'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Wago PLC a sterowanie bramą garażową  (Przeczytany 4605 razy)

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Wago PLC a sterowanie bramą garażową
« dnia: Czerwca 26, 2018, 08:39:52 pm »

Witam,

Jestem na etapie układania instalacji elektrycznej w domu i niebawem będę musiał pociągnąć skrętkę do wszystkich elementów sterowalnych. Ostatnio fachowcy instalowali mi bramę garażową z napędem Wisniowskiego i zostawili książeczkę z instrukcją. Jest w niej bardzo prosty schemat jak sterować bramą z przycisku. Po prostu trzeba zwierać dwa styki (otwieranie, stop, zamykanie), ale teraz trochę zgłupiałem jeżeli chodzi o podłączenie tego do PLC. Jak podłączyć taki układ, bo do tej pory bawiłem się podawaniem napięcia na wyjście i na przykład załączeniem przekaźnika. Czy bezpośrednio z modułu wyjścia PLC można po prostu "zewrzeć" dwa przewody? Jest do tego jakiś specjalny moduł, czy zwykłe wyjście można jakoś podłączyć? Czy może trzeba realizować takie połączenie przez przekaźnik?
Zapisane

abdenago

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Wago PLC a sterowanie bramą garażową
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 26, 2018, 11:22:57 pm »

Ja bym zwierał przekaźnikiem, rozwiązanie najbardziej zbliżone do fizycznego przycisku, najprostrze i najpewniejsze. Ewentualnie jeżeli chcesz się bawić możesz z modułu DO podawać 24v do przekaźnika w silniku bramy, ale to by trzeba sprawdzić bardziej w schemacie silnika.
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Wago PLC a sterowanie bramą garażową
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 27, 2018, 07:33:14 am »

Zdecydowanie przez przekaźnik.
Sterownik napędu bramy posiada niezależną przetwornicę 24VDC i wprowadzanie napięcia z innego zasilacza nie ma sensu.
W przypadku bram warto pomyśleć o kontaktronie, który będzie informował o stanie bramy (czy jest zamknięta), lub dwóch aby dodatkowo mieć informację czy jest całkiem otworzona.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Wago PLC a sterowanie bramą garażową
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 27, 2018, 09:29:30 am »

Tak jak koledzy proponują, tylko przekaźnik, nie ma innej sensownej ani taniej opcji.

Ale żeby było sprytniej, to przekaźnik/i ukryj w obudowie napędu bramy, a od napędu do PLC poprowadź skrętkę (koniecznie żelowana jeśli to brama zewnętrzna). Pod obudową napędu zrobisz całą brzydką kabelkologię, zrobisz sobie dokumentację i będziesz miał opis w rodzaju:

biało-pomarańczowy: PLC -24V
pomarańczowy: PLC +24V
biało-zielony: podanie +24V otworzy/zamknie bramę
zielony: obecność +24V oznacza, że brama jest zamknięta
biało-niebieski: obecność +24V oznacza, że brama jest otwarta
...
...

np. na przewodzie zielonym pojawi się +24V wprowadzone przez przewód pomarańczowy, następnie przez kontaktron/switch do zielonego.
Inne funkcjonalności możesz zrobić na pozostałych przewodach. To czym chcesz sterować "przepuszczasz" przez przekaźnik, a na odpowiednie przewody (np. biało-zielony jak wyżej) podajesz +24V z PLC i załączasz zdalny przekaźnik, który coś tam z urządzeniem robi.

W ten sposób Twoja brama stanie się "PLC-ready" i do dalszego sterowania będziesz tylko wpinał skrętkę do sterownika. Mam tak zrobione kilka urządzeń. Jest to o tyle fajne, że na końcu masz tylko krótki opis tego co możesz z urządzeniem zrobić, nie pakujesz niczego do rozdzielni, nie masz bałaganu w kablach.

Zapisane

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Wago PLC a sterowanie bramą garażową
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 27, 2018, 05:12:38 pm »

Dzięki za rozwianie wątpliwości. Przy okazji podpytam czy jest sens do bram dawać pod dwa kontaktrony na otwarcie i zamknięcie? No i znowu pytanie. U mnie akurat brama niestety będzie musiała otwierać się "na furtkę" i już w zeszłym roku fachowiec mówił, że to nie ma problemu założymy kontaktron. Pewnie nie da rady jednego kontaktronu wykorzystać, aby dawał sygnał do PLC i do bramy, bo brama ma własne zasilanie?
Zapisane

lukaszdebiec

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Wago PLC a sterowanie bramą garażową
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 27, 2018, 08:21:51 pm »

Oczywiście że jeden kontaktron wystarczy :)
Kontaktron powinien zasilać "dodatkowy przekaźnik" który ma 2 pary styków NO/NC. Jedna para daje sygnał do napędu bramy a druga do PLC. Tylko tak naprawdę brama nie potrzebuje kontaktronu zamknięcia / otwarcia :)

Generalnie ja założył bym 2 niezależne kontaktrony.
1. Zamknięcie bramy - sygnał dla PLC aby wiedzieć że brama jest na pewno zamknięta.
2. Zamknięcie furtki -  sygnał STOP do napędu.  Nie chciał byś chyba przez przypadek otworzyć bramy w momencie otwarcia drzwi furtki.

Zapisane