'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: WAGO 750-880 czy PFC100 ?  (Przeczytany 5765 razy)

arturix

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
WAGO 750-880 czy PFC100 ?
« dnia: Stycznia 25, 2018, 03:49:29 pm »

Witam,

Na początku się przywitam bo to mój pierwszy post  :)  Dostałem ofertę na zestawy startowe przy czym rozważam dwie opcję 750-880 lub PFC100. Rozmowa z przedstawicielem raczej nakierowana była na sterowniki nowsze z serii PFC, z uwagi na programowanie z eCocpitu i większe możliwości sterowników (możliwość tworzenia wizualizacji w HTML5 czego brakuje w Codesys). Oczywiście pomiędzy nimi jest też spora różnica cenowa około 1kzł netto. Pytanie brzmi czy warto ponieść dodatkowy koszt?. Oczywiście zamierzam wykonać standardową :D instalację jak większość użytkowników tegoż forum.
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: WAGO 750-880 czy PFC100 ?
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 25, 2018, 09:57:12 pm »

Pytanie czy programowałeś już w Codesys lub e!Cockpit? Ja robię teraz mały projekt na PFC100 i nie mogę się przestawić z Codesysa na e!Cockpit. Wszystko idzie dużo wolniej ze względu na przyzwyczajenia. Na pewno PFC ma większe możliwościowi i HTML5 :)
Zapisane

arturix

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: WAGO 750-880 czy PFC100 ?
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 26, 2018, 09:26:40 am »

Witam,

Niestety ze sterownikami Wago nie miałem nic wspólnego. Programowałem różne sterowni Siemens S5, S7, Allen Bradley, B&R, GeFanuc itd, większość z nich na maszynach przemysłowych. Niestety tam Wago występuje bardzo rzadko. Przemysł swoją drogą nasze e-home swoją. Oczywiście szukając PLC dla siebie patrzy się na możliwości ale także wiadomo na cenę, stąd właśnie zapytanie o różnice pomiędzy tymi PLC oraz co by nie było środowiskami. Oglądając kanał na YT o WAGO i programowaniu w e!Cocpit odnoszę wrażenie, że jest to środowisko dość nowoczesne, wydaję się że programowanie idzie dość sprawnie. Dodatkowo po rozmowie z przedstawicielem odniosłem wrażenie, jakby PLC z serii PFC miały być rozwijane wraz z e!Cocpit), natomiast te serii 880 tak jakby się zatrzymują wraz z Codesysem 3. Jakby co, proszę o znawców o poprawienie tej opinii.

Kolego lukaszdebiec, który PLC wybrałbyś dla siebie ?
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: WAGO 750-880 czy PFC100 ?
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 26, 2018, 09:30:55 am »

Zdecydowanie nowszy sterownik. Mam PFC200 i na nim postawie swój inteligentny dom.
Dodatkowo masz możliwość konfiguracji z chmurą np. Wago lub Amazon.
Można też zrobić na nim sterowanie głosem z Alexą i pominięciem raspberry PI.
Sam interfejs e!cockpit (codesys3) jest nowszy i przyjemniejszy dla oka.
Polecam poczekać do targów automaticon 2018 i zakupić wtedy zestaw startowy PFC200+e!cockpit, cena z zeszłego roku to 2999zł netto.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2018, 09:33:27 am wysłana przez mendium »
Zapisane

arturix

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: WAGO 750-880 czy PFC100 ?
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 26, 2018, 11:11:54 am »

Możesz dokładnie powiedzieć na czym polega zakup na automaticonie ? Z tego co wiem dostaje się jakiś bon/voucher ? Pytam, bo niestety bez szans na wizytę osobiście a cena rzeczywiście jest mocna :D
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: WAGO 750-880 czy PFC100 ?
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 29, 2018, 07:59:02 am »

Jest tak jak pisałeś. Jedziesz na automaticon, odwiedzasz stoisko, prosisz o voucher i masz jakiś czas na realizację zamówienia- około 2-3miesięcy. Jeśli nie możesz być to trzeba coś wykombinować.
Zapisane

ddokupil

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: WAGO 750-880 czy PFC100 ?
« Odpowiedź #6 dnia: Października 18, 2018, 01:04:06 pm »

Ja mam podobny ale trochę inny dylemat. 2 lata temu jak budowa domu była jeszcze w powijakach kupiłem sobie z niemiec zestaw startowy z 750-880. Trochę się pobawiłem, czegoś się nauczyłem i poszedł do szafy. Teraz, kiedy już faktycznie uruchamiam instalację i zastanawiam się jak to zaimplementować coraz częściej moje myśli więdrują ku RPI lub nawet jakiemuś x86.
Natknąłem się na PFC200 za 2999 netto i być może to by rozwiązało część moich problemów - chociaż od wspomagania się rpi tak do końca mnie nie uchroni. Pytania do forumowiczów:
1. Wasze subiektywne opinie jako osób które już swój projekt uruchomiły - czy warto na wczesnym etapie jeszcze myśleć o wymianie?
2. Czy wymiana w istniejącej instalacji jest łatwa - chodzi o to czy PFC200 łyknie mi projekt z codesys2.3 bez większych kombinacji? - to by mi dało więcej czasu do namysłu.
3. Za ile bym mógł spylić mało używane 750-880? Może są chętni?
4. W sumie to nie potrzebuję całego zestawu startowego a sam sterownik + e!COCKPIT, ale e!COCKPIT znalazłem z licencją single user za ~3000zł(!) to faktycznie sama licencja kosztuje prawie tyle co zestaw startowy z licencją?
5. Czy są "tańsze ;)" sposoby zdobycia e!COCKPIT? Sam sterownik wychodzi taniej o 400zł brutto
6. Czy na przydkład taki use case by był możliwy do zrealizowania tylko na PFC200: Kocioł Viessmann, klient vitalk uruchomiony na PFC - sterujemy kotłem prosto z PLC. PFC200 nie ma żadnych portów USB - to już pierwsze schody ale można by to uruchomić na rpi (znów) i po ssh się łączyć z PFC - to jest do wykonania? Jeśli nie to co w ogóle daje ten Linux?
7. Ktoś się orientuje jak to z poprawkami jest? Gdzieś wyczytałem, że on stoi na Kernelu 3.6. On jest regularnie patchowany? Od gołego 3.6 dużo się zmieniło w Linuxowym świecie...
Zapisane