pytań na kilka sam mogę już odpowiedzieć :)
a) jaki sterownik Wago wybrać na pewno musi mieć LAN

b) przeglądając Pana stronę są zdjęcia szafy jak duża jest ona tj. ile ma pól na moduły?
odp b) jak największa lub jeśli ma się wyliczenie do + 20-25%

c) jak jest sterowanie oświetlenie i gniazda? modułami przekaźnikowymi rozumiem że moduł 750-530 steruje przekaźnikiem z jakich przekaźników Pan korzysta? jakie parametry ile amperów? czy są to przekaźniki w gniazdach na szynę din? czy zabudowane gotowe 24v na szynę din
odp c) odpowiedź zawarta w pytaniu modele przekaźników znalazłem na stronie i na forum w kilku wątkach :)

d) czytając art. na stronie doszedłem iż czy część temperatur jest "zbierana" przez plc a część przez malinę? z których wartości zbieranych przez malinę korzysta PLC i w drugą stronę?

e) czy PLC/malina wydają rozkazy integrze? czy tylko korzystają z informacji o stanie systemu?

d) czy istnieje możliwość w PLC rozróżniania(oprogramowania) "ilości przyciśnięć" zamiast długości tj. krótkie/długie?

I teraz jeszcze powrót do pytania "a" mianowicie samych sterowników WAGO jest sporo pytanie brzmi czym one się różnią rozumiem że część ma slot kart SD część ich niema inne mają wbudowaną magistralę CAN ale np czym różnią się i jakie to ma konsekwencje dla nas użytkowników a mianowicie modele 750-880 a np 750-8102/025-000 lub 750-8202/025-001

Pozdrawiam i dzięki za wyrozumiałość
Marcin S.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Newbie na forum i kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 01, 2016, 08:33:09 pm »

Cześć,

a) sterowników jest od groma, można zawsze zapytać WAGO o szczegóły.  Zazwyczaj korzystamy z 750-880 lub 750-881 występujących w zestawach startowych WAGO.
b) szafę trzeba dobrać do potrzeb, czasami wystarczy 96 modułów, czasami 300+.  Proponuję poczytać:
Ranking rozdzielnic: http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=270.msg1578#msg1578 i przeszukać forum hasłem 'szafa'
c)  Przekaźniki - najpowszechniejsze to  788-304, proponuje pogooglować po szczegóły.  Do niektórych zastosować lepsze są 788-354.  Proponuję poczytać wątek:  PREZKAŹNIKI
http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=182.0
d)  rozdział zbierania temperatur wynikał tylko z tego, że gdy zaczynałem zabawę z PLC, nie było jeszcze malinek.  Teraz nie traciłbym kasy na moduł PT100 do WAGO i zrobił wszystko przez malinkę lub dedykowany interfejs 1-wire - RS232
e)  u mnie tylko zbieram dane od INtegry, ale znam rozwiązania, w których PLC wydaje komendę uzbrojenia centralki alarmowej.
f) oczywiście, można analizować liczbę naciśnięć, proponuję lekturę opisu biblioteki building_common.lib via google

A wracając do sterowników - serio, trzeba sprawdzić potrzeby, czy potrzebny jest CAN lub inna interfejsy, czy potrzebna jest karta.  Osobiście mam miejsce na kartę i nie używam, wszystkie dane magazynuje w SQL...

Pozdrawiam,
Zapisane

Neptun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Newbie na forum i kilka pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 02, 2016, 07:03:30 pm »

Witam

Dzięki za odpowiedź czy jest gdzieś przycisk edytowania wiadomości czy nie da rady??

I jeszcze jedno pytanie zastanawiam się czy czasem zamiast skrętki nie użyć przewodu YTDY 10x0,5

Po przejrzeniu projektu dzięki temu właściwie w ogóle nie musiałbym kłaść podwójnych skrętek oczywiście poza LANem
Zastanawia mnie jak się na tym czujniki temp zachowają.

Używasz MySql? on i reszta spółki tj np WWW stoją na malinie?? Robisz jakieś backupy?


Pozdrawiam
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Newbie na forum i kilka pytań
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 03, 2016, 11:19:57 am »

Cześć,

edytować posty mogę chyba tylko ja...

Co do wyboru kabli - jedynym kryterium dla mnie jest cena. 305m skrętki można kupić za 100 PLN.  Badziewna, aluminiowo-miedziana itd... ale jakie mamy wymagania?  Czujniki 1-wire sobie radzą, generalnie przy switchu z kilkoma kanałami, zawsze można je pogrupować.

Co do sql - korzystam z bazy on-line na serwerze, który trzyma stronę i niniejsze forum.  O backupy martwią się administratorzy.  Ale nie widzę problemów w instalacji mysql na RPi.  Dane z RPi archiwizuję rsync-iem na stick usb.

Pozdrawiam,
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Newbie na forum i kilka pytań
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 03, 2016, 05:52:16 pm »

Co do taniej skrętki to się z adminem nie mogę zgodzić. Z zasady wrzucamy kilometry skrętki pod tynk, co równe jest niemożności jej wymiany w razie awarii.

Oszczędność na całej inwestycji może 500zł. Tutaj akurat bym odpuścił, co by się po jakimś czasie nie zdziwić, że skrętka w ścianie się utleniła.
U siebie kładłem skrętkę firmy Bitner (polska firma), kosztowała coś ok. 250zł/305m. W palcach się nie sypie i przynajmniej ma w sobie miedź :)

Co do opcji skrętka/YTDY to skrętka jest teoretycznie bardziej uniwersalna bo można jej użyć do LANu w razie potrzeby. Jednak w niektórych zastosowaniach (np. kontaktrony, czujki alarmowe) wygodniej byłby położyć przewody dedykowane do alarmów. Skrętka jest tu trochę nieporęczna (gruba, skręcone pary). Satel chyba nawet nie zaleca skrętki w instalacji alarmowej.

Tak czy inaczej możesz postawić w 100% na skrętkę i z pewnością zrealizujesz na niej każdy pomysł, którego jeszcze nie masz :)
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Newbie na forum i kilka pytań
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 03, 2016, 07:15:40 pm »

@vakul, na jak kilometry to różnica bardziej 1000 zł niż 500 zł. Również polecam przyzwoitą skrętkę (ja dałem Madexa).

@Neptun, jeśli planujesz rozbudowane i/lub istotne (np. działanie instalacji w oparciu o np ds18b20) zastosowanie dla 1-wire to raczej na skrętce. Sporo czytałem po internecie o tym (bo u mnie docelowo sporo termometrów duża część ważna), i o ile przy skromnych "drzewach" 1-wire jest raczej łatwo, to przy bardziej rozbudowanych bywa kapryśnie, i tutaj okablowanie może robić różnicę, a skrętka nadaje się do tego najlepiej.

EDIT: ja mogę edytować :) (ikonka pod postem po prawej), ale chyba do czasu (tu edytuję nowego posta, innych starszych nie mogę).
« Ostatnia zmiana: Listopada 03, 2016, 07:17:57 pm wysłana przez grzeniu666 »
Zapisane

Neptun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Newbie na forum i kilka pytań
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 03, 2016, 07:55:06 pm »

Dzięki za zainteresowanie

Jeżeli chodzi o alarmy to szczerze zawsze alarmówka trafiło mi się w kilku miejscach uruchamianie na skrętce ale szczerze to jakoś dziwnie mi to działa poza tym mimo że jedno i drugie to 0,5 to mi osobiście skrętkę gorzej się "obiera" i częściej się łamie...

Dlatego osobiście nigdy nie kładłem skrętki pod alarm...

Natomiast pod włączniki to tu zastrzeżeń nie mam... zastanawiam się tylko właśnie nad 1-wire i różnego rodzaju magistralami  gdzieś czytałem ale nie mogę znaleźć tego artykułu że 1-wire nie "lubi" skrętki(magistrala satela również nie bardzo) i tak mi to po głowie chodzi wiec dlatego też zapytałem jak to jest...

Co do taniej skrętki to powiem szczerze że na bank takiej nie dam bałbym się... łącznie "położyłem" kilkadziesiąt KM skrętki i różne miałem w ręku...

Dla mnie skrętka w cenie do 200zł = wymiana za jakiś czas, choć sam używam niewiele droższej FTP bo około 220zł netto/305m jednak wiem że w niektórych miejscach leży kilka lat i nic jej nie jest mimo iż jest wystawiona na warunki atmo.

Pozdrawiam
Marcin S
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Newbie na forum i kilka pytań
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 03, 2016, 08:06:39 pm »

gdzieś czytałem ale nie mogę znaleźć tego artykułu że 1-wire nie "lubi" skrętki(magistrala satela również nie bardzo) i tak mi to po głowie chodzi wiec dlatego też zapytałem jak to jest...

"Category 5 twisted pair is recommended for all but the most demanding performance requirements."
z:
http://www.108relays.ca/dl/1_Wire_Design_Guide_v1.0.pdf
Zapisane

Neptun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Newbie na forum i kilka pytań
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 04, 2016, 08:14:10 am »

Dzieki i wszystko jasne. Pdf sie przyda :)
Zapisane