'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Okablowanie i nie tylko  (Przeczytany 4423 razy)

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Okablowanie i nie tylko
« dnia: Lipca 23, 2018, 04:08:50 pm »

Witam,

Rozkładam przewody po całym domu i coraz więcej pytań w głowie mi się kołacze. Więc pozwoliłem sobie zadać pytania i skorzystać z Waszych doświadczeń, aby się później nie wkurzać, że czegoś zapomniałem lub coś źle zrobiłem.

Po pierwsze jak sterujecie elektrozaworami od wody i centralnego ogrzewania. Elektrozaworów jest cała masa od 12 V, przez 24 V po 230 V. Czy do sterowania na 24 V wystarczy puścić do zaworu tylko skrętkę? Sterowanie musi być przez przekaźnik czy można bezpośrednio z wyjścia cyfrowego?

Druga kwestia, która mi się nasunęła to kwestia montażu kontaktronów na roletach zewnętrznych. Konkretnie zastanawiam się gdzie go montować. Na górze rolety gdzieś przy kasecie, czy lepiej na dole przy parapecie?

No i jeszcze jedna kwestia okablowania "dzwonka". Chciałbym mieć możliwość zainstalowania wideodomofonu (IP) w domu. Z tego co widziałem Satel już się nawet pochwalił czymś takim na jakiś targach, ale póki co nie widzę nic takiego w jego ofercie. Chciałbym, aby gdy ktoś zadzwoni, na monitorze wyskoczył obraz z kamerki a na aplikacji w telefonie na telefonie (nie chcę jednak, aby było to albo apka na telefon, alba monitor).

Ktoś już przerabiał ten temat? Jak zabezpieczyć się okablowaniem na etapie budowy, aby później nie było problemu z ciągnięciem dodatkowych kabli? Z tego co widziałem, monitorki mają funkcję intercomu- czy ona działa po IP i wystarczy skrętka do switcha, czy może jakieś bezpośrednie połączenie?

Każda podpowiedź jest dla mnie na wagę złota. Mam jeszcze miesiąc zanim stawi się u mnie tynkarz.
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie i nie tylko
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 24, 2018, 10:07:19 am »

Witam, jestem już po etapie tynków i wylewek, więc pod kątem tematów o które pytasz mogę przedstawić jak wykonałem okablowanie u siebie. Nie wiem czy jest to zrobione w pełni poprawnie i zgodnie ze sztuką, ale może wniesie coś do sprawy otworzy dyskusję na temat okablowania.

Elektrozawory
W swojej instalacji CO posiadam dwie skrzynki (parter, poddasze) z rozdzielaczami po 11 obwodów ogrzewania podłogowego w każdym (nie posiadam innego rodzaju ogrzewania). Doprowadziłem do nich przewód zasilający 230V oraz po dwie skrętki. Planuję na każdy obwód zamontować elektrozawór NC z cewką 230V. Napięcie na cewkę chcę podawać przez wąski przekaźnik z cewką 24V, umiejscowiony na listwie TH35 obok rozdzielacza (mam wystarczająco miejsca wewnątrz skrzynek aby zamontować listwę i szereg przekaźników), który będzie sterowany z wyjścia karty Wago. Dwie skrętki jakie mam doprowadzone do skrzynek to 16 żył, więc wystarczy z naddatkiem do sterowania jedenastoma przekaźnikami. Elektrozawory będą się otwierać i zamykać w zależności od temperatury wewnątrz pomieszczenia obsługiwanego przez dany obwód (w każdym pomieszczeniu chcę zamontować min. dwa czujniki temperatury). Odczytana temperatura będzie porównywana z nastawą użytkownika w interfejsie i odpowiednio zdeterminuje otwarcie lub zamknięcie zaworu.

Pompy wody
Osobno zaplanowałem sterowanie pompami wody w kotłowni. Przewiduję minimum 4 pompy - cyrkulacyjna, CWU, CO z kotła oraz CO od kominka z płaszczem. Każda z nich podłączona będzie do niezależnie sterowanego gniazdka (w sumie w kotłowni mam ich 10) i załączana w zależności od algorytmu sterowania PLC. Np pompa cyrkulacyjna załączana o określonych godzinach lub po wystąpieniu określonego zdarzenia typu ruch w łazience lub otwarcie drzwi wejściowych (wiadomo że po wejściu do domu trzeba umyć rączki ;) )

Kontaktrony
Mam zamontowane we wszystkich oknach i drzwiach oraz po dwa dla każdej z bram garażowych. Okna posiadają osobne kontaktrony dla każdego ze skrzydeł. Można też zamontować dwa niezależne dla każdego skrzydła, żeby odróżniać otwarcie od uchylenia. Nie montowałem kontaktronów w roletach, ale jeśli miałbym to robić, to spróbowałbym otworzyć skrzynki rewizyjne (u mnie zablokowane dwoma nitami zrywalnymi) i tam poszukać odpowiedniej lokalizacji.

Instalacja alarmowa
Ze względu na ilość wejść i wyjść (po 160) jakie posiadam w sterowniku Wago nie decydowałem się na osobną centralką alarmową oraz manipulator. Wszystkie sygnały z czujników ruchu oraz kontaktronów schodzą się w jednym miejscu i determinują aktywację alarmu w przypadku gdy jest on uzbrojony. Dzięki temu unikam konieczności dodatkowej komunikacji na lini sterownik<->centralka. Nie planuję również montażu osobnego wideodomofonu, ze względu na ilość kamer, które mam i planuję doinstalować (w sumie ok. 14 wokół domu). Jedna z nich będzie skierowana na furtkę, dzięki czemu po naciśnięciu przycisku dzwonka (okablowanie - skrętka UTP) pobrany zostanie obraz kamery po protokole rtsp i przesłany do interfejsu na smartfonie.
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2018, 10:13:05 am wysłana przez Simeone »
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie i nie tylko
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 24, 2018, 10:33:38 am »

Po pierwsze jak sterujecie elektrozaworami od wody i centralnego ogrzewania. Elektrozaworów jest cała masa od 12 V, przez 24 V po 230 V. Czy do sterowania na 24 V wystarczy puścić do zaworu tylko skrętkę? Sterowanie musi być przez przekaźnik czy można bezpośrednio z wyjścia cyfrowego?
Zawory do wody, szamba etc to zawsze 24VDC. Dla bezpieczeństwa lepiej nie stosowań tam 230VAC. Gdzieś widziałem stronę w sieci z elektrozaworami jest kilka opcji do wyboru. na wejściu do wody zainstaluję najpewniej zawór z siłownikiem 7przewodowy. Zawór będzie zamykany w przypadku uzbrojenia alarmu a otwierany przy rozbrojeniu.
Do podłogówki mam siłowniki KAN 24VDC NO. Trzeba pamiętać o minimalnych przepływach wody np w przypadku instalacji pompy ciepła. Tak by pompki nie pracowały na zamkniętych wszystkich siłownikach lub otwartej zbyt małej ich ilości.

Druga kwestia, która mi się nasunęła to kwestia montażu kontaktronów na roletach zewnętrznych. Konkretnie zastanawiam się gdzie go montować. Na górze rolety gdzieś przy kasecie, czy lepiej na dole przy parapecie?
Czy to jest konieczne? Rolety posiadają własną logikę sterowania. Ja dociągnąłem do nich przewody 4x1.5mm2. Twój pomysł da jedynie informacje o tym czy ktoś z zewnątrz nie podniósł rolet. Do sterowania Wago wydaje mi się wystarczające. A jeśli nie to dołożę dodatkowo przewód od kontaktronów okien.

No i jeszcze jedna kwestia okablowania "dzwonka". Chciałbym mieć możliwość zainstalowania wideodomofonu (IP) w domu. Z tego co widziałem Satel już się nawet pochwalił czymś takim na jakiś targach, ale póki co nie widzę nic takiego w jego ofercie. Chciałbym, aby gdy ktoś zadzwoni, na monitorze wyskoczył obraz z kamerki a na aplikacji w telefonie na telefonie (nie chcę jednak, aby było to albo apka na telefon, alba monitor).
Jest na youtube tutorial jak podłączyć obraz z kamery IP do wizualizacji Wago.

Instalacja alarmowa
Ze względu na ilość wejść i wyjść (po 160) jakie posiadam w sterowniku Wago nie decydowałem się na osobną centralką alarmową oraz manipulator. Wszystkie sygnały z czujników ruchu oraz kontaktronów schodzą się w jednym miejscu i determinują aktywację alarmu w przypadku gdy jest on uzbrojony.

Czy mógłby się kolega podzielić ideą jak oprogramować w Wago logikę takiej centralki alarmowej? Chodzi mi ten pomysł po głowie ale nie rozgryzłem jeszcze szczegółów. Chciałbym aby alarm dało się uzbrajać z ekranu wizualizacji i np po uzbrojeniu ekran ten stawałby się nie operacyjny.
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2018, 10:35:14 am wysłana przez mendium »
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie i nie tylko
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 24, 2018, 11:04:44 am »

Czy mógłby się kolega podzielić ideą jak oprogramować w Wago logikę takiej centralki alarmowej? Chodzi mi ten pomysł po głowie ale nie rozgryzłem jeszcze szczegółów. Chciałbym aby alarm dało się uzbrajać z ekranu wizualizacji i np po uzbrojeniu ekran ten stawałby się nie operacyjny.

Cały interfejs użytkownika do obsługi systemu wraz z wizualizacją oparłem na środowisku Node-Red zainstalowanym na minikomputerze BeagleBoneBlack (odpowiednik Raspberry Pi), które komunikuje się z Wago za pośrednictwem Modbusa-TCP. Na tą chwilę posiadam ekrany z obsługą rolet, oświetlenia, bram garażowych i kontrolę zużycia energii i muszę powiedzieć, że sprawdza mi się to dość dobrze. Planuję do tego dorzucić m.in. ekran z obsługą systemu alarmowego, z poziomu którego możliwe będzie zbrojenie/dezaktywacja alarmu - w praktyce ustawienie jednego bitu w rejestrze sterownika Wago. Ten z kolei będzie miał informacje z czujników ruchu i kontaktronów oraz możliwość zasterowania syren alarmowych i przesłania zwrotnie do Node-Reda informacji o ich stanie. Jeśli alarm będzie uzbrojony to w przypadku wykrycia ruchu nastąpi jego aktywacja i załączenie syren oraz przesłanie na smartfona informacji, która może zawierać również numer czujki/kontaktronu z którego nastąpiła aktywacja oraz zrzut kamery, która ostatnia wykryła ruch (do obsługi kamer poza aplikacją planuję również osobny ekran interfejsu).
Zapisane

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie i nie tylko
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 24, 2018, 09:47:13 pm »

Po pierwsze jak sterujecie elektrozaworami od wody i centralnego ogrzewania. Elektrozaworów jest cała masa od 12 V, przez 24 V po 230 V. Czy do sterowania na 24 V wystarczy puścić do zaworu tylko skrętkę? Sterowanie musi być przez przekaźnik czy można bezpośrednio z wyjścia cyfrowego?
Zawory do wody, szamba etc to zawsze 24VDC. Dla bezpieczeństwa lepiej nie stosowań tam 230VAC. Gdzieś widziałem stronę w sieci z elektrozaworami jest kilka opcji do wyboru. na wejściu do wody zainstaluję najpewniej zawór z siłownikiem 7przewodowy. Zawór będzie zamykany w przypadku uzbrojenia alarmu a otwierany przy rozbrojeniu.
Do podłogówki mam siłowniki KAN 24VDC NO. Trzeba pamiętać o minimalnych przepływach wody np w przypadku instalacji pompy ciepła. Tak by pompki nie pracowały na zamkniętych wszystkich siłownikach lub otwartej zbyt małej ich ilości.

Też raczej wolałbym zawory na 24 VDC, ale cały czas nie mam odpowiedzi czy przy takich 24 VDC sama skrętka wystarczy, czy ciągnąć tam linke 2x0,75 np. Odległość nie jest duża, bo hydraulik rozdzielacze zaprojektował w garażu blisko szafy, niemal w centralnym punkcie domu.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie i nie tylko
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 28, 2018, 03:36:02 pm »

Bez wskazania konkretnego elektrozaworu ciężko powiedzieć (policzyć), czy skrętka wystarczy. Spadek napięcia raczej problemem nie będzie, pytanie jakie natężenia prądu?
Jeśli położysz dodatkowo 2x0,75 to awaryjnie można puścić tym 12, 24 czy nawet 230V, a przekaźniki ukryć przy rozdzielaczu C.O. Masz wtedy pełną dowolność. Tak bym zrobił dla świętego spokoju.
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie i nie tylko
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 30, 2018, 07:54:36 am »

Ja tam puściłem po 4 skrętki do każdego rozdzielacza CO. Gdzieś tutaj w innym wątku pisaliśmy o obciążalności wyjść i zapotrzebowaniu mocy siłowników CO. To było chyba coś koło 2W przy napięciu 24V. Jeśli dasz sterowniki 230V to raczej skrętka nie da rady z uwagi na grubość izolacji, ale bym sugerował jednak siłowniki 24V. Tam gdzie zawsze ma grzać to siłowniki NO a gdzie tylko podtrzymywać temperaturę (np. garaż) siłowniki NC.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Okablowanie i nie tylko
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 30, 2018, 08:50:07 pm »

Przy 230V skrętka całkowicie odpada! To zwyczajnie niebezpieczne.
Dodatkowy przewód 2x0,75 załatwia temat na przyszłość. Koszt znikomy, nawet jak będzie leżał niewykorzystany.

A jeśli są to tylko 2W, a napięcie 24V, to rzeczywiście można to spokojnie na skrętce uruchomić.
Zapisane