'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Sterowanie rolet zewnętrznych  (Przeczytany 13783 razy)

seler

• Jr. Member
  • **
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 23, 2018, 12:34:58 pm »

Odkopię temat.
Ponieważ jeszcze nie wiem czy będziemy chcieli rolety, na wszelki wypadek chcę to okablować.
Przy każdym nadprożu dam puszkę do której doprowadze kable i jesli przyjdzie taka konieczność to przewierce na zewnątrz. Jeśli nie, to zostanie pod tynkiem.

Wymyśliłem sobie ze zamiast ciągnąć oddzielne zasilanie do każdej rolety, poprowadzilbym od puszki do puszki 3x1,5 i do każdej puszki skrętkę.
I teraz zakładając że roleta nie będzie miała sterowania elektronicznego żeby dalo się sygnalem ze skrętki sterować to można by dać w puszce przy każdej rolecie dwa przekaźniki NO które sygnałem ze skrętki dawalyby napięcie na jedną lub drugą "fazę" rolety.
Zakety jakie widzę to jeden obwód zasilajacy, oszczędność miejsca w rozdzielni, dzialanie również bez plc...

Ma to sens czy tylko mi się wydaje?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2018, 12:36:37 pm wysłana przez seler »

vakul

• Full Member
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 23, 2018, 07:06:54 pm »

Policz jakie obciążenia wychodzą na wszystkie rolety (przy jednoczesnym otwieraniu/zamykaniu). Przy dużych silnikach może to być ok. 300W/sztukę. Może się okazać, że 3x1,5 to za mało na całość.

Zdecydowanym plusem jest oszczędność miejsca w rozdzielnicy (nie ma przekaźników na szynie), czyli mniejsza rozdzielnica. W puszkach dasz zwykłe przekaźniki, polutujesz do skrętki, poizolujesz i będzie ok. Przekaźniki pewnie wyjdą taniej niż te szynowe.

Na kablach oszczędności pewnie znikome, więc tutaj bym zysków nie liczył.

Ja mam 25 rolet. W rozdzielni 25 złączek szynowych i 50 przekaźników (cienkich) a i tak zajęło sporo miejsca.

seler

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 24, 2018, 09:08:58 am »

Dzięki.
Czyli jak puszczę 3x2,5 od puszki do puszki to powinno dać radę?
Trochę niedoszacowalem wielkość rozdzielni wiec muszę miejsce oszczędzać a biorąc pod uwagę że z dużym prawdopodobieństwem rolet nie będzie albo będą max dwie to noe chcę marnować miejsca.

Swoją drogą czy są przekaźniki trxypozycyjne? NO plus lewo i prawo? To by jeszcze bardziej uproscilo...

Pozdrawiam

vakul

• Full Member
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 24, 2018, 09:49:32 pm »

Jeżeli mają to być tylko 2 rolety, to 3x1,5 w zupełności wystarczy do zasilania od puszki do puszki. Ale... przy 2 roletach nie bawiłbym się w takie rozwiązania tylko pociągnął 4x1 (od biedy może być nawet 4x0,75) do rozdzielni i zostawił z zapasem gdzieś z tyłu. W razie potrzeby masz wszystko scentralizowane.

1 roleta = ok. 18mm na szynie w rozdzielni (złączka + 2 wąskie przekaźniki). Wersja ekonomiczna bez złączki to 2x6mm na roletę. Może znajdziesz jednak odrobinę miejsca? Ja od roku używam takich przekaźników: WAGO 857-304. Na razie się nie posklejały.

Przy moich 25 roletach trochę inne prądy płyną jak zamykam wszystko na raz. Stąd myślałem o większych przekrojach przewodów i oszczędnościach. W tej sytuacji nie widzę potrzeby komplikowania instalacji.

Nie znam przekaźników o jakich piszesz, ale jeśli istnieją to pewnie kosztują odpowiednio więcej. Temat załatwiają dwa osobne przekaźniki ze zmostkowaną masą i masz dokładnie to o czym piszesz.

seler

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 25, 2018, 08:48:57 am »

Gdybym wiedział że będą dwie to bym sobie głowy nie zawracał... może być od 0 do 6 :)
Tak czy inaczej, zrobię jak piszesz, wydaje mnie się że to sprawę załatwi.