'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Wodomierz z wyjściem impulsowym - jaki?  (Przeczytany 5286 razy)

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Wodomierz z wyjściem impulsowym - jaki?
« dnia: Kwietnia 23, 2018, 04:56:16 pm »

Witam,

W końcu napiszę tutaj pierwszy post! Szykuję się powoli do instalacji PLC w domu i tak sobie pomyślałem, że chciałbym mieć pomiar zużycia wody. Niby coś oczywistego, ale gdy zaczyna się drążyć temat pojawiają się problemy... Przede wszystkim chodzi o wybór wodomierza. Apator ma w swojej ofercie liczniki z nadajnikiem impulsów kontaktronowym. Czy takie wyjście nadaje się, aby podłączyć bezpośrednio do PLC? Ktoś przerabiał już ten temat, może coś podpowiedzieć? Pozdrawiam.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Wodomierz z wyjściem impulsowym - jaki?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 23, 2018, 05:36:10 pm »

Zobacz mój stary wpis w tym wątku:
https://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=192

Zwróć uwagę na podziałkę (1 imp = 1 litr) i średnicę (calowy lub większy).
Podłączenie to 2 przewody od PLC, na jeden podajesz +24V a drugi wpinasz do wejścia cyfrowego. Prościej się nie da.
Zapisane

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Wodomierz z wyjściem impulsowym - jaki?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 23, 2018, 06:12:43 pm »

To akurat jest oczywiste, ale pytanie jak spisuje się taki impulsator kontaktronowy? Nie ma przekłamań. To nie jest wyjście typu OC. Nie ma problemu, że magnes zatrzyma się przy braku przepływu akurat tak, że kontaktor będzie zawsze "zwarty"? Nie chciałbym się wkopać, bo jednak jeden taki wodomierz to koszt koło 150 pln, a potrzeba kilku.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Wodomierz z wyjściem impulsowym - jaki?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 23, 2018, 09:15:10 pm »

Mówimy o PLC, czyli tutaj liczysz moment, kiedy zbocze narasta lub opada. Interesuje Cię dokładnie ta jedna chwila, kiedy stan zmienia się z niskiego na wysoki i nie jest ważne, czy magnes zostanie w tej pozycji, czy się lekko przesunie. Następny taki impuls będzie dokładnie za 1 litr wylanej wody.

Przekłamań nie odnotowałem, mam 3 takie wodomierze i działa to jak należy. Każdy wodomierz ma legalizację i musi działać prawidłowo.
Zapisane

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Wodomierz z wyjściem impulsowym - jaki?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 23, 2018, 09:33:24 pm »

Te Apatory JS04 - NK właśnie? Czy może coś innego?
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Wodomierz z wyjściem impulsowym - jaki?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 23, 2018, 09:55:01 pm »

Myślę, że każdy inny, który znajdziesz będzie równie dobry. Upewnij się jakie średnice i jakie przepływy potrzebujesz. Te calowe dają mi maksymalnie ok. 60 litrów na minutę z pompy deszczówki. Jeżeli do nawodnienia potrzebujesz większych przepływów to znajdź model dla siebie.

Możesz też kupić zwykłe wodomierze i dokleić magnes na wskazówce. Do tego kontaktron i masz gotowy zestaw za pół ceny.
Zapisane

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Wodomierz z wyjściem impulsowym - jaki?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 24, 2018, 07:33:12 am »

No znalazłem te apatory, a oglnie ciężko jest doszukać się czegoś innego. Czasem wyskakują jakieś przemysłowe rozwiązania z kilkaset złotych.
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Wodomierz z wyjściem impulsowym - jaki?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 24, 2018, 12:13:25 pm »

A co sądzicie o takim rozwiązaniu, żeby za zwykłym wodomierzem podłączyć taki oto patent od chińczyka?

Chyba najtańsze z możliwych rozwiązań
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Wodomierz z wyjściem impulsowym - jaki?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 24, 2018, 06:23:37 pm »

Mówimy o instalacji hydraulicznej i raczej nie chcesz polegać na chińskich wynalazkach. Wodomierze to jednak sprawa bardziej ustandaryzowana i w razie W można to łatwo serwisować/wymienić kupując zamiennik w byle Castoramie.

Jak już oszczędzać to wolałbym kupić zwykły wodomierz po legalizacji lub nowy (ok. 70zł), zdjąć bezbarwną pokrywę (lub nawiercić) i przykleić mały magnes do wskazówki 1 litr do tego kontaktron jak do alarmu w gotowej obudowie z kabelkiem (5zł) i masz gotowy wodomierz "PLC Ready".

Jak komuś trzeba to mam 2 zwykłe wodomierze calowe (jeszcze z legalizacją ze 2 lata), które ostatnio mi wymieniono na radiowe. Leżą i się kurzą. Mają tylko zmatowione szkiełko bo były tam popisane markerem i przy zmazywaniu trochę się uszkodziło. Po 20zł/szt + wysyłka mogę oddać do zabawy.
Zapisane