'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne  (Przeczytany 15500 razy)

m09

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« dnia: Grudnia 07, 2016, 11:55:35 am »

Na początku - Witam wszystkich!

Pierwszy post, jednak forum oraz stronę edom-plc.pl przeglądam od dłuższego czasu.
Teraz przyszła kolej na własną "inteligentną" instalację. Decyzja podjęta już jakiś czas temu - odwrotu nie ma.
Widzę silną wiedzę w użytkownikach tego forum, dlatego założyłem ten temat by móc na bieżąco się z wami konsultować odnośnie obranego kierunku, oczywiście jeśli zechcecie (Pomożecie ....?)

Na chwilę obecną:
- przewody położone, plątanina kabli w jednym miejscu,
- kupiony sterownik WAGO 750-841 z "demobilu"
Chęci są, czasu wolnego nie ma, umiejętności brak.

Plany (w kolejności czasowej)
- okiełznanie przewodów oraz budowa i podłączenie rozdzielnicy (max 2 tyg)
- podłączenie i uruchomienie alarmu - prawdopodobnie SATEL INTEGRA WRL
- zaprogramowanie PLC do najprostszego sterowania roletami i oświetleniem (do końca roku)
- integracja alarmu ze sterownikiem
- nawiązanie rozmowy z piecem (Termet lub Junkers), rekuperatorem oraz klimą
- stworzenie sterowania ogrzewaniem (jak się w lutym wyrobię będzie dobrze)
- Bardziej zaawansowane funkcje oraz stworzenie wizualizacji
- "BAJERY"

Z moich dotychczasowych osiągnięć/umiejętności
- napisanie w LD programu do PLC - 1xIN, 1x OUT oraz timer :),
- w szkole byłem zmuszony zrobić stronę w "Pajączku",
- również w szkole kilka programów typu IF "cośtam" THEN "cośinnego",
- zagadnień sieciowych (mimo kilku prób nauczenia mnie tego) - nie ogarniam,
- prądem zajmuję się zawodowo, chociaż jeden plus. Niestety z "mieszkaniówka" nie miałem do czynienia  - mój dom będzie pierwszym.

Jak widzicie, może być ciekawie.

Życzcie mi powodzenia.

Pozdrawiam
M.
Zapisane

m09

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 12, 2016, 01:50:04 pm »

Witam ponownie.
Nie znalazłem opcji edycji, więc kolejny post.

W pokojach porozciągałem przewody do czujników temperatury One-Wire  (2-3/pokój). W zamyśle jest, że temperatura będzie uśredniona, a Wago ma sterować ogrzewaniem.
W pokojach chciałbym mieć wyświetlacz, który pokazywałby aktualną temperaturę (cyfry ok 2 cm), oraz (w miarę możliwości) wilgotność i temp zewnętrzna, lub proste komunikaty.
Czy znacie jakis produkt, który komunikowałby się z WAGO i nie kosztował majątku.
Fajne rzeczy dedykowane są dla KNX, lecz cena trochę "nie ta"
http://www.automatyka-knx.pl/product/Panel-dotykowy-z-kolorowym-wyswietlaczem-Corlo-Touch-KNX/?id=377

Są dostępne termostaty z komunikacja modbus, ale one mają swoje czujniki temperatury i wbudowaną całą "automatykę" do sterowania ogrzewaniem, a mi chodzi tylko o wyświetlacz.
http://inteldom.blogspot.com/2014/02/pokojowe-regulatory-temperatury-dla.html

Ideałem byłoby, gdyby dał się wkomponować w ramkę z innymi przyciskami.

W przypadku braku rozwiązań, mógłby być termostat z komunikacją, ale tak żeby można było kupić pasujące "dyzajnem" przyciski np:
http://www.thermokon.de/en/products/room-operating-units/premium-design/thanos.html

Czy macie jakieś ciekawe pomysły?


 
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 12, 2016, 03:00:08 pm »

Cześć,

pewnie nie pomogę zwiększając wątpliwości, ale patrząc na to, jak moja rodzina mieszka w moim domu, nie bardzo wiem, do czego miałby się taki wyświetlacz przydać domownikom.  Po pierwsze jeśli już wyświetla temperaturę pomieszczenia, powinien też pozwolić ją zmienić... Ale z tym też chyba bez przesady, bo w pierwszych dniach grzania zmieniłem kilka ustawień o 0,5 stopnia i od miesiąca nie tykam.  Nie wiem też, czy chciałbym, by dzieci kręciły termostatem.

Nawet jeśli pomyślę o pomieszczeniu, które użytkujemy tylko czasami, gdyby taki wyświetlacz z przyciskami wisiał na ścianie, to gdy już do pokoju wejdę, jest za późno by podnosić temperaturę. Samo uruchomienie grzejnika to jakieś 15min, nie mówiąc już o ogrzaniu pomieszczenia.  Muszę o tym pamiętać wcześniej i robię to z lapka lub komórki.

Po pierwsze więc proponuję przeanalizować potrzeby i wybrać 1-2 miejsca, gdzie warto, by wyświetlały się informacje ważne dla użytkowników - jak np. temperatura na zewnątrz. To tyle.  WG mnie takie super oprzyrządowanie w każdym pokoju ekstra wygląda i pokazuje, że w domu jest automatyka... ale walorów użytkowych nie ma chyba za wiele. 

...to tylko taka prywatna opinia prostego człowieka ;)  Działaj wg własnych potrzeb!
Zapisane

m09

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 12, 2016, 09:40:19 pm »

Dzięki za opinię!

Gdy zaczynałem rozmyślania o domu inteligentnym, to termostat/programator miał być w każdym pokoju. Po dogłębnej analizie stwierdziłem tak jak piszesz - nie warto. Zwłaszcza, że w całym domu jest ogrzewanie podłogowe.

jeszcze kilka tygodni mam możliwość dołożenia ewentualnych brakujących przewodów i zastanawiam się co warto by było uwzględnić.

Teraz w mieszkaniu mamy "stację pogodową" na którą dość często spoglądamy, głównie w sytuacji "co tu tak ciepło/zimno?".
Z ogrzewaniem domu ostatnio miałem do czynienia 10 lat temu, a jego inteligencja polegała na tym, że jak było za zimno to "automat" szedł do piwnicy dołożyć do pieca.
Dlatego nie wiem jak się ma temperatura zadana do rzeczywistej uzyskanej w pomieszczeniu, i mogło by to być pomocne w kontrolowaniu ogrzewania. Również w sytuacji np "jak jest ustawione na 21 st.C, to jest za zimno". Wygodniej patrzeć na taki wyświetlacz, niż co chwilę na telefon. Z drugiej strony teraz i tak patrzymy na smartfona co chwilę.

Teoretycznie temp. na zewnątrz mogła by być tylko na wyświetlaczu w jednym pomieszczeni, a w pozostałych tylko temperatura w pokoju. Fajny byłby taki "panel temperaturowy" z przyciskami do szybkiego nagrzania/schłodzenia oraz przewietrzenia pokoju.
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 14, 2016, 08:32:40 am »

Jeśli chodzi o wyświetlanie informacji o domku myślałem o dwóch kierunkach:
1. webvisu sterownika
2. prosta i darmowa scada np: node-red
Co do tego drugiego są na youtube turoriale jak skonfigurować i połączyć się z wago (modbus)
W miejscu najbardziej uczęszczanym i widocznym (salon) na ścianie powieszę pewnie jakiś tablet, lub rpi z wyświetlaczem7".
Każdy u mnie w domu ma obecnie smartfona i nie widzę większego sensu w dokładaniu w poszczególnych pokojach wyświetlaczy. Każdy mógłby w szybki sposób podejrzeć wizualizację i zmienić parametry lub nasterować np oświetleniem. Można by np dodać grupy i użytkowników i wtedy każdemu przyporządkować odpowiedni zakres, tak by nikt Ci nie zapalał światła w sypialni w środku nocy.
Co do przewietrzania widzę to w postaci zmiany biegów rekuperacji. Jeśli nie ma nas w domu działa bieg 1, jeśli jesteśmy to bieg 2 a jak chcemy szybko przewietrzyć cały dom to bieg 3. Pozostaje tylko kwestia zintegrowania odpowiedniego reku z wago (modbus?)
Z KNXa miałem kiedyś zajęcia na uczelni i jak dla mnie ceny nie odzwierciedlają możliwości. Jeśli ktoś ma na tyle dużo wolnej gotówki że 20-30kzł nie robi mu różnicy to jak najbardziej jeśli nie to szkoda czasu na to. 3kzł za wyświetlaczyk 3,5" to to śmiech na sali. Ceny zachodzie a zarobki wschodnie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 14, 2016, 08:36:19 am wysłana przez mendium »
Zapisane

m09

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 15, 2016, 11:18:46 pm »

Ja na chwilę obecną zrezygnowałem z "głównego"wyświetlacza umieszczonego gdzieś na ścianie.
Tak jak piszesz każdy ma smartfona, tablet i komputer też się znajdzie.
Dlatego cały czas usilnie poszukuję jakiegoś małego wyświetlacza temperatury, ale narazie z mizernym skutkiem.

Miałem kiedyś myśl, żeby kupić PLC z modułem KNX, by mieć możliwość czerpania korzyści z tej technologi, jednak ceny skutecznie odstraszają (najprostszy 4-ro klawiszowy przycisk w cenie ok 1000 zł to trochę dużo).

Miałbym kolejne pytania do użytkowników instalacji domowych, niekoniecznie inteligentnych.
1. Czy zdarzyła się kiedyś sytuacja w której potrzebowalibyście informacji o zadziałaniu zabezpieczeń? (myślę o zastosowaniu styków dodatkowych przynajmniej w kilku ważniejszych obwodach)
2. Co myślicie o zastosowaniu automatycznego przełącznika faz do zasilania alarmu,  PLC oraz innych ważniejszych urządzeń? (przełącznik przy zaniku pierwszej fazy przełącza na zasilanie z kolejnej)
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 16, 2016, 10:02:13 am »

1. Czy zdarzyła się kiedyś sytuacja w której potrzebowalibyście informacji o zadziałaniu zabezpieczeń? (myślę o zastosowaniu styków dodatkowych przynajmniej w kilku ważniejszych obwodach)
Moim zdaniem przerost formy nad treścią. Na stacji 110/30kV na której pracuję wszystkie aparaty (wyłącznik, odłącznik, uziemnik)posiadają styki informujące o stanie położenia, to wynika z wymagań odnośnie takich instalacji. Sama instalacja nN budynku jest w technologii tradycyjnej i nie ma tam żadnych styków dodatkowych jak piszesz.
Dodatkowo w pomieszczeniach biurowych są doprowadzone gniazdka z zasilania gwarantowanego. Nawet jak zbraknie 2 źródeł zasilania to stacja będzie pracować z baterii.

2. Co myślicie o zastosowaniu automatycznego przełącznika faz do zasilania alarmu,  PLC oraz innych ważniejszych urządzeń? (przełącznik przy zaniku pierwszej fazy przełącza na zasilanie z kolejnej)
Ponownie moim zdaniem przerost formy nad treścią. Każda centralka ma wbudowany mały akumulator żelowy. Co do pewności zasilania PLC można by zastosować zasilacz bezprzerwowy z podtrzymaniem np. https://www.tim.pl/zasilacz-bezprzerwowy-100-240v-ac24v-dc-120w-5a-modulowy-trio-ups1ac24dc5-2866611?context=NmI2NmM1ZGYx lub jakiś tańszy. Czasem pojawiają się oferty z używanym sporo przecenionym sprzętem. Do tego dołożyć 2-3 obwody oświetlenia z 24Vdc, sterowanie piecem i zaworami co. i masz zapewnione bezpieczeństwo w przypadku braku napięcia.
Swoją drogą jeśli już zbraknie napięcia to raczej na trzech fazach. Jeśli zrobisz nową instalację to przez długie lata tam nie powinno się nic dziać(mam na myśli przypadkowe wyłączenia bezpieczników).
Zapisane

Neptun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 19, 2016, 09:57:07 pm »

do kolegi m09

Za bardzo ze wszystkim kombinujesz im prościej tym lepiej :)
Odp 1 chcesz aby dom wysyłał Ci sms że żona zwarcie zrobiła i wywaliło 'korek'? albo że lodówka nie ma prądu? chyba nie ma sensu robić takich kombinacji pożytek moim zdaniem żaden a dorabiasz roboty....

Odp 2 napisałeś integra WRL zapodajesz jej aku 18ah i masz kilka dni z głowy jeśli bardzo rozbudujesz alarm to i tak ona prądowo nie obrobi i będziesz musiał użyć dodatkowego zasilacza :)
(jakiś arkusz kalkulacyjny na pewno masz a jak nie to jest apka satela do obliczania max zapotrzebowania na prąd a potem przeliczasz i masz czas działania przewidywany na baterii)

co do zasilania PLC i przekaźników to albo to co kolega zaproponował jednak ja z powodzeniem używam 10x tańszych zasilaczy MW 24Vdc 5A do tego dajesz 2 duże aku i masz sporo czasu...

lub zainteresować się czymś z oferty np Orvaldi mają fajne inwertery ja używam do podtrzymania sprzętu 1,4kw odpowiednik nowego VT2KL  dajesz do tego 4x duży aku i na wyjściu masz 230 pod to zapinasz lodówka, brama garażowa i wjazdowa, piec, reku

co do oświetlenia to tu też bym wybrał MW 12Vdc + aku spiete z kilkoma obwodami led 12v i masz wszystko co chciałeś...

a i jak kolego powiedział na bardzo popularnym serwisie aukcyjnym jest multum ofert z poleasingowymi UPSami np APC :)
Zapisane

m09

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 20, 2016, 09:33:50 am »

Dzięki za odpowiedzi.

Jak do tej pory nie miałem styczności z instalacjami domowymi, a tym bardziej tymi mądrzejszymi. Dlatego zastanawiam się co by tu jeszcze można zrobić dopóki mam jeszcze możliwości pociągnięcia przewodu, no i czasem wyjdą dziwne rzeczy.
Czytanie "internetu" też nie bardzo pomaga, bo jak wszędzie są zwolennicy i przeciwnicy każdego rozwiązania.
Zastanawiam się nad różnymi rozwiązaniami, które osób bardziej doświadczonych pewnie wydają się głupie/zbędne.
Dzięki za sprowadzenie "na ziemię"

Kolejne pytanie.
Jakie macie u siebie zastosowane łączniki?
Na forum polecane to berker oraz dotykowy.eu. Możecie polecić coś innego dobrej jakości?
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 20, 2016, 09:40:41 pm »

Ja skrętkę mam dociągniętą do każdej puszki z włącznikiem i do poniektórych gniazd. Do każdego włącznika mam też dociągnięty standardowy YDY 3x1,5 - zawsze mogę tam coś podłączyć przez 24V DC jak i 230V AC :)
Co bym poprawił, to skrętkę rzuciłbym do każdej puszki i lampy (generalnie - do każdego odbiornika).
Jest to rozwiązanie dość nadmiarowe, ale nie zamyka za bardzo drzwi na przyszłość.

Zasilanie linii krytycznych mam puszczone przez przełącznik faz - dzięki temu przy awarii jednej-dwu one są zawsze zasilane.

Osprzęt mam zwykły zwierny (dzwonkowy) solo i podwójny ospela. Zobaczymy w praktyce jak się będzie sprawdzać.

Zasilanie 24V DC dla sterownika i sterowania mam podparte UPSem MeanWella. Do tego chcę dać przetwornicę 24V DC -> 230V AC 1000W załączaną nie wiem, może jakimś stycznikiem i zasilać obwody krytyczne. Dzięki temu będą one zasilane zanim podłączę agregat.
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 20, 2016, 11:47:13 pm »

Odnośnie nadmiarowości to ja mam 2x skrętkę do każdej puszki "przyciskowej" :) Do każdej... czyli jak są 3 puszki obok siebie to mam tam 6x UTP. W wielu miejscach dużo za dużo. Ale w kilku miejscach przydało się na przeróbki już po tynkach.

Teraz zrobiłbym pewnie tak:
1 puszka - 2x UTP
2 puszki - 3x UTP
3 puszki - 4x UTP

Gniazda:
Wszystkie obwody gniazd mam pociągnięte na 5x2,5. Czyli jest normalnie PE,N (żółty, niebieski) + 3x faza (czarny, brązowy, szary). Domyślnie czarny jest stale zasilany, bez przekaźników. Pozostałe dwa (brązowy, szary) jeśli są używane to są po przekaźniku i mogą posłużyć do sterowania maks. 2 odbiorników w jednym obwodzie (z reguły jeden pokój = jeden obwód). Takie rozwiązanie pozwala sterować wybranymi gniazdami (np. lampami stojącymi). W razie potrzeby rozbieram gniazdo i przepinam na właściwy tor.

To o czym nie pomyślałem - to jakiś Master wyłącznik przy łóżku w sypialni.

Co do przełączników faz - to albo prąd jest albo go nie ma. Szkoda pieniędzy.
Zapisane

mordorr

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 21, 2016, 10:53:16 am »

juz kiedys mowilem - jestem przeciwnikiem ukladania 5x2.5mm2 do gniazdek sterowanych. chyba, ze zabezpieczysz obwody 6A rozłącznikiem bezpiecznikowym.
w innym przypadku może zdarzyć się, że ktoś włączy suszarkę i czajnik bezprzewodowy do gniazdek w obwodzie i przewód neutralny sie zapali....

tak czy inaczej - unikałbym takiego rozwiązania. jak już to 2x3x2.5mm2 do obw. sterowanych.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 21, 2016, 05:31:53 pm »

Mordorr - słuszna uwaga, tylko czy ma zastosowanie w praktyce?

Typowe zabezpieczenie na gniazda to 16A = 16A*230V = 3680W. To tak czy inaczej rzadko spotykane obciążenia w ramach jednego obwodu. Maksymalne obciążenie ciągłe przy 2,5mm2 to ok. 20A czyli nawet 4,6 kW.

W przypadku 5x2,5mm2 mamy 3x L + N i PE. Przy czym to 3x L jest wyprowadzone za tym samym/jednym zabezpieczeniem 16A. Inaczej mówiąc maksymalny prąd na przewodzie N wyniesie 16A. Ewentualne obciążenia w ramach 16A rozłożą się na 1-3 żył fazowych w przekroju 2,5mm2 każda a na N-ce prąd ciągle bez zmian.

Sytuacja, o której piszesz to rozdzielenie przewodu 5x2,5mm2 na 3 osobne obwody z osobnymi zabezpieczeniami. I wtedy się zgodzę zabezpieczenie powinno być w okolicach 6A na 1 L-kę. A właściwie suma zabezpieczeń powinna być <20A. Ale takiej sytuacji nie przewiduję.
Zapisane

m09

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 21, 2016, 10:08:41 pm »

Do kolegów powyżej. Jak często słyszycie/słyszeliście, że was poyeb***?
Ja żadnych specjalnych zapasowych przewodów nie mam pociągnięte, a i tak każdy kto przychodzi na budowę to mówi, że jestem nienormalny bo on jeszcze takiej ilości przewodów nie widział.

Odnośnie dokładania przewodów, to narazie chodziłem po zastanawiając się co się jeszcze i gdzie może przydać. Nie kładłem dodatkowych przewodów, bo i tak za dużo metrów poszło
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 21, 2016, 11:17:52 pm »

Ale to jest właśnie forum dla poyeb... :)
Zapisane

Neptun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 22, 2016, 12:05:46 pm »

Teraz zrobiłbym pewnie tak:
1 puszka - 2x UTP
2 puszki - 3x UTP
3 puszki - 4x UTP

Dziękować :) wydaje mi się to złotym środkiem :) tak zrobię

Gniazda:
Wszystkie obwody gniazd mam pociągnięte na 5x2,5. Czyli jest normalnie PE,N (żółty, niebieski) + 3x faza (czarny, brązowy, szary). Domyślnie czarny jest stale zasilany, bez przekaźników. Pozostałe dwa (brązowy, szary) jeśli są używane to są po przekaźniku i mogą posłużyć do sterowania maks. 2 odbiorników w jednym obwodzie (z reguły jeden pokój = jeden obwód). Takie rozwiązanie pozwala sterować wybranymi gniazdami (np. lampami stojącymi). W razie potrzeby rozbieram gniazdo i przepinam na właściwy tor.
Tutaj też myślę iż zrobię coś w ten deseń czyli przewód 5x2,5 gdzie gorące przewody 1x2,5 zapięty w jedną "Skę" od gniazdek a 2x2,5 w drugą "Skę" od oświetlenia stojącego i każdy przewód "gorący" na oddzielnym przekaźniku dzięki temu mam:
a) sterowane gniazdka "ogólnego użytku"
b) 2x gniazdko specjalnego użytku np stojące lampy które włączają się wieczorem po powrocie do domu i rozbrojeniu alarmu
   lub coś na czasie :) lampki na choince które włączają się z automatu

Oczywiście 5x2,5 nie będę ciągnął wszędzie bo szkoda mi kasy ale na pewno 2x salon 1x jadalnia 1xsypialnia i 2x pokój nad garażem

To o czym nie pomyślałem - to jakiś Master wyłącznik przy łóżku w sypialni.

Co do przełączników faz - to albo prąd jest albo go nie ma. Szkoda pieniędzy.

O master pomyślałem tj fizycznie ale jego działanie na razie się klaruje :)

co do przełącznika faz to u mnie np ostatnio 1 słownie jednej fazy nie było od piątku wieczór do poniedziałku rano... więc może się przydać albo ja użyłem próbnika i kombinerek :) i prąd powrócił tam gdzie chciałem

Tak jesteśmy poyeb... a raczej przezorni :) Zwykły kowalski zrobiłby wszystko jednym kabelkiem szeregowo na jednym bezpieczniku w najmniejszej puszce bez całego tego ustrojstwa :) tylko potem jest płacz że nie da się tego owego czy tamtego zrobić a jak żona włącza czajnik i pralkę to tv mu się wyłącza

Ostatnio szukałem u takiego przyczyny czemu ska strzela ale na obwodzie oświetleniowym miał garaż 9x duża oprawa świetlówkowa + czasówka na 2 oprawy + kotłownia świetlówka + 6x lampka sufitowa led wiatrołap + 3x lampa sufitowa led korytarz + 3x żyrandol salon :) garaż, kotłownia, wiatrołap schodówka

Przy czym w wiatrołapie i kotłowni lampa "gaszona" jest podaniem napięcia
Zapisane

sylwek_burza

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 22, 2016, 06:55:11 pm »



Gniazda:
Wszystkie obwody gniazd mam pociągnięte na 5x2,5. Czyli jest normalnie PE,N (żółty, niebieski) + 3x faza (czarny, brązowy, szary). Domyślnie czarny jest stale zasilany, bez przekaźników. Pozostałe dwa (brązowy, szary) jeśli są używane to są po przekaźniku i mogą posłużyć do sterowania maks. 2 odbiorników w jednym obwodzie (z reguły jeden pokój = jeden obwód). Takie rozwiązanie pozwala sterować wybranymi gniazdami (np. lampami stojącymi). W razie potrzeby rozbieram gniazdo i przepinam na właściwy tor.
Tutaj też myślę iż zrobię coś w ten deseń czyli przewód 5x2,5 gdzie gorące przewody 1x2,5 zapięty w jedną "Skę" od gniazdek a 2x2,5 w drugą "Skę" od oświetlenia stojącego i każdy przewód "gorący" na oddzielnym przekaźniku dzięki temu mam:
a) sterowane gniazdka "ogólnego użytku"
b) 2x gniazdko specjalnego użytku np stojące lampy które włączają się wieczorem po powrocie do domu i rozbrojeniu alarmu
   lub coś na czasie :) lampki na choince które włączają się z automatu

Oczywiście 5x2,5 nie będę ciągnął wszędzie bo szkoda mi kasy ale na pewno 2x salon 1x jadalnia 1xsypialnia i 2x pokój nad garażem


Jeden przewód - jedno zabezpieczenie. Pomyśl co się stanie, jeśli w przyszłości ktoś obcy, odłączy eskę z fazy na stałe i przekonany, że w obwodzie nie ma napięcia zacznie rozbierać gniazdko. Może go spotkać niespodzianka, że akurat przekaźnik będzie załączony i nieszczęście gotowe.
Dlatego powinieneś użyć jednego zabezpieczenie i z niego podłączyć fazę na stałe(czarny) oraz, z tego samego zabezpieczenia, doprowadzić przewód do 2 przekaźników, a od przekaźników kolejne 2żyły z 5x2,5(brązowy, szary)
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 22, 2016, 09:56:45 pm »

Co do przełączników faz - to albo prąd jest albo go nie ma. Szkoda pieniędzy.
Piniondze nie duże w porównaniu do reszty, do tego inne względy (...) więc stwierdziłem "a co mi tam"  :)
Tym bardziej że mieszkam na wsi, na końcu linii i różne sytuacje już się działy w przeszłości.

@m09 - jeśli masz jeszcze możliwość to nie słuchaj "panie a po co", tylko dokładaj tam gdzie masz wątpliwości. Ja miałem jak Ty i teraz mi brakuje skrętek. Marzyły mi się czujki ruchu przy lampach, no ale niestety kabla brak, a na 4x1,5 będzie ciężko, choć może coś wymyślę...

Odnośnie przezorności - moduły we/wy po jednym w zapasie można mieć, bo to nie jest wielki koszt. A co ze sterownikiem? Jak padnie to gorzej niż moduł bo cały dom umiera. Poza tym teraz mamy wago serii 750, a kto wie co będzie za 10-20 lat, pewnie coś innego i wymiana będzie wymagała więcej pracy. Rozważał to ktoś?  :D
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 22, 2016, 10:19:51 pm »

Mam u siebie właśnie tak zrobione, tj. 5x2,5 na obwód gniazdek wychodzi z rozdzielnicy, z jednej eski na stale zasilane gniazda (brązowy) + na szynę przekaźników do sterowanych max 2 gniazdek (do przepięcia w puszkach na czarny lub szary, w puszkach swoją drogą dość ciasno przy 5x2,5).

Ja też ze wsi, przełącznika nie montowałem, ale jest pod to przygotowane okablowanie w razie czego ("zaparkowane" na złączkach szynowych), dołożyć mogę. Jak narazie jeszcze nie widziałem aby spadła jedna faza (sporadycznie wszystkie).

Wago 750 powinno być nadal, program przerzucisz na nowszy model i chyba względnie bezboleśnie dostosujesz do nowej rzeczywistości.
Mój dom nie umrze (mam nadzieję), prąd w gniazdkach będzie oldschoolowo (ew. przez stycznik NC), a najważniejsze obwody oświetlenia mają awaryjne włączniki w rozdzielnicy (bypass PLC). Np. rekuperator (własnej roboty) ma przełącznik na sterowanie: potencjometrem / PLC (sterowanie AO 0-10V). Najbezpieczniej mieć drugie (identyczne) PLC, albo całą rozdzielnicę :)



Zapisane

Neptun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 30, 2016, 08:52:05 pm »


Jeden przewód - jedno zabezpieczenie. Pomyśl co się stanie, jeśli w przyszłości ktoś obcy, odłączy eskę z fazy na stałe i przekonany, że w obwodzie nie ma napięcia zacznie rozbierać gniazdko. Może go spotkać niespodzianka, że akurat przekaźnik będzie załączony i nieszczęście gotowe.
Dlatego powinieneś użyć jednego zabezpieczenie i z niego podłączyć fazę na stałe(czarny) oraz, z tego samego zabezpieczenia, doprowadzić przewód do 2 przekaźników, a od przekaźników kolejne 2żyły z 5x2,5(brązowy, szary)

Nic się nie stanie, a co ma się stać? Po prostu zadziała zabezpieczenie - różnicówka.

Sorry kolego przed zabezpieczeniem nad-prądowym "Ską" MUSI być wyłącznik różnicowo-prądowy. Nie mając różnicówki pewnym jest że kogoś pier***nie porządnie tak że poczuje :) Mając różnicówkę oczywiście nie jakiś chiński szmelc ale coś normalnego tragedii nie będzie.

Oczywiście jak już ktoś wcześniej pisał te 3 gorące przewody należy zapiąć w takie Ski aby nie przetopić N oraz zapiąć w jedną różnicówkę z N aby spełniała ona swoje zadanie 

Dlaczego ten sposób a nie jeden S? Ano mam zamiar oddzielać "S-ami" obwody oświetlenia gniazdkowego od gniazdek standardowych

Najważniejsze to to by zrobić:
a) dokumentację choćby minimalną ale trzeba mieć - chyba oczywiste
b) oznakować szafę i zawartość tj przekaźniki, Ski najlepiej i przewody i np na drzwiach odpowiednie oznaczanie - też uważam że oczywiste
c) na i w szafie ostrzeżenia
e) uważasz ze dopuszczę kogoś do szafy co by mi ją w kosmos wysłał?
f) od tych co grzebią przy elek. na żywca(między innymi czasem ja)  nie da się ustrzec :)


Pozdrawiam
I wszystkim życzę nowych pomysłów w Nowym Roku :)
Zapisane

sylwek_burza

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 03, 2017, 04:59:57 pm »


Jeden przewód - jedno zabezpieczenie. Pomyśl co się stanie, jeśli w przyszłości ktoś obcy, odłączy eskę z fazy na stałe i przekonany, że w obwodzie nie ma napięcia zacznie rozbierać gniazdko. Może go spotkać niespodzianka, że akurat przekaźnik będzie załączony i nieszczęście gotowe.
Dlatego powinieneś użyć jednego zabezpieczenie i z niego podłączyć fazę na stałe(czarny) oraz, z tego samego zabezpieczenia, doprowadzić przewód do 2 przekaźników, a od przekaźników kolejne 2żyły z 5x2,5(brązowy, szary)

Nic się nie stanie, a co ma się stać? Po prostu zadziała zabezpieczenie - różnicówka.

Sorry kolego przed zabezpieczeniem nad-prądowym "Ską" MUSI być wyłącznik różnicowo-prądowy. Nie mając różnicówki pewnym jest że kogoś pier***nie porządnie tak że poczuje :) Mając różnicówkę oczywiście nie jakiś chiński szmelc ale coś normalnego tragedii nie będzie.

Oczywiście jak już ktoś wcześniej pisał te 3 gorące przewody należy zapiąć w takie Ski aby nie przetopić N oraz zapiąć w jedną różnicówkę z N aby spełniała ona swoje zadanie 

Dlaczego ten sposób a nie jeden S? Ano mam zamiar oddzielać "S-ami" obwody oświetlenia gniazdkowego od gniazdek standardowych

Najważniejsze to to by zrobić:
a) dokumentację choćby minimalną ale trzeba mieć - chyba oczywiste
b) oznakować szafę i zawartość tj przekaźniki, Ski najlepiej i przewody i np na drzwiach odpowiednie oznaczanie - też uważam że oczywiste
c) na i w szafie ostrzeżenia
e) uważasz ze dopuszczę kogoś do szafy co by mi ją w kosmos wysłał?
f) od tych co grzebią przy elek. na żywca(między innymi czasem ja)  nie da się ustrzec :)


Mierzyłem wiele różnicówek i czasami nawet nowe nie nadają się do użytku i to wcale nie były chińczyki. Różnicówka ma pewien czas zadziałania, zależny od wartości prądu upływu i nawet jak odłączy po tych 20ms to i tak to poczujesz, możesz się porządnie wystraszyć i uderzyć o coś...
Ale zrobisz jak uważasz - mimo dokumentacji(życzę Ci żebyś ją zrobił i była zgodna z tym co jest w rozdzielni), mimo opisów aparatów i szafy, mimo zasiek z drutu kolczastego przed rozdzielnią(niech żona czeka z włączeniem obwodu dopóki nie wrócisz z delegacji:)) i tak może się zdarzyć, że ktoś będzie chciał pogrzebać w gniazdku i nie zauważy drugiej eski.
Mnie uczono, że zgodnie ze sztuką jest wykonać jedno zabezpieczenie na jeden przewód. Tak jak pisałem zrobisz jak uważasz, tylko pamietaj, że w przyszłości może zaglądać do tego ktoś inny.
Zapisane

Greg

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 01, 2017, 03:43:33 pm »

Dzień dobry. Pytanie do sylwek_burza Czyli wyłącznik nadprądowy 3 polowy załatwi temat bezpieczeństwa i 3 faz w 1 przewodzie-obwodzie (5x2,5) tak?
« Ostatnia zmiana: Marca 01, 2017, 03:46:08 pm wysłana przez Greg »
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 02, 2017, 02:26:30 pm »

Pozwolę sobie na wtrącenie i odpowiem "to zależy". Jak dasz 3-polowy nadprądowy na B6A to tak, załatwi. Ale jak dasz B16A to usmażysz przewód N.
Pamiętaj że energię podasz trzema żyłami, a wrócić będzie musiała jedną, o tej samej "przepustowości". Korki murowane.
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

Greg

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 03, 2017, 01:19:25 pm »

Pozwolę sobie na wtrącenie i odpowiem "to zależy". Jak dasz 3-polowy nadprądowy na B6A to tak, załatwi. Ale jak dasz B16A to usmażysz przewód N.
Pamiętaj że energię podasz trzema żyłami, a wrócić będzie musiała jedną, o tej samej "przepustowości". Korki murowane.
Dzięki za info! tak się zastanawiam nie całe 3 miesiące mineły od Twoich ostatnich wpisów nie licząc tego ostatniego. Czy miałeś może już szanse coś odpalić po testować jakieś dodatkowe wrażenia którymi mógłbyś się podzielić. Jestem totalnym świeżakiem jeśli chodzi o ID PLC... i czytam i czytam i sam nie wiem co robić. Tak jak Ty (jeśli się nie mylę) robię tradycyjną instalacje tyle, że opartą na dziesiątkach obwodów, oświetlenie łączone w puszkach za włącznikami i tak cały czas myślę czy nie wpakować tej skrętki do każdej puszki czy zostawić tak jak jest. Nie chciałbym się obudzić za parę lat z ręką w nocniku pukać się w głowę i pytać siebie samego "dlaczego tego nie zrobiłem" sama skrętka w puszce to już w ogóle dla mnie wersja hardcorowa ale dodatkowo... może warto.
Jakbyś mógł troszkę kotleta odgrzać byłbym wdzieczny.
Dzięki
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 05, 2017, 10:58:40 pm »

Aż wstyd się przyznać, ale u mnie kiepsko z czasem... praca, własna firma i doba robi się przykrótka... Powoli się wprowadzamy, ale szafa jeszcze w rozkładzie i na krótko...

Ja mam instalację pół na pół tj. do każdego włącznika mam zwykłe kable 3x1,5 i w razie potrzeby można to w szafie połączyć klasycznie, bo każdy element końcowy (gniazdko, włącznik, lampa) mam wyprowadzone w szafie. Czyli mogę połączyć klasycznie, a mogę połączyć "po naszemu". Gniazdka też każde wciągnięte do szafy, oczywiście parę gniazdek mam sparowanych, ale to już szczegół.

Ponadto mam skrętki:
-do każdego włącznika dwie (zatem jak mam kombo 3 włącznikowe to mam tam 6 skrętek),
-przy TV mam po cztery (2 na sieć i 2 na "kaprysy" typu sterowanie TV przez RS232),
-do drzwi mam dociągniętą skrętkę i 3x1,5 na wypadek kaprysu "centralnego zamka" (puszkę mam koło drzwi),
-do rolet mam po dwie skrętki (część do kontaktronów w oknie, resza "a bo może założę jakieś impulsatory na roletę?" - wtedy jeszcze nie wiedziałem, że są biblioteki do sterowania roletą w oparciu o czas ruchu),
-gdzieniegdzie mam skrętkę wyciągniętą do czujki ruchu, ale tego mam zdecydowanie za mało,
-do pralki, lodówki, zmywarki mam po jednej skrętce - na wypadek chęci "zautomatyzowania" czy "usieciowienia" kiedyś tam
-do klimatyzacji mam chyba po jednej skrętce, na wypadek jakiegoś strerowania RS232,
-do zaworów od grzejników i podłogówki (mam dwa bloki przystosowane do elektrozaworów, ale mam też klasyczne głowice termostatyczne na grzejnikach i tego na razie używam, elektryka "na przyszłość" może być dołożona) mam parę skrętek,
-do gniazda przy uzdatniaczu też mam (myślałem o jakimś liczniku wody, może kiedyś...),
-przy schodach mam puszkę z zasilaniem (jakieś 3x2,5) i skrętką na wypadek jak bym zapragnął je podświetlać,
-przy lampach na dworze (nad wejściami, nad bramą) mam też po skrętce - docelowo ma być czujka ruchu i sterownik ma załączać lampę i przy okazji wiedzieć, że coś chodziło,
-mam skrętkę albo dwie do kotłowni (osobny budynek), do pieca, może cos z tego kiedyś wymodzę, na razie do pieca tylko dosypuję i go czyszczę, sterownik co jest do utrzymywania temperatury na razie w zupełności zaspokaja potrzeby,
-jeszcze będę ciągnął skrętkę do bramy, do tego jakieś zasilanie 24V DC albo sieciowe i stamtąd pociągnę do bramy, oświetlenia numeru, będzie też opcja jakiś lampek na płocie czy innych cudów (wszak zasilanie doprowadzone),
-do tego pociągnę skrętki przez ogródek i pod kostką - marzą mi się kostki RGB+W, ale klasycznie producenci sterują to kablami 3x0,5+2x1,5 lub jakimś kombinowanym 5-cio żyłowym, a ja chcę pociągnąć zasilanie może jakieś 2x2,5 lub 3x2,5 i skrętkę, a w każdą lampę dać mały sterowniczek (identyfikowany po adresie), aby mieć możliwość sterowania każdą lampką osobno,
-NIE MAM skrętek do lamp i to uważam za największy błąd bo na razie szukam koncepcji na zrobienie sterowania RGB lampami czy jasnością, także pamiętaj - do każdej lampy co najmniej JEDNA skrętka. Bo bez tego to chyba tylko jakaś radiówka.

Coraz bliżej jestem wykonania szafy, mam już zgrubny projekt rozmieszczenia klocków, jeszcze planuję rozłożenie ZUGów i kabli. Jak będą jakieś konkrety to na pewno wrzucę foty.
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

Greg

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 06, 2017, 10:59:30 am »

Aż wstyd się przyznać, ale u mnie kiepsko z czasem... praca, własna firma i doba robi się przykrótka... Powoli się wprowadzamy, ale szafa jeszcze w rozkładzie i na krótko...

Ja mam instalację pół na pół tj. do każdego włącznika mam zwykłe kable 3x1,5 i w razie potrzeby można to w szafie połączyć klasycznie, bo każdy element końcowy (gniazdko, włącznik, lampa) mam wyprowadzone w szafie. Czyli mogę połączyć klasycznie, a mogę połączyć "po naszemu". Gniazdka też każde wciągnięte do szafy, oczywiście parę gniazdek mam sparowanych, ale to już szczegół.

Ponadto mam skrętki:
-do każdego włącznika dwie (zatem jak mam kombo 3 włącznikowe to mam tam 6 skrętek),
-przy TV mam po cztery (2 na sieć i 2 na "kaprysy" typu sterowanie TV przez RS232),
-do drzwi mam dociągniętą skrętkę i 3x1,5 na wypadek kaprysu "centralnego zamka" (puszkę mam koło drzwi),
-do rolet mam po dwie skrętki (część do kontaktronów w oknie, resza "a bo może założę jakieś impulsatory na roletę?" - wtedy jeszcze nie wiedziałem, że są biblioteki do sterowania roletą w oparciu o czas ruchu),
-gdzieniegdzie mam skrętkę wyciągniętą do czujki ruchu, ale tego mam zdecydowanie za mało,
-do pralki, lodówki, zmywarki mam po jednej skrętce - na wypadek chęci "zautomatyzowania" czy "usieciowienia" kiedyś tam
-do klimatyzacji mam chyba po jednej skrętce, na wypadek jakiegoś strerowania RS232,
-do zaworów od grzejników i podłogówki (mam dwa bloki przystosowane do elektrozaworów, ale mam też klasyczne głowice termostatyczne na grzejnikach i tego na razie używam, elektryka "na przyszłość" może być dołożona) mam parę skrętek,
-do gniazda przy uzdatniaczu też mam (myślałem o jakimś liczniku wody, może kiedyś...),
-przy schodach mam puszkę z zasilaniem (jakieś 3x2,5) i skrętką na wypadek jak bym zapragnął je podświetlać,
-przy lampach na dworze (nad wejściami, nad bramą) mam też po skrętce - docelowo ma być czujka ruchu i sterownik ma załączać lampę i przy okazji wiedzieć, że coś chodziło,
-mam skrętkę albo dwie do kotłowni (osobny budynek), do pieca, może cos z tego kiedyś wymodzę, na razie do pieca tylko dosypuję i go czyszczę, sterownik co jest do utrzymywania temperatury na razie w zupełności zaspokaja potrzeby,
-jeszcze będę ciągnął skrętkę do bramy, do tego jakieś zasilanie 24V DC albo sieciowe i stamtąd pociągnę do bramy, oświetlenia numeru, będzie też opcja jakiś lampek na płocie czy innych cudów (wszak zasilanie doprowadzone),
-do tego pociągnę skrętki przez ogródek i pod kostką - marzą mi się kostki RGB+W, ale klasycznie producenci sterują to kablami 3x0,5+2x1,5 lub jakimś kombinowanym 5-cio żyłowym, a ja chcę pociągnąć zasilanie może jakieś 2x2,5 lub 3x2,5 i skrętkę, a w każdą lampę dać mały sterowniczek (identyfikowany po adresie), aby mieć możliwość sterowania każdą lampką osobno,
-NIE MAM skrętek do lamp i to uważam za największy błąd bo na razie szukam koncepcji na zrobienie sterowania RGB lampami czy jasnością, także pamiętaj - do każdej lampy co najmniej JEDNA skrętka. Bo bez tego to chyba tylko jakaś radiówka.

Coraz bliżej jestem wykonania szafy, mam już zgrubny projekt rozmieszczenia klocków, jeszcze planuję rozłożenie ZUGów i kabli. Jak będą jakieś konkrety to na pewno wrzucę foty.
Witam, fajnie, że się odezwałeś. Widzę ostro z tą skrętką idziesz! Rozumiem, że w ramach wygody i jednego zakupu nie bawiłeś się w YTDY do alarmu tak? czy masz dwa rodzaje skrętki lepszejszą:) do sieci lan np i najtańszą którą pchasz do wszystkich włączników? sieć LAN robisz ekranowaną czy nie? 5e czy 6 kategorii? ta skrętka do puszek to nie akranowana prawda? co jeszcze mnie ciekawi poza elektryką i skrętką sterująca sieć lan i alarm też ciągniesz na jedną ściane do rozdzielni? czy troszkę odseparujesz od siebie jakiś minimalny dystans?
Pozdrawiam i do miłego
Zapisane

m09

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 27, 2017, 11:34:45 am »

Witam

Czy używa ktoś i mógłby się podzielić opinią na temat wyłączników ze strony dotykowy.eu?

Zamówiłem 1 szt do testów. Elektronicznie wszystko ok.
Ale jest jedno "ale":
plastik z którego zbudowany jest wyłącznik jest biały, jeżeli ktoś zamówi wersję czarną to brzegi wyłącznika są malowane. Ta farba po mocniejszym przetarciu palcem się ściera (tak jak po pomalowaniu markerem).
Nie jest to część wyłącznika którą normalnie się dotyka, dlatego interesuje mnie jak to wygląda w praktyce.

Pozdrawiam
Zapisane

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentna instalacja - od początku - pytania ogólne
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 23, 2017, 10:35:51 pm »

Witam, fajnie, że się odezwałeś. Widzę ostro z tą skrętką idziesz! Rozumiem, że w ramach wygody i jednego zakupu nie bawiłeś się w YTDY do alarmu tak? czy masz dwa rodzaje skrętki lepszejszą:) do sieci lan np i najtańszą którą pchasz do wszystkich włączników? sieć LAN robisz ekranowaną czy nie? 5e czy 6 kategorii? ta skrętka do puszek to nie akranowana prawda? co jeszcze mnie ciekawi poza elektryką i skrętką sterująca sieć lan i alarm też ciągniesz na jedną ściane do rozdzielni? czy troszkę odseparujesz od siebie jakiś minimalny dystans?
Pozdrawiam i do miłego
Cześć,
czasem się uda, choć wolny czas to dla mnie jak biały kruk albo jednorożec - prawie mit ;)

Skrętki, jak już wspominałem, za mało dałem. Dzisiaj radzę każdemu wszędzie, nawet jak nie użyjesz (tak jak ja ponad połowy nie użyję), to ona sobie leży i czeka na lepsze czasy, a kosztuje w sumie grosze.

Do czujek alarmowych mam zwykłe skrętki. Żadne nie są ekranowane (w domu nie jest to niezbędne). Niestety nie mam (jak jeden z kolegów, nie pamiętam który, na dniach to pisał) Bitnera czy tym podobnych "lepsiejszych", elektrykowi mówiłem tylko "nie ta najtańsza, ma być miedziana, nie miedziowana". Kilka kartonów był wymieniać jak sprawdziliśmy, więc liczę, że są miedziane, ale raczej nie najwyższej klasy. Tylko 5e, nie mam 6-tek.

W teorii najlepiej dać odstęp min. 10 cm koryt prądowych od tych ze skrętkami, w praktyce jest to trudne.

Wracając do skrętki - mam je w łącznikach, nie mam w gniazdkach i lampach. Tam gdzie jest zawsze można zrobić tam sieć ethernet albo jakiś inny modbus czy coś podobnego i sterować elementami przez małe układziki z mikrokontrolerem, które będą w sieci ze sterownikiem. To jest wg mnie najlepsza sytuacja, gdy masz do gniazdka 3x2,5 i skrętkę, do włącznika 3x1,5 i skrętkę, do lampy 4x1,5 (lub 5x1,5) i skrętkę bo można na tym zrobić cuda. Największe to z lampami, bo sterownik RGB dajesz w lampie/zabudowie i możesz sterować nawet kilkoma taśmami/żarówkami, a do tego dać jeszcze zwykłe światło typu halogen. W gnieździe w razie potrzeby też można dać jakiś układ załączany, aczkolwiek duże odbiory wolę załączać w szafie. Jednak masz możliwość. Nie dając skrętek tej możliwości się pozbawiasz :)

Pozdrawiam
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu