'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Zasilacz 12V na wejścia PLC  (Przeczytany 4156 razy)

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Zasilacz 12V na wejścia PLC
« dnia: Listopada 21, 2016, 01:54:34 am »

Witam.
planuje odźielic zasilanie PLC i modułow DI/DO... Dwa osobne zasilacze...
PLC i moduły miałyby być zasilane z 24V, natomiast do kart DI dochodziłyby sygnały 12V, min. od włączników z domowej instalacji...
Tylko jak to zrealizować??

Planuje tak zrobić, ponieważ w wielu miejscach poza  włącznikami (na które idzie obecnie 24V), będe miał np. czujniki ruchu, czy czytniki lini papilarnych, które z założenia są zasilane napięciem 12V... nie chciałbym przy każdym takim odbiorniku montować stabilizatora na 12V, więc pomyślałem o zasilaczu 12V umieszczonym w szafie elektrycznej, i w instalacje domowa puszcza od razu 12V, zamiast obecnych 24V...

tylko nie wiem jak to zrealizować technicznie?? jak podłączyć zasilacz 12V tak aby sterownik wykrywał stan wysoki po pojawieniu się 12V na wejściach sterownika??

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz 12V na wejścia PLC
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 07, 2016, 10:25:07 pm »

Obawiam się że nie da się zrealizować tego na 12 V.
Teoretycznie gdybyś połączył minusy zasilaczy i podawał 12 V na wejścia kart rozszerzeń powinno wszystko działać :) (teoretycznie bo takie rozwiązanie może być niebezpieczne) ale Wago na to nie pozwala. W karcie produktu karty np 750-402 sygnał logiczny (1) akceptowany jest od napięcia 15 do 30 V. Więc praktycznie jest to nie wykonalne.
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Zasilacz 12V na wejścia PLC
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 08, 2016, 07:44:09 am »

hmmm
czujniku ruchu ktore posiadam teoretycznie moga pracowac do 16V...
jak wiec odzielic zasilanie PLC (24V) od zasilania wejsz sterownika (15V)??

gojac

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz 12V na wejścia PLC
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 08, 2016, 10:50:34 am »

Można użyć modułu 753-434.
Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Zasilacz 12V na wejścia PLC
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 08, 2016, 12:29:02 pm »

Uważam, że nie ma sensu utrzymywać zasilaczy 12V o ile nie zaplanowałeś sobie całej instalacji i urządzeń tylko na 12V.
Mam system mieszany i uważam, że znacznie lepiej jest mieć zasilacz 24V dużej mocy i przetwornice napięcia typu step-down (sprawność ~90%). W ten sposób obsłużysz szeroką gamę napięć 24V, 12V, 5V, 3,3V lub jakies egzotyczne typu 9,5V, 4,2V. Zasilacze 12V służą mi teraz w zasadzie jedynie do zasilania LEDów 12V i to tylko dlatego, że po prostu takie miałem. Nowe LEDy kupuję już na 24V.
24V to niższe spadki napięć na duzych odległościach (jeśli zasilacz jest w rozdzielnicy), ewentualnie cieńsze kable. Stosowanie przetwornicy ma kilka zalet - stanowią pierwszą zaporę przed przepięciami i zbyt dużym poborem prądu (wersje z ograniczeniem mocy). W moim przypadku uratowały 4 kamery (zasilane 5V). Poza tym przetwornice eliminują problem spadku napięcia. Do tego nie trzeba dobierać urządzeń ze względu na napięcie zasilania no i przetwornice są stosunkowo tanie (3-4 dolary).
Zapisane