'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Sterowanie rolet zewnętrznych  (Przeczytany 14024 razy)

seler

• Jr. Member
  • **
Odp: Sterowanie rolet zewnętrznych
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 23, 2018, 12:34:58 pm »

Odkopię temat.
Ponieważ jeszcze nie wiem czy będziemy chcieli rolety, na wszelki wypadek chcę to okablować.
Przy każdym nadprożu dam puszkę do której doprowadze kable i jesli przyjdzie taka konieczność to przewierce na zewnątrz. Jeśli nie, to zostanie pod tynkiem.

Wymyśliłem sobie ze zamiast ciągnąć oddzielne zasilanie do każdej rolety, poprowadzilbym od puszki do puszki 3x1,5 i do każdej puszki skrętkę.
I teraz zakładając że roleta nie będzie miała sterowania elektronicznego żeby dalo się sygnalem ze skrętki sterować to można by dać w puszce przy każdej rolecie dwa przekaźniki NO które sygnałem ze skrętki dawalyby napięcie na jedną lub drugą "fazę" rolety.
Zakety jakie widzę to jeden obwód zasilajacy, oszczędność miejsca w rozdzielni, dzialanie również bez plc...

Ma to sens czy tylko mi się wydaje?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2018, 12:36:37 pm wysłana przez seler »

vakul

• Full Member
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 23, 2018, 07:06:54 pm »

Policz jakie obciążenia wychodzą na wszystkie rolety (przy jednoczesnym otwieraniu/zamykaniu). Przy dużych silnikach może to być ok. 300W/sztukę. Może się okazać, że 3x1,5 to za mało na całość.

Zdecydowanym plusem jest oszczędność miejsca w rozdzielnicy (nie ma przekaźników na szynie), czyli mniejsza rozdzielnica. W puszkach dasz zwykłe przekaźniki, polutujesz do skrętki, poizolujesz i będzie ok. Przekaźniki pewnie wyjdą taniej niż te szynowe.

Na kablach oszczędności pewnie znikome, więc tutaj bym zysków nie liczył.

Ja mam 25 rolet. W rozdzielni 25 złączek szynowych i 50 przekaźników (cienkich) a i tak zajęło sporo miejsca.

seler

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 24, 2018, 09:08:58 am »

Dzięki.
Czyli jak puszczę 3x2,5 od puszki do puszki to powinno dać radę?
Trochę niedoszacowalem wielkość rozdzielni wiec muszę miejsce oszczędzać a biorąc pod uwagę że z dużym prawdopodobieństwem rolet nie będzie albo będą max dwie to noe chcę marnować miejsca.

Swoją drogą czy są przekaźniki trxypozycyjne? NO plus lewo i prawo? To by jeszcze bardziej uproscilo...

Pozdrawiam

vakul

• Full Member
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 24, 2018, 09:49:32 pm »

Jeżeli mają to być tylko 2 rolety, to 3x1,5 w zupełności wystarczy do zasilania od puszki do puszki. Ale... przy 2 roletach nie bawiłbym się w takie rozwiązania tylko pociągnął 4x1 (od biedy może być nawet 4x0,75) do rozdzielni i zostawił z zapasem gdzieś z tyłu. W razie potrzeby masz wszystko scentralizowane.

1 roleta = ok. 18mm na szynie w rozdzielni (złączka + 2 wąskie przekaźniki). Wersja ekonomiczna bez złączki to 2x6mm na roletę. Może znajdziesz jednak odrobinę miejsca? Ja od roku używam takich przekaźników: WAGO 857-304. Na razie się nie posklejały.

Przy moich 25 roletach trochę inne prądy płyną jak zamykam wszystko na raz. Stąd myślałem o większych przekrojach przewodów i oszczędnościach. W tej sytuacji nie widzę potrzeby komplikowania instalacji.

Nie znam przekaźników o jakich piszesz, ale jeśli istnieją to pewnie kosztują odpowiednio więcej. Temat załatwiają dwa osobne przekaźniki ze zmostkowaną masą i masz dokładnie to o czym piszesz.

seler

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 25, 2018, 08:48:57 am »

Gdybym wiedział że będą dwie to bym sobie głowy nie zawracał... może być od 0 do 6 :)
Tak czy inaczej, zrobię jak piszesz, wydaje mnie się że to sprawę załatwi.

mrsopel

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 28, 2019, 12:22:29 pm »

Witam,

fizyczneg, technicznego zabezpieczenia nie mam, tzn teoretycznie jest możliwe włączenie obu obwodów np ręcznie. 

Wg mnie jednak wystarczy, że przestrzega się podstawowych zasad programowania i nie steruje wyjściami do rolet bezpośrednio, ale przez odpowiednie bloki funkcyjne, które same pilnują, by nigdy na obu 'wyjściach' nie było napięcia.

Pozdrawiam

Ja bym nie zaryzykował takiego rozwiązania... Każdy dobry układ automatyki ma oba zabezpieczenia tj. zabezpieczenie sprzętowe/hardwareowe oraz programowe/software.

Zabezpieczenie programowe jak admin wspomniał, chociaż podstawowa zasada dobrego programisty to nie ufaj innemu programiście i ja dostawiłbym swoje zabezpieczenie na samych wyjściahc chociażby np. styk NC drabiny od jednego wyjscia nie pozwala załączyć drugiego wyjścia.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie sprzętowe to jest to banalne do zrealizowania. Wystarczy kupić przekaźniki z jednym stykiem przełącznym NC/NO i połączyć jak poniżej. (dwa przekaźniki o nazwach K1 i K2)

Pozdrawiam