'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: RASPBERRY PI JAKO PLC - prośba o opinie (plusy/minusy)  (Przeczytany 8546 razy)

marcys

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
RASPBERRY PI JAKO PLC - prośba o opinie (plusy/minusy)
« dnia: Maja 26, 2017, 10:53:54 am »

Witam wszystkim,

Zapytano mnie ostatnio dlaczego nie można wykorzystać raspberry pi jako sterownika PLC, obniżając tym samym koszty instalacji (oczywiście okablowanie się nie zmieni - i tak będzie takie samo jak przy "normalnym" sterowniku PLC).

Chciałbym zatem poruszyć ten temat na forum - jakie widzicie plusy/minusy takiego rozwiązania. Dodam tylko że chodzi o zastosowanie "targetu" z CodeSys dla raspberry pi, czyli dostajemy CodeSys w najnowszej wersji i zasadniczo nic się nie zmienia w pisaniu kodu oraz wizualizacji w HTML5 plus dodatkowe możliwości raspberry pi.

Z mojej szybkie analizy na razie wynikło tyle, że koszt raspberry pi plus licencja na target (39Euro) do CodeSys, który jest i tak darmowy  daje w sumie 250zł. Do tego należałby dokupić moduły DI/DO (z tego co znalazłem Arduino po modbus spięte z raspberry pi idealnie się do tego nadaje), gdzie koszt modułu to jakieś 50 zł i mamy z 64 wejść/wyjść, do tego przekaźniki i moduły które normalnie i tak kupujemy dla standardowego sterownika PLC (np Dagonlight do ledów)

Dodatkowo jako, że szkielet instalacji okablowania jest takim sam - zawsze może to wymienić na normalny sterownik PLC i poprzepinać kabelki

pozdr,
Marek

Zapisane

bogasman

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: RASPBERRY PI JAKO PLC - prośba o opinie (plusy/minusy)
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 26, 2017, 02:26:16 pm »

Oczywiście, że można np. https://www.unipi.technology/ ale raczej w celach komercyjnych tzn. wymyśl rozwiązanie i go sprzedawaj na rynku.
Oczywiście można sobie dłubać co się chce np. na Arduino. Nie chcę nikogo zniechęcać, bo do odważnych świat należy, jednak w budowaniu domu czy mieszkania "obniżenie kosztów" to nie jest kwestia jedynie zakupu fizycznego sprzętu, bo to jest czynność jednorazowa, naprawdę "pikuś", ale przede wszystkim kosztem jest czas, który się poświęca na autorskie rozwiązanie. To jest naprawdę zabawa dla hobbystów z dużą ilością czasu, z luźnym zatrudnieniem, bez domowników w domu albo z wyjątkowo cierpliwymi domownikami. Już przy instalacji na PLC, gdzie klocki sterownika, moduły WE/WY nie stanowią problemu, samo podłączenie wszystkiego i zintegrowanie zabiera szmat czasu, który normalny dzieciaty człowiek powinien raczej poświęcić rodzinie. Z doświadczenia mówię, że jeśli to nie jest hobby które wszyscy akceptują, to nie ma to sensu.
Gdybyś chciał to zastosować jako półsrodek, to daję głowę że zrobisz prowizorkę, a potem będziesz się nakręcał mocniej i mocniej bo żal będzie Ci czasu poświęconego wcześniej.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: RASPBERRY PI JAKO PLC - prośba o opinie (plusy/minusy)
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 26, 2017, 07:41:36 pm »

W ogólnym rozliczeniu PLC WAGO kosztuje:
1200zł sterownik (750-880) + 11zł za każde wejście/wyjście binarne. Przekaźniki musisz kupić osobno (+ ok. 16 zł/wyjście).

Nie wiem, czy zwyczajnie warto bawić się w półśrodki, nawet jeśli trochę zaoszczędzisz.
Raspberry Pi możesz wykorzystać obok PLC jako serwer np. OpenHABa, MySQL itd. Domu bym na tym nie "postawił".
Zapisane

marcys

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Odp: RASPBERRY PI JAKO PLC - prośba o opinie (plusy/minusy)
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 28, 2017, 09:21:58 am »

Vakul a gdzie tak tanio można kupić sterownik z oprogramowaniem WAGO?
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: RASPBERRY PI JAKO PLC - prośba o opinie (plusy/minusy)
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 28, 2017, 03:10:04 pm »

Na ebay.de co raz sie cos ciekawego pojawia na allegro tez bywaja ale rzadziej.

Karty 16 wejsc czy wyjsc na allegro sa systematycznie. Zapytaj o znizke przy wiekszej ilosci a kupisz je po 170-180zl sztuka (16-tki).

Caly moj sprzet tak kupilem, dziala bez zarzutu.

Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: RASPBERRY PI JAKO PLC - prośba o opinie (plusy/minusy)
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 29, 2017, 10:20:35 pm »

Hej
Wydaje mi się że najważniejszą rzeczą w przypadku inteligentnych domów jest stabilność całego systemu. Wiadomo że każde urządzenie elektryczne może się zepsuć ale sterowni PLC są przygotowane do pracy ciągłej w przeciwieństwie do PI. Wielokrotnie słyszałem że PI po 1-2 latach pracy wysiada i trzeba je wymienić. Dla kogoś może to nie jest problem i możne trzymać nawet kilka sztuk w szufladzie (są tanie :) ). Ale czy faktycznie o to chodzi w inteligentnym budynku?
Zapisane

sylwek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: RASPBERRY PI JAKO PLC - prośba o opinie (plusy/minusy)
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 28, 2017, 10:46:34 pm »

RPI to dziadostwo .

Mówię to z wieloletniego używania.

Straaasznie wrażliwe na zasilanie, trzeba się nieraz namęczyć aby dobrać dobry zasilacz 5V , bo to baaardzo lubi się wieszać.

Druga sprawa RPI nie ma ethernetu :)
Tzn ma jak każdy widział ale to jest poprostu mostek ethernet to usb na tym samym laminacie co cpu , także sterownik czasem się sypnie.

Ogólnie działać działa, ale stabilność przy użytkowaniu 24/7 , nie istnieje .
Owszem może ktoś się odezwie i stwierdzi że jemu działa, ale w wielu przypadkach nie , wszystko zależy co uruchomisz jak to obciążysz itp , zabawka ok , coś co ma sterować choćby światłem w żadnym wypadu.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: RASPBERRY PI JAKO PLC - prośba o opinie (plusy/minusy)
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 29, 2017, 10:48:54 am »

...więc odezwę się i napiszę ;)...  mi działa.  Po 3 latach rozpadła się karta SD i musiałem postawić RPi od nowa.  Korzystałem z kart Kingston'a. Od jakiegoś czasu kupuję Samsunga Evo+ i mam spokój, choć faktycznie to niczego nie dowodzi...

Moje domowe RPi stoi na zasilaczu MDR-20-5

Te rozważania, czy RPi ma ethernet, czy nie, nie bardzo mnie przekonują.  Miejsce na wtyczkę jest.  Jak się wetknie kabel - działa.  Jakby się całe RPi miało rozpaść na 100 kawałków to nowe kosztuje, ile kosztuje... 

Nie znaczy to, że rekomenduję RPi do funkcji centralnego sterownik do automatyki domowej.  Tu w 100% zgadzam się z bogsmanem i vakulem.
Zapisane

grzeniu666

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: RASPBERRY PI JAKO PLC - prośba o opinie (plusy/minusy)
« Odpowiedź #8 dnia: Października 29, 2018, 09:30:23 am »

Biegając po internecie, znalazłem jakby przemysłowe RPi (i dodatki do niego). Kosztuje odpowiednio więcej, ale (przynajmniej jak dla mnie) wygląda fajnie :) ). Wrzucam jako ciekawostkę: https://revolution.kunbus.com/revpi-core/

pozdrawiam,
Grzesiek
Zapisane