'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Parametry PID - artykuł o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym  (Przeczytany 10281 razy)

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Parametry PID - artykuł o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym
« dnia: Listopada 23, 2016, 07:38:23 pm »

Panowie - pytanie do znających temat odnośnie tego artykułu:

co rekomendowalibyście jako parametry bloku funkcyjnego PID sterującego zaworem mieszacza ogrzewania podłogowego?  Jeśli nie da się podać 'domyślnych' wartości, jak dostroić takiego PIDa?

Poza tym, jeśli pojawia się pytania odnośnie programowania lub podłączenia czujników/siłownika - proponuję pytać w tym wątku.

pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Listopada 23, 2016, 08:19:11 pm wysłana przez admin »
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Parametry PID - artykuł o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 24, 2016, 03:09:22 pm »

Z tego co pamiętam ze szkoły, to należy wyzerowac część całkującą i różniczkującą i tak zmieniac wzmocnienie czesci proporcjonalnej, zeby uzyskać na wyjściu oscylacje.
potem ze wzoru wyznaczysz Ki i Kd znająć okres i amplitudę tych oscylacji.

tyle teoria, ale praktyka w przypadku podłogówki jest gorsza.
po pierwsze na amplitudę i okres tych oscylacji wpływa pogoda (temperatura, wiatr, słonce) i algorytm pogodówki z pieca.
do tego jak już będziesz miał te niegasnące oscylacje to ich okres jest dosc duzy.....

tutaj na forum o tym chyba już rozmawialiśmy kiedyś :)
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Parametry PID - artykuł o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 29, 2016, 10:22:44 am »

Odchodząc delikatnie od tematu nastaw regulatora chciałbym zapytać autora jak się ma rekuperacja w domu do sterowania ogrzewaniem podłogowym?
Rekuperator powinien wyrównywać temperaturę w całym domu. Jaki wtedy ma sens utrzymywanie i regulowanie temperatury podłogówką w poszczególnych pomieszczeniach. Na jednym ze zrzutów ekranu kolega pokazuje temperatury w różnych pokojach i różnią się one nieznacznie. Czy to całe sterowanie nie jest przerostem formy nad treścią?
Czy w takim przypadku nie warto by było dodać przepustnic do ograniczania przepływu w nieużywanych pomieszczeniach?
Cały czas się zastanawiam w odniesieniu do domu który w przyszłym roku zamierzam budować.
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Parametry PID - artykuł o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 29, 2016, 01:29:36 pm »

w pomieszczeniach, gdzie przebywaja ludzie liczy sie jedną wymianę powietrza na godzinę (czasem 0.5)
to jest zdecydowanie za mało, żeby pomieszczenie ogrzać powietrzem z reku. odłużmy to na półkę z legendami, że rekuperator ogrzewa nieogrzewane pokoje.
owszem, jest to strata ciepłego powietrza i wyciąganie chłodniejszego z pomieszczenia, ale to juz jest kwestia bilansu, co się bardziej kalkuluje z ekonomicznego punktu widzenia.
oczywiscie prawnie wentylacja musi spelnaic jakies minima, co oznacza, ze nie mozna jej wylaczyc w pokoju, bo akurat nikt tam nie przebywa i nie bedziemy go ogrzewać.

w domu instalacja przepustnic, a szczegolnie elektrycznie sterowanych to w/g mnie przesada.

a tak w ogole to cała rekuperacja to z ekonomicznego punktu widzenia jedynie dobry marketing. bez GWC przynosi wiecej strat niz korzysci (finansowych)

:)

wszystko powyższe to moja opinia oparta na rocznych obserwacjach. rozumiem, że nie każdy musi ją podzielać :)
Zapisane

Neptun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Parametry PID - artykuł o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 29, 2016, 01:35:25 pm »

ciach...
Rekuperator powinien wyrównywać temperaturę w całym domu.
ciach...

Mogę zapytać jak kolega doszedł do tego wniosku? Z tego co wiem rekuperator nie służy do 'wyrównywania' temp w pomieszczeniach

Jaki wtedy ma sens utrzymywanie i regulowanie temperatury podłogówką w poszczególnych pomieszczeniach. Na jednym ze zrzutów ekranu kolega pokazuje temperatury w różnych pokojach i różnią się one nieznacznie. Czy to całe sterowanie nie jest przerostem formy nad treścią?

W poszczególnych pomieszczeniach przy odpowiednich założeniach temp. będzie się utrzymywała na stałym poziomie nie zależnym od innych pomieszczeń(w wielkim uproszczeniu) nie uwzględniam ilości przebywających stale osób/zwierząt pracujących urządzeń/kuchenek dodatkowego nasłonecznienia i tym podobnych


Czy w takim przypadku nie warto by było dodać przepustnic do ograniczania przepływu w nieużywanych pomieszczeniach?
Cały czas się zastanawiam w odniesieniu do domu który w przyszłym roku zamierzam budować.

Zamykając przepustnicą kanał do 1 2 lub 3 pomieszczeń zwiększysz ciśnienie i spowodujesz większą wymianę w innych taki 'przeciąg' w pozostałych gdzie masz nawiew co się skończy ich wychłodzeniem... już nie wspomnę o kurzu :)

Przepustnicy można użyć do zmiany zasilania z czerpni na gwc i w drugą stronę. A nie do ograniczania strumienia czystego powietrza dostarczanego do pomieszczenia są zalecenia które mówią jaki powinien być współczynnik wymiany w danym pomieszczeniu.
Poza tym zazwyczaj reku mają kilka biegów np: nocny - wolny, standardowy - normalny, szybki - do przewietrzania

W dużym uproszczeniu oczywiście.


Pozdrawiam
Marcin S.
Zapisane

Neptun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Parametry PID - artykuł o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 29, 2016, 01:41:49 pm »

a tak w ogole to cała rekuperacja to z ekonomicznego punktu widzenia jedynie dobry marketing. bez GWC przynosi wiecej strat niz korzysci (finansowych)

:)

wszystko powyższe to moja opinia oparta na rocznych obserwacjach. rozumiem, że nie każdy musi ją podzielać :)

masz kolego rację 'to się nigdy nie zwróci' :) słowa jednego ze szkoleniowców pewnej firmy na V :)
jednak reku się przydaje i swoją drogą to komfort jest wyższy niż przy grawitacyjnej co do gwc to się nad nim zastanawiałem jednak dałem sobie spokój ze względu na koszt w porównaniu do 'oszczędności'
 
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Parametry PID - artykuł o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 29, 2016, 02:46:48 pm »

Witajcie,

Rekuperator jest często traktowany jak jakaś magiczna maszyna, która ma oszczędzać 30% kosztów ogrzewania i wymieniać powietrze co parę chwil.

Reklamowana sprawność na poziomie powyżej 90% do absolutna bujda osiągnięta gdzieś w laboratorium przy ręcznie ustalonych warunkach.... Moje uproszczone wyliczenia pokazują długookresową sprawność na poziomi 72-75%

...kto, poza tym, z Was dmucha rekuperatorem włączonym na 100% nominalnej mocy?  Przyznajcie się na ile % macie ustawiony normalny tryb?

Wracając do temperatur w pokojach - różnią się o ok 2 stopnie, miedzy dużym salonem (19,5) i pokojem dzieci (21,5).  Jak na warunki użytkowe jest to bardzo duża rozpiętość... która pewnie mogłaby być jeszcze większa gdyby zamknąć drzwi, a tu salon ma szerokie, podwójne wrota. 

Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Parametry PID - artykuł o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 29, 2016, 04:16:02 pm »

19.5 vs 21.5 to jest przepasc. rowniez ekonomiczna :)

co do komfortu i "nie zwroci sie" - ja przed decyzja o wentylacji mechanicznej dalem sie nabrac na marketing i złote góry.
zgadzam się - komfort działania wentylacji "na żądanie" i o każdej porzed dnia i co ważniejsze roku - jest nie do przecenienia.

pomiajająć cały marketing rekuperatorowy - ja jestem zadowolony z tego rodzaju wentylacji. nie jest tak jak obiecywali, ale jest dobrze.

kurz - to faktycznie cos, czego wczesniej nie obserwowalem w takich ilosciach. i to jest taki dziwny kurz - w mieszkaniu w bloku takiego kurzu nie mialem nigdy. zbiera się w pomieszczeniach, gdzie są wyciągi (białe kafle na podlodze w lazience przezywaja istny kurzowy armagedon :) )

ja mam jeszcze jeden problem:
 "wszyscy znajomi" mojej zony maja podlaczone kominek do rekuperatora i oni oczywiscie ogrzewaja domy tylko kominkiem.....
na nic nie pomagaja tlumaczenia, ze ogrzanie domu powietrzem jest trudne i na pewno rekuperator tego nie zrobi. no i przeciez to cieplo z kominka nie znika... moze ciut wolniej sie rozprzestrzenia po calym domu (mam dystrybucje na klatkę schodową i do pokoju nad kominkiem, więc i tak jest niezle), ale nie znika :)
pomijam juz brak mozliwosci technicznych, bo z tego co wiem to przy podlaczeniu kominka do rekuperatora trzeba stosowac w calej instalacji kanaly metalowe. a te byly za duze do upchania ich w podlodze i musialem na pietrze stosowac owalne kanaly plastikowe.

Zapisane

ddokupil

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Parametry PID - artykuł o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 14, 2016, 11:19:34 pm »

A ja z innej beczki mam pytanie. Co to za maszyneria jest podpięta przed tymi listwami na zdjęciu?
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Parametry PID - artykuł o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 11, 2018, 02:20:19 pm »

Admin jakimi przekaźnikami otwierasz i zamykasz zawory podłogówki?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Parametry PID - artykuł o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 11, 2018, 10:23:35 pm »

Cześć,

te same, co wszystko inne -  788-304

Pozdrawiam,
Zapisane