'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Text. Wizualizacja WEB_VISU.  (Przeczytany 4097 razy)

radnet

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
Text. Wizualizacja WEB_VISU.
« dnia: Grudnia 04, 2016, 12:22:51 pm »

Witam wszystkich. Dzięki inspiracji z dokonań Admina i nie tylko, zaczynam "zabawę" w sterowanie domem. Mam starter kit Wago i Codesys 2.3. Nigdy nie pisałem programów więc na razie jest to w większości kopiuj wklej ale dużo czytam i powoli się uczę a najlepiej na przykładach. "Zrobiłem" przycisk dzwonkowy który działa ON OFF także w VISU, co zrobić żeby text na wizualizacji zmieniał się np. z OFF na ON po włączeniu? 
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Text. Wizualizacja WEB_VISU.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 04, 2016, 07:28:51 pm »

Cześć,

można to zrobić np. wstawiając 2 przyciski jeden na drugim: 1. z napisem ON, 2. z napisem OFF i w konfiguracji w Variables, Invisable wstawić w 1. "OUT1" a w 2. "NOT OUT1"
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Text. Wizualizacja WEB_VISU.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 04, 2016, 10:28:37 pm »

Na początek, do testów - można zrobić podwójny przycisk jak proponuje Admin,

Ja bym jednak zaproponował inne rozwiązanie:
funkcja, która będzie dekodowała stan danego wyłącznika/przekaźnika/wyjscia cyfrowego na status (case 1: On, Case 2: Off)
w przycisku tekst wyswietlac jako zmienna %s z wyniku działania tej funkcji.
po temacie :)
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Text. Wizualizacja WEB_VISU.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 05, 2016, 11:03:03 am »

Osobiście nie lubię wkładać w kod wyliczeń i zmiennych, których wartość ustalana jest przy każdym wykonaniu programu, a z których korzysta się tylko, gdy włączona jest wizualizacja... może to taki osobisty przesąd  ;)

Podoktoryzowałem się więc trochę w temacie i proponuję:

1. stworzenie pliku dynamicText.xml o treści:

<dynamic-text>
<text-list>
<text prefix="on_off" id="1">
<english>OFF</english>
</text>
<text prefix="on_off" id="0">
<english>ON</english>
</text>
</text-list>
</dynamic-text>

2. Dodanie tego pliku do wizualizacji, czyli - prawy klawisz na obiekcie wizualizacji, ostatnia opcja - Settings, tam Language, zaznaczyć checkbox przy Dynamic text, przycisk Add, wskazać plik dynamicText.xml.

3. Dodanie do wizualizacji przycisku, tam w opcji Text podać %<on_off>, czyli nazwę <prefixu>, który zdefiniowaliśmy w pliku xml, a w Variables -> Textdisplay wpisać BOOL_TO_INT(OUT1), gdzie OUT1 to wyjście, od którego chcemy uzależnić tekst

Powinno działać  :)

Można też dodać kilka opcji językowych np:
<text prefix="on_off" id="1">
<polish>WYŁĄCZ</polish>
<english>OFF</english>
</text>

i wybrać docelowy język danego obiektu w czacie dodawania pliku xml - opcja wyboru 'polish' pojawi się automatycznie w rozwijanej liście na dole okna... ale gdy to testowałem na szybko, nie udało mi się tak sformatować pliku, by przeszły polskie fonty.
Zapisane

radnet

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
Odp: Text. Wizualizacja WEB_VISU.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 05, 2016, 05:47:16 pm »

Dziękuje Panowie za wskazówki. Pierwszy sposób wypróbowany, działa jak należy. To mi podsunęło myśl, że chyba szybciej ogarnie się wzrokowo taki pulpit jak będą zmienne ikony, kolory niż gdyby miały być napisy. Wypróbuje następne.
Zapisane