'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Sterowanie rolet zewnętrznych  (Przeczytany 22757 razy)

DZIKI_2005

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Sterowanie rolet zewnętrznych
« dnia: Lutego 22, 2011, 04:28:48 pm »

Witam, mam pytanie jak rozwiązałeś sterowanie rolet? czy bezpośrednio poprzez przekaźniki czy też po przez przekaźniki F&F STR-422 oraz czy do bibliotek jest opis w języku polskim?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 22, 2011, 10:33:45 pm »

Witam,

Rolety są podłączone bezpośrednio przez zwykłe przekaźniki, po 2 sztuki na każdą roletę.  F&F STR-422 są chyba do sterowania roletami bez PLC - ze zwykłego łącznika ściennego.

W bibliotece building_common jest blok funkcyjny, który obsługuje rolety.  Generalnie sterowanie jest bardzo proste, impuls na xSunblindSwitchUp powoduje ruch w górę, impuls na xSunblindSwitchDown - ruch w dół.  Wyjścia to: xDoSunblindUp i xDoSunblindDown.  Poprzez uiT_WholePosTimeIn10telSec definiuje się czas w 0.1 sec. całego ruchu.  Gdybyś miał problemy, daj znać, a przygotuję jakiś opis.

Pozdrawiam,
Zapisane

Dawid

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 03, 2011, 11:24:26 am »

Witam,
w jaki spotób masz potwierdzenie pełnego otwarcia lub zamknięcia rolet? Czy stosujesz kontaktrony czy operacja jest realizowana czasowo?

Pozdrawiam,
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 03, 2011, 01:55:01 pm »

Witam,

Każda roleta ma przypisany czas pełnego otwarcia, blok funkcyjny zwraca w % pozycję.  Nie jest to super precyzyjne, ale na potrzeby domu wystarczy. 

Pozdrawiam,
Zapisane

luk99

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 08, 2012, 11:03:58 pm »

A ma Pan jakies zabezpieczenie zeby jednoczesnie nie puscic pradu na rozwijanie i zwijanie rolety?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 11, 2012, 09:02:07 am »

Witam,

fizyczneg, technicznego zabezpieczenia nie mam, tzn teoretycznie jest możliwe włączenie obu obwodów np ręcznie. 

Wg mnie jednak wystarczy, że przestrzega się podstawowych zasad programowania i nie steruje wyjściami do rolet bezpośrednio, ale przez odpowiednie bloki funkcyjne, które same pilnują, by nigdy na obu 'wyjściach' nie było napięcia.

Pozdrawiam
Zapisane

krzysiek1125

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 18, 2013, 02:54:41 pm »

Witam,

Mnie zastanawia czy nie dać jakiegoś czujnika położenia, na ile dokładnie zamykają się rolety ustawiane czasowo? I czy po jakimś czasie błąd ten się nie zwiększa?

Pozdrawiam
Krzysztof
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 19, 2013, 03:17:59 pm »

Cześć,

Z mojego doświadczenia: zliczeniowe pozycjonowanie rolet sprawdza się bardzo dobrze, tzn. na tyle dobrze, że nikt nigdy nie narzekał, że coś jest nie tam gdzie trzeba.  Tak naprawdę, przy każdym pełnym podniesieniu/opuszczeniu rolet zliczanie się niejako 'kalibruje' i błąd znika.  W wielu miejscach i sytuacjach korzystam z ustawiania rolet w zadanej pozycji i na tyle na ile oko użytkownika może być precyzyjne - zatrzymują się tam, gdzie chcę. 

Pozdrawiam,
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 06, 2015, 10:33:53 pm »

Odkopie trochę stary temat...
Zastanawia mnie okablowanie doprowadzone do sterowania rolet...

Planuje do każdej z rolet uzyc 2 przekaźników (2 wyjścia PLC) i doprowadzić po 3 przewody do każdej z rolet...
Jeden z przewodów to przewód ochronny, na dwóch pozostalych byłoby N, podawane przez styki NC każdego z przekaznikow... Przez styki NO każdego z przekaźników podawana by była faza na te same dwa przewody idące do rolet...
Tym sposobem nawet gdyby omyłkowo załączyły się naraz oba przekaźniki (gora i dol) nie stanie się nic złego...

Czy to dobre podejście do tematu?? Czy  silniki rolet zewnetrznych nie maja przypadkiem jakiejś wbudowanej elektroniki??
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2015, 10:35:44 pm wysłana przez Umcyk »
Zapisane

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 07, 2015, 12:54:14 pm »

przejrzalem schematy podlaczania rolet - wszystkie napedy sa 4 przewodowe... jednak nie obejdzie sie bez doprowadzenie 4 przewodow do rolet - musze zakupic troche przewodu 4x1,5...

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 08, 2015, 09:15:18 pm »

Coś takiego?
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 09, 2015, 06:33:45 am »

dokladnie... wszystkie rolety z jakimi sie spotkalem maja taki schemat wyprowadzen...
konieczne jest wiec doprowadzenie 4 przewodow do kazdej z rolet...

maksiu

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 09, 2015, 07:42:25 pm »

No to trochę zaboli, ale cóż. Kable kładziemy raz ;)
Dzięki za tę informację.
Zapisane
Pozdrawiam
maksiu

Umcyk

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Beckhoff Cx9010
    • Zobacz profil
    • Nasz dom...
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 09, 2015, 07:56:38 pm »

ja wiem czy zaboli... 4x1,5 kupuje po 150zl za 100m... mysle ze 200m starczy z zapasem...
przy cenie roler, okien, drzwi i bramy garazowej to kropeleczka... ;)

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 16, 2015, 09:19:39 pm »

Ja poprowadziłem wszędzie 4x1,5 (do punktów świetlnych też)

Aktualnie Panowie robią podbitkę i wpadliśmy na pomysł zaisntalowania lampek w podbitce. Nadmiarowe żyły do oświetlenia tarasu i wejścia do domu będą wykorzystane do tych lampek.

Podobnie było z sopelkami na święta - wystarczyło zamontować gniazdko przy lampie przy wejściu i podpiąć sopelki :)
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 23, 2018, 12:34:58 pm »

Odkopię temat.
Ponieważ jeszcze nie wiem czy będziemy chcieli rolety, na wszelki wypadek chcę to okablować.
Przy każdym nadprożu dam puszkę do której doprowadze kable i jesli przyjdzie taka konieczność to przewierce na zewnątrz. Jeśli nie, to zostanie pod tynkiem.

Wymyśliłem sobie ze zamiast ciągnąć oddzielne zasilanie do każdej rolety, poprowadzilbym od puszki do puszki 3x1,5 i do każdej puszki skrętkę.
I teraz zakładając że roleta nie będzie miała sterowania elektronicznego żeby dalo się sygnalem ze skrętki sterować to można by dać w puszce przy każdej rolecie dwa przekaźniki NO które sygnałem ze skrętki dawalyby napięcie na jedną lub drugą "fazę" rolety.
Zakety jakie widzę to jeden obwód zasilajacy, oszczędność miejsca w rozdzielni, dzialanie również bez plc...

Ma to sens czy tylko mi się wydaje?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 23, 2018, 12:36:37 pm wysłana przez seler »
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 23, 2018, 07:06:54 pm »

Policz jakie obciążenia wychodzą na wszystkie rolety (przy jednoczesnym otwieraniu/zamykaniu). Przy dużych silnikach może to być ok. 300W/sztukę. Może się okazać, że 3x1,5 to za mało na całość.

Zdecydowanym plusem jest oszczędność miejsca w rozdzielnicy (nie ma przekaźników na szynie), czyli mniejsza rozdzielnica. W puszkach dasz zwykłe przekaźniki, polutujesz do skrętki, poizolujesz i będzie ok. Przekaźniki pewnie wyjdą taniej niż te szynowe.

Na kablach oszczędności pewnie znikome, więc tutaj bym zysków nie liczył.

Ja mam 25 rolet. W rozdzielni 25 złączek szynowych i 50 przekaźników (cienkich) a i tak zajęło sporo miejsca.

Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 24, 2018, 09:08:58 am »

Dzięki.
Czyli jak puszczę 3x2,5 od puszki do puszki to powinno dać radę?
Trochę niedoszacowalem wielkość rozdzielni wiec muszę miejsce oszczędzać a biorąc pod uwagę że z dużym prawdopodobieństwem rolet nie będzie albo będą max dwie to noe chcę marnować miejsca.

Swoją drogą czy są przekaźniki trxypozycyjne? NO plus lewo i prawo? To by jeszcze bardziej uproscilo...

Pozdrawiam
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 24, 2018, 09:49:32 pm »

Jeżeli mają to być tylko 2 rolety, to 3x1,5 w zupełności wystarczy do zasilania od puszki do puszki. Ale... przy 2 roletach nie bawiłbym się w takie rozwiązania tylko pociągnął 4x1 (od biedy może być nawet 4x0,75) do rozdzielni i zostawił z zapasem gdzieś z tyłu. W razie potrzeby masz wszystko scentralizowane.

1 roleta = ok. 18mm na szynie w rozdzielni (złączka + 2 wąskie przekaźniki). Wersja ekonomiczna bez złączki to 2x6mm na roletę. Może znajdziesz jednak odrobinę miejsca? Ja od roku używam takich przekaźników: WAGO 857-304. Na razie się nie posklejały.

Przy moich 25 roletach trochę inne prądy płyną jak zamykam wszystko na raz. Stąd myślałem o większych przekrojach przewodów i oszczędnościach. W tej sytuacji nie widzę potrzeby komplikowania instalacji.

Nie znam przekaźników o jakich piszesz, ale jeśli istnieją to pewnie kosztują odpowiednio więcej. Temat załatwiają dwa osobne przekaźniki ze zmostkowaną masą i masz dokładnie to o czym piszesz.
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 25, 2018, 08:48:57 am »

Gdybym wiedział że będą dwie to bym sobie głowy nie zawracał... może być od 0 do 6 :)
Tak czy inaczej, zrobię jak piszesz, wydaje mnie się że to sprawę załatwi.

Zapisane

mrsopel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 28, 2019, 12:22:29 pm »

Witam,

fizyczneg, technicznego zabezpieczenia nie mam, tzn teoretycznie jest możliwe włączenie obu obwodów np ręcznie. 

Wg mnie jednak wystarczy, że przestrzega się podstawowych zasad programowania i nie steruje wyjściami do rolet bezpośrednio, ale przez odpowiednie bloki funkcyjne, które same pilnują, by nigdy na obu 'wyjściach' nie było napięcia.

Pozdrawiam

Ja bym nie zaryzykował takiego rozwiązania... Każdy dobry układ automatyki ma oba zabezpieczenia tj. zabezpieczenie sprzętowe/hardwareowe oraz programowe/software.

Zabezpieczenie programowe jak admin wspomniał, chociaż podstawowa zasada dobrego programisty to nie ufaj innemu programiście i ja dostawiłbym swoje zabezpieczenie na samych wyjściahc chociażby np. styk NC drabiny od jednego wyjscia nie pozwala załączyć drugiego wyjścia.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie sprzętowe to jest to banalne do zrealizowania. Wystarczy kupić przekaźniki z jednym stykiem przełącznym NC/NO i połączyć jak poniżej. (dwa przekaźniki o nazwach K1 i K2)


Pozdrawiam
Zapisane

Voytek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 05, 2020, 06:16:33 pm »

Witam,
Czy ktoś z Kolegów programował swoją instalację w Ladderze a nie ST?
Mnie Ladder bardziej leży i generalnie ogarnąłem większość instalacji, ale nie bardzo mi wychodzi zaprogramowanie rolet.
Zamykanie i otwieranie oczywiście działa, ale już Scheduler + np. działanie zgodnie z zegarem astronomicznym (zamykanie i otwieranie w zależności od wschodu i zachodu słońca) już nie bardzo.
Mógłby ktoś wrzucić kawałek swojego programu z roletami?

Generalnie to "w celach naukowych" chętnie bym podpatrzył Wasze programy, ale najchętniej w Ladderze. Ktoś chętny coś podrzucić?

Pozdrawiam,
Zapisane