'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Logo!8  (Przeczytany 5603 razy)

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Logo!8
« dnia: Kwietnia 13, 2018, 01:57:13 pm »

Włąsnie kolega mi zapodał że u siebie w tym systemie siemensa robi.
Tak patrzę na szybko i z zalet to cena, wbudowany webserwer, możliwość podłączenia wyjść 230V bezpośrednio do sterownika (nie trzeba przekaźników przynajmniej do 1kW na wyjście)...

Wiecie Panowie coś więcej na ten temat? Ja się znam na tym jak świnia na rynku papierów wartościowych więc...
Zapisane

mkochniarczyk

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Logo!8
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 13, 2018, 04:27:48 pm »

Dla mnie Logo!8 to "zabawka". Obsłuży tylko 25 wejść i 20 wyjść. Ja do samych rolet potrzebowałem 28 wyjść :)
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Logo!8
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 13, 2018, 05:16:15 pm »

32 wyjścia na jeden sterownik wg manuala z tym że sterowniki są dość tanie (ok 400zl), same również maja 8we/wy i działają wspólnie w sieci z tego co wyczytałem. Minusem na pewno jest iz modół 4we/wy zajmuje cztery pola w rozdzielni no ale wylatuje przekaznik...
Patrząc po moich własnych potrzebach to duży plus widzę w tym że np w kotłowni umieszczam jeden sterownik z 16we/wy z ekranem i dzialac będzie bezproblemu (teoretycznie) w jednej sieci ze sterownikiem w domu...

Muszę poczytać coś więcej przez łikend...
Zapisane

mkochniarczyk

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Logo!8
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 13, 2018, 09:27:58 pm »

Logo 8 został stworzony do lokalnego sterowania (kotłownia,rolety, światła, bramy). Ale jako główny sterownik się nie nadaje.
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Logo!8
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 14, 2018, 06:58:21 am »

A dogada się z wago jakoś? Logo w kotłowni i wago w domu wydaje mi się optymalne...
Zapisane

mkochniarczyk

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Logo!8
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 14, 2018, 08:09:26 am »

Tak, widzę że zaimplementowali w Logo Modbus TCP/IP.
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Logo!8
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 17, 2018, 10:28:58 am »

Czyli po ethernecie mogę przesłać np. status zaworów na rozdzielaczach w domu, przepuszczone przez wago do logo i na ich podstawie logo włączy/wyłączy pompy w kotłowni jeśli potrzeba?

Swoją drogą czy siłowniki rozdzielaczy 24v można wpiąć bezpośrednio w wyjścia wago czy też muszą iść przez przekaźnik?
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Logo!8
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 18, 2018, 08:15:24 am »

Czyli po ethernecie mogę przesłać np. status zaworów na rozdzielaczach w domu, przepuszczone przez wago do logo i na ich podstawie logo włączy/wyłączy pompy w kotłowni jeśli potrzeba?

Swoją drogą czy siłowniki rozdzielaczy 24v można wpiąć bezpośrednio w wyjścia wago czy też muszą iść przez przekaźnik?

Kolego musisz porównać maksymalny dopuszczalny prąd wyjścia z zapotrzebowaniem siłownika i Ci wyjdzie czy możesz czy nie. Dodam że trzeba też przeliczyć maksymalny prąd na magistrali wyjściowej Wago i ewentualnie zasilić z dodatkowego IO.


Logo miał kiedyś darmowego symulatora, polecam zainstalować i się pobawić. Jest to idealny zestaw do rozpoczęcia nauki programowania PLC. Ja jednak jestem zdania że apetyt rośnie w miarę jedzenia i w swojej instalacji nie zdecydowałbym się na logo.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 18, 2018, 08:18:54 am wysłana przez mendium »
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Logo!8
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 18, 2018, 11:36:54 am »

Kurde, ja to się dokształcę na tej budowie.... już byłem murarzem, tynkarzem, cieślą, spawaczem, stolarzem, elektrykiem i hydraulikiem a teraz jeszcze automatyko-elektronikiem zostanę...

Jeden siłownik ma 1W i na ile zrozumiałem z wzorów przy napięciu 24V będzie pobierał 0,04A. Obciążalność 750-530 to 0.5A ale nie wiem czy na jedno DO czy na całość ale nawet jeśli na całość to 8 siłowników na raz pobierze 0,32A czyli niby się mieści?

Natomiast dla sterownika nie wiem która poniższa informacja to maksymalne obciążenie magistrali?

Max. input current (24 V) 500 mA
Efficiency of the power supply 87 %
Internal current consumption (5 V) 300 mA
Total current for I/O modules (5 V) 1700 mA
Isolation 500 V system/supply
Voltage via power jumper contacts 24 V DC (-25 % ... +30 %)
Current via power jumper contacts (max.) 10 A DC

A może nie ma co rzeźbić i powiesić termostaty na jakichś wąskich przekaźnikach (walczę z miejscem w rozdzielni).

Macie Panowie u mnie wielkiego browara za to cierpliwe odpowiadanie na dyletanckie pytania :)

A przy okazji, skąd tu w prądzie DC jest  +24V, 0V i masa... bateria ma tylko "+" i "-"...

A jak podejmowałem decyzję o "domu inteligentnym" to mi się to wszystko wydawało proste i oczywiste a tu zdziwko na każdym kroku.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Logo!8
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 18, 2018, 08:55:33 pm »

Jak masz mało miejsca, to przekaźniki zrób przy rozdzielaczu CO i tylko skrętkę doprowadź i zasilanie. Przekaźniki możesz poowijać czymś dźwiękochłonnym i nie będzie ich wcale słychać.
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Logo!8
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 19, 2018, 08:52:31 am »

Kurde, ja to się dokształcę na tej budowie.... już byłem murarzem, tynkarzem, cieślą, spawaczem, stolarzem, elektrykiem i hydraulikiem a teraz jeszcze automatyko-elektronikiem zostanę...
Tak to już jest na budowie:D

Jeden siłownik ma 1W i na ile zrozumiałem z wzorów przy napięciu 24V będzie pobierał 0,04A. Obciążalność 750-530 to 0.5A ale nie wiem czy na jedno DO czy na całość ale nawet jeśli na całość to 8 siłowników na raz pobierze 0,32A czyli niby się mieści?
Zgodnie z twoimi wyliczeniami tak jest.

Cytuj
Output current max., 1 Output: 0.5 A, short-circuit protected
Prąd kamsymalny dla jednego wyjścia, trzeba pamiętać o maksymalnym prądzie magistrali i wydajności modułu zasilającego.

Natomiast dla sterownika nie wiem która poniższa informacja to maksymalne obciążenie magistrali?
Patrz w instrukcji sterownika.
dla 750-8202 jest
Max. input current (24 V) 550 mA

Total current for I/O modules (5V)
1700 mA
Mogą się przydać dodatkowo moduły 750-602 i lub 750-613 zasilanie DC 5V i 24V dodatkowo

A może nie ma co rzeźbić i powiesić termostaty na jakichś wąskich przekaźnikach (walczę z miejscem w rozdzielni).

Ja tam bym się nie bawił w dodatkowe przekaźniki do termostatów. Chyba że chciałbyś je zasilić z osobnego zasilacza?

Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Logo!8
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 19, 2018, 09:25:29 am »


Ja tam bym się nie bawił w dodatkowe przekaźniki do termostatów. Chyba że chciałbyś je zasilić z osobnego zasilacza?

No to git. Własnie zaoszczędziłeś mi 10 pól :) gdzie przesłać browar? :)
Zapisane

mguc

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Logo!8
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 24, 2018, 05:46:58 pm »

Kurde, ja to się dokształcę na tej budowie.... już byłem murarzem, tynkarzem, cieślą, spawaczem, stolarzem, elektrykiem i hydraulikiem a teraz jeszcze automatyko-elektronikiem zostanę...

Jeden siłownik ma 1W i na ile zrozumiałem z wzorów przy napięciu 24V będzie pobierał 0,04A. Obciążalność 750-530 to 0.5A ale nie wiem czy na jedno DO czy na całość ale nawet jeśli na całość to 8 siłowników na raz pobierze 0,32A czyli niby się mieści?

...

A jak podejmowałem decyzję o "domu inteligentnym" to mi się to wszystko wydawało proste i oczywiste a tu zdziwko na każdym kroku.
Tak to przy budowie jest...
Ja generalnie wszystkie wyjścia puszczam przez przekaźniki. W domu zarządzanie zrzuciłem na S7-1200+moduły VIPA SLIO a w kotłowni mam oddzielny sterownik FRISKO (mały koszt dużo wejść pomiarowych i wyjść przekaźnikowych ->MR210).

A sterowania zaworami mieszającymi w kotłowni nie wyobrażam sobie teraz inaczej niż przez PLC (sporo więcej można z tego układu wycisnąć...)
Zapisane