'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Konwerter RS232 <> RS485  (Przeczytany 7620 razy)

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Konwerter RS232 <> RS485
« dnia: Kwietnia 19, 2017, 10:06:34 pm »

Cześć,
Chciałbym ugryźć temat rekuperatora po modbusie.
Mam na stanie 2 moduły: 750-650/003-000 (RS232C konfigurowalny). Nie mam modułu do RS485.

Czy dołożenie konwertera takiego jak na allegro występują w cenie ok. 15zł: https://allegro.pl/listing?string=konwerter%20rs232%20rs485
rozwiąże problem i będę miał pełnoprawny moduł RS485 czy będą jakieś ograniczenia?

A może ktoś zechciałby wymienić się sztuka za sztukę?
Zapisane

unfinishedsweet

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 03, 2017, 03:03:17 pm »

To co pokazujesz ty chyba tylko sposób połączenia. Chyba potrzebujesz czegoś takiego jak RS232 to Modbus converter czyli coś co Ci przetłumaczy na odpowiedni protokół. Mogę się mylić, nie piszesz dokładnie co chcesz z czym połączyć.
Zapisane

luksw

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 03, 2017, 05:13:01 pm »

Modbusa wspiera sam sterownik. Potrzebujesz tylko moduł z RS485.
Mam na zbyciu  750-653/003-000 aktualna cena katalogowa w Wago 537,60 netto jako że mam zbędny moduł rozpakowany lecz nie używany mogę go tanio odsprzedać. Co do ceny pisz na PRIV.
Zapisane

luksw

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 03, 2017, 05:31:18 pm »

Mam też na zbyciu 750-652
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 03, 2017, 11:09:53 pm »

Kartę 653 już udało mi się kupić, zapłaciłem 190 zł.

W ostatnich dniach walczyłem z połączeniem do rekuperatora (Pro-Vent Mistral 400) oraz pieca DeDietrich MCA25.
Piec raportuje wszystko co ma, odpowiada ładnie. Z kolei rekuperator po włączeniu wentylatorów sieje na potęgę i rzuca jakieś przypadkowe ramki, programy typu QModBus się wieszają itd. PLC jakoś sobie radzi ale szału nie ma.

Inny problem jest taki, że piec działa na 9600/8-N-1 (stałe parametry), a rekuperator na 9600/8-N-2. W rekuperatorze nie da się ustawić pojedynczego bitu stopu. Wprawdzie da się wychwytywać ramki z obu urządzeń (przy ustawieniu pojedynczego bitu stopu) na jednej magistrali ale na razie nie działa mi to zbyt stabilnie, muszę dopracować oprogramowanie.

Macie jakieś pomysły, jak "wygłuszyć" rekuperator? Gdybym chciał dodać rezystory terminujące, to na obu urządzeniach i na karcie Wago? Jest to topologia gwiazdy oczywiście, nie jest to klasyczna magistrala od punktu do punktu.
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 03, 2017, 11:14:32 pm »

A jaki masz przewód do magistrali RS-485?
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 03, 2017, 11:32:17 pm »

Rekuperator ma wyprowadzone złącze RJ45 na obudowie. Od sterownika wewnątrz obudowy do złącza doprowadzone taśmą płaską wielożyłową.
Z tego miejsca podłączałem się 50-70 cm 2-ma przewodami (1 para wypruta z przewodu UTP) do takiego konwertera: http://electropark.pl/moduly-komunikacji/4923-konwerter-usb-rs485.html.

W trybie serwisowym rekuperatora jest idealnie - pytanie-odpowiedź itd. Pomiędzy cisza na łączach. Wyłączam tryb serwisowy, ruszają wentylatory i zaczyna się syf, który leci bez większych przerw. Ewidentne zakłócenia.

Z kolei w docelowej instalacji całość schodzi ze strychu skrętką UTP do rozdzielni, wśród wielu innych przewodów i trafia do WAGO. Przy czym do WAGO podłączam jeszcze dodatkowo GND. Jak się przy rozdzielni wepnę z komputera, jest to samo co na strychu.

Muszę sobie jeszcze napisać jakiś monitor modbusa na PLC, żeby dokładniej obejrzeć to co przychodzi do sterownika, bo nie do końca jestem pewien co WAGO potrafi sobie odfiltrować i być może jest tam lepiej niż z komputerem przy dwóch przewodach.

Ma ktoś może jakiś gotowy "modbus sniffer" na PLC, żeby obejrzeć co na łączach słychać?
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 03, 2017, 11:45:28 pm »

A czy przewód GND masz podłączony przy rekuperacji? Szkoda że skrętka nie jest ekranowa.
To że aktualnie masz magistralę w gwiazdę to nie znaczy że nie da się jej prosto przerobić na standardową.
Proponuję przewód z rekuperatora prze-krosować w szafie do przewodu do pieca, na piecu zrób standardowe odejście i wróć tą samą skrętką ale inną parą przewodów. Wtedy przy module wago i reku podepnij rezystory terminujące 120 ohm i nie zapomnij o wspólnym GND.
Polecam artykuł:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1346780.html

Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 03, 2017, 11:55:55 pm »

Rekuperator udostępnia swoje GND na złączu RJ45. Z pieca na razie mam tylko 2 przewody, musiałbym gdzieś masę jeszcze wynaleźć.

Jak będę miał GND z pieca, to zrobię z tego 3 przewodową magistralę i spróbuję co z tego wyjdzie.

Czy jest istotne, w którym miejscu jest rezystor końcowy? Inaczej mówiąc, jak bardzo na końcu magistrali musi on być? Czy wpięcie go 30 cm przed procesorem, na złączu, w rekuperatorze będzie ok?
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 04, 2017, 12:01:43 am »

Ważne żeby był przy pierwszym i ostatnim urządzeniu magistrali.
Powinno być gdzieś złącze GND przy piecu. Posprawdzaj dobrze.
Zapisane

scaevola

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 19, 2021, 09:02:08 am »

Wiem że nieco się spóźniłem, bo wątek prawie 4 lata ma ;)
ale mam podobną zagwozdkę co autor tematu - próbuję się podłączyć do rekuperatora pro-vent po modbusie.
Mam pytanie - czym zczytujesz dane z rekuperatora? Czy nie gryzie Ci się na magistrali z manipulatorem? Podłączyłem ostatnio równolegle do manipulatora przejściówkę rs485-rs232 i zrobiłem linka po wifi. Próbuję na serwerze z domoticzem zczytywać dane przez socat, ale ani nie czyta co tam reku nadaje, a manipulator się burzy i wyświetla errory bo mu przejściówka zakłóca (chyba).
Wiesz co jest na tej magistrali masterem a co slavem?

Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 19, 2021, 05:32:26 pm »

Pro-vent ma generalnie schrzanionego modbusa. Odpuściłem sobie komunikację z poziomu PLC, nie działało mi to dobrze, dużo szumów i śmietnik zamiast danych. Ostatnio zrobiłem przystawkę Wemos+konwerter rs485 i to z kolei działa mi bardzo dobrze, choć na razie wisi na pająka, bo nie mam czasu poskładać do kupy.

Głównym problemem było to, że pro-vent nie rozmawiał częściej niż 1000ms i trzeba było pilnować okienek do rozmowy z rekuperatorem.
Dane wyrzucam przez mqtt do openhaba, zrobiłem aktualizację czasu na manipulatorze, bo po każdym restarcie trzeba było go ustawiać na nowo.
Rekuperator jest cyklicznie odpytywany o różne rejestry i wystawia dane dalej.

Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 21, 2021, 08:26:33 pm »

Aha, teraz zrozumiałem, że wpinasz się razem z manipulatorem do linii modbusa. A powinieneś do osobnego portu modbus dla urządzeń zewnętrznych (na rekuperatorze powinny być wyprowadzone 2 osobne porty). Jeśli dobrze pamiętam, to manipulator chyba nie gadał po zwykłym modbusie, tylko mieli jakiś własny protokół.
W razie problemów, zadzwoń do pro-ventu, bo w kwestiach technicznych są pomocni.
Zapisane

scaevola

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 22, 2021, 10:11:02 am »

Ok, myślałem że manipulator też lata po modbusie. Nie kupowałem osobnego modułu do modbusa, mam tylko jedno wyjście. Wyszedłem z założenia że skoro w instrukcji napisali że można podłączyć kilka manipulatorów, to mogę zaemulować manipulator.
Też skonstruowałem taką przystawkę rs-485-esp8266 i próbowałem coś zczytywać ale jakieś bzdety same na tym leciały. Pewnie dlatego - jak mówisz - że to jakiś inny protokół.
Ale jak tak sobie teraz myślę to chyba nie ma to sensu, rekuperator to i tak jest w sumie bezobsługowe urządzenie. Rozkminianie rejestrów to jakaś mordęga a po parametrach czerpni i wyrzutni nic mi nie przyjdzie z tego.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 22, 2021, 08:17:20 pm »

Rejestry masz rozpisane, są dostępne w pdfach na stronie pro-ventu, nie musisz niczego odkrywać na piechotę.
Który model rekuperatora i sterownika masz u siebie? Ja miałem jakąś pierwszą wersję sterownika, w której modbus prawie nie działał i wymienili mi bezpłatnie sterownik i manipulator (Sterownik S3 + RC6 komfort).

Proponuję, żebyś do nich zadzwonił i zapytał jakie masz opcje. Są pomocni, więc warto zacząć od telefonu.
Zapisane

scaevola

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 23, 2021, 03:56:20 pm »

Ja mam sterownik S4 i manipulator RC6mini. Dzwoniłem też do gości z serwisu pro-vent i faktycznie są pomocni (ale dzwoniłem w innej sprawie, bo mi jeden z wentylatorów padł po 4 latach, musiałem wymieniać łożyska). Rekuperator to Mistral Smart 300.
Zapytam ich ile kosztuje ta przystawka na modbus.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 24, 2021, 09:14:21 am »

Ja mam RC6 komfort ale sterownik jest S3.
I patrząc na tabelkę: https://www.pro-vent.pl/sterowanie/rc6-komfort/ (zakładka funkcje) wychodzi na to, że RC6 mini nie obsługuje modbusa.

Chyba jest tak, że przy sprzedaży konkretnego zestawu dostajesz to za co dopłaciłeś (np. modbus) i wtedy ładują odpowiedni firmware do sterownika. Druga opcja jest taka, że masz niewyprowadzone złącze modbusa na zewnątrz pudła i trzeba się wpiąć do płytki.

Sam sterownik S4 modbusa obsługuje:
https://www.pro-vent.pl/wp-content/uploads/2020/04/instrukcja-modbus-s4.pdf
https://www.pro-vent.pl/wp-content/uploads/2020/04/opis-rejestrow-modbus-s4.pdf

Poczytaj jeszcze to:
https://www.pro-vent.pl/wp-content/uploads/2020/03/instrukcja-obslugi-rekuperatorow-dtr-cz2.pdf
i przemyśl, czy może da się tym sterować bez modbusa (np. terminal wejść-wyjść)
Zapisane

scaevola

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 24, 2021, 02:57:09 pm »


Chyba jest tak, że przy sprzedaży konkretnego zestawu dostajesz to za co dopłaciłeś (np. modbus) i wtedy ładują odpowiedni firmware do sterownika. Druga opcja jest taka, że masz niewyprowadzone złącze modbusa na zewnątrz pudła i trzeba się wpiąć do płytki.
No właśnie ja podejrzewam że modbus na płycie jest, tylko gdzieś niewyprowadzony.
Zapisane

scaevola

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 26, 2021, 08:42:26 am »

Ok, wszystko jasne. Pan z serwisu pro-vent odpisał mi, że RC6 mini nie obsłuży Modbusa i należałoby wymienić to na RC6 komfort albo RC7. Co dziwne, nie trzeba wymieniać płyty w reku tylko sterownik. Trochę to dziwne - to manipulator zarządza modbusem a nie płyta w rekuperatorze?
Czyli manipulator to master, rekuperator to slave a łącząc się z reku tak naprawdę łączymy się z manipulatorem, który steruje reku. Ale piętrowa konstrukcja, nielogiczna.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 26, 2021, 02:00:45 pm »

Masz rację, kupy się nie trzyma. Otwórz rekuperator i obejrzyj sobie płytkę sterownika i zobacz, co tam masz wyprowadzone.
Z kolei wymiana manipulatora nie wyprowadzi Ci przecież osobnego złącza RS-485, więc wszystko musiałoby działać na tych samych kabelkach, na tych samych zasadach. Innymi słowy modbus już tam musi być.

Spróbuj do nich zadzwonić i telefonicznie wyciągnąć więcej informacji, musi być jakiś sensowny i bezkosztowy sposób, żeby to ugryźć.
Zapisane

scaevola

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 01, 2021, 09:19:42 am »

Pan serwisant jednak nieco był niejasny w swoich tłumaczeniach, musiałem sobie doczytać. I okazuje się, że jednak modbus powinien być na płycie głównej rekuperatora, tylko że nie na mojej. Płyty paruje się z manipulatorami. Ja kupiłem manipulator 6 mini więc dali mi płytę s4, która nie ma wyjścia modbusowego. Owszem, z manipulatorem gada po rs485 ale to wszystko. Zatem nie da się tego podłączyć do serwera smart home. Chyba, żeby rozgryźć protokół manipulatora przez reverse engeneering i zaemulować drugi manipulator programowo.
Ale chyba mi przeszła ochota ;)
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 04, 2021, 11:09:53 am »

Rozeznaj jeszcze możliwość sterowania bezpotencjałowego, czy sterownik ma możliwość podłączenia karty wej/wyj? Obejrzyj płytkę sterownika i zobacz co można zrobić.
Zapisane

scaevola

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Konwerter RS232 <> RS485
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 17, 2021, 01:35:36 pm »

Na pewno ma możliwość sterowania funkcją "empty house", rekuperator po zwarciu pinów wejścia przechodzi w standby i wyłącza wiatraki. Połączyłem go już dawno kablem z alarmem. Kiedy blokuję alarm, stan wysoki wyłącza reku.
Ale fajnie byłoby np sterować prędkością wiatraków. Popatrzę jeszcze co on ma na tej płytce.
Zapisane