'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Projekt SKW  (Przeczytany 5097 razy)

epawel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Projekt SKW
« dnia: Listopada 04, 2016, 09:28:10 pm »

Witam. Jestem w trakcie realizacji swojego projektu e-domu :) W tym temacie będę wrzucał postępy z prac, jeżeli tak owe będą. Przedstawię jeszcze parę założeń do projektu, żeby zainteresowane osoby wiedziały co robię.
Założenia projektowe w skrócie:
- czujniki otwarcia okien, żebym wiedział czy mi komary w nocy nie wlecą;
- regulatory temperatury w pomieszczeniach grzanych, czyli wszędzie. Regulatory na magistrali modbus.
- rolety w każdym oknie sterowane osobno lub centralnie;
- piec centralnego ogrzewania najlepiej z modbus;
- rekuperacja z modbus;
- sterowanie podlewania trawki z automatu;
- sterowanie oświetlenia ogrodu, ścieżki itp z automatu.
- czujnik zajętości szamba, żeby wogóle do niego nie zaglądać;
- czujnik deszczu który wysteruje przez wago siłownik do okna na klatce schodowej (skos).
- system alarmowy z komunikacją z wago;
- z dwa panele fotowoltaiczne, żeby był na te bajery prąd;
- okna dachowe firmy FAKRO z radiowymi czujnikami otwarcia;
- całe sterowanie na WAGO 750-880 + trylion modułów;
- wszystko upchane w jednej szafie.


W tym celu zakupiłem szafę rozdzielczą lokalnego producenta. Wymiar 1,8m na 1m, tak, żeby miejsca nie zabrakło. Dlaczego lokalny producent? Bo 400 zł tańsza od EATONA, a wykonanie bardzo dobre. Jak widać w założeniach projektowych nie napisałem o sterowaniu oświetleniem w domu. Zrezygnowałem, z tego rozwiązania, wydaje mi się po prostu, że mnie akurat to się nie przyda. Oczywiści jakąś małą tylnią furtkę sobie zostawiłem, ale nie w całym domu. Inną tylnią furtką jest fakt, że jak mi padnie sterownik to nie dużym nakładem pracy e-dom, stanie się domem. Jeżeli chodzi o instalację elektryczną, to wiadomo, że :
- każda roleta ma osobne zasilanie;
- do łącznika każdej rolety dodatkowo poprowadzony przewód UTP kat5. linka jako sterowanie.
- każdy regulator temp. ma osobne zasilanie;
- do każdego regulatora temp. leci przewód UTP kat 5. linka jako magistrala modbus oraz dodatkowo wysterowanie przekaźnika, jak bym tego modbusa nie ogarnął;
- kuchnia osobne zasilanie lodówki, zmywarki, piecyka, mikrofali, indukcji itp....;
- każdy pokój ma swój obwód zasilania gniazd + oświetlenia;
- w niektórych pokojach dodałem po przewodzie UTP, jak może będę chciał coś kombinować ze światłem;
- dodatkowe przewody do czujnika otwarcia bramy garażowej i chyba też zrobię dla wjazdowej;
- dodatkowe obwodu dla UPS w określonych gniazdach;

Jeszcze słowo donośnie okien dachowych oraz czujników otwarcia. Celowo nie wierciłem okien i nie wstawiałem kontaktronów, producent przesłał mi broszurę co i jak bezpiecznie zrobić, jednak okno to okno. Bałem się przecieków, dlatego zrezygnowałem z tego pomysłu na rzecz kontaktronów SATELA z komunikacją ABAX.
Po prostu kupię centralę z ABAX i postaram się to ogarnąć i zgrać z WAGO. Wrzucam kilka fotek z moich prac instalacyjnych oraz fotkę regulatora temperatury. Pozdrawiam.










Zapisane

pwisniewski

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Projekt SKW
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 15, 2016, 11:04:10 am »

Ciekawie się zapowiada
Jeżeli możesz powiedzieć co to masz za regulator z RS485?  model, producent cena?
Zapisane

epawel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Projekt SKW
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 16, 2016, 10:15:59 pm »

Witam.
Odnośnie regulatora temperatury to: http://www.carel.pl/product/tht .Cena to ok 500 zł brutto. W sumie na obecną chwilę nic lepszego i tańszego z modbus nie znalazłem.
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Projekt SKW
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 16, 2016, 11:29:02 pm »

witam
ja mam zamiar zupelnie zrezygnowac z regulatorow..
cena 500zl za regulator jest nie do zaakceptowania jesli chcesz regulowac temperature w kazdym z pomieszczen...
moja koncepcja jest taka, ze z kazdego pomieszczenia bedzie odczyt temperatury, a nastawa teperatury zadanej (wlaczenie/wylaczenie obiegu wody na ogrzewanie konkretnego pomieszczenia) bedzie realizowane centralnie - mozna to robic z kazdego PC, telefonu czy tabletu zalogowanego do lokalnej sieci WiFi....

nastawe zadanej temperatury ustawia sie na tyle rzadko ze mysle ze taki system wytarczy...

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Projekt SKW
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 17, 2016, 11:47:12 am »

U mnie druga zima i drobna koretka do układu CO:
dołozyłem Vitotrola-200A na dole domu.

dlaczego?
na dole mam kominek. jak ustawiłem całe ogrzewanie tak, żeby było dobrze, to dołożenie choćby klocuszka do kominka robiło mi w salonie saune. bezwładność podłogówki jest na tyle duża, że układ regulacji pogodowej nie zdążył zareagować. no działało to źle. a im zimniej na dworze, tym kominek bardziej bezużyteczny.
do tego piec dosc mocno taktował, ale to juz inna historia.

dolozenie vitotrola uruchomiło moj kominek do normalnej eksploatacji. można palić bezkranie:)

tu pora na kolejne pochwały dla Viessmanna. na prawde jestem pod wrazeniem tego kotła. dołożenie regulatora pokojowego nie wyłącza działania pogodówki w danym obiegu, a jedynie wprowadza korekty. i to jeszcze w pełni konfigurowalny wspołczynnik tej korekty! np bez Vitotrola temperatura wymagana obiegu to 27 stopni, a po podlaczeniu regulatora zmienia się na 23 stopnie, ale w miarę zbliżania się do temperatury zadanej pomieszczenia (spadek temp) - temperatura obiegu wzrasta. podoba mi się :) poki co jestem zadowolony


niestety, taktowanie kotła zostało, bo w tej chwili obieg grzewczy na dole jest praktycznie caly czas zamkniety, a sama góra nie zapewnia odpowiedniego odbioru mocy z kotła :( to jest problem przewymiarowanego kotła i zbyt małej zdolności do modulacji płomienia.
jakbym drugi raz kupował kocioł, to wziąłbym Vitodensa 300.

Zapisane

epawel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Projekt SKW
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 17, 2016, 05:17:43 pm »

witam
ja mam zamiar zupelnie zrezygnowac z regulatorow..
cena 500zl za regulator jest nie do zaakceptowania jesli chcesz regulowac temperature w kazdym z pomieszczen...
moja koncepcja jest taka, ze z kazdego pomieszczenia bedzie odczyt temperatury, a nastawa teperatury zadanej (wlaczenie/wylaczenie obiegu wody na ogrzewanie konkretnego pomieszczenia) bedzie realizowane centralnie - mozna to robic z kazdego PC, telefonu czy tabletu zalogowanego do lokalnej sieci WiFi....

nastawe zadanej temperatury ustawia sie na tyle rzadko ze mysle ze taki system wytarczy...
Witam. Zgadzam się z Tobą. Też się długo nad tym zastanawiałem. Jednak po sztuce kompletuje regulatory o których pisałem wyżej. Będę chciał wysterować nimi jeszcze rekuperację. Może jeszcze coś  w praniu wyjdzie.
Pozdrawiam.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Projekt SKW
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 17, 2016, 05:22:10 pm »

Poszukaj na aliexpress, może znajdziesz jakiś funkcjonalny zamiennik?
500zł to jakiś kosmos cenowy niezależnie po ile sztuk kupujesz :)
Zapisane