'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Układ gwiazdy i plan B gdy PLC się nie powiedzie  (Przeczytany 2636 razy)

seler

• Jr. Member
  • **
Odp: Układ gwiazdy i plan B gdy PLC się nie powiedzie
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 26, 2018, 11:37:37 am »

Te moje były dość głośne (w porównaniu z docelowymi wago) ale tylko w momencie przełączania. Na podtrzymaniu są bezgłośne i nie pobierają żadnego prądu.

Chodziło mi o głośność monostabilnych czy buczą albo coś, bistabilne to wiem że bezgłośne. W wersji tymczasowej to raptem kilkanaście mi wystarczy.

schuey

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 26, 2018, 01:17:11 pm »

A jaki model Wago przekaźnika stosujemy z PLC? Rozumiem, że to musi byc:
- monostabilny
- wyzwalany napięciem sterującym 24V
- załączający obwód 230V

Czy ten sam typ stosujemy do świateł i silników rolet? Z góry dziękuje.

Simeone

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 26, 2018, 01:49:25 pm »

Do świateł i rolet spokojnie można dać ten sam typ, np ośmioamperowy Wago 788-516, do sterowania gniazdkami powinien być już mocniejszy, 16-amperowy (np. 788-312).

Przy dużej ilości przekaźników można pomyśleć o redukcji kosztów poprzez zakup osobno podstawki 788-100 za ok. 10zł i osobno przekaźnika (np. Schrack rt424024 za 5zł).

schuey

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 26, 2018, 02:32:01 pm »

Dzięki, a czy dobrze rozumiem, że przy konfiguracji:
- 35 obwodów świetlnych
- 15 rolet i żaluzji fasadowych
- sterowanie ok. 5 gniazdkami

Będę potrzebował 35 + 15 * 2 + 5 czyli aż 70 przekaźników? Oj szafa rośnie. Niektóre obwody świetlne mają 5-10 lampek podtynkowych, domyślam się, że tu przekaźnik pewnie 16A również.

seler

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 26, 2018, 04:20:43 pm »

Będę potrzebował 35 + 15 * 2 + 5 czyli aż 70 przekaźników? Oj szafa rośnie. Niektóre obwody świetlne mają 5-10 lampek podtynkowych, domyślam się, że tu przekaźnik pewnie 16A również.

Ja z tego powodu do puszek obok rolet dociągałem zasilanie (z wspólnego obwodu) i skrętkę oddzielną do każdej puszki. Małe przekaźniki będą bezpośrednio w puszce, sterowane poprzez skrętkę z plc.

vakul

• Full Member
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 26, 2018, 05:04:14 pm »

Oczywiście można pakować przekaźniki do puszek. Tylko musi to być przewidziane już na etapie układania kabli. Jeśli przewód od rolety biegnie prosto do rozdzielnicy, to takiej możliwości już nie ma. Poza tym pełna topologia gwiazdy jest elegancka w swojej prostocie i łatwiej to serwisować osobie postronnej (w razie W).

Niektóre obwody świetlne mają 5-10 lampek podtynkowych
Proponowałbym jednak zastosować wszędzie przekaźniki 16A niezależnie od docelowego odbiornika. Miałem problem ze sklejaniem się przekaźnika 6A przy taśmie LED, choć moc zasilacza to chyba jedyne 30W. Prądy udarowe niestety przekaźnik sklejały. Pisałem gdzieś o tym w osobnym wątku. To samo działo się z lampami jarzeniowymi w garażu. Przekaźniki 16A dają radę i nic się nie dzieje.

Rozdzielnicę bierz jak największą (300+ modułów), nigdy nie pożałujesz.

lukaszdebiec

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 11, 2018, 03:04:27 pm »

Cześć
Jeżeli miałbyś problem z przygotowaniem szafy mogę pomóc w tym temacie. Możesz sobie zobaczyć na zdjęciach:

https://photos.google.com/u/1/share/AF1QipOuM8TtKrmNkTqJLP0drWhFtwlATvavISpQ6oV9MFhlDu6XFzz9dTACpUu7dpjIXg?key=bHQzVkp6VEs5SWFQN21rLWtaa2hPVjBnd05wWnJR

https://photos.app.goo.gl/jAAxskK0ZgD2fNw82 (tutaj masz gotową szafę se sterownikiem Loxone, prefabyrkowaną szafę bardzo łatwo podłączyć do instalcji bo wsyztsko jest rozszyte na złączkach ZUG)

Jeżeli chodzi o programowanie sterownika to mogę Ci pokazać przykładowe linijki kodu do sterowania rolet i oświetlenia. Wystarczy je tylko powielić o odpowiednie ilosci obwodów sterowanych i zmienić adreesy wejść i wyjść
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2018, 03:07:24 pm wysłana przez lukaszdebiec »

schuey

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 28, 2018, 03:44:08 pm »

@lukaszdebiec

Dzięki za linki, chyba już kiedyś widziałem Twój projekt.

Właśnie udało mi się ogarnąć sterowanie oświetlenie używając krótkich / długich przyciśnięć. Biblioteki w E-Cockpit są trochę inne, skorzystałem z FbLatchingRelay oraz FbEvaluateLongShortPress.

Jak podejść sterowanie roletami bo chciałbym usiąść do takiego przykładu. Czy korzystałeś z FbSunshadeActuator? Z dokumentacji wynika, że nadała by się idealnie do bo oprócz rolet też żaluzje fasadowe i krótkie przyciśnięcie potrzebuję do sterowania położeniem lamelek.

Pozdrawiam!

lukaszdebiec

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 08, 2018, 02:11:35 pm »

Cześć
Do rolet korzystałem z biblioteki OSCAT i całego modułu Blind.

http://www.oscat.de/images/OSCATBuilding/oscat_building100_en.pdf

mguc

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 24, 2018, 05:37:23 pm »

Dzięki, a czy dobrze rozumiem, że przy konfiguracji:
- 35 obwodów świetlnych
- 15 rolet i żaluzji fasadowych
- sterowanie ok. 5 gniazdkami

Ano rośnie ilość przekaźników. Ja mam system mający w sumie 120 we i 80wy.
Ponieważ mam wszędzie oświetlenie ledowe nie stosowałem "duzych" przekaźników , tylko wąskie np. takie:
TRS 24VUC 1CO (http://catalog.weidmueller.com/procat/Product.jsp;jsessionid=EC9A986D4F0BECFB4500C3577D6B4FC7?productId=(%5b1122780000%5d)&groupId=(%22group3552790013271%22)&page=Product).
Do sterowania napędami silnikowymi kupiłem oddzielnie przekaźniki AgSnO i wymieniłem w gniazdach.
Tego typu przekaźniki produkuje kilka firm (finder, phoenix contact.... etc.).

Ps. Ja mam w sumie 3 szafy sterownicze (1 sterownik + moduły rozproszone).. i działa.
Napisanie prostego sterowania realizującego funkcję SR nie powinno zająć dużo czasu.. nawet początkującemu (choć mam nadzieję, że ten etap mam już za sobą...)

grzeniu666

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 26, 2018, 11:36:07 am »

Ponieważ mam wszędzie oświetlenie ledowe nie stosowałem "duzych" przekaźników , tylko wąskie

O ile wiem, to właśnie LEDy są najbardziej wymagające względem przekaźników, przez (o ile nie mylę) b. wysoki prąd rozruchowy (nawet ca. 200x wyższy niż nominalny), który lubi skleić przekaźnik.

Użytkujesz wąskie przekaźniki z LEDami już dłużej? Napisz jakie konkretnie masz żarówki LED (jeśli pamiętasz), bo ich jakość chyba też ma duże znaczenie.

seler

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 06, 2018, 11:23:49 am »

Dla PLC tylko i wyłącznie monostabilne.
(....)
Istnieje jednak ryzyko, że uruchamiając prowizorkę z prowizorką zostaniesz, bo te niestety działają najdłużej ;)

Tak a'propos :) taki pomysł mi przyszedł. Zamontować docelowe monostabilne i wysterować je poprzez dyi płytkę z takimi cudakami bistabilnymi https://www.piekarz.pl/pl/?item=27340. Da się czy znowu tylko mi się wydaje?

Po montażu PLC, po kolei programować i przełączać kabelki na sterownik, wydaje się być najmniej problematyczne, niskokosztowe i bez chaosu w rozdzielni... W dodatku płytka może zostać "awaryjnie" w razie gdybym namieszał w PLC tak że musiałbym z powrotem się przełączyć na tymczasówkę...

seler

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 07, 2018, 05:44:55 pm »

Chyba za wcześnie się ucieszyłem... te bistabilne potrzebują zmiany polaryzacji albo podania napięcia na drugą cewkę żeby przełączyć stan... więc z przyciskiem dzwonkowym nie zadziałają...
no nie ma lekko...