'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Okablowanie gniazd elektrycznych  (Przeczytany 4038 razy)

czerwin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Okablowanie gniazd elektrycznych
« dnia: Czerwca 22, 2018, 07:07:19 am »

Witam, zastanawiam się nad sterowaniem gniazdami elektrycznymi, o których mowa w wielu postach na forum, dlatego interesują mnie wasze przypadki użycia sterowaniem indywidualnymi gniazdami tj. co jest wpięte do takiego gniazda.

Druga kwestia to pytanie czy warto inwestować w indywidualne okablowanie wszystkich gniazd czy tylko np. 1-2 na pomieszczenie? Jak rozumiem indywidualne okablowanie to tylko w topologii gwiazdy.

Będę wdzięczny za podzielenie się waszymi doświadczeniami.
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie gniazd elektrycznych
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 22, 2018, 07:38:07 am »

Możliwości są różne i zależne od indywidualnych potrzeb.
W mojej instalacji przyjąłem następujące założenia:
- każde pomieszczenie posiada osobny obwód na gniazda, czyli minimum jeden przewód 3x2.5 biegnący od gniazda do gniazda w danym pomieszczeniu,
- kilka pomieszczeń z przewodem 4x2.5, dzięki czemu mogę utworzyć dwie osobno sterowane grupy gniazd. Do jednej mogę podłączyć urządzenia, które muszą mieć stałe zasilanie a do drugiej takie, które mogę odłączyć od zasilania kiedy nikogo nie ma w domu,
- pięć gniazd podwójnych w kotłowni. Do każdego doprowadzony osobny przewód 4x1.5, dzięki czemu mam 10 niezależnie sterowanych gniazd, do których podepnę pompę CO, pompę CWU, pompę obiegową, pompę wody z kominka, podgrzewacz wody, elektrozawory itp.
- osobny przewód 3x2.5 do lodówki, która będzie podłączona do instalacji awaryjnego (bateryjnego) zasilania
- dodatkowo do niektórych gniazdek razem z przewodem prądowym doprowadziłem skrętkę, którą w razie potrzeby mogę wysterować dane gniazdo instalując w nim odpowiedni układ elektroniczny
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie gniazd elektrycznych
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 22, 2018, 08:32:24 am »

Proponuję standardowe grupowanie gniazd w pomieszczeniach osobno łazienki, kuchnia, garaż, kotłownia. W takim salonie mam chyba 6-7 gniazd podwójnych  spiętych w jeden obwód. Sypialnie  korytarze etc możesz połączyć w większe obwody.
Generalnie jeśli mówimy o odcinaniu napięcia w gniazdach to polecam zrobienie na styczniku 3f, obwodów które nie wymagają ciągłości zasilania. Nie warto przerywać obwodów pieca, lodówki, alarmu, routera. Dodatkowo dokładając 2 stycznik i np. UPS można zrobić taki mały APZ mini do przełączania zasilania pewnych obwodów.
Zapisane

czerwin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie gniazd elektrycznych
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 01, 2018, 11:46:59 pm »

Dziękuję za obszerne odpowiedzi pełne dobrych sugestii!
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie gniazd elektrycznych
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 03, 2018, 08:34:57 am »

Dodatkowo możesz położyć skrętkę do każdego gniazdka i po przekaźniku w celu np sterowania grzejnikami elektrycznymi lub innym odbiornikiem. Ewentualnie sprowadzić wszystkie przewody do rozdzielni.
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie gniazd elektrycznych
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 03, 2018, 12:12:54 pm »

Cześć
Do każdego pokoju/salonu wprowadziłem przewód 5X2,5 i poźniej stopniowałem przewody przy kolejnych gniazdach  na 4X2,5 i 3X2,5. Założenie jest takie że jeden obwód ma zawsze stałe zasilanie a 2 mogą być sterowane. Co ważne trzeba się zastanowić czy sterowane obwody będą częsciej właczone czy wyłaczone. Ja mam wszystko podpięte przez styki NC w przekaźniku i wszytskie gniazda są domyślnie włączone. Jeżeli chce taki obwód wyłaczyć podaję zasilanie na przekaźnik. Takie rozwiązanie jest bardziej energooszczędne bo przekaźniki nie pobieraj prądu w momencie zasilania gniazdek.
Zapisane

czerwin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie gniazd elektrycznych
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 04, 2018, 10:18:00 pm »

Dziękuję za kolejne pomysły! Rozprowadzenie skrętek do gniazdek na potrzeby przekaźników to dobry pomysł, bo wówczas nie trzeba prowadzić każdego gniazdka indywidualnie.

Zakładam, że większość z was układa skrętkę UTP - jaki macie stosunek do prowadzenia skrętki tuż obok i równolegle do przewodów elektrycznych?
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie gniazd elektrycznych
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 04, 2018, 10:29:52 pm »

Jeżeli to jest tylko skrętka do sterowania przekaźnika to może iść w tej samej bruździe co przewód elektryczny.

Ja jestem zwolennikiem umieszczania przekaźników w rozdzielni ze względu na łatwiejszy dostęp i serwisowanie. Aby zmieścić przekaźnik w puszcze która ma 2 przewody 3X2,5mm2 konieczne jest stosowanie puszek głębokich lub pogłębianych a nie wszyscy o tym pamiętają.
Zapisane